retete arabesti/ramadan?(3)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ortansa spune:

I'm alive.sper ca maine sa am putin timp sa va zic ce retete am mai facut(nu cin' stie ce:-D).

dar vad ca va descurcati de minune.arata delicios sarmalutele Monicai,si la noi tot asa se fac.m-am distrat la faza cu desfoierea verzei.eu am facut azi Pui Fajita-o reteta mexicana(cred,corectati-ma daca gresesc),care se gateste f. des pe aici.Monica ti-am admirat toate pozele si am salivat privindu-le.


toate gospodinele de pe topic.




I've gt you under my skin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

Ortansa, ma bucur ca ai aparut si multumesc de aprecieri.
mai sarmalutele se cam desfaceau la fiert dar pana la urma au iesit ok ...cam groase nu chiar ca trabucul fiindca -sa umflat frate orezul ala de m-a zapacit
wow....abia astept retete noi
va pup pe toate

monica
mami de alex(7 iunie 2001) si ruxi(16 dec 2004)
Prajituri si papa bun
Halloween

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dodo spune:

Au iesit, nu-i nika, data viitoare pui mai putin orez ca sa nu se umfle prea mult. Ai mina buna la gatit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

Ortansa,happy to see you
Monica,dar ai o viteza la executat retete moaaamaaa!
Arata bine de tot sarmalutele tale.Eu sunt in panica azi,am de-a treaaaaaaba si astept musafiri pt. vreo 2-3 zileSunt bucuroasa numa ca bucataritu o sa-mi manince din timpul pretios pe care as vrea sa-l petrec cu prietena mea.
Acu vaz si eu cum le-oi drege pe toate.
Spor la gatit azi si mai scrieti retete rapide daca mai aveti.

Hannen mamica de trei printzese Amira Israa Inas

www.flickr.com/photos/moodyamira2" target="_blank">Pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

buna fetelor,
ai mai ca ma laudati degeaba multumesc...sarmalutele dupa aceea mi-am dat seama ca le-am facut cat un trabuc de groase inainte de fierbere si dupa fierbere s-au facut grasane(asa ca mine)
dodo, multam pentru reteta
hannen, pai pregateste si tu ceva pentru prima zi in care ajung musafirii si dupa aceea cat stai la o "barfa" impreuna cu prietena, ta te mai ajuta si ea si faceti impreuna ceva de papa....petrecere frumoasa si spor la treaba
ieri am facut si niste sarmalutze traditionale romanesti asa ca azi avem papa...insa pentru diseara parca iar prevad shaworma
va pup pe toate

monica
mami de alex(7 iunie 2001) si ruxi(16 dec 2004)
Prajituri si papa bun
Halloween

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ortansa spune:

hello!
va dau 2 retete de ceva dulce,un fel de budinci,facute din pudra de orez(rice powder,poudre de riz) ca tot intreba Witchie de retete cu orez.

cred ca nu s-a mai postat :
Mouhalabya (budinca din pudra de orez)

-1 pahar pudra de orez
-7 pahare lapte
-1/2 pahar zahar
-1 pahar sirop de zahar(ater)
-arome:apa de flori de portocal,apa de trandafiri sau,in lipsa lor-scortisoara si vanilie.
-pt. ornat:migdale,fistic,stafide,bombonele mici

Se pune laptele pe foc si cand incepe sa fiarba se adauga zaharul,apoi pudra de orez in ploaie,amestecandu-se in continuu cu telul.Se fierbe la foc mediu,cu mare atentie pt. ca se prinde f usor de fundul vasului.Cand orezul este fiert si crema capata consistenta unei smantani groase,se trage de pe foc si se racoreste putin.Se incorporeaza aromele si se imparte in castronele micute(ies in jur de 7-10 castronase).Se presara deasupra migdalele,fisticul,stafidele si bomboanele.Se raceste.Se serveste cu cateva linguri de sirop deasupra.

Nota:daca doriti,se poate renunta la siropul de zahar,iar in locul lui se mareste cantitatea de zahar din orez-in loc de 1/2 pahar zahar se pune 1 pahar intreg sau dupa gust.


O alta varianta de Mouhalabya se face inlocuind pudra de orez cu amidon-la 8 pahare de lapte se pune 1/2 pahar de amidon + restul ingredientelor de la prima varianta.


Sahten!:-)

I've gt you under my skin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ortansa spune:

iar acum a 2a reteta. Este tot o budincuta pe baza de pudra de orez,foarte aromata si plina de fisticuri.Se serveste de obicei la nasterea unui copil,cand mamica si bebe vin de la spital gasesc acasa vreo socruta,bunicuta,vecinuta care le-a facut Moughli(se citeste marrrle).Se servesc in castronase frumoase de sticla cu farfurioara dedesubt si lingurite cochete.

Moughli(budinca de pudra de orez si caraway)
aprox. 15 portii


-2 pahare pudra de orez
-3 1.2 pahare zahar
-14 pahare de apa
-3 linguri caraway(carvi) pudra
-3 linguri scortisoara pudra
-1 pahar miez de migdale(inmuiate in apa pt a li se indeparta cojile subtiri)
-1 pahar muguri de pin(inmuiati in apa)
-1 pahar fistic(inmuiat in apa si indepartata cojita)
-1 pahare fulgi de cocos

Se combina pudra de orez,zaharul,caraway si scortisoara intr-o oala.Se adauga apa si se fierbe pe foc mediu,amestecand in continuu cu o lingura de lemn.Se fierbe aprox o ora.Se rastoarna in castronase mici,se racoreste si se orneaza cu nuca de cocos,fistic,migdale,pin din abundenta..
www.sahten.com/index.php?2007/09/26/mourghli-dessert-libanais" target="_blank">Aici o reteta cu alte cantitati si cu pozeeeeee


edit:am uitat sa precizez ca budinca asta este recomandata pt. mamele care alapteaza(se spune ca ajuta la marirea productiei de laptic la purtator)


I've gt you under my skin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

multumim Ortansa
par delicioase budincutzele sper sa gasesc pudra de orez...daca nu...oare pot sa macin eu orezul in masina de cafea? am una cu 18 nivele de macinare....si as macina la cel mai fin

monica
mami de alex(7 iunie 2001) si ruxi(16 dec 2004)
Prajituri si papa bun
Halloween

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ortansa spune:

quote:
Originally posted by monica-elizabet

multumim Ortansa
par delicioase budincutzele sper sa gasesc pudra de orez...daca nu...oare pot sa macin eu orezul in masina de cafea? am una cu 18 nivele de macinare....si as macina la cel mai fin

monica
mami de alex(7 iunie 2001) si ruxi(16 dec 2004)
Prajituri si papa bun
Halloween






da,da se poate,am vrut sa specific dar am uitat.

I've gt you under my skin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

mi-a gasit sotul cous-cous de orez(scrie pe el ca este bun pentru creme) Iata-l ...e praf...cred ca merge sa fac cu el...asa ca incerc reteta in seara asta
va zic ce mi-a iesit...alex arde de nerabdare

monica
mami de alex(7 iunie 2001) si ruxi(16 dec 2004)
Prajituri si papa bun
Halloween

Mergi la inceput