casnica=discriminata?!?

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danamiha spune:

Sabina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilse spune:

foarte stranii interpretari dupa parerea mea evident...:))
dar daca alegi tu sa stai cu copiii acasa pana ii duci la gradinita-scoala dupa caz, asta cum se mai cheama si nici nu depinzi de sot, caci tu ai banii tai proprii si personali, din care iti poti cumpara o carte, o haina, un pantof, o cafea cand iesi cu prietenele...ba chiar esti casatorit sub incidenta materiala, cu separare de bunuri, tot in relatia "unu suge si altu trage" se cheama ca esti...eu una am o profesie si ceruta si pentru totdeauna-arhitect...deci chiar nu inteleg absolut deloc ce se scrie pe aici, sau nu mai stiu eu deloc trendurile...sa inteleg ca a fi casnica=dependenta, sau se foloseste peiorativ pe post de jignire??

mary,
mamica de ilse (3 ani) si sven(1 an)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

Sabina, am specificat deja ca e dificil de generalizat si ca fiecare situatie de femeie casnica e diferita. Unii au un handicap, altii au 2 copii mici, altii nu gasesc job, altii sunt in situatii intermediare, in curs de dezvoltare, etc etc.

Dar a fi in posibilitatea de a munci si a nu o face-o din diverse motive inventate (de genul "imi permit", ma adora sotul si mi-a deschis cont illimité la banca), asta ar putea fi convertit in stat cu mana intinsa la partener, indiferent ca e o el sau o ea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns copiloi spune:

quote:
Originally posted by iulia_b
Mai cred ca la servici iti mai faci niste relatii, prieteni.




Asta se poate si daca stai acasa....pe net


Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

PUIUMIC,
spune ca e barbatu-tau miliardar si nu te lasa sa lucrezi, pentru ca te iubeste foarte mult si insista sa te ocupi numai de tine: sauna, masaj, jacuzzi...
Sa vezi ca nu te mai compatimeste nimeni.

Altfel, stai linistita, esti foarte tinara si ai tot timpul sa se spetesti pe altarul vreunei firme oarecare, daca asta iti doresti. O sa descoperi ca nu esti mai "cineva" decit erai inainte.
Iar independentza nu inseamna neaparat sa ai un prapadit de job in secunda asta. Ci sa ai capacitatea si pregatirea care sa iti permita sa te sustii financiar atunci cind decizi sa o faci.
Daca te angajezi pe un salariu de nimic, nu esti mai putin dependenta de barbat, comparativ cu situatia in care n-ai lucra deloc.

Chiar si asa, sint o gramada de femei care au renuntat la joburi cu mari zorzoane ca sa isi creasca copiii, cel putin in primii ani, si care nu se mai simt deloc complexate. Ba din contra.
Complexate sa fie cele care au ajuns la 40 si ceva de ani si au realizat ca, ups, stai ca am uitat ceva, sa am un copil si eventual si un barbat, ca printre atitea deadlineuri, cind sa iti mai stea capul la asta....

Elise & BBLisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danelutza spune:

quote:
Originally posted by copiloi

quote:
Originally posted by iulia_b
Mai cred ca la servici iti mai faci niste relatii, prieteni.




Asta se poate si daca stai acasa....pe net


Alina



Corect si eu sint casnica, sau sa spun ca am devenit casnica dupa 15 ani de serviciu, mi-am gasit multi prieteni pe DC si mai ales fetele de la "casnicute sexy" si de la bebelusi




Daniela si micuta Isabella
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=53616" target="_blank">Nasterea printesei noastre, poze in casuta galbena de sus , www.dropshots.com/danelutza" target="_blank">filmuletze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns scarmanus spune:

Eu inteleg ce vrea sa spuna Ira, imi pare important in viata sa ramai alert si conectat la lumea "exterioara", sa nu lasi adusul banilor in casa pe umerii unuia numai. Situatia despre care vorbeste ea este perfect pertinenta, daca, Doamne fereste, se intampla ceva sotului si esti obligata sa preiei fraiele? Poate nu va dati seama, dar realmente e o jungla acolo "afara" (ma refer la piata de munca, la ce se intampla, cum se schimba de la o zi la alta, cerintele, etc.). Imi vine greu sa cred ca e floare la ureche pentru oricine sta acasa sa se integreze si sa se plieze fara vreo dificultate unui colectiv, unui program, unui serviciu. Lucrul in colectiv, cu oamenii este mult mai greu decat munca cu proprii copii, pe care o faci din pura dragoste pentru ei, ceea ce nu este neaparat cazul cand ai un serviciu. Nota bene, nu zic ca trebuie sa te sacrifici pe altarul unui serviciu, dar, cum am zis mai sus, e bine sa te mentii conectat la piata.

pisici, flori si jucarele


When the heart is full of love, the world is full of beauty

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danamiha spune:

Meseria de parinte e cea mai grea. Cel putin aceasta e parerea mea. Eu am renuntat la un post de conducere f bine platit pt a ma ocupa eu de educatia fiului meu si nu am regretat nici un moment. Si e asa de bine acasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

si eu sunt pro educatie, asta e foarte impo0rtant.
Insa nu mi se pare statul acasa mai usor, dimpotriva:D
eu care-s cu fundul in 2 luntrii, va spun ca e mai greu sa fii acasa la dispozitia familiei, oricat i-ai iubi.
sincer admir femeile care stau acasa, stiu sa faca un camin frumos si placut etcetc.



Sabina si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia


Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada spune:

Si eu cred ca ar trebui in principiu sa incercam sa fim independenti de munca altora (parinti, sot) indiferent prin ce mijloace (slujba, avere personala...etc).
Iar dupa ce copiii au inceput gradi/scoala, in sec 21 treaba se termina repede si nu-ti trebuie sa stai acasa o zi intreaga ca sa speli rufe.
Deci de la o anumita virsta ( a copiilor) statul acasa e un moft, la care tinjesc si eu macar un an, dar e moft, ce mai.
A


www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Andrada" target="_blank">Camera lui Marcu

Mergi la inceput