Nasterea - o foame chinuitoare!

Nasterea - o foame chinuitoare! | Autor: ylilimic

Link direct la acest mesaj

Si iata ca venise si Pastele lui 2006! Am petrecut cum se cuvine si nu mica mi-a fost mirarea sa vad 3 sapt mai tarziu ca imi intarzie "rushii" la vizita... Prin urmare, fac testul de sarcina care se dovedeste pozitiv si ma pun pe Parca as fi vrut sa ma intorc la serviciu, o sa iasa alta zodie decat ce imi doream , fusesem sigura ca nu calc pe bec de Paste Sotul ma vede plangand si imi zice zambind "esti insarcinata, nu?" Eu ma zvarcoleam intre adevar si minciuna dar aud incurajator "pai nu voiam noi 2 copii? Lasa mami, ca o sa fie bine!"
Si asa am decis sa il pastrez, orice ar fi! Sarcina a decurs bine, eu m-am cam destrabalat pana la 18 saptamani cand brusc, dr m-a anuntat ca maine facem cerclaj! Degeaba am negociat, am intrebat, m-am fofilat, nu mai era scapare! Cerclaj sau raman fara copil! Biiine! Fie si cu cerclaj Am inceput sa nu-l mai ridic pe Matei in brate (avea 1,9 luni), sa fac efort mai putin si plimbari mai scurte! Nu-mi convenea, dar ce nu face mami pentru bb ! In rest, o sarcina fara , , si alte neplaceri.
39sfix- ma trezesc la 3:30 dim si desi ma simteam foarte bine nu mai pot adormi la loc. Ma foiesc pret de 1h jumate cu gandul la fetele de pe forum.
ora 5- decid sa ma ridic si accesez netul. Dar cum foamea incepuse sa ma roada, infulec mere, portocale si placinta de mere in timpul conversatiilor cu Dana in Germania.
ora 6:45 - trece sotul spre bucatarie sa pregateasca laptele lui Matei, insa cand da cu ochii de mine la PC imi sopteste"cotoharla mica, azi o sa fii zombii, de ce nu dormi?" Ii zambesc si dau raportul ultimelor ore. Mai ciugulesc si cu el cate ceva si ma gandesc ca un pui de somn nu ar strica. IN drum spre baie simt ceva scurgandu-se si de necontrolat pt mine. La baie constat o mucoasa rosiatica... era clar ziua cea mare sosise... Intreb sotul daca chiar trebuie sa mearga la birou . El zice ca are audit si mai are hartii de aranjat; atunci convenim sa mearga macar 1h cat imi va lua mie sa ma pregatesc pt plecare si sa chem ajutoare pt Matei. Intru pe net si lansez vestea fetelor Alte semne nu erau, nu dureri, nu apa rupta, nu contractii. Un supozitor isi face efectul. Fac un si astept. O asteptare lunga presarata cu conversatii la telefon sau pe net. Pe Matei il expediasem la mama. Caut dr la tel si daca prima data imi respinge, apoi nu mai raspunde deloc Mucoasa rosiatica aproape dispare. Simt usoare contractii la intervale mari de timp 30-40min.
ora 14 - ma suna dr si stabilim o intrevedere la el la cabinet in jurul orei 16:30. Imi chem sotul caci aveam nevoie de si plecam la Cta. Contractii tot slabe si rare, insa un lichid galben se scurge in cantitati mici. La echo bb e estimat la 3,200 kg. Spun dr despre lichid si despre faptul ca nu ma pot abtine sa-l pierd (deci sigur nu era urina) si el zice zambind "Pai, da-ti drumul nu te abtine!" La controlul pe masa exclama "Ooooo, copilul e...La Podul Grand...La podul cu butelii e copilul (locatie departata in CTA). Tot cautandu-l pe bb, curge din nou putin lichid. Surprins dr imi da bilet de internare la spital, sa-mi urmareasca evolutia acolo, dupa programul de la cabinet. Incepuse sa-mi fie foame... La internare solicit camasa de noapte de la spital. Socata asistenta mai intai ma chestioneaza de ce vreau de la ei si cum e posibil sa nu am in bagaj camasa si halat Fac pe proasta si ma aleg cu o camasa curata, apretata, parfumata si in jur de 18:30 urcam la et 6 spre sala de nasteri, cu una bucata sot dupa mine. Sunt cazata singura (a fost singura nastere in noaptea aia) intr-o sala de nasteri, curata, simpla, cu 2 paturi si cateva dulapuri. Se schimba tura iar eu fac cunostinta cu o infirmiera tare cumsecade . Cica cele 2 asistente din tura sunt foarte bune (la ce?). Una era imbracata in roz si cealalta in verde. Suna dr meu sa se intereseze de mine si comanda o perfuzie pe la 20:30, caci dupa ora aia urma sa vina si el. La sfarsitul conversatiei telefonice replicile asistentelor sunt vulgare la adresa dr: ...si mai ce vrea domn dr? O p... el ce mai face cand vine? Vine doar sa prinda copilul cand iese? El ia o caruta de bani si noua ce ne iese la treaba asta? Lasa-ma in p... mea ca m-am saturat sa fac treaba unor nemernici..." Eu ascult cumintica si astept ingerul meu pazitor asistenta C (sefa sectiei de gineco) sa inlesneasca putin lucrurile. Intre 2 bucatele de cioco (faceam 13-14 de foame) vb la tel cu fetele si trimit SMS pt a raporta situatia.
