Mamici de oct.-nov. 2003- partea a 9 a

Mamici de oct.-nov. 2003- partea a 9 a | Autor: vilma

Link direct la acest mesaj

Sarcina usoara in continuare.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adameasca spune:

Reluam listuta, am adaugat-o si pe Cramen careia ii uram bun venit si sarcina usoara in continuare. te asteptam cu mai multe amanunte si povesti. :)


Catia - 27 septembrie - baiat(Ro)
Luiza - 29 septembrie - baiat (Canada)
1. Fleur - 1 octombrie - fata (Olanda)
2. Twety - 2 octombrie - fata (Ro)
3. Adameasca - 4 octombrie - baiat (Ro)
4. Theiuta - 5 octombrie (Ro)
5. Prag - 8 octombrie - baiat (Canada)
6. Monicar - 11 octombrie - fata (Japonia)
7. Lorelai - 13 octombrie - baiat (Ro)
8. Chanty - 14 octombrie (Australia)
9. Marioan - 17 octombrie - baiat (Ro)
10. Cosmina - 17 octombrie
11. Melinda - 20 octombrie - fata (Ro)
12. Daiana30 - 25 octombrie - baiat (Canada)
13. Carmen - 25 octombrie - baiat (Ro)
14. Aligali - 3 noiembrie (Finlanda)
15. Julia23 - 3 noiembrie (Ro)
16. Lucia - 10 nioembrie (Ro)
17. Bubu - 20 noiembrie - baiat (Japonia)
18. Laura Takacs - 20 noiembrie - baiat (SUA)

Alcristina
Lena (Olanda)
Claus - octombrie (Ro)


Pupici pt parinti!

Copii frumosi si sanatosi!

http://community.webshots.com/user/adamestii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adameasca spune:

'neatza burtici! ce faceti?
recunosc, eu am avut o zi proasta ieri, m-am simtit rau, probabil din cauza caldurii ingrozitoare. Si astazi au anuntat astia 37 grade in Bucuresti. o sa ne ia naiba, pe cuvant. :((( Ieri parca nu am avut putere sa fac nimic, am tras de mine toata ziua, acasa am ajuns, nu am putut nici sa mananc, si m-am culcat. La 8 seara.Nu am mai facut asta din primul semestru de sarcina... Ma rog, sper sa ma simt mai bine azi. Nici bebe nu a fost foarte vioi ieri, a avut pauze mai lungi ca de obicei siu mai putina forta, probabil ca din cauza starii mele de rau. Astazi vad ca deja a inceput sa se impinga prin burta mea, am vorbit de dimineata cu el in masina si a inceput sa salte mai tare.

Laura, stiu ca e al naibii de plictisitor sa stai acasa, dar n-ai ce face... Eu mai vin la serviciu inca o saptamana in afara de asta. De la 1 septembrie gata, intru in concediu.

Carmen, inca o data bine ai venit printre noi. Mai povesteste-ne despre tine, despre bebe, cum te simti, cum ti s-au parut lunile de sarcina pana acum. Asa, sa ne cunoastem mai bine. :))

Fetelor, va doresc o zo racoroasa si bebei vioi. Pupici.



Pupici pt parinti!

Copii frumosi si sanatosi!

http://community.webshots.com/user/adamestii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adameasca spune:

Luiza, bravo tie ca ai intrat in concediu, sa te bucuri de el si de linistea dinaintea furtunii. sa citesti cat mai multe carti si sa vezi cat mai multe filme, sa-ti ajunga asa, vreo 2 luni. Asta intentionez si eu sa fac. :))

Oare ce-o face Catia? Ca n-a mai aparut. Si nici Fleur... fetelor, sper ca sunteti bine, ca n-ati patit nimic...

Pupici pt parinti!

Copii frumosi si sanatosi!

http://community.webshots.com/user/adamestii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura Takacs spune:

Cu cat trece timpul si burtile cresc, cu atat se pare ca fetele au mai putin chef de scris. Ileana am cam ramas noi pe aici, tu ai PC acasa? Parca ziceai ca da. Bine-i de tine ca intriin concediu si poti cel putin sa te plimbi, la mine ce folos. Mai am lucruri de cumparat si numai daca ii dau listuta la tati pot sa le iau, sau le cumpar de pe internet. Mama vine in octombrie, mai repede pt ca am nevoie de ajutor. Tati lucreaza mult si nu are timp si nu vreau sa-i mai dau de lucru si pe acasa, ii ajunge. Puiu' e in tara, vine inainte de a incepe scoala. Cel putin acolo nu se plictiseste, aici cu mine nu stiu ce facea saracu'.

Si aici e cald, imediat dau iar drumul la serul conditionat, ieri dupa masa l-am inchis ca se mai racorise, dar acum iar vad ca incepe distractia.

Bebe se zvapaiat, iar altceva nou cu mine nu s-a mai intamplat, pana si contractiile stau linistite.

Va pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Theiuta spune:

Stateam si ma gindeam fetelor, ce extraordinara este inventia asta cu forum-ul!V-am descoperit in luna a 7-a si este tare bine sa ai cu cine sa comunici, cineva interesat de aceste probleme pentru ca sunt si ale lui(vorbeam impersonal).
Eu mi-am luat in iulie concediul de odihna si apoi, prenatalul si am avut timp sa stau acasa si sa ma odihnesc, dar parca numic nu se compara cu momentul cind intru pe forum...Hai ca nu vreau sa fiu patetica.Voua vi se intimpla sa nu mai puteti respira asa bine, de parca plaminii sunt neincapatori?Am citit ca uterul aflat intr-o continua "expansiune" preseaza cutia toracica, si, implicit, plaminii si de aceea este asa.Sa va zic sa treceti in listuta; voi avea un baietel(spre bucuria sotului meu si usoara mea dezamagire) si cel mai sigur il va chema Nicholas Alexandru.Eu vreau fara "h", sotul meu, cu "h".Problema mare fetelor, ce sa mai discutam.


