N-AM CURAJ SA CONDUC (7)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns delioara spune:

fetelor, v#259; pup!
e prima oar#259; când scriu, dar v#259; citesc mesajele destul de des (atât cât imi permit cele 20 ore de net pe care le am pe lun#259;.
desi am permis din '98, conduc de anul trecut.mai bine yis, conduceam, pentru c#259; in urma unui accident urât din luna ianuarie, acum sunt ... so#355;ul meu mi-a cam taiat (de tot?!...)accesul la volan. nu a fost vina mea, sâ sti#355;i... un nebun a tâiat curba, venea din fa#355;â, #351;i m-a for#355;at sâ trag dreapta, f#259;r#259; s#259; v#259;d c#259; acolo m#259; astepta... un cap de pod.m-am r#259;sturnat pu#355;in...(cu ro#355;ile in sus), am oprit motorul, am iesit pe geam, #351;i era culmea sa inchid #351;i masina.. acela a venit, a zis ca-mi da asigurarea #351;i gata.
ne intoarcem la subiect. desi masina a fost spart#259; cam 60%, eu sunt bine si... f#259;r#259; fric#259;. problema e c#259; acum conduc doar cu sotul in dreapta, doar putin, timp in care numai ma critica.
pân#259; la accident nu f#259;cea a#351;a..(am f#259;cut sg vreo 6000km, aduna#355;i.
probabil vrea s#259; ma fac#259; s#259; renunt sg, sâ nu se simt#259; vinovat el ca nu-mi da masina(ale c#259;rei rate o platim amândoi ) NU M#258; LAS!nici voi, oricare ar fi temerile voastre.mai devreme sau mai t#259;rziu, trebuie s#259; treceti peste!
sper ca nu v-am plictisit. poate o sa va mai scriu!
deci, NU VA L#258;SA#354;I!
pupici, Deea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns delioara spune:

sunt putin...tampita... scriu la lucrarea de diploma, si , din obisnuinta, am scris cu diacritice! va rog, nu ma injurati! mesajul era NU VA LASATI! inca o data, pupici, DEEA.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karinabianca spune:

Delioara, "Bun Venit!" printre soferitele de marca! stai linistita, am inteles mesajul! multumim mult! si tie mult curaj, atentie la volan si nu te lasa ca nici noi nu ne lasam
succes si bafta cu lucrarea de diploma!
karina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vulpea Bucatar spune:

Nuuuu, ca tre' sa vin si eu sa ingros randurile. Am carnet de 10 ani, pus frumos in rama, nefolosit.

Aseara am citit partea de fata a romanului "N-am curaj sa conduc". Am capatat o umbra de curaj. M-am dus peste Mofturos si am zis, gata, conduc eu pana la supermarket. S-a ingalbenit si a zis ca ma lasa in parcare .

Ajunsi in parcare io ma pregateam sa ma dau jos sa fac cumparaturile, imi da cheile in brate; treci! Un nod in gat. Surpriza a fost sa realizez ca nu-mi mai tremura genunchii (m-am mai fatait prin parcarea aceluaisi supermarket vreo 20 de minute cu vreo 3 luni in urma dupa 10 ani de inactivitate - practic mi-am luat carnetu si ala a fost tot condusu'). M-am fatait prin parcare - ia curba mai strans, mergi mai incet ca e curba stransa (deh, e parcare si sunt curbele foarte stranse). Io: da' de ce sa o iau mai larg ca nu ma sui pe borduuu ... jbufff... ranjetele de rigoare.

Am oprit motoru de nspemii de ori, am impresia ca n-o sa fiu in veci in stare sa ies pe "sushea" sau sa imi dau seama cat de mare e masina. Si credeti-ma e mica, un Ford Fiesta.

Am fost crispata si jenata la culme cu plecarile in rampa - era un grup de
"baietshi de cartier" care isi faceau veacul in parcarea supermarketului. M-a laudat ca incep sa ma prind, "sa simt" acceleratia si ambreiaju'. Imi luceau ochisorii .

I-am zis ca m-am plictisit, ca poate mai venim. Acum sa ma chinui s-o parchez. Bineinteles ca am pus-o pe 2 locuri, frumos, regulamentar. A zis ca ma ghideaza s-o parchez frumos. M-a ghidat dar n-am mai gasit ... frana .. ca ma panicasem. Am avut timp sa scot un marait speriat nu gaseeeeeesc franaaaaaa si sa traga frana de mana. Aveam 2 km la ora si in cel mai rau caz ma suiam pe bordura.