ora 19:30 - madamele roz bonbon si verde mentosana isi fac aparitia si "roz" imi rupe "delicat" membranele . De ciuda organisnmul meu ii arunca restul de lichid pe papuci Bodogane ceva si "verde" imi face o injectie in vena. Intreb ce e, doar-doar le-oi imblanzi intr-o conversatie "si daca va spun, va pricepeti? un antispastic" zice sec. Eu nu am luat toata ziua si acum mi-l faceti direct in vena? mai incerc eu... "Va propun ceva: daca tot ati ajuns aici la noi, eu zic sa ne lasati sa facem treaba, sa aveti incredere ca o sa fie bine, nu o sa va facem rau" Uitandu-ma la fatza ei eu as fi zis contrariul Madamele pleaca si eu imi simt privirea incetosata si gura uscata. Contractiile nu erau prea dureroase la intervale de 20 min.; in ritmul ala travaliul avea sa dureze pana dimineata si madamele erau necajite ca trebuiau sa munceasca toata noaptea
ora 20:30 - sun pe as C. care zice ca dr e de ajuns la nastere si nu mai vine ca are musafiri Asadar... doar eu si madamele colorate. Era bine daca aveam niste bani la mine ca le "imblanzeam" repede. Cu speranta ca vor iesi din corpul rezervat nasterilor si sotul le va da "un branci" o vad pe madam roz ca vine si imi pune o perfuzie stricata desigur cum aveam sa aflu ceva mai tarziu.
ora 20:50 - apare dr si ia la cunostinta starea mea; si el e de parere ca mai dureaza.
ora 21:05 - Mi se face si mai foame Ciocolata e amagitoare. Contractie ceva mai dureroasa multumita perfuziei. Cu ochii pe ceas constat ca durerile sunt mai intense si se repeta la 7-10 min. "Ceva mai bine, nu?" ma intreaba madam roz? Cred si eu ca pe hol doar ce se auzise baiatul cu pizza , caci dr avusese grija sa nu vina cu mana goala. Eu in continuare tin evidenta contractiilor si intre ele mai mai trimit un SMS... De durere incerc sa ma gandesc la altceva si mintea imi zboara la Tumblebugs (un joc la PC)...Avea dreptate Adela in privinta lui, nu era un joc imposibil dar iti macina nervii de oftica
ora 22:10 - primesc un tel la care nu ma simt in stare sa raspund (de durere fireste). Imediat nevoia de a face isi face aparitia. Strig la asistente "si afara ploua, ploua/ si-i trecut de ora 9..."
ora 22:20 - Il strig pe dr si apare madam roz. Neincrezatoare ii zice dr ca imi vine sa ma screm. Mai nascusem o data natural fara anestezie si stiam ca momentul nasterii e aproape. Vine dr si zice ca inca nu-i momentul Ba, pe dracu! Baga nmana si deodata intreaba "Bai, dar colul meu unde e?" Caci colul acela luuuuung si copilul de la Podul Grand erau acum un col scurtat si copilul dupa colt Cu putin ajutor ma urca pe masa, apar din dulapuri si instrumentele de tortura, dr se echipeaza, doar infirmiera imi zambeste Ma intreb unde sunt cei de la neonato, de copilul meu cine se va ocupa? O usa se deschide in stanga mea si o alta scorpie cu capison de plastic isi face aparitia. Dr trece pe langa mine si-mi zice bland cand simt ca vine contractia sa trag adanc aer in piept si sa imping cat pot de tare. Nu-mi iese din prima, nu-mi iese din a 2-a (desi madam roz era calare pe mine) Mi se striga intr-una sa respir, sa trag aer in piept, sa impjng... Tin ochii inchisi si incerc sa-mi adun fortele. Il aud pe dr "hai Liliana, hai ajuta-ma sa scot copilul sa nu stea prea mult acolo" Copilul! Da, copilul merita sa mai incerc o data! Trag aer in piept si imping cu toata forta si indeluuung. Simt niste junghiuri acolo jos si stiu ca din nou va avea de lucru dr; simt cum iese capul, apoi dr il rasuceste si il scoate.
ora 22:35 - Gata! Bravo! Asta a fost! Ma uit intre picioare si vad o mogaldeata usor albastruie, murdara de vernix, atarna deja de picioruse cu capul in jos si vad si un lung matz gros care ne legase 9 luni. Dr tropaie putin si zice zambind "uite un cacatel de copil..." Ma ocoleste si-l duce pe bb la scorpia cu capison in cealalta sala. Se intoarce, ii este potrivita lampa pe directie si se apuca de curatat zona si brodat "bijuteria". Madamele si infirmiera se vanzolesc pe acolo. Pe fundal aud racnetele lui bb si scorpia care rade de el "dar asta ne sparge timpanele...daca-l vedeti - muriti de ras!" Vine din nou la noi in sala cu bb in maini, in pielea goala si buricul legat "s-a apucat cu amandoua mainile de urechi si atata se vaieta..." Si dr si madamele si mai ales scorpia se amuza de puiul meu "3,400 si apgar 12 " ca parca eu eram cu pluta sa cred! Pe parcursul celor 40 min de lucru manual dr imi explica cum prima cicatrice, de la Matei, nu a tinut si s-a rupt si a fost nevoit sa ma si taie, motiv pt care ma roaga sa indur ca trebuie sa o faca simetrica sa nu apara probleme. Imi mai face o injectie cu xilina, timp in care madam roz imi completeaza o fisa si in graba il declar pe pui Paul. Nu ma vedeam strigand copilul Paul, dar cat stateam in spital era destul timp sa-l hotaram numele.
La terminare ma transfera in acelasi pat de mai inainte si imi "planteaza" si o punga cu gheata la dansa. Infofolita cu paturi imi primesc in vizita sotul si o prietena carora le spun fireste "mi-e foooaaaameee!"
Eu zic ca a fost bine, o naster normala, nu?

