casnica=discriminata?!?

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mik spune:

quote:
Originally posted by miau-miau

Mik, sa inteleg ca e cumnata la tine in vizita?



Nu, doamne fereste !
(a fost ultima data acum 3 ani si nu-mi mai trebuie in veci. Amin ! )




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:

quote:
Originally posted by Sabina

miau-miau, asta zic si eu, ca femeile care stau acasa muncesc, nu stau la telenovele.
nici eu n-am talente din astea, de aia mi se pare cel mai greu lucru din lume sa tii casa cum trebuie.Dar unele femei sunt gospodine inascute, tot respectul meu pt munca lor si ce realizeaza.





Sabina si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia


Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.




Un articol de pe web fain tare :
http://fr.news.yahoo.com/03052007/202/le-travail-d-une-mere-au-foyer-vaut-138-095.html




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxandra_sb spune:

Sabina, Elise.

Si au am toata admiratia fata de femeile care stapanesc arta de a face din acasa un camin in toata puterea cuvantului. Eu una inca nu-s in stare.. dar mai sti..

Iar a-ti creste bine si frumos copiii e infinit mai greu decat un job. Si nu vorbesc numai de primii ani, care oricum ii consider cruciali pt dezvoltarea sa ca si om.. ci de urmatorii, anii de scoala. Care la noi la Romania sunt ucigatori, cu temele si blabla-ul lor.

Mi-am vazut colege inebunite sa ajunga acasa inainte de 7 seara, sa-si verifice copilul la lectii, lectii intinse inspre 10 noaptea. Femei in toata firea care mi-au spus verde-n fata ca, daca si-ar permite dpdv financiar, ar sta acasa fara sa clipeasca. Si era vorba de joburi bune si f bune, platite decent spre excelent. Cunosc si mamici care au facut acest pas, acela de a renunta la servici (job bun, in banca) pt a se dedica familiei. Fara regrete si fara pareri de rau.

Cat despre mine..la viata mea am castigat si bani frumosi, vazut ca ma descurc f bine.. nu mai tre sa dovedesc nimic. Cat despre economia mondiala.. mi-e cam indiferenta. Eu nu sunt datoare economiei cat sunt mie si familie mele.

Iar "stat acasa"... nu inseamna musai numai stat in casa. Poti sa te intalnesti cu prieteni, poti face voluntariat, te poti ocupa de tine si de nevoile/hobby-urile tale. Pur si simplu sa traiesti.. nu sa alergi haituita dintr-o parte in alta.

Cat despre jena de a "cere" bani.. nici prin cap nu mi-ar trece sa fiu jenata. Asta ar mai lipsi.

Asa ca Puiumic lasa-i sa vorbeasca si bucura-te de ceea ce ai. Fetele ti-au dat niste idei smechere cum sa le mai dai curiosilor putin peste nas.

Jos comunistii! Jos tradatorii! BASESCU presedinte.

Are mama doi flacai.. Matei (5) si Grigore

Ajuta-i pe bb nedoriti sa traiasca. Cu o simpla semnatura le poti salva viata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada spune:

Sabina,
nu mi-as putea dori o alta slujba decit cea pe care o am, imi da satisfactii imense, invat mereu ceva now, am momente de relaxare, pot lucra de acasa, am un sef o bomboana, sint buna la ce fac si mai sint si platita bine (acu sa bat in lemn).
Dar daca ar fi sa cistig la loto mi-as lua la revedere prin telefon.
Slujba in final imi da mie abilitatea de a ma descurca singura si de a fi in stare sa am grija de mine si de copil dpdv material.
Daca insa acea stabilitate si independenta materiala lipseste, da e moft sa stai acasa si daca vreodata o sa am inconstienta sa o fac ca sa ma uit la telenovele (cum ma bate gindul) tot asa as numi-o, un moft,
A

PS fireste ca daca ai partea materiala asigurata nu mai e moft sa stai acasa...e bafta si atunci nu mai esti casnica..esti pur si simplu o norocoasa fara pereche

(aici vorbesc numa de momentul in care copiii sint mari)

www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Andrada" target="_blank">Camera lui Marcu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danelutza spune:

Ceva dragut, scris de o mamica pe forum

[quote]

