Fulguleti de noiembrie - decembrie 2006 (41)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns a_deju spune:

ralumat, saru-mana de info :) o sa ma lipesc si de o tetina de-aia, in caz ca nu merge nici in seara asta cu orezu' de la nastle :)
si ca sa nu ziceti ca-s nebuna, daphnapunea si 3 masuri de cereale in lapte, si tot cu tetina cu flux variabil, tot avent si mergea ca uns.. va confirma si ea cand intra :)

Deea, mami de Eric (15.12.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chinico spune:

e duminica seara, piromanul adoarme fata..eu ma dau pe net...

1. piroman a devenit al meu sot cand a dat foc la casa in noaptea dintre 30 si 31 martie...mie mi-a trebuit soba suedeza in sufragerie...ard lemne, deci ramane cenusa....piromanul in devenire a curatat soba..a scos cenusa...si oarescum obosit a depozitat-o langa lemnele uscate pregatite pt. focul din seara urmatoare (ca am fost ca maniaci, seara de seara...)..si iaca au luat foc...cu tot cu usa de la intrare si rama de la doua termopane..plus ca fatada e neagra..gata si povestea, ca eram datoare de mult.

Donia
2. bea se trezeste dimineata intre 5 juma si 6 ..pe la 9 doarme cam 30, 40 de minute..incepe sa maraie, isi freaca nasul si ochii..o iau in brate, maraie inca 5 minute, mai discuta putin cu usa/perdeaua/parchetul si adoarme...pe la 11 juma, 12 doarme iar, asta e normal somnul cel mai lung, cam o ora, o ora juma, de data asta insa adoarme in carut, ca asta e ora de iesit afara (tre sa o schimb si eu cand dau caldurile..)..dupa ce adoarme la plimbare o parchez in curte ...mai doarme pe la 5 vreo 15 minute, tot luata in brate ...nu o intereseaza nici lumina nici zgomotul..

asta e programul normal. dar cum de la orice regula exista si exceptii, ieri a dormit in total cam o ora adunata toata ziua..

Ariadna
2. de spalat spal cu Ariel/Persil si folosesc Lenor sensitiv pt bebei..parca asa ii spune..ala alb..
3. calc absolut tot, ca sunt si eu maniaca...
4. suntem inca la 30 ml suc de morcovi si 4 lingurite suc de mere...mai avem pana la supica.

si apropo de suc de morcovi..am incercat cu lingurita...am ajuns la spusele Mironei...bibe sa traiasca..

chinico de Bea (13.12.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexandra_25 spune:

Buna fetelor....am revenit si eu...adica dupa cum am citit nici nu s-a observat ca am lipsit....asa ca pot sa o fac mai des....
Totusi vreau sa pupacesc fetele care au observat...Roxanica,Asiza,Bambo....
Noi suntem bine....chiar foarte bine...desi imi cam bat capul tot gandindu-ma ca se apropie momentul in care va trebui sa diversificam,lapticul mi se pare ca nu mai e destul...adica mananca mai des si a mai scazut si cantitativ!
Asa ca Asiza,Donia....sa imi spuneti si mie cand v-ati hotarat cu ce incepem...!
Donia...referitor la adormitul copilului.....si la noi e destul de dificil...in general numai dupa ce suge adoarme....cu lumina in camera si muzica data incet,alteori adoarme singur...si de cand e frumos afara adoarme daca ne plimbam pe "teren accidentat"...vorba Asizei....!
Yagmur...cum a fost weekendul?cred ca a fost fericit Luchita.....
Dolores......si ma bucur si eu tare mult ca ne scrii din nou...am vazut poze cu David,e maricel si frumos...si voi la fel!
Am pus si noi poze.....Cine doreste le poate vedea aici....Poze noi

alexandra de Mark Andrei 23.11.2006
poze cu Mark
www.youngnutrition.net/member/tickers/61354/ticker1.png[/img]" target="_blank">varsta Mark
www.bebo.com/Widget.jsp?WidgetId=3662428255&MemberId=3524611238" target="_blank">slideshow Mark
www.geocities.com/mami_nov_dec_06/" target="_blank">Un site cu cei mai frumosi fulguleti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carla2005 spune:

Intru sa raspund la temele zilei:
1Spal rufele cu dermalin
2 Nu calc fiindca nu-mi ridica nimeni statuie, si asa dabea fac fata singura la toate,
3 Masa de pranz o inlocuiesc cu supa (piure) dar asta cred ca se va intampla pe la 18 ani...ai Alexutei ca eu sunt expirata demult!

