Fulguleti de noiembrie - decembrie 2006 (41)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ariadna30 spune:

Uff..scuze, am mai trimis o data mesajul anterior....ca m-am gandit ca daca s-a inchis capitolul inainte sa postez, n-o sa-l observe nimeni.

asiza, multumesc pt. raspunsuri.

Gata, plecam!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

quote:
Originally posted by asiza

quote:
Originally posted by Donia

Don'soara asiza...?


Eu nu strivesc corola de minuni a lumii (L. Blaga)



Ia uite cine stie!!!!



Ti-am recunoscut rasul

dianocica, ai dreptate, e cam devreme pentru mine, mai ales ca e week-end, dar azi ma incapatanez sa adorm juniorul si nu am plecat pe nicaieri inca. Acum a trecut sotul la aparat ca pe mine m-au lasat nervii...
Ei, mai incercam vreo jumatate de ora si apoi ne ducem in treburile noastre, ca azi avem in plan sa vizitam un fort din apropiere, unde stateau englezii de straja sa nu ne invadeze americanii... Ar trebui sa vedem desfasurari de trupe, instructie, viata de cazarma, nu gluma...

Eu nu strivesc corola de minuni a lumii (L. Blaga)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ralumat spune:

Donia, David sta treaz cam 2 ore. Pe urma incepe maraiala de somn. Ca sa-l adorm, ii dau putin ceai, apoi suzi si il legan un pic. Asta daca are chef, efect garantat in 5 min adoarme. Daca n-are chef de bratele mele, se cere singur in patut (face el o schema, lasa capul in jos si se arcuieste). Acolo se foieste de pe o parte pe alta vreo 15 min, si adoarme. Minim 30 min, dar are o repriza de vreo 2 ore. Conditii pt 2 ore: draperii trase, geam deschis, copilul in patul mare, ideal mami intinsa langa el. Sa nu se foiasca nimeni prin casa. Afara nu mai doarme aproape deloc.

Ariadna:
1. spal rufele lui cu Sano Baby. Pana la 4 luni am folosit Dermalin, dar ma enerva ca il tineam in baie si se facea bulgari tari pe care nu-i puteam sparge. Fara balsam pana la un an, cu dubla clatire.
2. Calc rufele, de asemenea din considerente estetice. Nu-mi place nimic botit, iar masina mea le cam smotoceste la 1000 de rotatii. Dar nici mai putine roatii nu vreau, ca sa se usuce mai repede.
3. masa de pranz va consta la un moment dat din piure de legume cu carnita. Legume diverse, pe care i le tot alternam. Eu nici acum nu-i dau supa clara la pranz, nu-i vad rostul, decat sa-i umfle burta. Asa ca deocamdata doar piure la pranz, iar supica in biberon, am incercat sa-i dau cand ii este sete, in loc de ceai. Nu-i place.

Gata, e ora de cereale. Va pup.

Raluca lui David Calin (28.11.2006)
luna a cincea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

Multumesc pentru raspuns, asiza. M-am apucat si eu sa citesc cartea de la Ktrinel, sperand sa gasesc idei si pentru somnul de zi, dar de abia acum am ajuns la capitolul cu solutii. Si din cartea aia reiese ca un bebe de varsta lui Cristi ar trebui sa doarma in medie cam 3-4 ore pe zi... eu sunt fericita daca doarme jumatate pe atat.
Acum e liniste la el... ah, barbatii astia, cu tatic'su adoarme!
Cerealele vreau sa i le dau la masa de 10,30-11 pentru ca atunci sunt si eu treaza de-a binelea (deci exclus 8,30), e si el odihnit inca (deci exclus dupa amiaza sau seara) si in speranta ca toata lumea e odihnita si binedispusa sper ca mearga bine diversificarea.
Poate a doua masa de cereale va fi cea de seara, sau pe la 18-19... inca nu stiu, mai citesc pe aici sa ma inspir.
Si eu vreau sa-i dau cerealele cu lingurita si nu cu biberonul, sa il invat cu lingurita de la bun inceput.

Ralumat, iti multumesc si tie. E bine ca David doarme somnul ala de 2 ore. Nici Cristi nu mai doarme afara, mai motaie cate 10-15 minute. Doarme iepureste... de unde o fi vorba asta?
Pana acum vad ca e comuna partea cu draperiile/jaluzelele trase.

