casnica=discriminata?!?

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

:))
pai mancarea poate sa-ti ia numai ea o ora, depinde cate feluri faci:)))
cred ca timpul dedicat curateniei se mareste proprotional cu nr de membri ai familiei:))
Plus ca uite, unele fete sunt f organizate, altele nu, eu sunt din cele dezordonate.
uite, forumlarea corecta ar fi:
treburile casnice plus educatia copiilor echivaleaza cu un job full time :)




Sabina si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia


Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Dana, io am enumerat mai sus ce fac si cum fac. da, imi ia mai putin de o ora pe zi sa fac ce am zis ca fac. si poti sa intri la mine in casa la orice ora din zi si din noapte, sa-mi deschizi dulapurile, sa imi verifici mobilele de praf, sa verifici baile si bucataria, nu are de ce sa-mi fie rusine. totul e curat, ordonat si la locul lui. cu mai putin de o ora pe zi, asa cum am zis.

iar cand o creste Sonia si-o devaliza casa, asa cum ziceti ca se intampla cand cresc copiii, o sa ma intereseze poimarti chestiunea. nu voi consuma timp pretios de joaca si educatie ca sa smotruiesc prin casa. abia atunci o sa incep sa fac curat o data pe saptamana, profund, cum zic fetele. acum fac zilnic ca am timp, contrar zvonurilor. si ma duc si part time la munca. :-))

************
mami de Sonia Marie (23 ianuarie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

sa stii ca asa e, cand e bb mic e mai simplu.
Dar totusi, cand s-a nascut Sofia mergeam la facultate zilnic si noaptea faceam licenta si examenele, intre 2 alaptari.Oboseala ingrozitoare facea ca orice alta munca sa para imposibila, iar cand a crescut fata si trebuia sa alerg dupa ea, sa ii raspund la intrebari, sa-i citesc povesti, sa coloram samd samd mi-=am dat seama ca e mult mai obositor decat sa mergi la servici, parerea mea.
ca oricum, as fi mers pe bani f putini (la unu full time, jobul de la Facultate part time nu-l pun, ca-s cateva ore pe saptamana), pe care i-as fi cheltuit cum...pe o bona care sa stea cu fata.

ori ea pe mine mine ma vroia, nu pe bona.
din experienta mea de mamica, copilul are nevoie de noi dupa 2 ani, in mod cert. Mai mult decat de gradinita(aici o sa dati cu pietre, dar asta eexperienta mea personala)
Nu vad rostul "integrarii in societate" mai devreme de 4,5 ani, pe cuvant de onoare!!
iar cand stai acasa cu copil/copiii sub varsta asta, numai intretinuta aiurea nu esti.






Sabina si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia


Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diadaniela spune:

eu nu intru la tine sa te controlez( asta numai la emisiunea aia stupida ,Schimb de mame , se intampla) si probabil ca e asa cum spui tu,dar eu mai am putin si intru in depresie. nici nu termin bine de calcat rufe ,ca s-a mai adunat de o tura,cand zic ca e gol cosul de rufe..pac..am mai gasit ceva de spalat etc.si tot timpul am impresia ca e haos aici.probabil ,asa cum spunea Sabina,sunt dezorganizata.
hei,dar lasa-le naibii pe toate asa cum sunt ,ca ma imbrac si fug la Mall sa beau o cafea!

,,Iaca si eu pe aici ma bag in seama...poate invat si eu cate ceva de la cineva...sau mai invata si altii de la mine,,

Dana







Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

Eu nu am zis ca toata lumea face ce fac si eu sau invers,nu ai cum pt. ca eu cu trei copiii de virste diferite fac multe altele in afara de alaptat si schimbat pampers.
si tot cred ca intr-o casa se gasesc multe de facut,numai sa nu vrei sa nu le faci,(e si cazul meu)de aia zic ca nu dureaza menajul numai o ora.
Si cind aveam un copil cred ca lua ceva peste o ora timp de facut una alta prin casa pt. ca nu depindea totul doar de mine,copilu scinceste ,vrea una alta,lasi treaba si fugi la el.
Daca ar fi cum zici tu,atunci cum se explica ca sunt femei care nu reusesc sa gateasca , sa spele zilnic si sa dea cu aspiratorul din motiv ca au copil mic,desi stau acasa?
Alea inseamna ca sunt culmea puturoseniei daca tu cu bb faci totul intr-o ora,nu?
Sa stii ca te cred ca ai casa curata si mai cred ca iti permiti sa mai si ignori daca zici ca nu esti casnica ,dar si ca esti optimista crezind ca vei curata "picturile murale" ale lui bb in doua minute
Si ai dreptate,copilul nu=ti rapeste tot timpul,eu cu trei si am timp destul incit ma bate un gind sa-mi iau un part time.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

quote:
Originally posted by hannen


Daca ar fi cum zici tu,atunci cum se explica ca sunt femei care nu reusesc sa gateasca , sa spele zilnic si sa dea cu aspiratorul din motiv ca au copil mic,desi stau acasa?
Alea inseamna ca sunt culmea puturoseniei daca tu cu bb faci totul intr-o ora,nu?