Dar acestea fiind spuse, v-am impartasit experientele unei vulpite speriata de bombe,aaa, pardon, masini.

Astept sa-mi spuneti daca vreti sa stiti care mi-e evolutia, in caz ca v-a avea loc. Am fugit ca am ochit ieri o rampa in unghi mai mare. Orice minune tine 3 zile?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ILUCAE spune:

Hop si eu!
De 3 saptamani am luat si eu carnetul de sofer, am condus cate putin cu sotul in dreapta binenteles, care ma streseaza rau de tot, mereu il aud:" esti prea in margine, iarasi ti s-a oprit motorul, incetineste, tu nu vezi, tu nu vezi ca e groapa, rupi masina!!!!!"etc, cu toate ca eu simt ca nu e chiar asa, adica da, nu am experienta, nu reactionez asa ca el, dar totusi ma enerveaza ca nu imi acorda putina incredere, de exemplu astazi a trebuit sa vin la servici si aseara i-am spus ca vreau sa i-au masina si nu m-a lasat, a spus ca inca nu singura, dar mie nu imi era frica.Credeti ca exegerez, ca stie el ce spune, ca are dreptate???

ELENA+ ALEXANDRA
http://photos.yahoo.com/ph//my_photos
http://pg.photos.yahoo.com/ph/iluca_me/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rituca spune:

buna soferitelor
am citit mesajele voastre si trebuie sa recunosc ca si eu m-am temut la inceput.Chiarbam tot evitat sa fac scoala de conducere din motiv ca de cand eram mica mama ma tot atentiona "ai grija cum treci strada"si a bagat o spaima in mine incat si in ziua de azi ma uit de doua ori inainte de a traversa.De aici teama de masini.In final impinsa de spate am reusit sa trec peste frica si sa imi placa sa conduc.Imi place mai ales in oras,imi plac intersectiile dar a aparut o problema sotul a ramas fara carnet si mai merge cateodata in afara tarii.Mia propus sa conduc eu dar ma ingrozeste condusul pe autostrada unde orice greseala mica poate fi fatala asa ca am rfuzat categoric. El are increde in mine dar eu nu ma simt stapana.As ruga pe careva din voi daca aveti experienta in domeniu sa imi dati un raspuns poate prin pana la urma curaj.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andre_ea spune:

quote:
Originally posted by ILUCAE

Hop si eu!
De 3 saptamani am luat si eu carnetul de sofer, am condus cate putin cu sotul in dreapta binenteles, care ma streseaza rau de tot, mereu il aud:" esti prea in margine, iarasi ti s-a oprit motorul, incetineste, tu nu vezi, tu nu vezi ca e groapa, rupi masina!!!!!"etc, cu toate ca eu simt ca nu e chiar asa, adica da, nu am experienta, nu reactionez asa ca el, dar totusi ma enerveaza ca nu imi acorda putina incredere, de exemplu astazi a trebuit sa vin la servici si aseara i-am spus ca vreau sa i-au masina si nu m-a lasat, a spus ca inca nu singura, dar mie nu imi era frica.Credeti ca exegerez, ca stie el ce spune, ca are dreptate???

ELENA+ ALEXANDRA
http://photos.yahoo.com/ph//my_photos
http://pg.photos.yahoo.com/ph/iluca_me/my_photos





Elena, felicitari!!! Tre' sa dai de baut.
Zilele astea e calvar in oras. Nu stiu care ar fi traseul tau catre serviciu, dar daca e prin centru, mai bine ca n-ai mers. De saptamana viitoare se vor mai linistii lucrurile.
E super ca nu ti-e frica. Asta inseamna ca o sa-ti dai drumul repede. Succes!

PS: La mine se aud masinile de F3! Fac un zgomot!



Andreea, mami de Tudor- 10.08.2005
Delu Prichindelu'

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bursucica spune:

Salutare soferitelor!

Sunt nou nouta aici...desi va urmaresc dinainte sa fiu insarcinata.

Incurajez toate soferitele inceptoarele si am intrat sa va spun o mica povestioara despre copilot(i).

Eram studenta pe vremea cand mi-am luat carnetul (prin iarna lui '98)
Cu vreo saptamana inainte sa dau examenul, m-a pus sa ma duc in poligon cu tatal meu...ca deaahh...avea experinta...va dati seama ca am venit plangand acasa si de atunci mi-am spus ca eu cu copilot nu mai urc la volan.
Si a fost cea mai buna alegere...am luat examenul cu brio, maxim la sala...bla bla...iat in ziua cand mi-am ridicat carnetul de la Udriste, m-am urcat in masina si am plecat acasa.

