retete cu paste

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Marianar spune:

initial postat de Corina

LASAGNE


Draga Andana,iata cum fac eu lasagne:
Sosul: calesc o ceapa pina devine aurie,adaug carne tocata de vita(cam200-300g)si o calesc impreuna cu ceapa pina isi schimba culoarea,adaug ciupercile( o cutie de champignon) si un borcan de sos bolognese(din acela gata preparat pentru spaghete)Las sa clocoteasca 5-10min,pina se amesteca bine totul.
Intr-o tava patrata de yena,pun un pic de sos,apoi foile de lasagne ,apoi sos cu carne ,cascaval ras si doua ,trei linguri de smintina, apoi inca un strat de lasagne ,sos,cascaval,smintina,pina se termina totul.Ultimul strat este smintina.
Bag totul la cuptor la foc mare pina incepe sa clocoteasca,apoi fac focul potrivit si las vreo 30-40min.
Pofta buna si sper sa iti placa.

Corina si Anna nazdravana

Quand on veut une chose, tout l'univers conspire à nous permettre de réaliser notre rêve.
( Paolo Coelho)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marianar spune:

initial postat de madelaine

LASAGNE


Nu stiu ce reteta ai citit dar uite iti scriu o reteta de lasagne cum o fac eu.
Un pachet de lasagne. Faci un sos alb sau Bechamel, eu pun si cascaval ras in sos ii da un gust superb ( poti sa-i pui mozarella, sau parmezan, si mai bun ). Iti trebuie cam 600 gr carne ( vita sau porc, sau miel) pe care o calesti bine , adaugi ceapa tocata si usturoi ( dupa preferinte) , eu pun marar, patrunjel , sare (vegeta), putin piper, si le mai calesc un pic. Poti sa pui si ciupercute din conserva scurse de zeama si taiate marunt. La sfirsit pun doua linguri de bulion. Intr-o tava se pune putin sos alb ( bechamel), si un strat de lasagne (nefierte), peste care se pune compozitia cu carne, si se toarna putin sos alb , iar se pune un strat de lasagne si un strat de carne cu sos alb, ultimul strat sa fie de lasagne, pui sos alb si presari deasupra mult cascaval ras( sau mozarela sau parmezan). Se baga la cuptor pentru circa 30-35 minute. Asta e reteta mea.

Madelaine si cei trei muschetari

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marianar spune:

initial postat de angelina

Lasagne Al Forno


Ingrediente:
-150-200g lasagna
-1 ceapa mare
-2 catei usturoi
-200-250g carne tocata(mixta)
-150g de tomate maruntite
-100g mazare
-2 morcovi mici
-100g champignon(ciupercute)
-3 linguri ulei de masline
-100g branza rasa(Parmesan de ex.)
-1/2 lingurita de oregano
-sare, piper
Sosul Béchamel:
-1 lingura unt
-1 lingura faina
-cca.1/4 lapte
-un pic de patrunjel tocat
-sare, piper
Mod De Preparare:
-foile de lasagna se fierb "al dente" timp de 15 minute in sare(majoritatea nu necesita fierbere mai indelungata)
-ceapa, morcovii(maruntite) impreuna cu mazarea si ciupercutele(maruntite si ele) se calesc impreuna cu carnea tocata in uleiul de masline
-se adauga usturoiul si rosiile cu tot cu suc si mirodeniile si se lasa un pic in abur amestecand continuu pana cand a disparut tot sucul
Acum se prepara sosul:
-un pic de margarina, si 1 lingura de unt se topesc in tigaie, apoi se adauga faina si se lasa 2min apoi se adauga laptele putin cate putin pana cand se incheaga sosul.Se condimenteaza cu sare, piper si putina nucsoara rasa, apoi se ia de pe aragaz si se adauga patrunjelul(in total timpul acordat fierberii sosului este de 10 minute)
-se unge o forma cu margarina se aseaza un strat de lasagna apoi sosul de carne apoi se unge cu sosul Béchamel, se repeta la fel cu restul
-la sfarsit se presoara cu branza
-se lasa 15-20 min la cuptorul in prealabil incalzit la 220°
Pofta Buna!



angie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marianar spune:

initial postat de anne-marry

Spaghete cu carne si legume


pai hai sa iti zic o varianta de ...dac le ai deja facute...cumparate spaghetele. faci asa:
pui la fiert apa cu putina sare si un strop de ulei sau margarina (cam o linguritza ) ca sa nu se prinda pastele intre ele sau de cratira.
cand apa clocoteste pui din prima spaghetele...le poti lasa si lungi (oricat de lungi ar fi ele) pt ca atunci cand fierb, se inmoaie si vor intra cu totul in apa. apoi, dupa fierbere, se strecoara si se trec o data prin jet de apa rece ca sa se duca din amidonul pe car l-au lasat in timpul fierberii, si sa nu devina groase..ca pasta...
in timp ce fierb pastele se face umplutura:
pui ceapa la calit cu legume..daca mai sunt rosii si ardei cubulete si apoi condimentezi. poti pune inainte de toate astea carne bucati de care si cum vrei si adaugi restul dupa ce se prajeste carnea umpik mai bine.
apoi mai poti pune si ciupercutze...si tot ceea ce doresti ca si condimente. pui apa si las la fiert. dac vrei sosul mai grosut, poti adauga la sfarsit o lingura de faina dizolvata cu putina apa sau amidon, preparat confoirm indicatiilor de pe cutie.
cum servesti?pui pastele in farfurie, sub forma de colocela, cte 2-3 "ghemotoace" ca niste colacei...si pui in fiecare colacel carne si peste torni sosul cu legume,...sau de jur imprejur. peste razi cascaval sau branza si paoi pui vredeat taiata marunt. ornezi cu rosii.
mai poti face si altfel:
**cand nu am timp de amestecat in pastele puse a fiert ca sa nu se prinda, clocotesc apa asa cum am zis si dupa ce pun pastele, la cinci minute opresc, mai adaug o cana apa rece si ii pun capac si o las deoparte la "umflat". apoi fac ;la fel ca mai inainte...
**poti face simplu sosul fara carne si ciupercutze..si sa le prajesti pe fiecare separat (nu uita la crne dac o prajesti separat sa ii pui dupa 10 minte putina apa in tuci sau oala in care o prajesti ca sa nu se intareasca, devenind astfel mai frageda).si s ale servesti tip carnitura....pui un "pat" de spaghete, peste carnea, de jur imprejur ciupercutzele, si peste sosul, cascavalul si verdeatza.
poti sa faci cum vrei!!!
**sau le poti amesteca toate dupa fierbere si s ale adaugi cascavalul ras si apoi sa le dai 15 minute la cuptor. la servesti astfel ca sufleu.
**in sos poti adauga la sfarsit si smantana care ii va da o savoare placuta.
pofta buna!




