N-AM CURAJ SA CONDUC (7)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns iepumic spune:


Buna dimineata si o saptamana fara aventuri prea mari in trafic! Ma bucur sa vad ca tot mai multe fete ni se alatura.
vulpito, tu ai masina cu volan pe dreapta? (sper sa nu te confund....scria acolo: UK ). Brr...nu stiu daca m-as putea adapta cu asa ceva.
Bursucico, he-he...ce amintiri mi-ai trezit cu break-ul! Parca as fi povestit eu: incalzire nu, ditamai barca de masina da, geamuri aburite, soferita incotosmanata pana in dinti care abia se poate misca sa traga de volan cu atatea cojoace pe ea, un volan cat o roata de tir....4 viteze....tronca-tronca toate alea pe masina....usi intepenite....da' mergea bine batranica mea!!!!!! Numai parcarile imi mancau zilele, ca parca nu se mai termina masina!


Iepumic
Noi pozici cu Iepi-Mici
Ajutati-l pe Alex!!!

All's Well That Ends Well.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucutza77 spune:

Buna fetelor! Cu mare interes am citit mesajele voastre. Spre maaaaaarea mea rusine am permis din '98 (l-am luat chiar inaintea sotului meu) dar habar nu am sa conduc. Dupa ce am luat permisul am mai condus doar de 2 ori, atunci, la timp foarte scurt. Dupa care....pauza totala. S-a tot rugat sotul de mine sa conduc, dar fara succes. Mi-e o fricaaaaaaa Am fost de vreo 2 ori prin poligon anul trecut, dar tot mi se pare ca nu pun frana la timp, ca nu ma incadrez cum trebuie...Desi sotul meu zicea ca ma descurc destul de bine nu am curajul sa ies in trafic. E, acum o sa ne schimbam masina. Si sotul meu m-a intrebat daca vreau sa o pastram si pe cea veche, sa ma invat eu sa conduc pe ea. Intr-un fel as vrea, dar mi-e frica rau de tot. Am tot zis ca as lua niste ore de condus, cu un instructor alaturi parca as avea ceva mai mult curaj. Dar, tot aman. Ba ca nu am timp, ba ca nu am cu cine lasa copilul...Se tot ofera si sotu, ba chiar si socrul ( ) sa mearga cu mine, dar....eu tot nu am curaj. AM ajuns sa am si cosmaruri, ma tot visez la volan...si cursa de sfarseste de fiecare data in sant sau in copac. Mi-e o ciuda de mooooor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tora97 spune:

iata ma in a 3 a saptamina de condus zilnic! Uh, nu mi se mai pare asa un capat de tara... seara cind imi revad sotul discutam ce am mai facut pe carosabil... ce greseli, ce nedumeriri
Inca mai am mult de lucru, dar este ok... mi s mindra de mine!!! Ieri, dupa amiaza, trebuia sa tranzitez piata arcului de triumf dinspre televiziune spre 1 mai... pe linga Casa de copii... intru in intersecti dar..... uit cu desavirsire ca trebuie sa dau prioritate de dreapta M a claxonat luuuuungggg o masina ce mi a intersectat traiectoria prinspatele meu!!! Sar na Doamne Doamne! DAR mi am reamintit ca tb sa mai dau si prioritate...
Altfel, nu mai depasesc 50-60, imi spun ca nu am unde sa ma grabesc, chiar de este strada goala, ori ma preseaza unii altii din trafic.
Am inceput sa vad semnele de circulatie si sa mai dau prioritate pietoniolor ori altor colegi de trafic de ies de pe stradute laterale ori parcare...
Muncesc din greu la partea cu parcarea... uneori imi iese din prima alteori imi spun ca nu are rost sa merg la vreo sala de fitness, ca transpir la greu cu aceste manevre
Ma asigur temeinic atunci cind intru in vreo depasire, dar ies ca din pusca atunci cid prind liber, la iesirea in sosea!! (mi am propus sa ies mai usuuurel)

Deja ies frecvent cu anutza... doar este masinutza noastra!!! Iar cind cint (ca eu cint in masina) ma bruiaza fie strigindu ma si povestindu mi ceva pe limba ei, fie incepind si ea sa cinte Dragut a fost ieri cind era liniste de liniste in masina (cintam in gind) si o aud pe ea din spate incepind sa cinte: miac-miac miac-miac.... Ce i grozav ca sta super cumintica in scaunelul ei si ne intelegem bine amindoua.. uneori "vorbim" impreuna despre una alta, asaaaa ca fetele!

