Bebelusi "made in USA" (3)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns madalina78 spune:

Din direct din sala de spital.
.
.
.
.
.
. Ultimul mesaj din direct a fost din sala de nastere. Am mai push inca 45 de minute si am obosit atit de mult incit adormeam intre contractii. Nu am mai putut! A venit doctorita si ne-a spus ca vom avea de alege, o alegere importanta care trebuie facut foarte repede. Ea vede capul bebelusului dar era mult prea sus. Doctorita a spus ca ar pute sa incerce sa prinda bebele si sa il ajute dar nu stie positia exacta. De fapt nu se stie nici daca ar putea sa il scoate, si este riscul de a ramine intepenit si atunci nu avem alte solutii decit, forceps, vacum sau cesariana. Ce sa faca o femeie in dureri si sub influenta anesteticului? Bine inteles ca noi am vorbit inainte despre chestiile astea si nu a fost o decizie grea. Doctorita a confirmat ca ea nu practica forceps sau vacum cea ce a fost in acelasi gind cu noi.
De fapt in acest moment am incercat sa transmit ultimul mesaj "Bebele nu vine, facem cesarian..." cea ce cred ca nu a mai ajuns. Acum am pierdut si conectia internetului.
Am incercat citeva ore mai tirziu sa va scriu dar nu am reusit sa intru pe site pina acum.
Acum sa descriem aventura bebelusului Sebastian.
Doctorita a intrat vijelios in camera si ne-a spus sa ne pregatim de c-section. Am lasat totul in camera si eu am iesit sa le spun parintilor mei, fratelui meu si cumnatei (aproximative 15 secunde). Cind am intrat inapoi in camera Madalina era deja gata si impingeau patul. Am impins cu totii. Am ajuns in sala de asteptare si mi-au spus sa stau afara pina cind o vor pregati pe Madalina de operatie. Acum sa fie aproape 8:10 Pm ora NY. Parau ca ou trect zile deja. In sfirsit doctorul a iesit si ma invitat in camera de operatie. Este frig, foarte frig aici. Mi-au oferit un scaun in fata dar au pus un paravan dintrun cearsaf ca sa nu vad. Am uitat sa va spun ca al treilea anestezist a fost un roman. Am glumit impreuna putin ca acum avem cunostinte si vom primi "the good stuff now". Un baiat foarte dragut care in primul rind si-a facut meseria foarte bine dar si foarte sufletist si de treaba.
Doctorita lucra din zor si o auzeam in cealalta parte a paravanului comanding echipa de medici si de asistente in total 8 sau 9. (3 doctori si restul asistente). Timpul trecea greu si Madalina tremura toata anestezia combinata cu emoptiile si frigul din camera
........... dar era treaza si constienta. Dintii ii clantaneau si tremura ca trstia batuta de vint. ............................. IN sfirsit am auzit "It's Out"and then oaaaaaaaa, oaaaaaaaaaaa scurt de doua ori. Un bebelus frumos si roz (a primit nota 9,9 din 10 posibil pe scorul Apgar, normal taticul lui este un 10) Va Urma.... Au venit niste prieteni in visita

Culmea sarcini? Doi lei sa faca un tauras!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Sa va traiasca comoara!!! Am plins citind!... Mai scriu eu mai incolo.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalina78 spune:

Sintem inapoi in direct din spital:............................. Doctorita i-a taiat cordonul si asistenta sefa a luat bebelusul in primire de la doctorita. Ca orce baietel bebelusul a facut ce a trebuit sa faca si a botezat-o pe asistenta sefa. Asistenta l-a curatat si mi la dat in brate (greseala mare), mamica era tot pe masa de operatie. Am auzit "let's staple her" si mamica a fost cusuta. Intre timp anestezistul baiat roman "de afaceri" si de gasca tot baga "the good stuff" destul pentru citeva ore bune. I-am dat camera de filmat sa ne ia citeva fotografi.
Au terminat de cusut si ne-au impins patul la sala de "recovery" unde am stat doua ore sau mai mult. Parca a fost o zii intreaga pentru ca inainte de a ne impinge cu patul afara din sala de operatie au luat baietelul si l-au trimis sus la "nursery" unde a fost cintarit, masurat si i-au pus alarma antifurt (partea mea preferata).
In sfirsit pe la ora 11:30 PM sau putin mai tirziu am ajust si noi in camera de spital de unde se transmite. Am batut coridorul pina am facut gaura in "floor" intrebind unde este bebelusul si cind vor aduce bebelusul la mamica.
Intre timp mamica cu toate ca o durea burtica (forate puternica) ma tot impingea did spate (cu vorba) sa ma dud sa aduc bebelusul. In sfirsit au venit cu bebele la ora 1:30 AM, si bebelusul a fost alaptat pentru prima oara. In incheiere ... de fapt sint sigura ca Madalina mamica va va spune mai multe cind va intra pe net .... dar de aici incole pentru mine a fost mai multa ceata. Ziua sa facut noapte si noaptea sa facut zi, am fost pe alta planeta "planeta bebelusului meu".

