N-AM CURAJ SA CONDUC (7)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns deya spune:

pot sa va povestec si eu?
plec saptamana trecuta...sa nu in 8 iunie in fine la banchet singurica cu masina a2a oara nu stiu cum de mi-a dat tata masina.zi agitata manichiura nereustia la coafor mi=a luat numai banii urata freza ma agit acas si plec cu 1oo de plase dupa mine si imi zice mama gata calm ca trebuie sa conduci.merg jos in parcare pun hainele... florile in masina ma urc dau cheie o bag in marsarier si dau sa ies...hop o ia botu in dreapta....ce sa fac...dau putin in fata dau drumu la muzica(pprooostt obiiiceiii)si dau iara.din nou iesise prea aproape de masina de langa si dau iara si nu vad si agat dacia de langa mineda nu auzeam de muzica am simtit doar si cand ma uit proprietaru se uita asa cu mila la mine......ma dau jos nu imi vine sa cred...gata a picat ceru pe mine//gata andreea banchet gata tot...ma gandeam nu politie acu...(colegi de ai tatalui meu) si zice omu.mi-ai lovit-o!!!!!!!
eu toata cu o voce din aia da nu am vrutsi ma gandeam ma omoara acu.si il sun pe fratele meu sa vina jos sa mi-o scoata si intreb si acu mergem la politie?omuuuu las ca nu ii nimic era doar o liniuta
si ii zic ca yo ma grabeam sa plec la banchet si mai imi furasera si camera foto..deci eram praf....omu asa dragutz(face trafic de tigari si erau in portbagaj)zice las dute si distreaza-te

am tras o spaima pe cinste....abia m=am urcat la volan...da pana la local nu am avut probleme......nici inapoi dimineata 90 km/h
nu stiu cum s-a intamplat....

va felicit ca aveti curaj sa mergeti in traficul mare.va tot urmaresc pe aici

pupici si succes in continuare imi cer scuze ca m-am bagat in topicul vostru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teocezi spune:

Va salut dragele mele! Sunt noua pe aici dar ma bucur ca am gasit un astfel de subiect. Mi-am luat permisul in 1997 deoarece sotul meu obisnuia sa bea si eram sofer de noapte, dupa care din 2000 s-a lasat de bautura pentru ca are hepatita B, si bineinteles ca n-am mai continuat sa conduc. Am asadar 7 ani de cand nu am mai pus mana pe "covrig". In acest timp sotul meu (bun sofer, de altfel) m-a tot batut la cap sa mai conduc si eu dar tot timpul gaseam tot felul de motive: ma doare capul, am tocuri, sunt obosita, dupa care in ultimul timp o bagam pe aia :" daca era masina mea as fi condus-o, dar asa... daca o lovesc ? cum iti mai faci treaba ca tu esti mort fara masina???" motiv pentru care cam intr-o saptamana imi vine matizul (sotul meu mi-a luat masina ca sa ma pot deplasa la servici). Eheee.... si acum incepe tragedia. Mi-e frica mai ales ca anul trecut in vara am facut primul atac de panica. Din septembrie anul trecut merg la psihoterapie si starea mea de sanatate s-a mai ameliorat dar gandul ca in curand v-a trebui sa merg singura la volan prin Bucuresti... ma inebuneste. Conduceam bine (in general noaptea) dar .. dupa atata timp... masinile s-au inmultit pe sosele, regiulile de circulatie nu se prea respecta... am mare nevoie de incurajarile voastre. Multi pupici pentru toate soferitele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Oare o sa ajunga sa fie placere si pentru mine condusul? Inca e stressant, imi da palpitatii. Dar trebuie si de asta invat, sa iau carnetul cit mai repede. Nasol.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BDana spune:

