retete cu paste

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns osna spune:

initial postat de piatra lunii


lasagna

toc o ceapa marunt si o pun in putin ulei de masline la calit(in general nu pun ulei mult,ca nu-mi place sa fie gras si uleios,deci cat sa nu se prinda ceapa,eventual daca mai e nevoie mai adaug putin ulei pe parcurs), apoi pun si putin usturoi tocat, carnea tocata(de vita),nu stiu cat de multa,pun din ochi,ca am invatat de atata timp cum imi place,daca e prea multa carne iar nu-mi place,ca nu mananc numai carne.
Apoi pun o conserva de rosii (sau rosii naturale daca e vara si au gust bun),amestec acolo,mai pun si niste suc de rosii,si putin vin rosu,si putin arpagic(e o planta pe care o folosim des si imi place ca arata ca iarba si tai din ea).Si las sa mai fiarba acolo nitel,pana nu se mai simte vinul- cum zic,acum le fac din ochi si cum simt,ca m-am invatat ce-mi place si ce nu.
Si condimentele- sare,piper,si atat,ca altele nu-mi plac pt sosul asta.
Apoi facem bechamelul, cu unt topit si adaugi faina si lapte amestecand si mai pun si putina smantana.Si parmezan ras si cascaval(cheddar).
Si punem un strat de sos de rosii,putin bechamel,apoi un strat de foi de lasagne,iar un strat de sos de rosii,putin bechamel si iar foi,si asa pana termini cu foile de lasagne si doar niste bechamel deasupra si apoi parmenzan si cheddar.
Uneori mai puneam si ciuperci taiate marunt la mixer in sosul de rosii,dar nu mereu,si nu se simte diferenta.
Stiu ca n-am dat pe cantitati,dar zau ca nu stiu ce si cat.
Si apoi la cuptor juma de ora,cum scrie pe cutie.
Eu asa fac,asa-mi place cel mai mult,din cate am incercat.Si tot in timp iti dai seama si cat sos sa pui sa nu fie prea uscata,sau carne,de asta zic ca sosul il faci dupa gust,din experienta.Si pun mai mult sos de rosii ,ca se usuca la cuptor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns osna spune:

initial postat de lilach


sos bolonez
ingrediente: 1 ceapa,1 catel de usturoi,1 morcov,1 fir de telina,2 linguri de unt,50 g. sunca sau kaizer,100 g carne tocata porc, 100 g. carne tocata vita, 100 g.ficatei de pui,200 ml.vin rosu, 1 cana de supa, 3 linguri pasta tomata, 1 lingurita oregano, sare, piper.
preparare: poti sa dai prin robot toate, adica ceapa, usturoi,morcov, telina si le pui toate intr-o oala in care ai pus unt sa se prajeasca usor, adaugi ficatei,carnea si le prajesti pe toate.
Se adauga vin, supa, sos tomat, oregano si se fierbe aprox.2 ore pe foc f. mic.
In principiu poti sa folosesti sosul la toate tipurile de paste.
Pt. lasagne trebuie sa prepari si un sos bechamel {in caz ca nu stii da-mi de stire}.
Din cite stiu eu lasagne nu se fierb niciodata.
Prepararea lasagne:foi de lasagne atit cit ai nevoie {depinde de vas}
sos bolonez
sos bechamel
parmezan sau alta brinza galbena
Se unge vasul cu unt se pune un rind de lasagne,sos bechamel,sos bolonez, parmezan si iarasi o iei de la capat lasagne....ultimul rind trebuie sa fie de lasagne apoi sos bechamel si felii de parmezan deasupra se pune unt citeva bucatele mici.
Se tine la cuptor preincalzit 40- 45 minute la temp.de 180 gr.
TIP: Dupa 10-15 minute se scoate din cuptor se taie bucatile cu un cutit umed se acopera cu folie de aluminiu si se da la cuptor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns osna spune:

initial postat de lilach


sos bolonez
ingrediente: 1 ceapa,1 catel de usturoi,1 morcov,1 fir de telina,2 linguri de unt,50 g. sunca sau kaizer,100 g carne tocata porc, 100 g. carne tocata vita, 100 g.ficatei de pui,200 ml.vin rosu, 1 cana de supa, 3 linguri pasta tomata, 1 lingurita oregano, sare, piper.
preparare: poti sa dai prin robot toate, adica ceapa, usturoi,morcov, telina si le pui toate intr-o oala in care ai pus unt sa se prajeasca usor, adaugi ficatei,carnea si le prajesti pe toate.
Se adauga vin, supa, sos tomat, oregano si se fierbe aprox.2 ore pe foc f. mic.
In principiu poti sa folosesti sosul la toate tipurile de paste.
Pt. lasagne trebuie sa prepari si un sos bechamel {in caz ca nu stii da-mi de stire}.
Din cite stiu eu lasagne nu se fierb niciodata.
Prepararea lasagne:foi de lasagne atit cit ai nevoie {depinde de vas}
sos bolonez
sos bechamel
parmezan sau alta brinza galbena
Se unge vasul cu unt se pune un rind de lasagne,sos bechamel,sos bolonez, parmezan si iarasi o iei de la capat lasagne....ultimul rind trebuie sa fie de lasagne apoi sos bechamel si felii de parmezan deasupra se pune unt citeva bucatele mici.
Se tine la cuptor preincalzit 40- 45 minute la temp.de 180 gr.
TIP: Dupa 10-15 minute se scoate din cuptor se taie bucatile cu un cutit umed se acopera cu folie de aluminiu si se da la cuptor.