Recunosc am avut noroc ca daduse un inghet cu cateva zile inainte si nu avea tata sofer sa duca masina acasa (el era cu alta masina si mergea in fata mea), ca altfel nu pupam eu masina...dar ningea de nu vedeai nimic, iar break-ul meu (Dacia, evident) nu avea nici dezaburire nici incalzire...unde mai pui ca m-a dus tata pe niste coclauri unde se lucra ...a fost odios drumul...dar vreau sa spun ca faptul ca m-am urcat singura, vrut nevrut, la volan pe o vreme ucigatoare m-a facut sa am in mine o incredere nemaipomenita la volan.
Iar a doua zi am pus-o pe mama sa mearga langa mine in alta masina pana la facultate (erau vreo 14 km pana la fac.) Si de atunci am mers numai singura, singurica.

Eeeh...si dupa vreo 8 ani de condus aceeasi masina, eu si sotul meu ne-am luat o Skoda fabia, care evident e mai mica decat un break Dacia. Cu toate astea, acum am dificultati la aprecierea distantei la parcarea cu spatele (adica la cat de mult spatiu ramane in spatele masinii pana la urm. obstacol). Deci m-ai conteaza si masina...dar o sa ma obisnuiesc...trebuie! Am scuza ca nu o avem decat de 1 luna

Hai ca m-am intins destul

Ideea generala din cele de mai sus este ca trebuie sa aveti incredere in voi si RENUNTATI LA COPILOT. Cand stii ca nu trebuie sa dai socoteala cuiva in plus, o sa observati ca veti conduce mult mai relaxate.

Pe mine chiar si dupa atata timp tot ma enerveaza cand incepe sotul meu sa comenteze cand e in dreapta.

Succes tuturor in continuare!

Livia +19


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ruxel spune:

Salut,

Si eu sunt o soferitza incepatoare. Am luat carnetul pe 17 aprilie, si in clipa in care l-am ridicat de la Udriste m-am urcat in masina...cu sotzul meu in dreapta. Am condus cu el in dreapta mea vreo 10 zile.....zile in care nu va spun ce mi-a facut....mi-a scos peri albi. Ba ca merg prea pe dreapta, ba ca nu ocolesc gropile, ba ca nu opresc la timp.....nervi de milioane. Intre timp, am la mine masina lui frate-miu, un hyundai XG automatic, pe care am inceput sa o conduc singura fara probleme. Este de vis, absolut de vis, dar e prea mare. Curaj am, fara probleme, insa daca merge barbatu-meu cu mine in dreapta ma scoate din minti.

Azi de ex. am fost prin oras si am condus eu. Cand am ajuns acasa, am gasit un singur loc de parcare disponibil, cam stramt e adevarat, insa vroiam sa o parchez eu. Trebuia sa merg putin mai in fatza si apoi sa o manevrez cu spatele. Bineinteles ca nu mi-a iesit din prima si el a inceput sa gesticuleze, ca sa-l las pe el...eu ca nu vreau, ca nu sunt vreo proasta, sa ma lase sa incerc etc. Toate astea, pe o strada circulata ! Bineinteles ca m-am enervat la culme, m-am dat jos, am lasat masina asa cum era, mi-am luat copiii si am plecat...si l-am lasat pe el sa o parcheze, pentru ca oricum nu imi mai iesea parcarea la cat de nervoasa eram.

Abea astept sa ma masina mea si sa nu ma mai streseze .
Pupici



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns delioara spune:

salutare!
pt. rituca: din cate am auzit eu, condusul "afara" e o placere! de ce sa ratezi ocazia? incet-incet, o sa ajungeti la destinatie. mai ales ca are sotu' incredere in tine... si ca o sa-l ai in dreapta! (cu geana pe tine, cum se spune) BAFTA!
pt Ruxel: subscriu: si eu vreau masina mea! desi la Opelul "nostru" platim rata amandoi, masina e numai a lui, a mea cu portia. el o scoate din curte, el o parcheaza, sa vezi scandal cred ca o sa plec la vara vreo 3 luni afara, sa strang niste bani, plus un mic imprumut, poate o am si eu pe a mea, in care va sta numai in dreapta... daca mai comenteaza si atunci sa vezi ce-i fac.. va pupic pe toate, fiti curajoase si ... mai vorbim (pardon , scriem)

Mergi la inceput