retete arabesti/ramadan?(3)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dumitrulaura spune:

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

Cuscra sa dai o fuga pina la mine sa vezi ce "vegetariana" te fac.Numa`n alge o sa te tiu.Alge ,scoici si caracatita.Ei??

O sa incerc si eu "sarmalutele" tale.
Azi n-am facut nimic deosebit,am avut treaba si am venit tirziu acasa si am prajit niste carnita de pui ,supa miso ,salata si mai avem putin sea food curry de ieri.


Hannen mamica de trei printzese Amira Israa Inas

www.flickr.com/photos/moodyamira2" target="_blank">Pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

buna fetelor,
hannen si eu am luat si eu varza sa incerc sarmalutele lui dodo...
abia astept
Laura cum ti-a iesit?
pe toate

ps.Ortansa, da un semn sa stim ca esti ok

monica
mami de alex(7 iunie 2001) si ruxi(16 dec 2004)
Prajituri si papa bun
Halloween

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dodo spune:

Daca planuiti sarmanute, cantitatea de orez poate creste, daca varza e mare, deasemenea si cant. de apa se poate mari daca orezul e cu bob rotund (egiptean), el inghite mai multa apa decit basmati. In orice caz, cam dupa 1/2ora ar trebui sa fie facute, asa ca incercati o sarma de deasupra(deasupra, de regula, se fac mai greu) si vedeti daca mai trebe apa, sare, mai adaugati si mai lasati un pic. Daca e apa prea multa si sint fierte, se scurge apa, altfel o inghite si devin sarmale gigant

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

da` daca`i orez giaponez ce fac?

Hannen mamica de trei printzese Amira Israa Inas

www.flickr.com/photos/moodyamira2" target="_blank">Pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dodo spune:

Sa stii ca orezul Jasmin si orezul thailandez sint intre basmati si egiptean, la apetenta pt. apa, asa ca te orientezi si tu, daca nu, pui orez de sushi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

dodo, eu m-am apucat de "desfoiat" varza...si cum sunt nu am stiut ca varza proaspata trebuie pusa mai intai in apa fiarta ca sa se desfaca foile de pe ea mai usor... si daca nu m-am chinuit...de m-am zapacit...pana cand ma suna o prietena si-i zic ce fac...si mi-a zis ea cum trebuie facut asa ca v-am zis si voua ca poate nu stiti

monica
mami de alex(7 iunie 2001) si ruxi(16 dec 2004)
Prajituri si papa bun
Halloween

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dodo spune:

Pai io'zisai ca se opareste si se desfoiaza varza, daca nu cetishi bine.., n-are nika, asa invatam, ca si eu, prima data am incercat sa desfoiez varza neoparita si primele foi au mers cum au mers, pe masura ce foile deveneau mai cretze era mai greu, pe urma m-am prins de rostul oparelii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

acum mi se potriveste expresia aia...(imi merge ca o manusa)
SUNT VARZA!!
mai da' bine ca m-a sunat dupa ce desfoiasem doar vreo 3-4 foi si chiar asa ca tine ma intrebam si eu dodo...oare mai incolo cum Dumnezeu fac da stiti cum e...prost sa fii noroc sa ai!asa am avut eu azi

monica
mami de alex(7 iunie 2001) si ruxi(16 dec 2004)
Prajituri si papa bun
Halloween

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

iata cum arata Waraga Malfouf ale mele
Waraga Malfouf

monica
mami de alex(7 iunie 2001) si ruxi(16 dec 2004)
Prajituri si papa bun
Halloween

Mergi la inceput