FIV de toamna 6

FIV de toamna 6 | Autor: papadie

Link direct la acest mesaj

:-))) Dezbaterile continua.

"Īn afara de constiinta totul e bestialitate" (Camil Petrescu)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns karula spune:

Papa

Haideti fetelor cu toate catrafusele pe subiectul nou. Suntem prolifice la vorba... de-am fi si la facut copii la fel...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monbb1 spune:

Ai dreptate karula...daca am fii asa si la copii...ehe! echipa de fotbal am face!
N-am dezertat draga mea, va urmaresc pe toate , in particular pe denisa care cred ca e singura ce trece prin FIV chiar acum si careia ii tin pumnii.
M-au zapacit la servici, mi s-a schimbat seful...n-am schimbat eu serviciul ca Pia dar cam tot pe acolo am iesit. Apropos, Bun Sosit in casa noua, Pia.
Inafara ca au iesit bine testele de genetica facute, nici o noutate... asteptam 25 aug sa vedem doctorul si pe 21 s-a hotarat sotul sa mai faca o spermograma. Nu-mi fac mari sperante dar totusi n-ar strica sa-mi tineti pumnii.

Bun venit fetelor noi.
Cineva a intrebat ce teste se fac inainte de FIV.
Foarte multe in functie de fiecare caz dar imp. e sa stiti de ce trebuie sa faceti FIV. Eu zic ca ar trebui sa incepeti cu o spermograma pt el si HSG si ecografie pt ea.
Mai sunt si analize de sange de facut..dar pe rand.

Numai bine va doresc la toate, pupici multi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Parvutoiu Anca spune:

Buna dimineata, fetelor, NU, mu am murit inca....

Raluca, sa nu-ti inchipui cumva ca scapi de mine si de berea mea!!! !!
Am avut cateva zile 'fierbinti' la serv si asa se anunta tot restul lunii Aug., Sept. inclusiv - sunt fff stresata deja, se pare ca am ajuns la un pct de cotitura din pct de vedere profesional, sunt aglomerata, agitata, de concediu e clar ca nici vorba nu poate fi ( oricum nu avea concediu nici Dan al meu in acest sezon, dar speram sa mai rupem vreo 4-5 zile ..as..) si ce sa mai zic, NUMAI ASTA IMI MAI LIPSEA tocmai acum cand ma tot pregatesc sufleteste ptr acest prim ( si DA Doamne si ultim....ceea ce doresc tuturor) FIV si stresul meu creste incontrolabil de la zi la zi. Am o stare de teama crescanda, parca m-am tampit complet...

Raluca, draga mea, ce mai faci cu tratamentul, esti deja in a 3-a luna, nu???

BUN VENIT TUTUROR FETELOR NOI!!!

Anemona, nu te supara, poti sa ne spui cine te-a suparat/dezamagit la Giulesti si cum ??? Eu sunt la dl.dr.Niculescu, in care am mare incredere - in el si dna dr. Cocei, cu care face echipa. In rest, sa stii ca multe lucruri nu mi-au placut nici mie in acel spital, pe care de acum il cunosc destul de bine, am facut 4 inseminari, o internare ptr histero-salpingo ( care mi-a iesit bine),etc - incepand de la igiena pana la personalul secundar, care chiar m-a scos din sarite, dar...

DENISA, HAPPY BIRTHDAY PTR IERI!!
Ce mai faci cu foliculii tai - am citit tot din urma, am vazut prin ce treci, dar Dumnezeu e mare si tu esti tanara, sunt convinsa ca vei reusi - vorba lui Cloe - " It takes only ONE"!!

Pia, ma bucur sa aud ca te-ai mutat cu bine. Stii cam cand sa incepem sa sunam ptr programare la cabinetul dlui dr.Niculescu??? Acum e devreme inca, stiu, dar am inceput sa ma gandesc obsesiv la ce ma ( ne) asteapta.. Poate, e fff bine ca voi avea stres la serviciu fix in acea perioada - imi mai ia gandurile de la ce mi se va intampla
in plan fizic/personal...

Oanamagda, sunt fff impresionata de povestea ta si, ca si ptr Denisa si toate celelalte fete in aceasta situatie, am un enorm respect ptr tenacitatea de a duce aceasta lupta de asa de multi ani - asta ca sa ma invat minte sa ma mai plang, asa-i Raluca??

Anemona, ai dat glas unei mari dileme a mea, sa stii - sa exersam deconectarea, eliminarea atat de necesara a stresului daunator, renuntand la suprainformare??... Dar eu nu prea ma pot deconecta oricum, iar fara informatiile de aici mi-ar fi fost si mai rau citind si citind tot ce-mi pica in mana pe aceasta tema, de pe net &Co.
Toate informatiile din lume nu valoreaza cat experienta impartasita si stimulul pozitiv pe care ti le pot da persoane intru aceeasi suferinta cu tine.

Daca nu as fi gasit pe acest forum acea tonicitate, acel strop de optimism, care imi lipseste ades cand ma doboara gandurile negre, mi-ar fi fost mult mai rau.

