N-AM CURAJ SA CONDUC (7)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns iepumic spune:


DORulet, sa stii ca eu nu am condus deloc de o saptamana jumatate...pur si simplu mi-a fost lene!!! Bineinteles ca m-am ales cu vorbe din partea sotului de genul "ce-i aia ti-e lene? ori esti sofer, ori nu!!!" insa...daca tot am avut un coleg care sta cu mine in cartier si ma lua dimineata si ma aducea seara inapoi....ce folos sa ma stresez si eu si sa consum benzina??? Insa azi dimineata am hotarat sa ma pun iar pe treaba, sa nu-mi ies din mana....si am avut oarece mici emotii....nu genunchi inmuiati sau nod in stomac ci pur si simplu....nu mai stiam daca voi mai avea aceeasi coordonare in miscari si aceeasi "comuniune" cu masina......a fost bine, insa!!! Sunt multumita...insa am si eu un of: va veni momentul sa conduc pe sosea, la drum lung....si nu stiu daca voi face fata prea bine.......prevad ca voi dormi pe banda din dreapta si voi incurca circulatia... .
Succes!


Iepumic
Noi pozici cu Iepi-Mici
Ajutati-l pe Alex!!!

All's Well That Ends Well.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns romana spune:

Buna fetelor.

Ce sfaturi aveti pentru o mamica cu trei copilasi, care azi s-a inscris la scoala de soferi?
Inca n-am vorbit cu instructorul ca sa-mi programez orele, nici macar nu pot sa merg saptamina asta la examenul ppsihologic deoarece nu am cu cine lasa copii joi sau vineri.

Cum a fost prima ora de condus?

Cum ati invatat teoria? Ce tehnici ati folosit ca sa o invatati mai usor?
Ce a fost mai greu : examenul cu scoala sau cel pe traseu?

Va doresc sa conduceti fara incidente.

Romana si cei trei pitici.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara spune:

Salutare, soferite!

Maine am a parta sedinta de conducere din cariera mea de "repetenta". Simt ca incep sa capat incredere in mine, sper din tot sufletul sa fie bine.

Iepu si pe mine ma sperie drumul lung, nu prea ma vad facand asa ceva, parca ma simt mai in "siguranta" in jungla orasului...nu stiu de ce, poate pentru ca merg si eu cu "turma"...

Romana, sfatul meu este - ca sa nu ajungi repetenta ca mine - sa fii foarte atenta si sa te concentrezi la maxim, sa nu accepti nici o deviere a instructorului de la ceea ce trebuie sa faci tu acolo, sa nu uiti pentru ce te-ai inscris...

Sper din tot sufletul sa reusesc!

Va pup!

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rituca spune:

DORulet multumesc pentru incurajare si pentru sfaturi probabil problema mea este teama de ceva nou .Asa cum ai descris lucrurile simt ca as face fata.O sa am ocazia de a vedea cum stau lucrurile peste o luna si atunci o sa revin cu amanunte.Fetelor care acum fac scoala le urez succes si le spun ca nimic nu-i greu daca asculti de instructor si daca inveti teoria.Va spun din propria experienta.Insistati pe langa instructor sa va arate tot ce nu stapaniti,nu va lasati sa scape nici un amanunt.Un exemplu dau :instructorul mi-a aratat o singura data cum se face intoarcerea din trei miscari ,dar eu daca nu am stapanit bine situatia l-am rugat sa ma lase sa exersez acea miscae pana cand eram sigura pe mine.Asa a si fost ca sa nu mai zic ca la examen colega mi-a lasat masina pe o straduta ingusta de unde nu aveam cum sa ies decat prin acea miscare si datorita faptului ca am fost stapana pe situatie am luat permisul cu brio.
Pana la o noua intalnire bafta tuturor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iepumic spune:


Buna dimineata!
Romana, nu stiu ce sfaturi sa iti dau ...eu imi amintesc ca in prima ora de scoala lucrurile s-au desfasurat asa: m-am urcat in masina pe locul din dreapta si instructorul mi-a explicat bordul si ce face fiecare buton, ce arata indicatoarele etc. Apoi ne-am dus pe o strada mai putin circulata, m-a pus la volan si m-a pus sa conduc....el tinea pedalele si eu trebuia sa controlez volanul ceea ce bineinteles ca nu prea imi iesea dar ne-am invartit pe acolo vreo ora pana am prins cat de cat miscarea si apoi ne-am intors spre casa pe Mihai Bravu pe la Bucur Obor, in super coloana si eu la volan....instructorul statea cu o mana la volan. A fost cam stresant pt ca nu ma asteptam sa ma "arunce" asa in trafic din prima dar a fost ok. Teoria am invatat-o singura...am luat cartea, am citit.....am facut testele..instructorul imi mai spunea la ora despre semnele de circulatie...si asta a fost.