PS. In ziua externarii am decis ca "pe Paul" sa-l cheme de fapt Adam Cristian

Colectia de stelute!



Nasterea 1 - un puzzle cu flori de liliac - Luca Matei - 05.11.2004
Liliana cu www.onetruemedia.com/my_shared?z=15c3fccea103d6e25e31e4&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Adam Cristian- 15.01.2007
CARTI de psihologia copilului / liste utile pentru tinere mamici

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mariana_1976 spune:

Lili ai scris o povestioara minunata asa cum te pricepi tu mereu!(ce a mai trecut timpul...Parca ieri citeam cum te-ai dus la ...nascut!)
Va doresc sa va bucurati mereu de Adam Cristian si de fratiorul mai mare!
cu drag



Mariana
mami de Monica, Matei, Markus si Magda

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami_papatot spune:

felicitari multiple ... sa-ti traiasca baieteii si sa te bucuri de amandoi , mult si bine! tare zgubilitic ai povestit!

mami_papatot 21+ cu Honey mica

http://community.webshots.com/user/mami_papatot

Sunt cucoana-n casa mea!

http://bd.lilypie.com/24Mjp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns acina spune:

Liliana , f dragut ai povestit.
Sa-ti traiasca baietelul!

Anca 21 sapt+ mami de Buburuz Andrei (13.02.2006)
Pozele Noastre
Povestea Nasterii

Mergi la inceput