Fetelor va multumesc pentru acesta ocazie de a transmite. Madalina mi-a spus despre acest site si ca ea vorbea cu voi. Me-a spus cit de suportive sinteti intre voi si ma bucur foarte mult ca sinteti impreuna si apropiate. Cu toate ca am stiut despre voi am fost foarte surprins de faptul ca m-ati acceptat aici si de faptul ca ati fost cu noi. Toate cheer-urile si incurajarile, fiecare moment de suspans traite virtual impreuna.
Imi pare rau ca nu am putut sa continui transmisia in direct asa cum nestiut de mine Madalina va promis.
In incheiere imi iau ramas bun de la voi, da nu inainte de a intreba despre Arthurana care dupa intelegerea mea eara urmatoarea pe linia de nastere. Sper ca a avut o nastere usoara. Eu nu sint la curent cu celelate nasteri dar noi vom gindii la toate si va uram nastere usoara.

Madalina sa stiti ca a fost foarte "brave" si a luat comanda contractiilor. De fapt ea le spunea asistentelor ce sa faca cind sa faca si chiar sa si ratoit la una din asistente pentru ca nu ii tinea piciorul bine.

Multumim tuturor!
PS..taticilor care asteapta linga mamici, sa fiti linga mamici si sa le incurajati sa nu lesinati linga mamici pentru ca la sfirsit nu sint sentimente mai marete pe acest pamint decit sentimentul de ati vedea fetita sau baietelus nascut si de a lua acea mica mogildeata in brate ....

Bafta la toate mamicile! Va tinem pumnii!


Un tauras si doi lei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CamiM spune:

Madalina sa va traiasca bebelusul..sa fie papacios si cumintel, iar tie refacere rapida si laptic mult!!
Sebastian bine ai venit pe lume!!
Multumim frumos si reporterului de pe teren..

Cami & Sofia
poze Sofia
filme Sofia

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=24150fb1164e749e8d7bae&skin_id=0&&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">clip cirese 8 Martie



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CamiM spune:

Ok.. acum ne-am mai linistit cat de cat cu Madalina, asteptam vesti de la Arthurana.

Cine urmeaza? Cui facem galerie acum?

Cami & Sofia
poze Sofia
filme Sofia

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=24150fb1164e749e8d7bae&skin_id=0&&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">clip cirese 8 Martie



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ciuf spune:

Taticul lui Sebastian, iti multumim din suflet pentru vesti si va felicitam pentru venirea pe lume a puiutului de om. Imi pare rau ca nasterea pana la urma a luat o alta turnura, nicidecum cea naturala. E bine ca pana la urma totul a iesit bine, bb e sanatos si pisacios.
Arthurana, speram ca la ora asta ii zambesti puiutului tau. Te asteptam cu vesti bune.
Eu azi am implinit 32 de ani.
Sotul imi este plecat in delegatie, asa ca am sarbatorit cu ai mei copii si parinti. Ciocniram un pahar de vin, Murfatlar, si il rugai pe Luca sa imi cante un cantecel de suflet, asa la urechea mea : "De ziua ta, mamico", sa alunece bine vinul pe gat. Sa mai spun ca mi-au dat lacrimile???
Aseara i-am facut pregatirea. "Luca, maine e ziua lui mami. Cand te vei scula de dimineata sa imi spui la multi ani", la care el "Pai iti spun de pe acum. La multi ani"
Va pup si noapte buna.

Ciuf, Luca (11.11.2003) si Eva Maria (21.04.2006)
Camera lui Luca/Finding Nemo si Camera Evei-Gradina cu flori vesele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CamiM spune:

la multi ani Ciuf!! Sa fii sanatoasa si fericita alaturi de cei dragi si toate visele si sperantele sa ti se implineasca!!
pai cu asa cadou de la puiul mic ce altceva ar putea fi mai frumos..

Cami & Sofia
poze Sofia
filme Sofia

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=24150fb1164e749e8d7bae&skin_id=0&&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">clip cirese 8 Martie



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaalex spune:

LA MULTI ANI Ciuf

Felicitari noilor mamici. Refacere rapida si bebei mancaciosi.

Felicitari reporterului in direct, ai avut audienta nu gluma

Oana si bb Alex(05.08.2006)
Poze Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Taby spune:

Salutari la toate si .Eu am lipsit cam mult de pe forum pt ca am ramas fara internet deoarece m-am mutat si a durat mai mult activarea decit ma asteptam si am si calatorit umpic cu sotul asa intr-o ultima vacanta doar noi doi...orcum o sa recuperez din urma tot pt ca nu vreau sa pierd nimic!. Ce pot sa va spun e ca am aflat si eu de ceva timp ca vom avea baietel pe care il vom numi Nathan,deci puteti sa ma treceti si pe mine pe listuta cu un un baietel,.. sunt foarte fericita desi ma asteptam sa fie fetita...dar e ok,sanatos sa fie ca o sa fac al 2-lea fetita Va doresc numai bine la toate...bbye

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Krissy spune:

Felicitari Madalina si sotul, sa va traiasca baietelul si sa aibe multa sanatate si noroc in viata ! Ce emotionanta si sensibila relatare din partea proaspatului tatic, multumim ca ai revenit.

Arthurana, asteptam cu nerabdare vesti de la tine, speram ca nasterea a decurs cu bine. Irinuca, si tu esti pe aproape, bafta multa!

Ciuf, la multi ani si de la noi si tot binele din lume !

Pupam toate fetele,

Cristina, fericita mamica de www.totsites.com/tot/sophiantonia" target="_blank">Sophia Antonia - 1 martie 2007

"Babies are such a nice way to start people." ~Don Herrold

Mergi la inceput