Dar oricum mai am ceva de condus pina sa ma urc la volan detasata COMPLET.. uneori mi se mai zbat fluturii prin stomac! Partea buna este ca nu mi se mai opreste motorul si stiu sa cobor in trepte de viteza inferioare....

Feteleeee mult mult succes si mult mult curaj!


poze multe cu noiAna a implinit un an 20062007
"da aripi unui copil, dar lasa l sa invete singur sa zboare" Marquez

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielac spune:

si eu si eu, am facut 28 de ore din cele 30 ale scolii de soferi! pe 6 iunie am examenul de permis, dar vreau sfaturi pentru invatat ca am o lene cat casa!


www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=2006%20in%20imagini&page=14" target="_blank">
Poza Dianei este Humulesti.jpg - Va place?

Petitia online:
http://www.sign2signal.com/sign2signal/index.php?ln=en&show=petitie&id=311

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DOR spune:

Tora, esti beton! M-ai motivat sa imi inving teama de a merge prin oras, cand am facut atatea drumuri pe autostrazi (2, ca 2 avem in tara, iar in afara nu stiu de m-as incumeta), la drum lung prin tara, cand strabat orase oricat de aglomerate, n-am probleme. Ma emotionez numai cand am de facut un drum prin oras, deci prea mica distanta.
Asa ca luand exemplul torei, m-am tot dus sapt trecuta la serv, dim in intarziere, ceea ce este o adevarata provocare; joi trebuiau sa imi aduca si condica in parcare, ca eu nu mai aveam de gand sa ajung la birou.
Vineri , insa, am avut un mic incident...cand ma indreptam spre masina am calcat putin iarba....ca deh, fraierul e obisnuit in dreapta. M-am redresat la timp si m-am indreptat spre portiera soferului, remarcand in treacat ca am calcat in ceva ...moale.
L-am agatzat de pe iarba! Am sters putin pantoful pe strada, convinsa ca e doar putin si , apoi, veneau colegele mele, nmu tb sa am fac de ras. Am plecat, toate bune si frumoase, cand am ajuns la semafor, calc ambreiajul sa scot in viteza....pantoful aluneca pe ambreiaj...dihania se dusese spre varful pantofului.
Sa ma fi vazut in parcare cum stateam cu popoul in sus, ca o doamna eleganta ce eram si curatam de zor pedala ambreiajului cu serv uscate si umede parfumate. Noroc ca am avut pantoful decuapt in spate si nu in fatza, caz care ar fi fost mult mai interesant de studiat. Pana si fiul meu de 3 an isi 8 luni stie de la tataie sa nu calce pe iarba, "ca e kk de caine"...se pare ca pe mine nu m-au educat suficient....basca aspectul ecologic...
Aglomeratia din parcare cand a trebuit sa ma strecor pe lg o masina de 8 tone parcata cu usile larg deschise sa aprovizioneze...m-am strecurat pe lg ea binisor, cocotandu-ma pe o gramajoara de pamant, pe care vazusem in prelabil ca se mai cocotasera si alte roti, apoi am trecut pe langa un Cielo oglinda langa oglinda, framantandu-mi buzele mai ceva ca la un examen...toate au fost un nimic fata de incidentul moale. Iar cand am vrut sa-i spun sotului ca am avut o problema , m-a intrebat daca am lovit-o...am lovit-o tare? Nuuu, moale!
Iar in we m-am mai invartit prin oras , fie la cumparaturi , fie ducandu-mi baiatul la baschet. Atentie la parcari!
Salut toate proaspetele soferite aparute ca ciupercile dupa ploaie. Ni s-au intarit randurile, fetelor! Bafta la condus! Frica ti-o invingi iesind in trafic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cecilia L spune:

Buna fetelor,

Abia acum am intrat prima data, am reusit sa citesc cateva pagini, sper sa nu va suparati ca imi dau si eu cu parerea.

