retete cu paste

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns missiday spune:

Angela,sarumana si mai asteptam retete!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariaangeli_que spune:

Sos de carne macinata (ragł alla bolognese)
500 g carne de vitel macinata
o jumatate pahar vin alb (sec sau demisec)
un morcov mic, o ceapa mica, o frunza de telina cu coada ( e buna si telina radacina)
concentrat dublu de rosii
Se pune intr-o craticioara de 2 l ulei de masline,verdeturile taiate,se prajesc ,se adauga carnea se sareaza,se caleste putin si se adauga vinul,se lasa sa scada dupa care se adauga 75 g de concentrat dublu de rosii se amesteca ,pui apa calda se acopere de 2 ori carnea ,un cub de vegeta(nu cunosc ce exista in tara) piper si se lasa la foc mic 2h jumate -3h.Se serveste de obicei cu taietei lati cu ou(tagliatele) .Eu de obicei fac mai mult si il congelez .pofta buna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marianar spune:

initial postat de rachel owen
Spaghete bologneze

Ingrediente: :500 gr. spaghete, 300 gr. carne tocata, o ceapa, 2 catei usturoi, 1 ardei gras, un morcov, 400 gr. bulion, vegeta, dafin, frunze de busuioc tocate, sare, piper, ulei de masline
Mod de preparare: Spaghetele se fierb. Ceapa si usturoiul se toaca, ardeiul si morcovul se taie cubulete si se calesc in ulei cam 5 minute impreuna cu carnea tocata. Se adauga bulionul, putina vegeta, dafin, busuioc tocat, putina apa si se lasa sa fiarba 20 min. incet, sub capac. Se condimenteaza sosul si se serveste cu spaghetele fierte.
_
Spaghete Carbonara

Ingrediente: :250-400 gr. sunca bacon (sau kaizer romanesc, dar sa nu fie foarte gras), o lingurita de usturoi pisat, piper negru proaspat macinat, sare, busuioc praf, 4 oua mari, batute bine cu telul
Mod de preparare: Prepararea sosului: intr-o tigaie mare, incinsa, se pun bucatelele de bacon, dupa ce in prealabil au fost taiate (nu foarte marunt, cam de 1 cm latime si 4 mm grosime). Se prajesc bine de tot pina devin crocante (aproximativ 6-8 minute). Se scot bucatelele de bacon si se asaza pe un prosop de hirtie pentru a se absorbi grasimea. Grasimea din tigaie se scurge, pastrind insa aproximativ 3 lingurite de grasime. Se adauga usturoiul pisat si piper dupa gust si se soteaza usturoiul pentru aproximativ 45 de secunde, pina cind se "aureste". Se ia tigaia de pe foc, se adauga baconul prajit, si pastele fierte "al dente" si se mai adauga un pic de piper, sare si se tine pe foc inca 1 minut. Ouale, batute bine intr-un bol, impreuna cu un praf de sare, se adauga peste acest amestec fierbinte, dar in prealabil tigaia se ia de pe foc. Cand se adauga ouale, se amesteca incontinuu, pina cind ouale se lipesc pe paste si se intaresc. Se adauga brinza proaspat rasa (parmezanul) si se amesteca bine. Fierberea spaghetelor "al dente": se pune la fiert apa cu sare si cu un cubulet de unt (la 100 gr. spaghete, cel putin 1 litru de apa). Cind apa fierbe (da in clocot) se adauga spaghetele, avind grija ca pe masura ce se inmoaie, sa intre in apa toata cantinatea de spaghete. Nu se fierb mai mult de 10 minute. Se gusta spaghetele ... atunci cind este fiarta astfel incat nu se sfarima, dar nici nu mai are un miez de pasta nefiarta la mijloc, se cheama ca sunt fierte "al dente". Mod de servire Se serveste in castronele (nicidecum in farfurii) si se presara patrunjel verde tocat foarte fin pe deasupra.

Spaghete cu usturoi, ulei si ardei

Ingrediente: :5 catei de usturoi mari, ulei dublu rafinat de masline, un ardei iute sau boia, spaghete (80 g/persoana), apa, sare grunjoasa
Mod de preparare: Intr-o tigaie, se incalzeste uleiul de masline si se adauga usturoiul pisat sau taiat cit mai marunt. Cind e aurit, se adauga ardeiul taiat marunt sau boiaua si dupa un alt minut se stinge focul. Trebuie multa atentie sa nu se arda usturoiul, pentru ca ar deveni totul amar. Spaghetele se pun in apa sarata si deja in clocot si se fierb cit indica pe pachet (de regula 8-9 minute). Odata scurse de apa, se amesteca cu condimentul mai sus prezentat si se pun din nou pe foc mediu pentru un minut, amestecind usor. Mod de servire Se servesc imediat ce se iau de pe foc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns noni930 spune:

Salata de paste cu legume

Ciuperci, ardei gras rosu/verde/galben, zucchini, ceapa rosie, vinete mici se taie cuburi, se presara cu ierburi uscate (cimbru, oregano, busuioc, rozmarin) si se pun la cuptor intr-o tava unsa cu putin ulei (sau chiar fara ulei pentru tavile non-stick).
Se pune cuptorul pe grill. Sint gata cind s-au rumenit/parlit deasupra; legumele trebuie sa fie un pic crocante, nu prea moi.
Se amesteca cu paste scurte fierte (spirale, fundite, penne, etc.), se adauga telemea sfarimata cu furculita, masline (cu sau fara simburi), castravete verde taiat cubulete, ulei de masline si sare (daca mai este nevoie).

Excelenta pentru iesirile la iarba verde!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Theodora spune:

CANNELLONI FANTEZIA

I-am numit fantezia pentru ca am inventat pe loc reteta,in timp ce gateam! Sper sa va placa...

30 cannelloni
2-3 dovlecei taiati foarte marunt(cubulete ca si ceapa)
1 ardei gras tocat marunt
1 ceapa tocata marunt
500 gr sos de rosii(aprox!)
350 gr carne tocata de curcan(puteti folosi orice carne doriti,mai putin porc!)
marar
patrunjel
sare,piper,origano si daca va place,putin usturoi
cascaval ras

Calim ceapa,dovleceii,ardeiul si carnea tocata citeva minute impreuna.Adaugam jumatate din sosul se rosii si mirodenile,putina apa si fierbem cam jumate de ora,pina nu mai are multa zeama.

Din continutul obtinut,umplem cannelloni,asezam intr-o tava unul linga altul.punem restul de sos de rosii,putina apa,cit sa acopere cannelloni,mai adaugam putina sare,piper si origano pe deasupra,ue am taiat si doua rosii rondele si le-am pus pe deasupra si la cuptor pina se coace.Nu e nevoie de mult timp,depinde de cuptorul fiecareia,eu i-am tinul cam o ora la foc mediu!
La sfarsit,daca va place,puneti cascavar ras din belsug pe deasupra si servit.
Eu am facut o salata verde cu marar,puteti sa fierbeti si dovlecei,taiatii rondele si puneti sare,uleti si zeama de lamaie,e delicios!
Pofta buna!
Sper sa va placa si sa va iasa! Mie mi-a placut si tava deja e goala de aseara!!!




Theodora, Alexandros, Yannis POZELE NOASTRE: web3

13.August.2004 Jocurile Olimpice Atena 2004
http://www.athens2004.com/athens2004/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Theodora spune:


PASTICIO

1 pachet de macaroane cu gaura
750gr carne tocata de vita
scortisoara(eu folosesc lemn,pun 2 buc!)
doi de dafin
sare si piper
oregano si chimino(pt cine vrea,mi-e i-mi place f mult!)
1 1/2 pahar de vin alb(daca nu mananca copiii!!!)
1 ceapa tocata
1 lingura de unt
o cutie de rosii tocate marunt
250 gr brinza rasa(gen cascaval)
4 oua
1 cana de lapte

SOS BESHAMEL
4-5 linguri unt
4-5 linguri faina
750ml lapte
2 oua
sare si piper

Calim ceapa si carnea tocata cu o lingura de unt.Adaugam vinul(daca am hotarit sa-l folosim!),rosiile si mirodeniile.Lasam sa fiarba la foc incet.

Facem beshamelul,punind untul la topit,apoi faina amestecind incontinuu ca sa nu faca cocoloase,apoi laptele incet-incet si mestecam incontinuu pina obtinem o crema.
Luam de pe foc,punem jumatate din brinza rasa,2 oua,sarea si piperul.

Fierbem macaroanele,le scurgem si punem cealalta jumatate de brinza rasa si doua oua.Amestecam bine macaroanele cu brinza si cu ouale.
Punem intr-o tava jumate din macaroane,apoi sosul de carne,din nou macaroane.
Batem alte doua oua intr-un castron cu 1 pahar de lapte si le rasturnam in tava peste macaroane.Acoperim cu restul de beshamel.
Coacem 45 min aprox la foc mediu!




Theodora, Alexandros, Yannis POZELE NOASTRE: web3

13.August.2004 Jocurile Olimpice Atena 2004
http://www.athens2004.com/athens2004/

Mergi la inceput