Implinim 1 an, ce facem la mot?

Implinim 1 an, ce facem la mot? | Autor: iuliana_2002

Link direct la acest mesaj

Buna Ziua la toata lumea!

Implinim 1 an, ce facem la mot?
Ma refer la ce cumparam pentru nasi, se face party ca la botez?
Asa am inteles de la cineva, ca iar nasii vin cu hainute ca la botez si cadouri la fel ar trebui.
Va rog spuneti-mi si mie, ce se mai face, sau cum ati facut voi din experienta, mai ales ca cred ca nu este la fel de important ca botezul.

Multumesc,

Iuliana

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ochinegri spune:

In 2 luni am si eu aceeasi problema.
Nu stiu decat ca trebuie sa-i cumpar ceva nasei ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilib72 spune:

Buna Iuliana,
Eu nu am trecut prin asa ceva dar iti spun cum a fost la fratele meu (si el a facut cum a auzit la altii).
In primul rand, masa a organizat-o acasa, au fost numai persoane foarte apropiate (putine la numar). Nasa a venit cu familia ei. Pt. copil a adus cateva hainute si cateva jucarii, fratele meu a cumparat nasilor un set de oale de inox.
Acum nu stiu ce sa-ti spun, daca nasa ta aduce lucruri si jucarii copilului ar trebui sa ai si tu sa-i dai un mic dar (parerea mea).
Poate iti mai raspund si alte fete.
Numai bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Flower spune:

Noi n-am luat nimic nasilor !
Obiceiul asta stiu ca e "valabil" de la fini la nasii de cununie. La noi , in Mildova , nu am auzit pe nimeni care sa stie de asa ceva. E un gest frumos insa , dar nu obligatoriu , cel putin nu inclus in cele traditionale ( ca de ex. la nunta si botez , cand se dau "colacii" ). Urat din partea noastra , oricum !
In rest , masa a fost acasa , cu noi , parintii nostri , nasii copilului ( noi am avut 2 perechi , de exemplu ) si "casa" s-a umplut.Deci , a fost chiar foarte restrans , in familie , avand in vedere ca o perecehe de nasi sunt cei de la cununia noastra , iar cealalta e sora mea si logodnicul ei.
Petrecere frumoasa ! Si nu-ti mai fa atatea griji ! Ramane la alegerea voastra !
pentru mamica si la ( fetita sau baietel ? )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinuca spune:

Draga Iuliana,

eu voi face turat fetei mele luna viitoare, la sfarsitul lui august dupa ce vom veni si noi dintr-un prea bine meritat concediu de cateva zile.
mi-e goraza cand ma gandesc la turta, dar hai sa iti spun cum voi face eu.
in primul rand fac la o terasa unde este liniste, pomi, aer curat = deci inchiriez ceva langa casa (nu fac acasa, fetele stiu problemele mele cu soacra mea si dicsutiile aparute la botez, asa ca mai bine nu)
nu voi chema multe persoane, decat cateva familii apropiate noua tineri, si bineanteles nasii........, asa nasa i-a luat deja cercelusii Cristinei inca de la 6 luni, si dupa cum o stiu eu pe ea o va imbraca ca la botez (din cap pana-n picioare, plus diverse altele), eu am o nasa care ii cumpara mereu cate ceva.
Deci si eu v-a trebui sa ii cumpar ceva, la botez i-am luat o hota dubla (1.800.000 lei), dupa botez i-am luat-o ce e drept dar a fost placerea noastra, acum ne gandim sa ii luam o masuta de sufragerie (1.200-1.500.000 lei), nu stam pe roze cu banii dar vom trece si noi peste asta
Nu stiu, parerea mea e ca trebuie sa ii iei ceva, oricat de mic ar fi, fie vorba intre noi in ziua de azi nimeni numai face nimic pe degeaba, fara nici o mica atentie.
Sa nu sariti in capul meu eu v-am spus cum voi proceda eu.

pupici si sa ne auzim cu bine, sa trecem cu brio si peste moturi respectiv turte


madalina si cristinuca - 9 lunisi jumatate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela.mustaciosu spune:

Noi nu am luat nimic pt. nasi, desi am inteles ca asa se procedeaza. Am facut o petrecere in familie, fara pretentii si ne-am simtit excelent. Nasii au cumparat copilului hainute noi, l-am asezat pe un scaunel sub care am pus o galeata cu apa (nu pot sa-ti spun exact care e semnificatia, asa ni s-a spus sa facem), nasa a legat motul cu o panglicuta, a trecut motul printr-un inel si l-a taiat. Ulterior l-a lipit cu ceara de lumanarea de botez pe un ban de argint. Apoi i-a pus tava in fata sa aleaga obiectele. Dupa asta am iesit cu totii la o terasa (era cumplit de cald ca sa fi ramas in casa), am gasit un restaurant cu terasa situat langa un parculet si asa am multumit pe toata lumea. Tudor s-a jucat la nisip si noi l-am serbat. Va dorim petrecere frumoasa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joxy spune:

io tre sa iau un motz.. in august ! si voi nu-mi datzi nici o idee despre ce trebuie sa fac. Ca daca stau bine si ma uit.. fiind nash, de la cei ca voi nu o sa primesc nika ! rushine
Hai sa ne spuna si noua cineva cu experientza in d`al`d`astea ce face un nash cand ii taie motzul finului.
Merci


Cu respect,
Florin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coryna spune:

Mai, ce te disperi atita, ca doar nu e nunta! Dragos a primit de la nasii lui imbracaminte si ceva jucarii. Parintii copilului trebuie sa se ocupe de masa si petrecere, tu doar trebuie sa ai grija cum tai motul baiatului. Motul se face luind suvite de par in sensul miscarilor pe care le faci atunci cind te inchini, le legi cu o panglicuta, puneti baiatul pe un scaunel, iar daca vrei , poti sa pui dedesubt o galeata cu apa (nici eu nu stiu semnificatia), te inchini si pe urma tai perisorul. Gata! Urmeaza partea cu tavita in care sa pui de toate: bani, aur, chei, carte, creion, oglinda, piepten, telefon mobil (asta e o chestie recenta, hi, hi, hi), o canuta cu vin si ce mai zice lumea ca trebuie sa puneti. I-l pui sa aleaga de 3 ori si cam atita. Urmeaza sa-i dai jucaria , iar hainutele parintilor.
Eu motul l-am facut acasa si am cumparat cadouri pentru nasi, nu pentru ca asa trebuie, ci pentru ca mi-a facut placere, am luat atit pentru fiecare, cit si pentru casa: nasicului o sticla de bautura scumpa, nasicii ceva cosmetice, fetitei nasicii i-am luat o rochita, bluzita, fustita si o carticica pentru gradinita si ceva creioane cerate, iar pentru ei la un loc, perdea pentru sufragerie.
Nu uitati sa pozati copilul! Noi am avut 3 aparate de fotografiat si n-am nici o poza cind i-a "taiat" motul .
Ca fapt divers: Noi am facut tort cu poza lui ( la cofetaria Alice de pe linga Iancului), dar am aflat dupa ce l-am ridicat ca trebuie sa-l faci in ziua in care ai party-ul, caci altfel zaharul ala se inclazeste si se strica poza, l-am pus eu la congelator, dar n-a fost ca atunci cind l-am adus de la cofetarie.
Petrecere frumoasa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ciufulici spune:

La multi ani! Sa cresteti mari si sanatosi.
Pai ca sa raspund la intrebarea ta, "ce facem la mot? " eu zic sa il taie nanuta.

Legat de cadou pentru nasi am vazut mai jos ce au scris fetele, ma cam speriati. Ce mai urmeaza, covor de sufragerie?
Noi nu am cumparat nika pentru nanute. Nu e moda cu cadou pentru nasi de botez. Acuma daca vreti neaparat sa cumparati ceva, fiecare e liber sa o faca.

Noi am sarbatorit acasa evenimentul, deoarece fetita noastra e nascuta in decembrie si era cam dificil cu mersul la un restaurant. Cel putin asa ni s-a parut noua atunci.
Deci, pregatiri mari mancaruri fel si fel, prajituri idem, plus tortul cu etaj. Invitati au fost destui si copiii nu mai zic. O camera am pregatit-o doar pentru bebelusi si ei s-au jucat acolo asistati cand de un tatic cand de o mamica.

Momentele importante nu sunt mancatul si bautul ci taiatul motului care la noi a insemnat; am asezat-o pe bebelusa noastra pe un scaun si nanuta a taiat cu un foarfece cateva fire de par in semnul cruci(cateva fire de par din spate zona occipitala, cateva fire de par din frunte, apoi din partea dreapta de langa ureche si la urma din partea stanga tot de langa ureche). Nu s-a observat prea tare de unde a taiat. Parul taiat a fost lipit pe o moneda de 100 de lei cu ceara de la lumanarea de la botez si apoi dat mamei(adica mie) spre pastrare ca amintire. Si eu il pastrez alaturi de bratara de la maternitate si de primele unghiute si de buricut....