Sa va povestesc o aventura legata de masina....nu neaparat de sofat.....ieri dimineata ma duc la masina si...o deschid din alarma...bipaie...cand pun mana pe portiera...era deschisa si doar apropiata....mi-au spart masina...incuietoarea desfacuta, portiera putin atinsa insa foarte putine semne vizibile pe masina....daca se straduiau sa o inchida putin la loc cred ca nici nu imi dadeam seama ca fusese deschisa...Nu au furat nimic pt. ca nu aveau ce. Nici nu stiu daca sa ma bucur ca au ales sa desfaca incuietoarea si nu mi-au spart geamul sau sa ma enervez ca acum trebuie sa o schimb. Am strans suruburile alea pe acolo si masina se inchide dar nu mai e clar cum a fost inainte. Morala: din aventurile soferilor fac parte si astfel de incidente. OF...


Iepumic
Noi pozici cu Iepi-Mici
Ajutati-l pe Alex!!!

All's Well That Ends Well.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns romana spune:

iepumic Ce ghinion. Oricum bine ca nu ti-a luat masina cu totul sau ca nu ti-a spart parbrizul de ciuda ca nu au ce fura.
Eu sper sa ma descurc. Abia marti o sa am prima ora de condus. SPer sa nu fiu un antitalent.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otiliav spune:

Anca, eu zic ca ai scapat tare bine. Unei colege de servici, i-au spart parbrizul sa caute in geanta ei si nu avea bani si nu au luat nimic, dar paguba a fost tare mare ca deh geamul costa. Si a fost si ziua in amiaza mare in centrul orasului, stradal .
Romana, bafta la scoala, o sa-ti fie mult mai usor sa te descurci prin oras cu copii daca ai masina.
Rituca, esti pe calea cea buna!

Otilia si Ana Maria (18.12.2004)
www.dropshots.com/otiliav" target="_blank">Filmulete Ana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamitzica spune:

Fetele,ca sa scapati de frica de condus trebuie sa conduceti.Acum am la activ multe sute de mii de km condusi,stau cu ochii in 14 fara sa realizez,nu-mi mai transpira palmele,nu mai merg cu viteza legala,nu-mi mai e frica de curbe,imi aprind o tigara sau beau apa cind conduc,ba rar mai vorbesc si pe celular,dar toate astea au venit cu timpul si cu rabdare.
Si neaparat scapati de copilot mai ales daca e unul cu multa experienta si care le stie pe toate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iepumic spune:


Otilia, ai dreptate, si eu m-am gandit la asta pt. ca unui prieten i-au facut faza cu spartul geamului acum 1 luna. Am reparat sambata incuietoarea, acum e ok...dar e a 3-a sau a 4-a oara cand patim ceva de genul asta in cartier...acum 2 ani cand ne-am intors din luna de miere ne-am gasit masina fara 2 roti pe partea stanga si jentile aferente....
mamitzica....ai cateva sute de mii de kilometri condusi??? Si inca nu esti Napoleon la volan?? Sotul meu are 100.000 si la volan poate vorbi la telefon fara hands-free si fuma in acelasi timp + sa mai bea cate o gura de suc daca ii furnizez eu sticla deschisa ...eu personal....nu prea ma agit sa fac 10 lucruri deodata la volan ca nu am avut neaparata nevoie pana acum....dar la telefon am vorbit, pe speaker.


Iepumic
Noi pozici cu Iepi-Mici
Ajutati-l pe Alex!!!

All's Well That Ends Well.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tora97 spune:

simbata seara era sa ma infig in fundul unul troleu!!!!! I a inghetat inima lui Ruf!!!!
pai sa va spun: am fost la tara, la un dezmatz, in consecinta s a apelat la soferul de serviciu..... moi!
noapte (22 si) drumuri de tara, masina "mare"... poate oboseala. Ma caznesc pe drumurile de tara cu faza lunga, faza scurta (alt stres!!!) Ajung pe autostrada.. alta nebunie! Nu stiu dinc e motiv, desi circul cu 80,90 masina mea nu merge drept! Dupa ceva timp iau punct de reper urma ce ramine pe carosabil intre rotile masinilor... ma uit la ea, spunindu mi ca tb sa fiu mereu "calare" pe ea... Ajung in bucuresti, nu era circulatie, reduc viteza... si merg in spatele unui troleu.. nu mare distanta!
Nu stiu care i motivul insa nu am bagat de seama ca troleul a oprit! Frinez (nu se propteste nimeni cu nasul in scaune ori parbriz si nici masina din spate nu ma atinge) Rufus striga "STOOOOOOP!" Bag a-ntiia si imi vad de drum

Alta patanie a fost vineri... dau semnal sa ma mut pe banda din dr. apuc sa intru pe banda cind el din fata pleaca pe stinga, insa nu are timp si frineaza d a n curmezisul benzilor! FRIIINAAAAA si in fractiuni de secunda ma intrebam, asteptind lovitura "m a luat?" ma refeream la duba din spate, pe care tocmai o depasisem!

Altfel este ok.. sau in fine p acolo! Inca nu sint relaxata si sa privesc sofatul ca pe o placere.. ci tot ca pe o necesitate!!

Succese pe mai departe!


poze multe cu noiAna a implinit un an 20062007
"da aripi unui copil, dar lasa l sa invete singur sa zboare" Marquez

Mergi la inceput