pupici dulci...
anne-marry

NICIODATA SA NU SPUI NICIODATA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marianar spune:

initial postat de amelia

Lasagna


- 1 pachet de foi de lasagna (dar eu am de obicei in casa 2 pachete si mai pun cateva foi si din al doilea)
- 100 g unt
- 100 g faina
- 1 litru lapte
- 2 borcane de pasta de tomate gata pregatita cu carne, ceapa si alte ingrediente
- 400-500 ml pasta de tomate mai lichida, simpla
- putin cascaval ras sau ce ai in casa
- sare

Etape:

1. Sosul Besamel: topesti in tigaie 100 g unt. Pui cele 100 g faina si amesteci. Torni apoi treptat, amestecand in continuu ca sa nu se faca cocoloase, litrul de lapte. Nu uita sa pui intre timp si putina sare la compozitia asta.

2. Amesteci intr-un castron cat mai larg la baza cele 2 borcane de pasta de tomate cu pasta mai lichida.

3. Pregatesti tava pentru lasagna, adica pui uniform in ea cateva linguri de sos besamel si de compozitie de pasta de tomate.

4. Inmoi pe rand, pe ambele parti, fiecare foaie de lasagna in compozitia de pasta de tomate din castron (de-asta iti ziceam ca iti trebuie un castron cat mai mare). Te sfatuiesc sa faci asta, pentru ca altfel, daca nu sunt bine umezite foile, iti vor ramane scorturoase la coacere si nu sunt bune.

5. Pui cate o foaie de lasagna inmoiata in tava si presari pe deasupra ei sos besamel, apoi o pui pe urmatoarea inmoiata in pasta de tomate si iar sos besamel s.a.m.d. Iti incap cred 3 foi puse una langa alta in tava. Si peste ultimul strat pui sos besamel, iar pe deasupra poti presara cascaval ras, branza rasa sau ce ai prin casa (se gaseste si ceva gen cascaval ras special de pus pe deasupra la lasagna si care da intr-adevar un gust mai bun, ca se leaga mai bine).

6. Pui la cuptor la foc mic spre mediu vreo 30-35 de minute (dar cel mai bine verifica sa vazi cand ti se pare ca arata bine, pentru ca depinde si de cuptor, si al meu e tocmai cel mai bun).

Eu am reteta asta de la o tipa italianca, mancasem odata la ea la masa si i-am cerut reteta. Iti spun ca dupa ce am facut prima data, timp de-o saptamana numai asta am gatit si-am mancat, ca nu mai puteam de ce buna e !!

Cu drag, Amelia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariaangeli_que spune:

daca ai probleme ,missi,cere ca am sa te ajut ,iti dau si un alt link,www.dececco.it aici gasesti retetele si in engleza ,franceza sau germana.Scuza-ti dar ca bun italian snobez toate retetele de pasta care nu sant originale de la noi,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariaangeli_que spune:

debbi, esti norocoasa ca al tau pucci e cuoco,hm.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns debby spune:

Maria oi fi eu norocoasa dar mai multe semipreparate ca aici nu am vazut niciodata . Mananca la servici si acasa doar panini , hrana rece . Mai degraba de cand sunt eu e mancare in casa si nu porcarii

In schimb rar , dar cand se pune pe gatit .....

Nimeni nu e perfect ! Diana .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariaangeli_que spune:

Asadar e adevarata povestea ca pantofarul are pantofi rupti....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariaangeli_que spune:

taietei cu sos de verdure( tagliatele con verdure)
se taie un ardei felii subtiri (5mm) si se pune la prajit in ulei de masline in care mai pui si un catel de usturoi,adaugi o jumatate de vanata taiata felii subtiri (sau cuburi) prajesti adaugi 50 g de carne afumata taiata felii f. subtiri, pui si 4-5 rosii taiate ,sarezi ,adaugi piper,patrunjel,busuioc si daca iti place putin piscator.A mesteci cu taietei fierti .

pasta cu sos de smintana si carne afumata (penne con panna e speck)
se taie carnea afumata felii f. subtiri e prajeste in ulei de masline impreuna cu un catel de usturoi se sareaza ,pipereaza se adauga smintana dulce , si se mai lasa pe foc 2-3 min. Se amesteca cu pasta fiarta si se presara cu branza parmegian sau grana padano

Mergi la inceput