Alt moment de amintit a fost alesul obiectului de pe tava. Am pregatit o tava mare pe care aproape toti invitatii au asezat cate ceva sau au spus sa asezam un anumit lucru. Nu va puteti imagina ce s-au adunat acolo. Nanutele au pregatit tava, apoi am venit cu bebelusa si ce credeti ca si-a ales de acolo? Toata lumea a facut liniste si a lasat-o pe ea sa se desfasoare. A luat mai intai o carte, era un dictionar german-englez, cu cealalta mana a luat un telefon mobil pe care l-a asezat peste carte si la urma o pompa de cositor care arat asa ca un pix poate putin mai mare. Atunci toata lumea a inceput sa bata din palme si sa ii zica bravo si sa o pupe la care ea probabil s-a speriat si a fugit pe hol gata, gata sa planga.

Momnetul trei a fost tortul, adica mai exact suflatul in lumanare.
Am asezat tortul pe o masuta mica in mijlocul sufrageriei si ea a venit fuga si a bagat un degetel in tort si apoi l-a dus repede in gura. Cu cateva zile inainte de acest moment tati a incercat sa o invete sa sufle in lumanare, a fost nostima de tot ca nu stia cum sa sufle si pana la urma a vrut sa puna mana si s-a speriat. Prin urmare nu a vrut de loc sa sufle in lumanarea de pe tort. Iar cand toata lumea a cantat "multi ani traiasca", ea a inceputa sa planga si dupa ce a luat-o tati in brate s-a mai linistit.

Apoi au urmat pupaturi, fiecare a dus cate un mic dar pentru bebelusa. Nanutele au adus cercei pentru bebelusa si cateva rochitele, jucarii de asemenea.
A fost dragut cand au inceput copiii sa despacheteze cadourile si sa sparga baloanele. Mama mea a vut ideea sa pregatitm cateva prajiturele in pungute pentru fiecare si cand au plecat invitatii acasa le-am dat prajiturelele.

Noi am vazut acest eveniment ca pe o intalnire cu cei dragi care au fost prezenti si s-au bucurat alaturi de noi si de copii. Nu trebuie sa generalizam si sa privim totul ca pe o afacere. Cel putin asta e parerea mea nu fac aluzie la nimeni.

Va doresc sa aveti un taiat de mot reusit si sa ne spuneti cum a fost, dar mai ales cum s-a comportat bebelusul.

2xCiufulici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuliana_2002 spune:

Buna si scuze ca nu am aparut pana acum dar am musafiri... socrela a venit mai devreme si tre sa ne acomodam ca de nu o vedem asa des si stiti cum e...

Multumim pentru raspunsuri si urari!

Interesant ce cadouri se mai fac..., noi nu stam nici prost dar nici pe roze, deci ne vom orienta la ceva ptr casa. Noi ne gandeam sa luam ceva si pentru baietelul lor de 5 ani dar cred ca vom renunta.

E un eveniment si sincer nu stiam ce sa fac.
Inca odata multumiri!

Iuliana si Clauditu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns melinav spune:

Noi i-am luat baiatului motul la 1 an si jumatate, am zis sa fie petrecerea vara, ca el e nascut in ianuarie.
Nu am vrut ceva super scortos, ci doar in familie (bunici, strabunici,..) si prieteni de familie. Am facut petrecerea acasa.
Noi le-am luat nasilor asa: un set de oale pentru nasa (din Metro) si o lada frigorifica pentru nasu, plus un costumas pentru nasicul cel mic si o jucarie.
Nasi au adus haine pentru cel mic, l-au schimbat din cap pana in picioare (dar au adus si alte schimburi) si jucarii. Soacra mea i-a legat motul celui mic cu o panglica.
Pe o tava am pus diferite obiecte: ceva de aur, ceva de argint, bani (i-au pus nasii), cheile de la masina, un stilou, o carticica de rugaciuni (nasul e preot), o seringa (eu as vrea sa se faca doctor cand o sa fie mare), un parfum, mobilul. Depinde de fiecare, ce-si doreste pentru copilul lui.
Sa va spun si ce a ales copilul: in primul si in primul rand, mobilul (de mult tanjea el saracul dupa mobil, si acum cand a vazut ca noi il imbiem, a profitat), apoi parfumul (lumea zicea ca o sa fie cochet) si la urma cartea de rugaciuni. De seringa nici pomeneala, dar eu totusi o sa mai insist!
Am uitat sa spun ca, in timp ce nasul ii taia motul, soacra mea avea grija sa il traga de par - cica trebuie copilul sa planga la mot , ca sa aibe noroc cand va fii mare!

Melina

Mergi la inceput