Mamici si viitoare mamici de gemeni & tripleti 11

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pussi spune:

salutari si de la noi

tot ...si azi am mancat prost. O sa-mi treca greata asta??


PUSSI 7+

Cum cresc Titi Mici

Poze Cu Titi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns obliomov spune:

Va raspund cu intarziere sa va multumesc pentru bunele urari facute. Oricum bine si acum! Ma deruteaza foarte tare chestia cu posturile care apar .....nu stiu cand. Privilegii mici de junior dar ma fac eu mare si poate imi dati voie sa postez direct in topicuri. Oricum ma bucur ca v-am gasit inca odata macar si doar pentru motivul ca suntem twins club si ne intelegem vorbind aceeasi limba! Apropo intrebare pentru mamicile de gemeni sugari: Ai vostru au ajuns sa manance si urechi de parinti? ca ai mei mai au putin :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Lavinia ma faci sa rosesc! multumesc mult pentru aprecieri. e mult adevar in ce spui tu legat de aranjatul si iesitul "in lume". Si noi ne-am pupat si ne-am dragalit la nunta mai ceva ca cei veniti cu prietenul/prietena si necasatoriti .
Multumesc si pt complimentele la adresa copiilor, dar in poza cu castile pe urechi e RARES, chiar daca e imbracat in rosu .
Cu Otilia si scumpii ei copii ne-am intalnit cam pe fuga, nu am stat nici o jumate de ora la ei. Spiridon si Teodora sunt tare, tare scumpi, iar Otilia e o dragutza.

pussi pe mine m-au tinut greturile cam pana in luna a 4-a. Incearca sa mananci niste covrigei uscati, sarati, inainte de a te ridica din pat.

Mari cel mai tare, trebuie sa recunosc (cu scuzele de rigoare catre celelalte grvidutze), ma bucura mesajele tale in care ne spui ca esti bine si ca fetele cresc exemplar.
Ma uitam ce multe sunteti care ati nascut in ultimele cateva luni sau urmeaza sa nasteti in curand. E extraordinar ca v-ati intalnit aici cu toate, o sa aveti cu cine face schimb de experienta, de la cine sa mai cereti o parere.

Fug ca trag vizigotzii de mine. O sa incerc sa-i filmez cand se iubesc si se pupa, ca pe mina ma termina faza asta. Au inceput sa se dragaleasca din proprie initiativa si imi crapa inima de fericire cand ii vad .

Laura de shtrumphi, Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)

Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=77878" target="_blank">Poveste cu shtrumphi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Dau si eu raportu'... pe scurt...
Am fost la vaccinat... si masurat etc.
Au fost cuminti... sa vedem cum reactioneaza la noapte...
Au luat in a doua luna cate 700 g (Andrei: 3900 si Mihai: 4200) si cate 2 cm ... sunt bine, sanatosi...
Inca au icter dar nu e cazul sa-mi fac probleme...
Au lichid la oute ... si cica trebe sa le tin ridicate in sus, cand le pun pampersu'. Mi-a aratat doctorul... nu stiu sa explic...

Complicata treaba cu baietii astia.. ce simplu a fost la fata

Acu' sunt pe fuga... asa ca doar am dat raportu'


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nanaoti spune:


LAURA
are dreptate Lavinia: va sta foarte bine impreuna si tu esti frumoasa. SI aranjata si nearanjata. Ai ochi foarte frumosi si trasaturi armonioase.
Se vede ca v-ati simtit foarte bine si la nunta. Ma bucur pentru voi. E bine sa mai schimbi ritmul si activitatile.
LAVINIA ai, intr-adevar abilitati de detectiv. Suntem si noi in ultimele poze ale Laurei.
Copiii Laurei sunt frumosi si cuminti. Iar Laura e o persoana super draguta si sociabila. Nu am avut probleme de comunicare, desi nu ne vazusem pana acum. A fost o bucurie intalnirea dintre noi si copiii nostri. Sper sa mai fie intalniri de felul acesta.
LAVINIA crede-ma ca sunt la marimile mari. Imi e ciuda pe mine ca sunt o pofticioasa si mananc mult dulce. Poate voi putea renunta la dulciuri pentru o perioada. Ce e mai rau ca m-am obisnuit cu mine asa.
DAr va veni si vremea dietelor!

MAMAANA ma bucur ca ne-ai recunoscut.

OBLIMOV noi nu mai avem demult urechi. Se demostreaza prin faptul ca mai plang sau fac galagie si noua ni se par ok (vecinilor, nu!).