Ziua doarme cam la 2 ore, astfel ne trezim la 6,30 si imediat mancam dormim la 8,30-9 bem putin ceai luam suzi, leganam un pic(uneori pica neleganata), si tot asa...mai are un somn pe la 11, unul pe la 13 si unul pe la 16 (aproximativ). Dormim la lumina zilei (farajaluzele) cu radioul dat drumul si fara niciun efort din partea mea sa fac liniste (adica imi vad de treaba normal...nici kef nu fac sau sa ma apuc sa dau cu aspiratorul sau mai stiu eu ce zgomote puternice! Seara doarme la 7,30-8 leganata in brate(maxim 5 minute)se mai trezeste o data pe la 3 si gata!

Sa va zic faza taaaare...am luat cereale si am inceput sa pun cate o masura in biberonul de seara si ii zic sotului meu-sa vezi ca acuma doarme neintoarsa pana maine dimineata (mi-a mai facut surprize sa doarma toata noaptea) si surpriza azi noapte mi s-a trezit de 2 ori in loc de o data! A ras sotul de mine azi dimineata...iar acuma cand i-am dat biberonul de seara mi-a zis_Asa pune-i cereale ca pana la 12 noaptea sigur dorme neintoarsa!

Va pup!

carla2005 de Alexandra Maria 16.11.2006
Alexuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asiza spune:

Alex, ce mortal e Mark cu basca aia de pensionar!!!! Si noi avem una si e preferata mea!!!!...Sper ca inca nu-l pui timp indelungat pe bicicleta aia!... Ti-a trecut indigestia?
Danutz, vazut si nazdravanul tau...are niste copanele numa' bune de tzucat!
Roxanica, baga poze noi cu voi sa va vad ca va duc dorul!
A_deju, spune-i musafirului tau (stii tu...ala suparat pe forum) sa faca bine sa vina inapoi ca deja exagereaza cu pauza asta!!! Plus ca Denis tot intreaba de Crinutza in stanga si-n dreapta si zau ca mi-e mila de baiat deja...:)

Asa, acum io-s idiot mom ca am uitat sa va spun ce-i mai important: avem un dintisor!!!!! proaspat descoperit, de circa 20 minute!!!!!!


Oana cu Denis Cristian (19 decembrie 2006)
Slideshow Ingerasul nostru drag
www.youngnutrition.net/member/tickers/64637/ticker1.png" target="_blank">Varsta Denis

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianocica spune:

quote:
Originally posted by asiza
Asa, acum io-s idiot mom ca am uitat sa va spun ce-i mai important: avem un dintisor!!!!! proaspat descoperit, de circa 20 minute!!!!!!
la mai multi!

ca tot era vorba de somn, d a cazut ca rupt juma de ora inainte de baitza-ca niciodata- asa ca acum avem entertainement. el de onbicei dormea dfe rupea l aora asta


diana si david ( 03.12.06 ) vor spune nu
www.acsis.ro/home.php" target="_blank">ajuta-ma sa cresc alaturi de mama mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marani spune:

RALUMAT, FLORE, KTRINEL, multumesc tare mult pt raspunsuri, m-am lamurit cum e cu mancarea nedigerata din kk pisicii.

DIANOCICA, nu se naste nici o frustrare, pe cuvant. Ideea e ca daca as avea pe cine intreba, probabil ca n-as mai posta aici. Nu e nimeni obligat sa-mi citeasca mesajele, sa-mi raspunda la intrebari sau sa ia in seama cele spuse de mine. Poate nu-s interesanta si nu-i bai. Mie-mi place aici si nu plec decat daca ma datzi afara. Dar adevarat graiesti, am atras atentia cu mesajul trecut si fetele dragutele mi-au raspuns.

ARIADNA, la pranz dau supa si completare lapte. Nu i-am calcat niciodata hainele. Spal rufele cu Ariel si nu mai folosesc balsam. Parca asta era tot.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirona spune:

fetele cochetele - intru si eu sa va spun faza zilei (pt mine)

vb cu Dia pe mess - si-mi trimite un filmuletz cu Oana cu una din intoarcerile ei fenomenal de rapide.
si iata cum imi pica mie fisa ... de ce Oana se intoarce de pe o parte pe alta - si Kara inca nu.
Oana are saltelutza de activitati fara cele doua diagonale de care se atarna animalutze (avantaj ->Kara!), dar asa ... Kara are activitate si dupa inevitabila plictiseala e si prea RUPTA pentru a mai munci la intoarceri si rasuciri ... ceea ce Oana este impulsionata sa le faca imediat ce este asezata pe saltelutza ... alte alternative neavand pentru a ajunge la obiectele de joaca, suzeta, telecomanda ... etc. (AVANTAJ MAJOR Oana!!!)

asa ca ... azi am dat diagonalele jos de pe saltelutza ... si ce credeti? Kara s-a opintit vre-o cateva minute si a realizat si ea cateva intoarceri de pe spate pe burta ... una singura de pe burta pe spate - cu un final mai .... s-a lovit putin la capshor .... DAR e un inceput, da?

