casnica=discriminata?!?

Raspunsuri - Pagina 38

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Hannen, eu una nu te compatimesc. Mi se pare f. bine ca e curat la tine tot timpul, ca poti si vrei asta si daca te si simti bine, e si mai bine! Eu mai povesteam din filozifia proprie ca a intrebat pantera si zic ca nu e nerealist in anumite conditii sa nu iti ia menajul mai mult de o ora pe zi. Depinde de situatia fiecareia si de cat de curat vrei sa fie, daca consideri ca e f. important sa gatesti zilnic samd. Mie imi ia menajul chiar mai putin de o ora pe zi, dar nu e mereu bec, dar nici murdar sa iti fie scarba, cum zisei gatesc pt. trei zile deodata, am femeie, fac doar ordine, curatenie fac doar sambata si asta doar pe deasupra ca vine femeia, si tot asa. Ca sa imi fie usor sa fac asta, de ex. copilul nu mananca niciodata in sufragerie, nu mananca oricum prin casa ci doar in bucatarie asezat la masa, nu exista sa calc pe biscuiti samd. Si tot felul de chestii din astea care ma ajuta pe mine pentru ca nu am timp si putinul timp pe care il am, il am impartit foarte strict, aproape pe ore, pentru alte activitati. Daca as avea mai mult timp cred ca as face altfel.

Bai, o chestie oarecum amuzanta, dar care pe mine m-a ingrijorat putin e ca copilul meu are un aspirator de jucarie si cand sa se joace cu el zice: "Uite mama, sunt Claudia(fata care face curatenie)". Adica in mintea copilului e ca in casa ta nu tu dai cu aspiratorul, ci alte persoane. In mintea lui nu e mama sau tata care sunt cu aspiratorul in mana, ci Claudia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dodo spune:

quote:
Originally posted by conchita

quote:
Originally posted by blackpanterro

Oameni dati-mi si mie secretul curateniei intr-o ora ca io nu mai pot...Casa noastra are 4 nivele locuibile(4 dormitoare, 2 bai), pe care le curat o data la 3 zile pt ca se construieste un bloc langa noi si e mereu praf peste tot.Avem 21 de ferestre(majoritatea tip usa) care sunt mereu murdare din aceeasi cauza, numai acolo pierd 2 ore cu intreruperile copilului.Apoi podele, laundry care mai nou le pun pe sarme sa econimisim curent si care imi ia 30 min la cate haine sunt.....In fiecare zi fac mancare care imi ia si acolo vreo 2 ore, ca io gatesc mult si bine ca in Banat :)
Apoi eu ma ocup de gradina din fata casei si spatele casei....flori, tuns iarba o data pe sapt.Acolo iar vreo 2 ore......ce sa mai zic, mai is da nu ma pot gandi acum.
Copilul imi ocupa restul timpului, hranit, spalat, jucat, mers afara la nisip, tot ce tine de un copil mic.Pe Aidan il iau cu mine prin casa cand fac curatenie si el se joaca si eu ii cand cantecele sa interactionam chiar daca am treaba.




Adriana si Aidan Alexander(27.06.2005)





mi-e rau.
mai fetelor, aveti chef de artag? hai ca pe dodo si hannen le inteleg cu mania persecutiei si anti-americanismele si anti-conchitismele, ca ne cunoastem de ceva ani, dar pe tine, ... si mi-au sarit doamnele casnice D. si H. in cap ca asa ceva e imposibil, ca mint,



Nope, n-am chef de artag, pur si simplu te mai intep din cind in cind sa te mai dezumfli, ca prea te umfli-n pene...Daca faci un efort de memorie, am spus ca nu le cred pe cele ce afirma ca le ia menajul mai putin de o ora/zi dar ca asta e problema mea,nu am spus: Conchita e o mincinoasa si nu o cred, intelegi acum diferenta, nu esti tu centrul atentiei, desi te straduiesti sa poti stindardul si sa te auto-victimizezi, nu-ti dai seama ca exagerezi??
La faza cu anti-americanismele, iar o dai in bara, unde m-am luat eu de americani???
Iar de "diagnosticul" ca as suferi de mania persecutiei, toti cei ce ma cunosc spun ca nu, asa ca mai usor cu epitete de genul asta, ca incepe sa fie atac la persoana, eu nu am facut nici o referire la integritatea fizica, psihica sau morala a vreunui forumist, pe cind tu...adu-ti aminte si de trecutul mai indepartat(de frun an-doi in urma)..
Si cu asta promit ca te voi ignora cu desavirsire, tot efortul tau laudabil de a ajuta pe la alte forumuri este intinat de rautatea si mojicia de care ai dat dovada acum aici. Pacat!