Ai dreptate Raluca, este infricosator sa vezi femei ajunse la punctie cu N intrebari neclarificate - asta creaza teama in surplus, teama inutila..

Ei, hai ca v-am plictisit, am tacut eu cateva zile si acum va innebunesc iar pe toate...hihihi

UN WEEK-END PLACUT , FETELOR!! Imi 'revin' luni pe forum...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karula spune:

Cloe si Corina,
asteptam vesti de la voi. Sper ca pana de curent nu v-a afectat.

Anca, maine inchei a doua luna de tratament. In rest, e bine. Ai dreptate, acum Denisa e personajul principal si ne stoarcem cat putem de optimism sa i-l transmitem ei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monica-Elena spune:

Salutare tuturor gagicilor!
Eu va spun week-end placut si pana ma intorc din concediu la 1 octombrie sa aud numai vesti bune. Nu cred ca o sa mai pot intra pe forum pana atunci asa ca va urez tot binele din lume, mult succes pentru Raluca, Pia, Denisa si toate celelalte fete care vor face FIV pana ma intorc eu.
Va pup pe toate si o sa imi lipsiti...........


Monica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisa73 spune:

FETELOR, VA MULTUMESC DIN INIMA, PENTRU INCURAJARI!Chiar aveam nevoie.Acum ma simt mai bine, stiindu-va ca imi sunteti alaturi. Mi-a fost teama tot timpul ca imi va opri tratamentul din cauza ca nu se maturizeaza foliculii,dar acum m-am convins ca nu mi-l opreste pana nu se maturizeaza.Sper sa se maturizeze cat ma multi.Credeti, ca odihna este foarte necesara, in maturizarea foliculilor?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Corina G spune:

Raluca, esti draguta sa te gindesti la noi. Pana de curent a fost doar pe coasta de est, deci pe Cloe s-ar putea s-o fi afectat. Eu sint in Seattle, in nord-west, si sintem bine-merci aici.
Cloe, spune-ne daca esti ok... asta bineinteles, daca ai curent sa mearga computer-ul. :o) Nu stiu exact daca Cloe avea serviciul exact in NY, dar se pare ca maiorul de NY a apelat la public sa nu se duca la servici azi, decit daca sint in pozitii critice sau necesare (spitale, agentii publice, etc.).
Un weekend placut la toate.
Denisa iti tin pumnii!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cloe spune:

Multumesc ca v-ati gandit la noi. Eram intr-adevar in NY ieri, dar am reusit pana la urma sa venim cu un autobuz (in loc de tren, cum mergem de obicei) spre casa. Azi nu ne-am dus la servici nici eu nici sotul si deci petrecem o zi in familie! Precum vedeti, din moment ce va scriu - avem curent, deci totul e OK :) A venit curentul pe la 8 dimineata.
Denisa, succes! Sa ne scrii. Weekend placut la toata lumea.
Va pup pe toate.
Cloe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anemona spune:

Bun gasit!
Abia am asteptat sa ajung acasa sa vad ce ati mai scris, dupa o vreme cand am fost dependenta de chat, acum sunt dependenta de forum!!! Stiti cum e cu boala asta numita netomanie...

Anca, stai linistita, nu despre Dr. Niculescu era vorba cand am zis ca am fost dezamagita de Giulesti. Eu am auzit numai cuvinte de lauda despre Niculescu. Din pacate n-am nimerit eu dr care trebuia acolo, asta e...
Cat despre mizeria din spital, cred ca e o situatie cvaigenerala in cam toate spitalele din Bucuresti. Si in aceste conditii, cred ca cel mai mult conteaza oamenii care se ocupa de tine. Sper sa dai si peste asistente dragute, ma refer din acelea care se poarta frumos pana sa le bagi banii in buzunar. Fiindca la mine a tipat asistenta sefa de nu m-am vazut. Dupa ce i-am dat era cea mai dulce din lume. Dar cred ca poti trece si peste asta daca dr. este super. Si sunt convinsa ca Niculescu este.
Eu zic ca daca tu simti ca ai incredere in el, asta conteaza cel mai mult.
Va pupic pe toate, abia astept sa mai scrieti cate ceva.Pe unde pot citi si eu fiv 1,2,3...? Ca pe 4 l-am gasit pe aici.
Pa pa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anemona spune:

Astazi a fost tare liniste pe aici. Pe unde sunteti, fetelor? Sper ca ocupate cu treburi importante.

Anca, ai un mesaj de la mine, nu stiu unde se va duce, dar eu l-am trimis.

Denisa, sa vezi ce o sa creasca foliculii tai peste weekend!!! O sa-i gasesti luni ca pe niste cirese coapte. Si gandeste-te ca de ce a fost mai greu ai scapat! Am eu un feeling ca va fi bine.

Cored, te astept si eu cu un raspuns, era o intrebare de pe fiv V, dar am vazut ca acolo s-a inchis deja. Poate nu ma uiti, abia astept raspunsul tau!

Tuturor fetelor de aici pupici si zile mai racoroase, ca de la caldura asta ies prost si spermogramele, nu?
Pe curand.

Mergi la inceput