Asa ca, fetelor - care va stiti cu saltelutze cu diagonale si copii relaxati ... poate e si la voi aceeasi problema.

P.S. stiam eu ca am uitat ceva:
Ely de nusicasiely
Erica Elena Nicoleta de ank999
Andrei Nicolas de luciab
Ioan Dragos Nicolae de Monicabb

pupici


Miro si Karina Ioana (3 noiembrie 2006) I,II,III,IV,V,VI, - Botezul Karinei - filmuletze Karina www.dropshots.com/new.php?userid=121067&cdate=20061201&cimg=0" target="_blank">1,www.dropshots.com/Mirona1" target="_blank">2
am o nepotica talentata si o burtica in amintire

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marani spune:

ASIZA, felicitari pentru dintisor!!!!!!!!!!! si eu de abia astept sa descopar in gura pisicii unu-doi dintisori...

DONIA, la noi cu somnul e durere mare ziua, in sensul ca ma chinui mult:
- dimineata se trezeste la 7.30, papa la 9.30, adoarme la 10.40 cam 2h-2.30h; chinul de pe planeta, lumina intotdeauna in camera, canta Enya toata ziua la calc; ma plimb cu ea in brate prin casa, o mangai pe spate, imi lipesc capul de capsorul ei de parca as sustine-o; nu poate adormi uneori si urla, o pun jos n-are nik, iar maraie, iar o iau....acelasi scenariu pana cedeaza

- dupa masa de la 1.30 ne jucam vreo 2 ore si doarme 1 h, adoarme tot cu maraieli si eventual ceva urlete de parc-ar taia-o careva;

- intotdeauna inainte de somnul de seara tre sa doarma juma de ora ca altfel n-am cu cine ma intelege; la plimbare in carut (sau marsupiu), incepe sa maraie, tre sa ma asez pe-o banca neaparat sub un copac, legan carutul si adoarme fara scandal: 30 min pe ceas;

Concluzionand: fac pe dracu-n 4 sa adoarma si pe dracu-n 7 sa doarma, inainte dormea ziua in patut, acu nik, plange in somn, se foieste, se trezeste, urla....asa ca sunt nevoita sa stau cu ea in patul mare, s-o iau in brate, s-o plimb, s-o legan, iar sa ma asez....de toate numai sa doarma. 'Or trece si astea...doar nu m-or suna la servici sa dorm cu ea la gradinita. Adica sper sa nu....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bamboletta spune:

Am aparut si noi

Am incercat sa votez fulguletii si zice ca am mai votat deja dar eu azi nu am votat
stie cineva de ce nu-mi pot pune si eu filmuletul la concurs are 30 de sec si e facut cu mobilul

priviti cum incerc sa merg

Danutz-tare scump BB

Donia-Antonia ziua de obicei doarme in balansoar dupa ce papa cade lata doarme cam 30 min,uneori o pun in patul mare si stau cu ea pana adorme o invelesc cu pilota noastra si doarme cam 1 si jumatate,cand nu vrea si nu vrea sa adoarma ii puna muzica house ca din asta ii place cam astea sunt trucurile noastre

Ariadna-1.am folosit "dermalin" dar nu-mi placea cum spala acum folosesc "teo bebe" balsam nu folosesc
2.Calc aproape toate rufele mai ales cele care vin in contact cu pielea
3.Deocamdata suntem inca la supica cu carnita de pui
cred ca ii voi combina asa:piure de cartofi cu ficatel,piure de dovlecel cu galbenus de ou si om vedea mai tarziu ce vom papa
cat despre mamica din parc cum sa scoti mucisorii cu gura am ramas masca

A_deju-tetinele de la chicco cu gaura in forma de stea (sau Y cum spun fetele)sunt super bune pt hrana solida eu din alea am luat dar Antonia papa bine cu lingurita

Ramsan-pt mama si

Alexandra25-ce scump e Mark parca e Antonia cand se uita la tv,wow deja aceti tricicleta il plimbati cu ea? deja trage la fete

Asiza-felicitari pt dintisor

intamplator am dat peste Columbeni si vazusem ca era pediatra la ei i-a recomandat sa-i dea cereale de la 3 luni

BambolettadeAntonia-Gabriela(1 nov 2006)
luna 7
www.youngnutrition.net/member/tickers/61250/ticker4.png" target="_blank">varsta Antonia
www.smi.ro/fulguleti/" target="_blank">Fulguleti nov-dec 2006

Mergi la inceput