N-AM CURAJ SA CONDUC (7)

Raspunsuri - Pagina 31

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Asta cu mersul pe drumuri pustii e cu dus si cu intors.

La inceput poti merge pe drumuri pustii sau putin circulate ca sa inveti sa manevrezi si sa controlezi masina. Dar pina nu intri in trafic, nu ai cum invata cu adevarat sa conduci. Eu asta am observat la mine. Mergeam pe stradutele mici, rezidentiale, de n-aveam treaba. Ziceam ca gata, stiu sa conduc. Pina am iesit in trafic, ca atunci a inceput de fapt frica cea mare. Acum m-am mai obisnuit, dar tot stau cu inima in git pina ajung unde am de mers.

Ieri am iesit cu totii un pic si am iesit cu masina mare, numai pentru ca era carseat-ul mezinei acolo, ca sa nu-l mai mutam. Si cind spun masina mare, inseamna mare. Adica e un SUV de la Toyota, Sequoia o cheama si e cit un Ford Expedition. E super, in sensul ca se manevreaza foarte usor si raspunde la comenzi mult mai bine ca cea mica. In plus, ai o vizibilitate excelenta, de acolo de sus. Mai iesisem cu ea, nu era prima oara, dar nu am mai scris pe aici. Singura mea problema cu ea e ca inca nu m-am obisnuit cu gabaritul. Tot mi se pare ca nu incap pe benzi. Sper totusi sa ma obisnuiesc, sa pot intra si pe freeway cu ea. Cu cea mica deja am tot fost pe freeway, am condus si cu 75 mile/ora (adica aprox. 120 km/h) si a fost ok.

Revin mai tirziu. Poate intre timp mai scrieti si voi. Ca eu va citesc zilnic aici, chiar daca nu postez.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorenza spune:

Da,e diferenta intre o masina mare si una mica,ma refer la dimensiuni.Am facut cateva ore cu un instructor pe un Tico si cand am trecut pe a mea,un Citroen Xsara Picasso,mama ce diferenta!Incet,incet,incep sa ma obisnuiesc cu ea dar daca ar fi sa aleg,as alege o masina tip peugeot 206 si neaparat sa fie automata.Acum de voie de nevoie trebuie sa-mi fac scoala pe asta,dupa care o s-o vindem.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tonsis spune:

buna!
mi-e somn de mor....
v-am citit,bravo curajoaselor.........bafta la codus!
nu trebuie sa facem un capitol nou?cine stie?ca eu nu!!!!!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bianca1 spune:

quote:
Originally posted by carmencar

DRAGELE MELE SUNT NOUA PRINTRE VOI CHESTIA CU SOFATUL TREBUIE SA O AI DIN SANGE ADICA SA TI PLACA FOARTE MULT DACA ESTI FRICOASA MAI BINE INCEARCA SA MERGI UNDEVA PE UN DRUM PUSTIU CA SA TI CUNOSTI MASINA SI SA VEZI DACA TE POTI DESCURCA APOI INCET INCET IESI IN TRAFIC PE O DISTANTA SCURTA SA VEZI CUM REACTIONEZI ESTE ADEVARAT CA EU AM PERMIS DE CONDUCERE DE LA 18 ANI SI 4 LUNI DAR DE CAND IL AM RECUNOSC CA MERG ZILNIC. ACUM AM 28 DE ANI SI TOCMAI MI AM SCHIMBAT PERMISUL PENTRU CA AM FACUT 10 ANI SI 4 LUNI DAR DE CAND IL AM RECUNOSC CA NU AM ZGARIAT MASINA SI M A FERIT DUMNEZEU DE NECAZURI DECI CUM SPUNEAM TREBUIE SA FII PASIONATA SI SA TI PLACA MULT SA CONDUCI. DACA AM SI MUZICA IN MASINA ESTE SUPER DAR RECUNOSC CA PE AUTOSTRADA BUCURESTI PITESTI I AM DAT SI 185KM LA ORA DAR TREBUIE MAI INTAI SA TI CUNOSTI MASINA SI SA FII BAZATA PE EA CA SA O POTI STAPANII IN ORICE PROBLEMA CARE SE IVESTE TREBUIE SA AVETI INCREDERE IN VOI

s


Ai mare dreptate ca intai trebuie sa cunosti masina, asa ca pe barbat, insa eu nu am curajul sa ating 100 dar 185, , bravo tie, esti o femeie tare............

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirelap spune:

Am o luna de zile de cand conduc singura .e greu dar merge.nu stiu cand o sa treaca emotiile pentru ca inca le am.cand ma urc la volan si cu 2-3 ore inainte imi bate inima de zici ca-mi sparge pieptul.greu si cu parcarile.cu spatele parchez binisor...dar lateral o las langa trotuar "cum da domnu' "!ma rog sa nu mi-o agate cineva sau sa ma vada vreun politist.in rest indata tre sa ies in oras si imi sare inima din piept.

Mergi la inceput