FIV de toamna 7

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns oanamagda spune:

draga cored, poti sane spui de unde ai cumparat fiolele? ai notat adresa farmaciei? ne-ar ajuta tare mult pt ca pretul e f bun in ungaria; in bucuresti o fiola era 15 usd anul trecut.
oanamagda

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanamagda spune:

draga denisa,trebuie sa ai speranta ca sa reusesti; psihicul e f important; si mai ales cu atitea sustinatoare..am cunoscut o tipa la timisoara care a facut inseminare; dupa o sapt avea simtome premenstuale: durere de burta, spate, etc; si-a tot pus d-alea cu aripioare 7 zile la rind pt ca era convinsa ca trebuie sa-i vina; si i-a venit:..numai ca era o bebita!!! ti-am povestit asta ca sa te conving ca ai sanse f mari sa fie bine luna asta; hai, fii tare!!
oanamagda

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cloe spune:

Denisa, si eu am avut dureri dinalea de burta exact ca inainte de ciclu. Nu te poti lua deloc dupa ele - nu inseamna nimic!! Stiu ca e greu sa nu interpretezi fiecare simptom, dar incearca, te rog.

Eu am facut "supression" (adica odihnirea ovarelor) si cu anticonceptionale (3 sapt) si cu Lupron. Anticonceptionale am luat din a doua zi a ciclului si pe urma dupa 2 sapt. am inceput si cu Lupron.

Gabi, eu nu am luat decat injectii de progesteron deocamdata, pe care le-am inceput din a doua zi dupa punctie. Deci nimic altceva. Nu stiu de ce ai luat tu atatea, dar stie medicul tau cu siguranta :). Eu cred ca n-o sa scap de cerclaj...Sunt si destul de miniona si cu gemeni... probabil cervixul meu va avea nevoie de ajutor. Dar nici ca-mi pasa! Voi face orice trebuie, numai sa fie bine!

Va pup pe toate si va doresc o saptamana placuta!

Cloe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monix0708 spune:

Fetelor, nu mai prididesc citind. Ati fost atat de harnice, ca-mi trebuie o zi (de serviciu nestresanta) sa citesc numai subiect Fiv.
Ralu, te rog spune-mi si mie unde ai facut descrierea procedurii Fiv. Ca tot deschid subiecte, care sunt interesante, dar care ma fac sa nu mai reusesc sa ajung la sf. fiv-ului.
Pupici,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicas spune:

Buna COred ,
Te rog spune-mi Menogonul l-ai luat din Ungaria pe reteta data de un medic roman sau maghiar?.Am inteles eu bine sau 50 fiole te-au costat 350 EURO ? Am inteles ca daca ai reteta data de un medic maghiar sunt mai ieftine ? Oare este adevarat ? Unde ai gasit medicamentele;in ce oras ? Ti le-a dat pe loc sau ai lansat comanda ?

Asteptam raspunsul tau cu viu interes .
Monicas

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanamagda spune:

draga cloe, ce fel de progesteron iei? injectabil? dimineata si seara? ai facut analiza la progesteron inaninte de testul de sarcina? si mai am o intrebare: ai stat in pat dupa et? ce tratam ai urmat imediat dupa et?
eu dupa ultimul et trebuia sa merg cu liftul in fiecare dimineata si seara pt injectia de progesteron, si ma zgiltiiia liftul ala ingrozitor..; in plus, la 5 zile dupa et am facut si 800km pina acasa;
as vrea sa iau in serios chestia asta cu statul in pat dupa et;
oanamagda

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cloe spune:

Oana,
eu am luat injectabil o data pe zi, dar acum mi-au micsorat doza la 2 inj./ sapt. ca prog. mi-a iesit intotdeauna f. bine. Analiza de prog. nu se face, inainte de testul de sarcina. Mie aici mi-au spus ca prog.trebuie sa fie peste 60 (dupa ce-ti iese testul de sarcina pozitiv) ca sa se pastreze bine sarcina, si mie pana acum asa mi-a iesit de fiecare data si de aia mi-au micsorat doza. S-ar putea de sapt. viitoare sa nu mai iau deloc. Chestia e ca in urma tratamentelor pt. FIV se blocheaza semnalul (dat de o glanda cred) de producere a prog. si de aia trebuie suplimentat. Dar dupa 8-12 sapt. de sarcina incepe placenta sa produca singura prog. si de aia se poate renunta la el. Bineinteles depinde de la caz la caz, la unele placenta nu preia functia asa decat mai tarziu, sau o preia, dar nu produce destul. Altceva nu am luat dupa ET. (dupa punctie am luat antibiotic si ceva medicament care contine steroizi si habar n-am pt. ce l-am luat ala. O sa intreb eu cand mai merg la control de sange, ca am tot uitat si sunt curioasa)