reteta pt. sos bechamel
ingrediente:3 linguri faina [poti sa folosesti numai doua din proprie
experienta] sau in loc de faina sa folosesti cornflour,aprox. 50 g unt,2 1/2 pahare lapte sare, piper {poti folosi nucsoara in loc de piper}
preparare: topesti untul intr-o oala cind s-a topit adaugi faina sau cornflour amesteci cu un tel dar cit poti de repede si treptat adaugi laptele amestecind incontinuu cu telul.La sfirsit adaugi condimentele sare piper {nucsoara}.
Acest sos se poate folosi la multe feluri de paste.
Eu de exemplu fac paste cu sos de ciuperci:
Prajesc in unt 2-3 catei de usturoi zdrobit si pe urma continui ca si la sos bechamel cind sosul este aproape ingrosat adaug cupercile taiate {proaspete]si la-s sa fiarba un pic.In loc de nucsoara folosesc piper si adaug si basil {busuioc cred ca ii spune in romaneste} taiat si chiar un pic de praf de supa.Inainte de servire sau dupa ce s-a racit un pic se poate adauga vreo trei linguri de smintina. In clipa servirii pun citeva frunzulite de basil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns she_wolf spune:


Stie cineva cum se fac pastele cu sos pesto? Am mancat de curand undeva si mi-au placut tare, taree mult! Stiu ca se fac cu seminte de pin, busuioc si ceva branza, dar nu stiu cum exact. Si vreau neaparat sa fac!
Ma puteti ajutaaaaaaaa?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelina spune:

Pasta Al Pesto
Ingrediente:
-500g paste
-1 legatura patrunjel
-maghiran proaspat
-2 legaturi de busuioc cu frunzulite mari
-200g branza Pecorino(se cumpara la bucata si nu gata rasa)
-50g branza Parmesan(se cumpara la bucata)
-3 catei de usturoi tocati
-100 g seminte de pin(tocate)
-250ml ulei de masline
Mod De Preparare:
1)Se iau frunzulitele de la busuioc, se spala si se usuca.Ambele sortimente de branza se maruntesc iar usturoiul se toaca.
2)Toate ingredientele in afara uleiului se freaca cu mixerul pana cand se obtine un fel de spuma, apoi se adaga uleiul putin cate putin pana cand se obtine o pasta consistenta.
3)Eventual se adauga putina sare dupa gust dar cu mare atentie pt ca branza contine destula sare
4)Se combina cu pastele bine fierte si...Gata!
Pofta Buna!!!

angie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelina spune:

Paste cu ton si sos de limette
Ingrediente:
-ulei de masline
-3 chilli uscati
-3 catei de usturoi proaspeti
-1 legatura de patrunjel
-1 doza de peste ton (simplu)
-50g branza Parmesan
-50g unt cubulete
-zeama de la o limette
-300g spaghetti
-piper proaspat macinat
Mod De Preparare:
-se toarna uleiul de masline din belsug intr-o tigaie si se incalzeste, dar nu trebuie sa fie fierbinte
-se adauga usturoiul si chilli tocate si se calesc cu grija(usturoiul nu trebuie sa capete culoarea maron)
-intre timp se fierb spaghetti "al dente" intr-o oala cu apa si sare
-se adauga patrunjelul taiat fin in tigaie si se caleste putin
-la sfarsit se adauga tonul taiat finut si se incalzeste impreuna cu ingredientele din tigaie
-spaghetti si sosul de ton se amesteca intr-o oala, se adauga untul, parmesanul si zeama limette, se pipereaza si se servesc imediat
Pofta Buna!

angie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelina spune:

Pasta Primavera
Ingrediente:
-paste(nu are importanta de care)
-200-300g filet piept de pui
-piper proaspat macinat
-sare
-ulei de chilli
-2 cutiute mici creme fraiche
-3 tomate
-1 doza mica de pasta de tomate
-ardei gras,rosu,verde, galben
-parmesan(la bucata, care se rade mai apoi)
-jumatate de ceapa
Mod De Preparare:
-pastele se fierb cca. 10 minute
-se toarna putin ulei de chilli intr-o tigaie si se incinge
-filetul de pui maruntit impreuna cu ceapa maruntita se calesc(pana cand devin maron) si se condimenteaza dupa gust
-rosiile maruntite impreuna cu ardeii maruntiti se adauga in tigaie si se calesc mai departe cca. 5-10 min pt ca ardeii sa nu mai fie asa de tari
-acum se adauga creme fraiche si pasta de tomate, se amesteca si se condimenteaza dupa gust
-cand sosul s-a inchegat si a capatat o culoare frumoasa, se amesteca cu pastele si nu uitati, parmesanul ras pe deasupra si...cam atat ca nu va mai puteti misca din loc pana nu ati mancat tot
Pofta Buna!

angie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns she_wolf spune:

Merci, merci, merciiiiiiiiiii!!!

O sa fac cat de curand!

Claudia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelina spune:

cu multa placere!!


angie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caterina spune:

Spaghetti cu sos de nuci - foarte bun

500 gr. spaghetti, 300 gr. nuci decojite, un sfert de pahar de lapte, 5 linguri de ulei de masline, 30 gr. de unt, parmezan, sare si piper.

Puneti intr-un blender nucile si macinati-le dupa care prajiti-le putin in ulei si unt dupa care adaugati laptele si lasati-le sa se faca la foc moderat acoperind tigaia. Cand sunt gata, luati tigaia de pe foc, puneti sare si piper si turnati peste spaghettele fierte al dente si scurse, si amestecati. Adaugati parmezanul.

Pofta buna!!!
Mie-mi plac si sunt f. usor de pregatit.

Mergi la inceput