Io sunt aiaaaaaa
:)))))

la mine cum era: sugea asta de rupea, aproape incontinuu, ma trezea noaptea nonstop, sau dormea doar la mine pe burta, si cand aveam putin timp(si creier imi faceam treaba pt facultate.
deci ioc treaba in casa

partea proasta e cas-a prelungit oboseala, si dupa ce am scapat de mare parte din stress, am ramas cu lenea si incapacitatea de tine casa cum trebe
de aia eu am sa fiu in vesnica admiratie a femeilor destoinice si gospodine, parol d'honor, mi se pare cel mai greu din lume :))



Sabina si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia


Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

quote:
Originally posted by hannen
si tot cred ca intr-o casa se gasesc multe de facut,numai sa nu vrei sa nu le faci,(e si cazul meu)de aia zic ca nu dureaza menajul numai o ora.


aaa, normal ca s-or gasi, dar intra oare la menajul zilnic?

************
mami de Sonia Marie (23 ianuarie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

eu cred ca intra la zilnic, e ca la cheltuielile "lunare", intr-o luna iti trebe pantofi, in alta uscator nou de rufe, in alta vreo catita....si asa se tot aduna peste ce se chletuieste la electricitate, intretinere, apa gunoi si mancare :-))))



Sabina si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia


Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

quote:
Originally posted by hannen
Daca ar fi cum zici tu,atunci cum se explica ca sunt femei care nu reusesc sa gateasca , sa spele zilnic si sa dea cu aspiratorul din motiv ca au copil mic,desi stau acasa?
Alea inseamna ca sunt culmea puturoseniei daca tu cu bb faci totul intr-o ora,nu?
Sa stii ca te cred ca ai casa curata si mai cred ca iti permiti sa mai si ignori daca zici ca nu esti casnica ,dar si ca esti optimista crezind ca vei curata "picturile murale" ale lui bb in doua minute
Si ai dreptate,copilul nu=ti rapeste tot timpul,eu cu trei si am timp destul incit ma bate un gind sa-mi iau un part time.



hannen, precis e cum zic eu, in ceea ce ma priveste.:-)
n-am zis nimic de alte femei, doar am confirmat ca da, in circumstantele mele, mai mult de o ora pe zi n-am ce face in casa asta, unde totul e ordonat si curat in prealabil si tot ce am de facut zilnic e sa mentin asa cum e, ajutata si de sot, nota bene.
copilul imi rapeste tot timpul, e cu mine in permanenta, agatata in wrap sau pe perna de alaptat ca acum, dam cu aspiratorul impreuna, impaturim rufele impreuna, etc. :-) si am atat de mult timp inca pentru ca e cum zice Sabina, e mica si mananca des si io ce sa fac in timpul asta decat sa ma benoclez la teveu, pe net sau sa citesc o carte? :-))

************
mami de Sonia Marie (23 ianuarie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Sa va spun ce viata mi-as dori eu, mai ales ca am trecut prin ambele extreme ( munca multa si stat acasa), deci pot spune ca le-am experimentat pe amandoua.
Eu mi-as dori sa am suficienti bani pentru a sta acasa, insa statul acasa nu ar insemna la mine facutul treburilor casnice.
Daca as avea bani as angaja o femeie pentru menaj, iar eu m-as ocupa de educatia copilului, de mancare, si maxim 4 ore pe zi as preda pian ( ce fac eu cel mai bine).
Sabina, si eu vad lucrurile ca tine. Ca mama imi doresc sa petrec cat mai mult timp cu copilul meu, iar cand este el la gradinita/scoala, m-as ocupa de meseria mea, dar nu mai mult de 4 ore pe zi, si evident ca in acea situatie nu as face-o pentru bani, ci strict pentru sufletul meu.
Detest sa vin seara acasa obosita, terminata, fara pic de putere, stresata. Nu imi doresc cariera, ma simt foarte bine acasa si sper sa vina ziua aceea cand sa imi pot permite sa fac asta.

Crinuta si Rayan



Fara Dumnezeu nimic nu e.
http://www.jnsr.be/ro.htm

Mergi la inceput