FIV de toamna 6

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns denisa73 spune:

Sa te auda Dumnezeu Anemona sa creasca o data.Ma gandesc daca toti trebuie sa se faca la marimea de 20mm,ce fac aia care ajung primii la aceasta marime,se sparg singuri sau ii asteapta si pe cei din urma?De obicei e liniste in week-end.Eu ce mai intru toata ziua ca si eu sunt la fel de dependenta de acest forum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Corina G spune:

Dragele mele, si eu ma uit tot timpul la forum, chiar si in weekend. Dar in cazul meu inca nu se intimpla nimic, d-abia pe 21 merg la primul appoitment. Ca urmare, nu prea am ce sa va scriu, decit sa va incurajez si sa va spun ca ma gindesc la voi si ca va tin pumnii strins de tot.
Denisa, din cite stiu eu, am inteles ca atunci cind ai un numar de folicuri maturi (apox 20 mm), atunci iti face punctia, si ti-i aspira doar ce cei maturi si pe cei aproape maturi. Cei f. mici nu se aspira, ci se considera "nefolositori" sau nu stiu cum sa le spun. Nu se poate sa ii lase pe cei maturi sa "astepte" pe cei nematuri, ca daca e pe-asa nu iti mai face punctia niciodata...
Un weekend placut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisa73 spune:

Corina e nasol asa,daca eu am doi foliculi maturi si ajung amandoi la 20 mm,inseamna ca nu mai fac punctia(pentru 2 nu iti face punctie)???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karula spune:

Denisa, si pentru UNUL iti face punctie, desi n-o sa fie cazul tau sa ai doar unul... Am mai zis o data, foliculii nematurizati care raman pe ovare au si ei un rol important, caci produc in continuare progesteron si contribuie la fixarea si mentinerea sarcinii.

Anemona, te-ai descurcat cu subiectele despre fiv? Cauta in toate paginile de la "Asteptand un ungeras" si ai sa le gasesti.

Despre mine nu va mai zic ce prostii am mai facut ieri (cred ca din cauza caniculei)... Am trecut prin niste stari de voma cu migrena insuportabila. M-am dus la sef si i-am zis "Plec si iau si masina" si in secunda urmatoare m-am carat ca simteam ca-mi dau drumul peste el... Asa ca aseara m-am rastit la WC pana la epuizare. Dar azi e bine. Colegii (naivi saracii) imi zambesc cu subinteles si imi tot zic "ca e cu ochi"... Daca ar stii ei...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anemona spune:

Da, Raluca, m-am descurcat si am ajuns si la fiv si fiv 3, citesc si parca tot nu-mi vine sa cred prin cate ati trecut. Dar hai sa-ti spun ceva: inainte sa va gasesc aici, credeam ca mai mult de un fiv nu voi putea sa suport. Fizic si psihic. Totusi acum accept ca s-ar putea sa am un esec si simt ca pot face fatza la mai mult. Desi tare mi-as dori atat de mult sa iasa din prima... Imposibil nu e, asa-i?
Sunt si eu intr-o stare de stres, nimic nu-mi mai e pe plac si ma cert cu al meu sot din senin, parca ma enerveaza ca e prea indiferent. As vrea sa-l vad agitandu-se mai mult, desi poate ca putin echilibru de la el ma ajuta sa n-o iau razna de tot.
Noroc cu voi, ca va citesc si imi spun ca nu sunt singura pe lume cu toate astea pe cap si mai ales pot sa spun ce simt.
Ufff! Vine toamna, bine-mi pare! Hai ca nu mai e mult si vedem ce va fi. Orice, numai asteptare nu mai vreau.
Raluca, tu cand stii ca ar urma sa inceapa treaba cu lotul de toamna? Conteaza in ce zi a ciclului incepi tratamentul de stimulare? Sincera sa fiu, pana sa dau peste site-ul asta si sa citesc una-alta, eram aeriana total. Iar acum nu mai contenesc punandu-mi si punandu-va intrebari.
Cred ca ati vazut mamica aceea la 50 de ani invitata la B1TV cu BB facut cu fiv. Si atunci mi-am spus ca merita sa fac totul pentru asta. Stiu ca si voi ganditi la fel si poate ca asa devenim mai puternice. Deci ne tinem tari, okay???