Toate sinteti scumpe(cred ca am un acces de sentimentalism si solidaritate pentru 'situatia delicata" in care ne aflam(va mai amintiti expresia din "Pe aripile vintului"?

Pentru seara asta inchei aici.Somn usor greierasi bortosi!

Theiuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns julia23 spune:

buna fetelor
ce faceti?vad ca sinteti toate bine si bebei la fel ceea ce ma bucura.
laura imi pare f rau ca ai si tu probleme,dar dupa cum sti si eu sint la fel si e tare rau sa stai numai in pat,cu toate ca eu mai fac cite ceva,acum zugravesc si mai trebuie sa merg la cumparaturi pt ca sotul nu are permis.placenta mea sa mai ridicat dar sa scurtat colul si tot mai am contractii,in schimb bb este f bine dezvoltat pt perioada lui,topaie tot timpul,nu ma lasa deloc sa dorm si inca nustiuce este,a vrut la eco sa mi spuna dar eu vreau sa fie surpriza.sper sa trec cu bine peste astea 2 luni care le mai am si sa scap de cezariana.tre sa merg si la vaccin si sa repet iar analizele,iar luni la dc sa vad ce mi mai spune,ca el a fost in concediu cit am stat in spital si sper acum sa mi dea vesti bune.laura ti am trimis un mail dar am primit reply,nu stiam atunci ca nu esti la munca,poate cind ajungi o sa l citesti.sper sa fie totul bine pina la urma cu tine si sa stai cumintica sa te odihnesti.
cine de aici mai naste la municipal?
va pupic pe toate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Claus spune:

Buna burticutelor,
Nu stiu ce faceti voi cu caldura dar eu incep sa ma speriu.
Schimb de 3 ori tricouri pe noapte si cum am intrat in concediu nu am la ce sa ma gandesc altceva.Mai mult parca dupa orele de pranz mi se pune un junghi in spate de ma tot tem ca este de la plamani. Mai trag si eu cate o tigara doua.. insa cred totusi ca ar putea fi vorba de coloana. Poate bebe sa apese pe coloana?si pe osul de la bazin? Tare mai imi e greu uneori sa-mi gasesc pozitia sezut.
Eu am fost la eco si se zice ca am fetita. Mai am una dar printesa aceasta are deja 4 ani si parca nici ea nu mai are rabdare .In fiecare zi imi cauta burtica sa vada daca mai este acolo. Cred ca si-ar dori din suflet sa auda: "gata mami nu mai are burtica si cum ai bate din palme- uite bebeul! "
Cand a vazut curcubeul pe cer i-am spus sa -si puna o dorinta ca se va implini. Stiti ce dorinta a murmurat?! " Doamne da-i la mami repede bebeul si sa nu moara cand merge la spital" Am ramas fara grai fetelor ce sa mai spun. De atunci ii tot explic ca nu este nici o problema ca si cu ea a fost la fel si nu voi pati nimic insa nu stiu cum ma voi descurca cu ea atunci cand va veni clipa.
Voi ati trecut prin asta cum ati rezolvat-o?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Claus spune:

Julia 23
Zici ca zugravesti? Voi? Cum te descurci?
Si eu vreau sa zugravim saptamana viitoare cand isi ia sotul liber insa asi incerca ceva modern, bucatarie portocalie, pereti bicolori? sunt prea intrazneata? Am incercat sa caut ceva referitor la designul interior dar nu ma prea descurc. Tu cum zugravesti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns julia23 spune:

claus noi zugravim si punem perete fals doar in camera unde o sa stam cu bb pina mai creste si holul,camera o facem bleo chiar daca nu stim inca ce este si holul crem,iar cind o sa mai creasca bb o sa vedem ce camera o sa i facem ca noi stam la curte si avem 4 camere.daca stai in buc sa sti ca gasesti materiale f ieftine in militari,noi de acolo am luat totul,culoarea,varul lavabil si tot ce aveam nevoie.
este indraznet si frumos cum vrei tu sa faci,am mai vazut la cineva camera facuta in culorile italiei si era super draguta.la mine zugraveste sotul si cu un vecin,eu doar ii supraveghez pt ca trebuie sa stau numai in pat din cauza contractiilor si nu am voie sa fac nimic.daca vrei mai multe amanunte poti sa mi scri un mail.
fetelor ce ma sfatuiti sa fac vaccinul antitetanos sau nu?stiu ca nu este obligatoriu dar dc mi a spus ca este mai bine sa il fac,eu l am mai facut acum citiva ani si stiu ca ma durut mina o sapt.
julia 29 sapt
va pupic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura Takacs spune:

Julia, ce bine imi pare ca te vad pe aici! Lucrez de acasa, mi-au dat un laptop, dar e cam incomod din pat asa culcata pe o parte. Si noi am zugravit, in doua zile am terminat casa, tot cu var lavabil cumm ii spui (water based, ii zice aici) si cu rolul. Nu eu, ci sotul cu doua ajutoare. N-am apucat sa-ti citesc mesajul pt ca mi-a luat o groaza de timp sa setez computerul, dar o sa-ti raspund. Sper ca-ti merge mai bine.

Bebe e ok, pe mine ma mai apuca contractiile, dar iau medicamente.

Va pup.

Mergi la inceput