Intr-o zi sotul vine de la servici si nu poate baga masina in garaj deoarece pe drumul spre garaj erau trantite bicicletele copiilor. Da sa bage bicicletele in garaj si gaseste jeep-ul deschis si cainele plin de noroi intins pe bancheta. Intrigat intra in curte unde vede copiii intr-o balta de noroi, piscina era si ea plina de noroi, copiii se jucau cu furtunul... Intra in bucatarie nu fara a observa ca geamul de la usa era plin cu palmute de ciocolata, clanta imbracata in felii de sunca si gaura cheii infundata cu un carnat. In bucatarie curgea apa, frigiderul era deschis si continutul lui varsat pe podea, farfurii si pahare murdare peste tot.Pe masa o balta de suc. Pe jos nu se putea calca altfel decat pe mancarea catelului sau in continutul borcanelor de muraturi.Incepe sa isi caute sotia prin toata casa. Era un vacarm de nedescris - televizorul si calculatorul cu jocuri erau date la maximum...
Intra in baie unde prosoapele pluteau pe podea intr-o balta de apa murdara si sulurile de hartie igienica erau derulate pe pereti,tavan, prin cada si pe manerul de la usa. In sfarsit isi gaseste sotia in dormitor relaxata cu o masca pe fata, bigudiuri in par. Citea o carte si asculta muzica cu castile pe urechi. O intreaba ce s-a intamplat. Ea ii raspunde. "Iti aduci aminte cand te intorceai acasa si ma intrebai ce am facut toata ziua? Ei bine... astazi nu am facut!"





Daniela si micuta Isabella
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=53616" target="_blank">Nasterea printesei noastre, poze in casuta galbena de sus , www.dropshots.com/danelutza" target="_blank">filmuletze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miau-miau spune:

chiar daca esti artista in ale gospodariei, trebuie sa ai si barbat care sa aprecieze chestia asta. Iar majoritatea azi nu mai sint atit de traditionali incit sa inghita usor femeie casnica, cu parere de rau spun asta. Pentru cele care au pus mina pe un asemenea exemplar rar, va admir. Al meu, chiar daca as sta de dimineata pina seara cu matura in mina si ar luci toata casa, ar considera asta o munca inutila, vreun hobby de al meu neinteles de el si m-ar intreba cam de cit timp mai am nevoie sa ma relaxez in felul asta ca apoi totusi sa merg dracului la servici sa fac bani. Iar daca tot as lua o vacanta de "stat" acasa, cred ca ar avea pretentia de la mine sa-l astept in rochia Evei cind vine de la servici, nu sa aranjez lucruri in casa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Andrada, tu esti norocoasa dpdv slujba.
eu am preferat sa nu am independenta materiala, dar sa nu-mi vand sufletu castigand bani (o metafora fireste, ma refer la imposibilitatea de a-mi face meseria daca m-as angaja full time, e ceva strict personal, nu general)) plus sa aiba fata cu cine sta acasa cand ia gripa de la gradinita....
am ales mai putine haine noi, mai putini pantofi, mers pe jos in loc de fitness plus alte mici chestii pe care si le permite toata lumea si eu nu.
Imi place sa ies in lume, imi place sa merg sa predau, etcetc, dar nu ies bani buni de-acolo.
insa probabil sunt un caz prea izolat.
Nu stiu ce-as fi facut cu o alta meserie.A mea presupune....stat intre 4 pereti,acasa .Din nefericire ,in liniste-:))))



Sabina si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia


Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

MIk, super articol:))

eu din pacate esuez la capitolul asta, n-as merita dolarii



Sabina si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia


Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mia. spune:

Sabina!
Si eu stau acasa de vreo 2 ani aproape , si mi se pare mult mai mult de lucru atunci cind stau acasa decit cind lucram, copii(doi) ma solicita f mult, plus ca nu am "norocul" de un barbat ordonat...Dar la mine e o situatie "speciala" in sensul ca au fost perioade in care eu am lucrat si el a stat acasa(se mai intimpla si cazuri din astea din pacate) si nu perioade scurte...dar consider ca o casnicie inseamna "la bine si la greu", asa ca fiecare isi aduce contributia in familie atit cit poate in acel moment , fara a se numara, contoriza...
Exista si situatii in care femeia nu trebuie sa ceara bani sotului, desi sta acasa, de ex la mine imi da banii toti pe care eu ii administrez..
Puiumic, nu da atentie persoanelor de acest gen(care te judeca), care intotdeauna vor fi. Rautaciosi si cu aere de superioritate se gasesc oriunde si mereu..mai rar vezi toleranta in ziua de azi...

poze cu Corina Elena
poze

Piersicuta mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danitin spune:

Stiti, eu pledez intotdeauna pentru toleranta... Adica, daca eu lucrez de la 18 ani si am facut copil la 33 si a fost cumplita pierderea profesionala suferita cu acest prilej, de ce sa nu inteleg un om curajos care a pus familia pe primul plan... fiecare situatie e unica! Poate ca daca eram mai curajoasa si infrangeam prejudecatile familiei acum aveam si eu 2 prunci - cum mi-am dorit mereu. Asa , asta a fost soarta. Am amanat, mi-am construit cariera si pana la urma degeaba. Tot am luat-o de la capat dupa ce am nascut. iar meseria de casnica nu e deloc usoara.... Asa ca lucrez si eu, daca covorul e plin de praf, mancarea mai fusarita, eu mai sleampata ... am o scuza, alerg toata ziua pentru bani. Si, mi se trece cu vederea... Eu nu as putea sa stau doar acasa, dar asta mi se pare un gest de darurie din partea celor care o fac..

Mamica de spiridus

Spiridusul in al treilea an

Mergi la inceput