Va pupic si va urez un we minunat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karula spune:

Anemona, la fix intrebarea ta: azi m-au sunat de la Medsana din partea lui Ancar. In oct se face fiv, dar nu se stie inca data, depinde de greci, ca de obicei. deci in sept se incepe tratamentul (la inceput).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anemona spune:

Multumesc mult, Raluca!
Eu sunt nelamurita, pt ca dr mea vine pe 10 din concediu si de sunat nu m-a sunat nimeni, desi am fost trecuti pe o lista la ginecologie. Ai idee la ce interval de timp o sa mai fie un nou lot? Eu sper sa fim si noi in lotul de acum, dar cat de la inceput de septembrie voi incepe tratamentul nu stiu. Totusi presupun ca nu incepem toate in aceeasi zi, ci depinde de perioada din ciclu in care te afli, nu? Sau gresesc? Tu spui ca e o data anume? Te referi la data de inceput? Ca iarasi ma gandesc ca nu toate vom raspunde la fel la stimulare, deci pt fiecare va fi alta data pt toata "opera asta de arta".
Am emotii de parca m-as inscrie la un examen capital din viata mea si deja s-a terminat perioada de inscriere...
Il bat la cap si pe sotul meu sa isi refaca pasaportul ca poate il trimit dupa medicamente la unguri, dar nici ce anume imi trebuie inca nu am aflat. Asa ca astept si asteptarea asta ma apasa tare.
Ce mai, e o mare nebuloasa in capul meu.
Ganduri bune si multumiri! Pa pa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Corina G spune:

Denisa, Raluca are perfecta dreptate, nu iti fa griji daca iti ramin foliculi neaspirati in ovare, ca au si ei rolul lor. Cit despre numarul celor maturi(sau aproape maturi), acum depinde de ce strategie urmeaza fiecare doctor/clinica. Unii considera ca nu merita sa faca punctie pt. 1-2, ca sint sansele f. mici de fertilizare. Asta mai ales in cazuri cind problema e la barbat (sperma). Acum , eu nu vreau sa te sperii, fereasca Dumnezeu, te rog nu ma intelege gresit. F. multi doctori fac punctie si pt. 1 folicul, cum spune si Raluca, fiindca este totusi o sansa. Deci depinde de la caz la caz, si de doctor la doctor. Ar trebui sa intrebi doctorul tau mai multe amanunte. Nu inteleg de ce in Germania se lasa asa de greu "descusuti". Ei nu se gindesc cite griji ne facem noi, pacientele??
Iti tinem cu toate pumnii pt. luni. Tine-ne la curent.
Cu drag,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Corina G spune:

Raluca, sper ca azi te simti mai bine si nu te mai rastesti la WC (ca m-ai facut sa rid in hohote cu expresia asta, nu am mai auzit-o). Daca te uiti la partea pozitiva a situatie, sa ii spunem ca te "antrenezi" pt. toamna/iarna... :o) :o)
Cu drag,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisa73 spune:

Nu Corina,aici se face punctie cand ai cel putin 3 foliculi maturi,cu toate ca ei iti pun doar 2.Daca o sa imi ia 3 ce face ei cu unul, ca de congelat nu congeleaza decat 3.Mie penultima oara mi-a zis ca am 6 mari,sper sa se maturizeze.Ultima oara a fost un doctor,care ia masurat.Doctora mea nu ia masurat niciodata,baga repede sonda vaginala si ma da jos fara sa ii masoare.Oricum ce o fi o fi,numai sa scap odata de stresul asta.

Mergi la inceput