Referitor la odihna de dupa ET - eu cred ca e bine sa fie respectata. Nu cred ca face minuni, dar nici nu strica. Si de ce sa iti reprosezi pe urma ca ai fi putut face ceva in plus? Depinde si ce servici ai. Daca ai servici la care stai pe scaun, eu cred ca e OK sa mergi la servici dupa 3-4 zile de la ET. Depinde si de ce zice medicul - fiecare are alta parere, f. multi considera ca nu ajuta la nimic sa stai in pat 3 zile. Dar eu cred ca nu strica.

Cloe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanamagda spune:

draga cloe, ai luat gravibinon sau progesteron pur si simplu?
poate ma luminezi si pe mine intr-o chestie care ma roade: in octombrie, dupa fiv, la testul de bhcg valoarea a fost 12,9; valorile normale pt sarcina erau intre 10-50; dr mi-a spus ca a fost sarcina, dar oprita in evolutie; tu ce crezi, a fost sau nu? pt ca eu inclin sa cred ca nu.. si in plus, progesteronul a iesit prea mic pt o sarcina normal dezvoltata; dupa ce am facut gravibinon a crescut cit trebuia; inainte de a face gravibinon, faceam 2 fiole pe zi, dimineata si seara; iti aduci aminte, alergia...povestea..probabil ca ar fi trebuit sa iau grvibinon imediat dupa et, nu tiu... valoarea la prog mie mi-a iesit intotdeauna ffff mica, aproape ca nu face deloc corpul asta al meu prog
oanamagda

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorelai spune:

corina,

cerclajul se face in cazurile in care esti diagnosticata cu "incompetent cervix", nu stiu cum ii zice in romaneste. practic iti pune un fir ca sa tina colul strins. se monitorizeaza foarte strins cu eco la 2 saptamini pt ca mai ales in caz de sarcina multipla presiunea e mai mare pt colul uterin si se poate dilata. cerclajul se face in saptamina 12-14 de sarcina si are 80% sanse de reusita. in cele mai multe cazuri se recomanda statul in pat pina la sfirsitul sarcinii, sau efort minim, adica te ridici din pat sau canapea numai pt mers la baie si la masa. firul il scoate cind ajungi la saptamina 37 sau daca intri in labor inainte de asta il scoate cind ti se rupe apa.

cauta "incompetent cervix" si "cerclage" pe google.com si ai sa vezi ce multe info gasesti.

Lorelai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cloe spune:

Oana,
nu stiu ce e gravibinon, eu am luat prog. in ulei de susan (nu are nici un alt nume, ii spune pur si simplu prog). Eu am luat imediat, a doua zi dupa punctie. Deci cu 3 zile inainte de ET. Organismul tau nu mai poate produce prog. singur, ti-am scris mai sus: tratamentele care le faci pt. stimulare pt. FIV blocheaza productia de prog. normala a corpului si de aia trebuie suplimentat. Aici asa mi s-a explicat.

Inca o data - imi pare atat de rau pt. ca ai trecut prin atatea... Nu stiu ce sa zic - poate totusi au dreptate medicii.... Habar n-am. Aici am mai auzit cand hcg-ul e asa mic, cred ca ii mai spune "chemical pregnancy" (cauta pe google si o sa gasesti). Imi pare f. rau...si imi pare rau ca nu iti pot da un raspuns... Trebuie in schimb neaparat sa spui mecicului cu care vei face FIV (si daca e acelasi, sa ii reamintesti) ca prog. ti-a fost asa scazut si sa-i spui ce alergie ai facut la gravibinon si sa iti prescrie altceva, si poate doza mai mare, nu stiu, dar sa schimbe ceva legat de prog. macar, sa nu mai treci Doamne fereste prin ce ai trecut.

Mai vorbim.
Cloe

Mergi la inceput