P.S. FYO , Conchi, am citat-o pe Ira, de ea m-am minunat ca-si face menajul intr-o ora, numai ca tu te-ai bagat in fata ca de obicei si vrei acum sa zici ca una si alta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns speed spune:

...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

quote:
Originally posted by dodo
Nope, n-am chef de artag, pur si simplu te mai intep din cind in cind sa te mai dezumfli, ca prea te umfli-n pene...Daca faci un efort de memorie, am spus ca nu le cred pe cele ce afirma ca le ia menajul mai putin de o ora/zi dar ca asta e problema mea,nu am spus: Conchita e o mincinoasa si nu o cred, intelegi acum diferenta, nu esti tu centrul atentiei, desi te straduiesti sa poti stindardul si sa te auto-victimizezi, nu-ti dai seama ca exagerezi??
La faza cu anti-americanismele, iar o dai in bara, unde m-am luat eu de americani???
Iar de "diagnosticul" ca as suferi de mania persecutiei, toti cei ce ma cunosc spun ca nu, asa ca mai usor cu epitete de genul asta, ca incepe sa fie atac la persoana, eu nu am facut nici o referire la integritatea fizica, psihica sau morala a vreunui forumist, pe cind tu...adu-ti aminte si de trecutul mai indepartat(de frun an-doi in urma)..
Si cu asta promit ca te voi ignora cu desavirsire, tot efortul tau laudabil de la generale la subiectul micutei Diana este intinat de rautatea si mojicia de care ai dat dovada acum aici. Pacat!



btw de IQ sau gura pacatosului adevar graieste. eu am fost cea care am zis de menaj de o ora, tot pe mine m-ai intepat si-acum o luna. ca ti s-a facut dor sa-mi scoti mesajul de la naftalina ca sa ma dai exemplu negativ pe ramura - asta se cheama provocare. nu conteaza ca nu m-ai nominalizat, conteaza ca ne-ai facut mincinoase pe mine si cele care au mai confirmat dupa mine ca tot asa procedeaza.

sa vin sa te intreb tu cine te crezi, madam dodo, sa ma dezmufli pe mine cand "ma umflu in pene"? poi ar insemna sa te creditez cu bun simt si inteligenta, chestii care vad ca iti lipsesc cu desavarsire. asa ca nu te intreb. constat doar ca nu te mai poti abtine de invidie si tre sa te iei de lume pe forumuri, dar iti zic eu ca asta nu o sa te scape de frustrari si nici nu o sa-ti aduca niciodata fericirea si multumirea pe care ar trebui sa ti le aduca viata personala.

cat despre afirmatia legata de Diana, ti-a trebuit multa religie a pacii sa aduci in cearta asta de gospodine un copil aflat pe patul de spital? asta dovedeste cat de subumana esti. daca ar fi fost copilul tau as fi procedat la fel, fara legatura cu cratitele si maturile de la topicul asta. dar cu voi doua vezi bine ca nu pot proceda la fel, ca sunteti doo fitiliste si certarete notorii, cum sa fiu buna cu voi si sa va iubesc, nenica? bleah.

************
Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!
************
Alaptatul Help-Line
************
mami de Sonia Marie (23 ianuarie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

quote:
Originally posted by ruxij

quote:
Originally posted by blackpanterro

Ma io n-am vrut sa supar pe nimeni, io numa vreau niste tipps and tricks la cum sa termin mai repede.


Voi sunteti tot in DE sau in US? Ca ziceai de Harvard si U. of Maryland.
Eu iti zisei tips and tricks, dar cred ca nu se aplica la toate casele. Pe noi ne costa 50$ curatenia si e f. bine, chiar de ne-o merge mai prost cu banii, la asta nu renunt ca ma ajuta f. mult. A mai zis cineva un mare adevar, e corect ca atunci cand nu esti acasa nu e nevoie sa faci atatea, ca se face mai putina dezordine sau murdarie. Cand esti acasa cred ca asa cum a zis ea e, acum strangi, acum fac copiii la loc si tot asa. Acum vara e f. usor de facut gratare-daca ai grill cu gaz. Daca iei fripturi din alea putin mai subtiri, in 10 minute s-au facut. Mai faci o salata, pui niste cartofi la copt si gata, festin.:)) Daca mai ajuta si consoarta e si mai bine, de fapt pentru mine cam este esential, ca nu sunt super-woman. Si eu gatesc o data si reincalzesc o zi-doua-trei, pentru ca eu asa am crescut si prin urmare mi se pare f. bine asa. Mai mergem si la resto (nu fast food) vinerea si/sau sambata.
Si pana la urma le mai lasi si asa cum sunt in ideea ca mai bine faci altceva cu familia decat sa tot cureti si sa mesteci in cratiti. Pana la urma fiecare gaseste solutia personala. Dar eu chiar cred ca in anumite conditii ajunge 1 ora/zi pentru menaj. Daca nu tii neaparat sa faci mai mult.