Sunt deacord cu fetele carora le este frica, am trecut prin si eu prin asta. In 1999 mi-am luat carnetul,am condus masina socrului meu. Cand eram cu socrul meu in masina era ok, ma simteam stapana pe situatie, dar cand era sotul meu in dreapta , ma certa in asa fel incat la un moment dat a inceput sa-mi fie frica si nu am mai condus multi ani.Anul trecut satul meu s-a tot suparat pe mine, duma la serviciu, iama de la serviciu si mi-a zis sti ceva ai carnet?.. DA....vrei sa mergi la servici cu masina,iti iau masina si lasa-ma in pace cu ''plimbatul''tau. Zis si facut, mi-a luat la sfrsitul lui august un matiz. Recunosc ca am mai luat niste ore, vreo 4 sedinte, dar din momentul acela am condus zilnic.La inceput cand era sotul cu mine in masina incepuse sa- mi faca la fel....nu vezi, n-ai facut aia....pana intr-o zi cand i-am spus, vrei sa conduc? atunci taci...
Nu ma laud, la inceput mergeam mai incet in sensul mai prudent, acum nu mai am nici o jena, ma injur cu taximetristi sau barbatii in intersectii, ca vorba aceeia conduc in Bucuresti. Nu intotdeauna imi iese parcarea din prima,dar nu este o pb, mai incerc pana iese.Asa ca fetelor curaj...... si fara soti, daca mergeti cu sotii si fac ca al meu sigur nu mai conduceti. Daca ma intrebati acum un an sigur spuneam ca eu nu o sa conduc, mai ales ca acum ca sunt insarcinata in 6 luni. Multa bafta soferitelor. Cu ce sunt mai buni barbatii decat noi?????

cecilia,24+Cristian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns piatra lunii spune:

Fetelor soferite, de cand va tot citesc, de la inceputul subiectului.Si eu is una care nu conduce,cu permis de vreo 7 ani,acus. L-am luat, apoi am condus o data pe undeva pe un drum de tara, si gata, am venit aici in Dk, unde steteam in buricul orasului, si nu aveam nevoie de masina sa ies la cumparaturi, plus ca masina sotului era un Land Rover, si cum eu is mica, masina aia mi s-a parut uriasa, sa ma urc in ea. Si asa au trecut anii, si acum, ca ne-am mutat si stam la marginea marii , va trebui sa conduc si eu, si ce sa zic, acuma tot spun ca merg in Ro in vara si mai iau niste lectii. Ca nu mai tin minte nimic.
Dar va citesc pe voi, si sper sa-mi fac si eu curaj, ca stiu ca-i necesar sa conduc, dar daca as putea sta o viata fara, ce bine ar fi ,imi zic eu acuma. E drept,imi amintesc ca facusem scoala ca am zis,hai s-o fac si eu, incepuse sa-mi placa apoi, cand conduceam, dar n-am avut curaj sa ies singura de la inceput.
Sper intr-o buna zi sa ma alatur si eu soferitelor curajoase :) of!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teolinda spune:

Ehehee, oare a fost cineva viteaz la volan inca de la inceputuri?
Gagici eu mi-am dorit cu ardoare de conduc desi in familie nu avusesem masini asa ca... habar nu aveam cum stau lucrurile. Eram atat de disperata incat visam si noaptea ca sunt la volan.
Evident ca dupa ce am facut scoala, mi-am luat permisul din prima, masina nou-nouta.. Dacia, direct de la Pitesti ( asa era pe vremea aia.. eheheee in '97).Eram tanara( nici 21 ani) si nexeperientata.Nu va spun ca ma c... pe mine sa plec singura cu masina si asteptam sa vina o zi cand voi avea pe cineva in dreapta care sa ma pazeasca.Evident ca nu avea cine... tata habar nu avea de condus, unchiul la fel.. ce sa mai vb de mama, matusi si alte femei. Si asteptam, si asteptam...
Pana intr-o zi cand satula de mers cu maxi-taxi la serviciu ( era o vreme ploioasa de vreo 2 sapt) mi-am luat inima in dinti si am zis :"Bai dar ce proasta sunt, eu cu masina in garaj si stau in statie sa ma ploua!"
M-am urcat in masina si am parcurs un drum de vreo 10km pana la serviciu, pe o ploaie torentiala de nu faceau fata nici stergatoarele. Nu va spun ce incordata am stat si cu ce durere in zona rinichilor m-am dat jos din masina. Cand a trebuit sa plec iarasi acasa.. ma gandeam cu groaza:"Oare o sa ma descurc?".
Si.. m-am descurcat, atat de bine incat de-atunci nici ca mi-m mai dat jos fundul din masina. Pana la urma mi-am dat seama ca am avut un mare avantaj ca nu a avut cine sa ma cicale atunci cand conduceam.

Dar de-atunci tocmai s-au implinit 10 ani, intre timp prima mea masina Dacia a fost schimbata cu multe alte masini iar acum privesc lumea "de sus" dintr-un Land Rover desi mi-as dori un Hammer sa ma pot "urca" pe taximetristi in special

Fetelor va dau un sfat.
Daca va este doar frica... doar prin exercitiu scapati de ea.Capul sus, fiti barbate si turati motoarele la maxim.
Daca va este frica pentru ca NU VA PLACE SA CONDUCETI si va simtiti antitalent... apelati incontinuare la soferul de rezerva.

Bafta multa tuturor soferitelor!

LILIANA si NICOLAS ALEXANDRU (6.12.2005)

PASTE 2007
IARNA 2006

"Exista un singur copil frumos pe lume, si este al fiecarei mame!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marci spune:

Liliana, permite-mi sa te contrazic la ultima remarca!
Si mie imi era frica la inceput, frica care se instala cu cateva ore inainte de a pleca cu masina. Numai la gandul de a ma urca la volan ma apucau starile de greata, palpitatiile, mi se punea un nod in gat. Cum crezi ca in conditiile astea ar putea sa fie o placere sofatul?
Acum abia astept sa ma urc in masina, sunt sigura pe mine si nu sunt chiar asa antitalent cum am crezut.
Sa-ti mai spun ca stateam cu scaunul tras la max in fata? Cand eram la volan aratam de parca voiam sa ies prin parbriz, cocotata toata pe el.
Cu aprecierea distantei de oprire stateam si mai bine! Plecam de la semafor cu piciorul pe franda, de frica ca nu opresc la timp.
Sa va povestesc o faza cu un politist: eram la semafor la semafor in rahova si voiam sa fac stanga pe ghencea (e un magazin f mare acolo, imi scapa acum). Si cum stateam eu cocotata pe volan si ridicata un pic de pe scaun il aud pe politistul din intersectie, urland cat il tineau plamanii: " heeeeeeei, ce faci, vrei sa iesi prin parbriz? si nu mai tine volanul ala asa, ca nu fuge!"
Nu va spun cat m-am speriat si cat m-am suparat pe politist. Il auzeam ca urla, dar nu puteam procesa, eram prea atenta sa nu lovesc masina din fata cu botul masinii mele.
Fetelor, spor la condus si nu uitati, sofatul nu este ceva care sa necesite neaparat talent. Tot ce-ti tb pt a nu fi un pericol public este exercitiu si bun simt!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Klaus29 spune:

fetelor, eu nu gasesc celelalte capitole..... si tare bine mi=ar prinde
poate ma indruma cineva...


multumesc

Claudia si bebe Andrei (13martie2004)
http://community.webshots.com/user/klaus29100
si
NOUTATI 2006
http://community.webshots.com/album/547409738gamZWG

Mergi la inceput