Cand am citit numele topicului, am zis ca aici e de mine.
Am fost nerabdatoare sa fac scoala de soferi -cam tarziu, la 30 de ani- si ma gandeam, "bai, ce mare chestie poate sa fie, toti camionagii se descurca la volan si io, care am dat zeci de examene la viata mea sa nu poci?". La inceput, primele ore de condus cu instr mi s-a parut usor. APoi, se adunau notiunile si mi se parea din ce in ce mai greu. Parca aveam prea multe de facut deoodata : cu mainile, cu picioarele, ochii, urechi...in fine, toate trebuiau sa conlucreze si aveam o gramada de treaba...In fine, cu destule ore suplimentare luate am dat exam, l-am luat din prima. La oras eram atat de stresata, ca, desi mi-au iesit parcari, intoarceri ce mi-a mai zis ala sa fac, la un moment dat mi-a zis sa fac stanga si eu am facut drapta de emotie . Credeti-ma ca nici acum nu stiu ce am semnalizat.
In fine, prima data fara instructor, cu sotul in masina a fost jale...imi venea sa vars de frica, iar barabta-miu nu ma ajuta deloc. Critica tot ce faceam, de ma apucasera isteriile. Am tras pe dreapta...ma rog, eram la un metru de bordura...am coborat, am zis "ceva" in masina lui si in carnetul meu si nu am mai vrut sa conduc.
Acum am carnet de o luna, de fiecare data cand ma urc la volan ma enervez si eu si "meseriasul" meu de sot si am ajuns sa ma cam cotesc, mai ales ca acum Constanta si Mamaia sunt destul de aglomerate.


Dana, mamica de Cristian (13. o1. 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

nu mai conduce cu sotul langa tine...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BDana spune:

M-am gandit si la asta...si as fii putut sa profit de zilele astea cand este plecat din tara. Dar cand ma gandesc la cate manevre ma asteapta, parcari, intersectii...nu am curaj. Nu credeam ca o sa ajung vreo-data sa spun asta, din fire sunt destul de...apriga dar, asta e si nu stiu cum sa ma manageruiesc situatia.

Dana, mamica de Cristian (13. o1. 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DOR spune:

BDana,
Delicata situatia , intr-adevar. Dar , "apriga din fire" te lasi atat de usor?Trebuie sa iti invingi teama si sa conduci, pe distante scurte si cunoscute, te concentrezi, esti desteapta, poti.
Ce zici, incercam joi-vineri cand vin io in delegatie la Constantza?
Cum sa "manageruiesti situatia"?
Mai ai o problema mare, in afara faptului ca esti incepatoare...
Traficul infernal estival....totusi, cunoscand orasul te-ai putea descurca sa gasesti zone din oras neafectate de turisti, stradute care evita centrul. Iti tinem pumnii. Gaseste o prietena soferita, ca sa iti dea incredere si ...la drum!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andre_ea spune:

Mey, io am probleme cu mersul in afara orasului. Am condus aseara, pe intuneric, si mi-a fost tare greu. Mai mult de 70-80 la ora n-am reusit sa-i dau. Mi se parea ca e superviteza. Cel mai bine ma simtem la 50-60, ca in oras . Trebuie neaparat sa conduc mai mult in afara.



Andreea, mami de Tudor- 10.08.2005
Delu Prichindelu'

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iepumic spune:


Neata!!
Mi-am reluat si eu masinuta in primire dupa o saptamana de abandon (a trebuit sa ii facem acte noi si nu puteam merge cu ea). De ametita ce eram in dimineata asta, am plecat cu a-3-a de pe loc... si m-am si incapatanat sa fac chestia asta de vreo 3 ori, pana mi s-a oprit motorul in intersectie....ei, abia in secunda aia s=a dat trezirea....dupa aia am mers super...fara probleme...mi-au luat vreo 500 m sa-mi reintru in mana. Mai nasol e ca azi sunt incaltata cu niste papucei care nu prea ma ajuta la condus....o sa-mi unii de rezerva in masina pe viitor.


Iepumic
Noi pozici cu Iepi-Mici
Ajutati-l pe Alex!!!

All's Well That Ends Well.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teocezi spune:

'Neata! De sambata sunt soferita fratilor!!! Si am condus (supervizata de sotul meu). M-am descurcat binisor dupa 5 ani de stat pe bara. Dar problema se pune ca mi-e un pic teama singura la volan pentru ca traficul in Bucuresti e infernal. Am tendinta de a trage un pic de volan cand schimb vitezele, si am impresia ca nu am loc pe stradutele dintre blocuri. Mai trebuie de asemenea sa mai exersez niste parcari. Dar cu putin curaj voi reusi. Sunt convinsa! Am trecut prin multe in viata asa ca asta cu sofatul e parfum... Ramane sa mai exersez cand ma intorc din Spania, deoarece plec joi si momentan ma agit cu bagajele.

Mergi la inceput