Suntem in DE, sotul face invatamantul la distanta si la baza militara se dau examene, asta la Univ din Maryland.Pt Harvard totul e pe internet.
Femeia de servici ia 50$ pe sapt, pe luna sau pe zi?Aici cum spuneam cele mai ieftine sunt 10 euro/ora.Asta intr-un caz fericit, dar majoritatea sunt 15-20euro/ora.Sincer nu ne putem permite.Platim o tona de bani pe cheltuieli in DE si pe scolile sotului si trebuie sa facem economie peste tot, deci iese din discutie femeia.
Cu mancarea, cum am spus nu fac mancaruri grele dar fac mult pt ca sotul meu mananca foarte mult.
Facem si noi gratare multe dar si acolo gatim mult.Pai noi la un gratar facem 2 pui, 2 pachete coaste porc, tzampi de curcan si brisket de 5 lbs ca in TX.Deci asta e un gratar tipic in casa noastra, io va zic omu meu mananca cat 4 :)Trebuie sa ne apucam la 12 ziua sa terminam in timp util.
Iar cu curatenia, asa am crescut, acasa am avut un ap de 20 metri patrati in care camera era si dormitor si camera de oaspeti si living si tot.Trebuia mereu sa fie curat.Poate de acolo am ramas cu mania curateniei.Am crescut facand curat :)

Adriana si Aidan Alexander(27.06.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

50$ pentru 4 ore de curatenie, o data pe saptamana. Deci 50$ pe saptamana.
Iti inteleg situatia, cred ca probabil ai multa treaba prin casa si la tine nu dureaza o ora. La noi dureaza aprox o ora, da' e diferit. De exemplu, noi pe ultimul gratar am pus patru fripturele, doi carnati si doi cartofi :))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

Da si asa e destul de scumputz.Adevarul este ca si daca ne-ar cere mai putin tot nu ne-am permite.Ce sa zic o sa fie mult mai usor cand o sa gate si el scolile si o sa ne intoarcem in State unde avem familie numeroasa....acum insa suntem singuri si facem cum putem sa nu ne scufundam in treburi si griji...
De aia zic eu ca nu ma intereseaza discutia casnica vs "carierista" :) pt ca diferentele intre familii sunt enorme.Ce functioneaza intr-o familie nu functioneaza si in alta.De aceea discutiile astea sunt cam pointless.

Adriana si Aidan Alexander(27.06.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Bineinteles ca sunt pointless discutiile astea. Experientele, viata, copilaria noastra, situatiile din actualele familii, toate ne marcheaza intr-un mod unic pe fiecare. Am stat si m-am gandit la asta si mi-am dat seama cu oarece mirare ca mie de fapt nu mi-a trecut prin cap niciodata ca ar exista optiunea asta de a sta acasa. Pur si simplu nu mi-a trecut prin cap pana nu am citit aici pe forum incepand din urma cu 4 ani, sau pana am avut si eu copil si am mai auzit de mame care stau acasa, la varsta mea de 30 ani. Pentru ca n-am vazut si n-am pomenit acasa si nici barbatului personal nu i-a trecut prin cap sa mentioneze vreodata aceasta optiune. Poate daca aveam alte experiente as fi fost acum altceva/altcineva si imi exprimam cu totul alte idei.:))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

quote:
Originally posted by conchita
dar cu voi doua vezi bine ca nu pot proceda la fel, ca sunteti doo fitiliste si certarete notorii, cum sa fiu buna cu voi si sa va iubesc, nenica? bleah.





Fata "babei" ,da` suferi tare nu gluma.Cine si-ar inchipui macar ca tu poti fi buna?Cit despre iubire mi-e rau,ti-am cerut noi sa ne iubesti?

Lasind gluma la o parte ,tine minte,indiferent cita ranchiuna porti si citi "bolovani" arunci pe unde ne intilnim,eu nu am nimic cu tine (doar ma amuz cum te ataci si ce poti sa scotzi) si daca fereasca Dumnezeu ai fi la "nevoie" nu as ezita sa te ajut,indiferent ca e vorba de tine sau de cineva drag tie.
Si cu asta basta,iti dau o pauza .Stai putin pe tusha fiindca m-ai vorbit de rau.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dodo spune:

quote:
Originally posted by speed

quote:
Originally posted by dodo
Si cu asta promit ca te voi ignora cu desavirsire, tot efortul tau laudabil de la generale la subiectul micutei Diana este intinat de rautatea si mojicia de care ai dat dovada acum aici. Pacat!



dodo draga, nu te supara,dar asta chiar cred ca e rautate.nu-i iau apararea conchitei,ca n-o cunosc,cred ca ne-am nimerit doar de citeva ori la aceleasi subiecte,dar indiferent de persoana,asa ceva nu se face...



Ai dreptate, Speed, n-ar fi trebuit sa ma las dusa de val si sa fac o asemenea alaturare, citind astazi mi se pare si mie c-am sarit calul si-mi cer scuze ca am facut referire directa la cazul micutei Diana, o sa-mi editez si mesajul ca atare si o rog pe Laura, daca citeste vreodata, sa-mi ierte iesirea...In ce priveste restul mesajului, ramin la parerea mea, Conchita nu este la prima jignire la adresa mea si a altora care n-am facut parte dintre "aplaudacii" ei, asa ca eu iert, insa nu uit si ca mine mai sint multi, nu e cazul sa dau nume...

Mergi la inceput