Eu nu strivesc corola de minuni a lumii (L. Blaga)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_deju spune:

am fost la nasi, am stabilit una alta pt botez..

ariadna.. de spalat spal cu tide, balsam cocolino hipo-alergenic, sau lenor sensitive. de calcat... pauza.. si cand te gandesti ca mi-am cumparat si fier de calcat undeva prin luna a 8a, si eram asa de entuziasmata de cum o sa calc io haine de bebe... mi-a trecut foooooooarte repede .. la aia cu supa, nu stiu inca, experimentam dupa botez.
faza cu scos mucii cu gura... nush acum exact la ce s-a referit respectiva mama, dar nu e prima oara cand aud.. si oricum, suna mai scarbos decat este in realitate. si anume, o sa explic: inainte de existenta batistei bebelusului (pe care uite ca uitat sa o mentionez la ustensilele cele mai cele pt copil!! si chiar este si ea in top!!) se folosea si metoda "cu gura".. care presupune sa pui niste picaturi de ser in nari, niste tifon peste nasuc, si apoi sa tragi... am multe prietene care au avut bebeii raciti, si au incercat sa rezolve desfundatu' cu nshpe mii de pompe si pompite (ma refer la o perioada..sa zicem.. de vreo 5 ani incoace, si nu stiu daca existau de-astea mai smechere, cu baterii, ca btista sigur nu era..) si care tot la metoda asta au ajuns, ca fiind singura care chiar a rezolvat problema.... bineinteles ca existand acel tifon, nu exista riscul de a te trezi cu vreo surpriza prin gura... poate ca si mama respectiva tot la asta se referea, da' n-a mai oferit si completarea, zic si io.... :)

cu dormitu' ziua.... hmmm.... dupa cum avem noroc. dar e dupa cum pica din zbor.. adica fara niciun ritual, fara nicio pregatire.. daca i-e somn, adoarme, nu conteaza ca e in pat, in scoica, in leagan, calare sau pe jos :) cand vad ca totusi e groasa, adica i-e somn de nu mai poate, dar se tine pe baricada, ii infig un tzatz in bot, si adoarme in max 5 min, dupa care il depozitez la culcus :) nu are probleme cu soare (asta pt cand suntem afara)/lumina/zgomot.. noaptea insa l-am obisnuit pe intuneric si liniste.

mda.. cam asta era..

Deea, mami de Eric (15.12.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_deju spune:

'ete ca tot am uitat ceva...
tetina magica :) in mod normal, prin cea de la avent cu flux reglabil, ar trebui sa treaca... cine are, stie cat se face gauroiul cand e cu III sub nas... azi am luat cereale de la nestle, o sa incerc si cu astea, sa vedem ce ne iese... in rest, tetina in y.. nush ce e, da' daca merge la biberon avent, astept detalii.. daca nu, asta e, alte biberoane nu mai pup eu prea curand... stiu eu pe cineva care ridica de-o spranceana de fiecare data cand deschid gura sa zic vreun cuvant care incepe cu "bi" :))

Deea, mami de Eric (15.12.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ralumat spune:

A, da, are dreptate A_deju, la faza cu mucisorii....si eu am auzit-o la o prietena, dar de data asta implica si Batista bebelusului. Adica, intr-o noaptea cand era copilul mucos rau, ca sa nut rezeasca tot blocul cu hardughia de aspirator, i-a trecut prin cap sa tranforme gura ei pe post de aspirator. Adica a luat capul celalalt si a tras cu putere. Ea a zis ca functuoneaza .

Iar aia cu somnul...pe cuvant daca-mi dau seama de ce ii place sa doarma in liniste, ca primele 2 luni aveam tot timpul ceva deschis-radio, tv, sa nu invat copilu in liniste. Probabil ca am mai inchis din ele intre timp....ca in rest, noi stam "in cuib", cum zice mama- vecini linistiti, geamurile spre spatele blocului, de afara nu se aude nimic, de pe scara nici atat....tare plictisitor.Cert e ca doarme si cu zgomot pe fundal, ca seara rupe si la noi in garsoniera merge tv-ul, dar cel mai bine si mai bine doarme cand e liniste totala.

Raluca lui David Calin (28.11.2006)
luna a cincea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ralumat spune:

quote:
Originally posted by a_deju

'ete ca tot am uitat ceva...
tetina magica :) in mod normal, prin cea de la avent cu flux reglabil, ar trebui sa treaca... cine are, stie cat se face gauroiul cand e cu III sub nas... azi am luat cereale de la nestle, o sa incerc si cu astea, sa vedem ce ne iese... in rest, tetina in y.. nush ce e, da' daca merge la biberon avent, astept detalii.. daca nu, asta e, alte biberoane nu mai pup eu prea curand... stiu eu pe cineva care ridica de-o spranceana de fiecare data cand deschid gura sa zic vreun cuvant care incepe cu "bi" :))

Deea, mami de Eric (15.12.2006)




Da, alea de la Chicco fisiologico merg la Avent. Eu m-am procopsit cu un biberon dar n-am mai vrut sa dau banii si pe tetine. Am incercat cu cele de la Chicco si merge! Sunt in forma de Y, dar s-ar putea sa fie prea mare pentru cate cereale pui tu. Mie mi se pare un Y gros, pentru o densitate mai mare.

Raluca lui David Calin (28.11.2006)
luna a cincea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirona spune:

quote:
Originally posted by asiza

Am incercat iar sa va votez puisorii la concursul Pampers, dar nu ma lasa sa tastez tot codul...Oare care-i treaba ca deja ma scot din sarite astia......Oricum, io fac galerie ca locurile 1, 2 si 3 sa fie ocupate de fulguleti



si eu am incercat sa votez - mi-a cerut sa scriu codul - apoi sa scriu nr de tel celular - mi-au trimis un sms cu un cod pe care trebuia sa-l tastez pentru a valida votul.
SI ATAT! mai departe - nu am mai putut vota deloc - nici al doilea filmuletz al Karei si nici vre-un alt fulgulet. Zau ca-s enervanti.
Si de-ar avea ceva premii sa ai pe ce sa te bati ... dar zau ca nu merita efortul ...

EDITEZ: - mai voiam sa zic - la mine de cate ori apas sa vad clasamentul - pagina nu e disponibila

Donia eu as putea sa ma laud cu piciul meu si dormitul - insa se cam da si ea pe brazda de la un timp.
Si noi parcam pe dreapta la doua ore dupa trezire - deci ne trezim pe la 7 altadata 7.30 si pe la 9 - 9.30 deja are nevoie de somn. Doarme cam 30-40 minute (acum doua saptamani avea somnul asta de cate 2 ore).
Apoi papam si ne jucam - inca vre-o ora - doua - dupa care iar avem nevoie de somn - 10-15-20 minute.
Dupa masa de pranz - afara dormea intre 1 - 2 ore. mai nou - ne-am schimbat programul de iesit - iesim dimineata si seara - iar somnul de dupaamiaza il facem in PATU MARE cu mami alaturi si asa dormim intre 1 si 2 ore.
Seara in general nu mai adormim pana la baitza - facem baita intre 8-9 si la maxim 9.30 dormim duse.
Noi cand dormim - dormim - nu avem nevoie de perdele, draperii - doar putina liniste - si fara alte conturbatii in jur.
Ma bucura aceasta schimbare de program - e numai buna pentru programul de vara cu toridele ce se lasa peste noi.

Scheme/secrete - o las pana devine maraita si-si freaca nasu si ochii. Apoi o iau inbrate - fac cateva ture la orizontala cu ea si adoarme. Cand e adormita o pun in patutz si mai stau putin aplecata asupra ei - sa ma simta.
Avem si episoade razlete de adormit singurele in patuzt - dar rare - in general o strigam pe mami - tare si raspicat. Aici mai avem de lucrat.
Insa avem si o buba - am mai spus-o - nu domim noaptea fara lapa de veghe.

mai aveam ceva de spus - dar durerea asta de cap ma omoara - si deci implicit imi omoara si micul neuron ratacit.
revin.
you all


Miro si Karina Ioana (3 noiembrie 2006) I,II,III,IV,V,VI, - Botezul Karinei - filmuletze Karina www.dropshots.com/new.php?userid=121067&cdate=20061201&cimg=0" target="_blank">1,www.dropshots.com/Mirona1" target="_blank">2
am o nepotica talentata si o burtica in amintire

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramsan spune:

Salutare mamici si bebici!
Ely de nusicasiely
Erica Elena Nicoleta de ank999
Andrei Nicolas de luciab
Ioan Dragos Nicolae de Monicabb

Asiza mutlumi pentru noul capitol lui Denis mik.

Donia Rares doarme destul de bine in timul zilei, adoarme singur, fara leganat, cantat. Niciodata nu trag jaluzelele pentru ca el isi trage singur pelincuta de sub cap si si-o pune peste ochi daca il deranjeaza lumina. Orarul este oarecum acelasi... vreo 1,5 ore pe la 11 apoi cate juma de ora sau chiar o ora la plimbare in parc (in jur de ora 16.00) si musai seara macar juma de ora inainte de baie, pe la ora 20.00. Cateodata cand este foarte obosit si nu poate adormi si pe deasupra mai face si scandal, ii bag un tzitzi si imediat adoarme. Adoarme oriunde, in scaunelul de masina, in carucior, in bratele mele, dar cel mai bine doarme in patutul lui.
Am observat ca doarme mai mult in zilele cu cer intunecat... o fi si el meteosensibil... Despre masa de cereale, noi o servim in doua variante: piure (asta il dam dimineata) sau lapte cu cereale (pe asta il dam la pranz ori seara). Dar mai avem o problema: lui Rares ii plac prea mult cerealele, iar cu piureul de legume nu este deloc prieten. Nu accepta nici o lingurita de morcov pur, necombinat cu altceva. Voi aveti o solutie pentru asta?

Ariadna raspund si eu la intrebarile tale:
1. De la inceput am spalat hainutele cu Persil Sensitive, faceam si o clatire suplimentara dar am abandonat sportul asta. Nu folosesc nici un balsam, datorita parfumului care poate fi alergen.
2. Le calc desi nu imi place sa calc.. pe asta o fac pentru tratarea dermatitei atopice.
3. Supa aia nu o poate manca si basta.. avem o problema cu ea chiar daca incerc sa i-o reintroduc la distanta de o sapt (nici zeama si nici piureul de legume). In schimb papa mar sau para cu branza calcica, piure de fructe ori combinatii de fructe cu cereale, morcov cu cereale... inventii de-ale mele.

Va urez o seara buna in continuare si...votati-ne in continuare!

Ramona - mamica lui Rares (8 nov. 2006)
www.dropshots.com/ramsan" target="_blank">Rares -vedeta de film

Rares in concurs !

Mergi la inceput