ELYANNE si mie mi-au spus la fel pentru baiat. SI mi-au arat la fel.
Atunci am spus ca sunt asa de complicati baietii ...
APoi la un control la Iasi i-au si facut ceva putin dureros, nu stiu cum se cheama. Oricum l-a durut a planssi apoi a trebuit sa il dam cu ceva si sa il spalam cu ceva sa nu se infecteez. In vreo doua zile nu a mai avut nimic, dar atunci m-am speriat. OF



Oti & gemenii bucovineni
http://pg.photos.yahoo.com/ph/otiliaclipa/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns obliomov spune:

Nanaoti sper ca nu v-au invatat sa faceti acel ceva(banuiesc ca este vorba despre decalotare) si voi acasa. Chestia aia este o prostie din vremea cand se legau strans copii sa aiba picioarele drepte. Baiatul se va dezvolta absolut normal si fara barbaria asta. Atat doar ca trebuie sa speli cu grija fara sa tragi mult de pielea lui. Daca la un moment dat vei vedea acolo ceva alb cremos este perfect normal si are rolul de a-i proteja pielea atat de sensibila. Ceva gen vernixul de la nastere. Decalotarea se va face de la sine dupa varsta de 3 ani incetul cu incetul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ainia spune:

quote:
Originally posted by Laura25

dar in poza cu castile pe urechi e RARES, chiar daca e imbracat in rosu .


Laura de shtrumphi, Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)

Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=77878" target="_blank">Poveste cu shtrumphi




...si eu care ziceam ca am veleitati de maaaare detectiv.... Pupici si lui Rares si Biancai
pussi bine faci ca stai acasa!!!Eu am tot amanat(pentru copiii de la scoala-eu sunt invatatoare), in ianuarie mi-a zis doctorul ca mi s-a deschis colul si eu am intrat in medical de la 1 martie. Am zis ca o fac pt elevi, mi-era mila sa ii las in mijlocul clase a III-a, insa intreaba-ma cati mi-au trimis mesaj de Paste, sau Craciun, sau Revelion, nu zic telefon, ca-i mult. Sau cati au zis 'multumesc' macar. Imi era atat de rau ca imi venea sa vomit numai cand deschideam gura. Datoria mi-am facut-o si mi-am rasfacut-o, pe scaun nu stateam ca sa-i pot verifica pe fiecare in parte, ce au scris pe caiete, sa plece copilul acasa cu lectia invatata si cu caietele verificate. Iar eu aveam colul deschis si interdictie de a ma ridica din pat, insa faceam "kilometri" in clasa. Ce sa mai , ideea ca nu-ti ridica nimeni statuie si , vorba lui barbatu-meu " mai importanti sunt copiii nostri decat ai altora!"(bine, el a avut o exprimare mai dura pe care n-o pot reproduce aici!)
Oti am vorbit serios cand am zis ca mergem la mare. Insa nu stiu in ce perioada, asta depinde de Cristi cand va avea concediu. Amandoi vrem sa-i luam cu noi pe parintii lui, socra-meu stie sa se joace cu copiii, iar soacra-mea sa ne mai ajute cu ei. Cand vom petrece o noapte pe o terasa la lumina lunii, cu muzica frumoasa la un pahar de sampanie, sa avem cu cine lasa copiii Dar nu stiu unde vom merge, aici sau la bulgari. Mi-a adus cineva un catalog de oferte de la bulgari, trebuie doar sa-l rasfoiesc si sa ma hotarasc. In afara de faptul ca nu stiu perioada, sunt in dilema pt ca eu cred ca mai bine ne-ar fi la gazda, nu la hotel, avand in vedere ca bebeii sunt mici si le trebuie mancare gatita, plimbare cu carutul(asa, la hotel, ce fac, cobor carutul cu liftul?????). Ma rog, mai vedem. Cumva vom face noi...
Eliana ma bucur ca bebeii sunt sanatosi. Oti cred ca se refera la fimoza. Si Rares are, ma gandesc s-o rezolv acum ca mai mare va fi greu ( lui Andrei i-am rezolvat-o la 1 an si 11 luni si ce a mai plans, ce rau a fost!). Asta cu icterul nu prea am idee, ai mei nici unul nu a avut ( sau au avut o forma fff usoara), chiar nu s-au ingalbenit deloc. Cu gemenii a treia zi am fost acasa. Va pupam !
Anna nu ai mai dat pe la noi. Ce mai fac flacaii?

Lavinia
pozele mele Andrei (25.01.2001) Tea si Rares (12.07.2006)
franturi din viata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tamyra spune:

LAURA si OTILIAsunt atat de frumosi copilasii vostri ....Poate data viitoare ne intalnim cu totii.....si cand te gandesti ca eram la o aruncatura de bat

Tamyramami de spiridusi ROBERT ARMIN si DARIA REBECA (26 IUNIE 2002)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Otilia, Tamyra . Multumesc!

Lavinia de ce zici ca are Rares fimoza? Pe andrei de ce l-au decalotat fortat? E normal la varsta lor sa nu aiba inca preputul decalotat complet, dar asta se intampla in timp. Eu nu l-am chinuit deloc pe Rares al meu cu chestia asta. Am citit mult legat de aceasta tema (daca ai timp sa cauti, la "Parintii intreaba" sunt niste discutii aprinse, dar documentate pe aceasta tema). Pediatra lor s-a uitat pe la 6 luni la cuculetul baiatului si a zis ca e ok ce e acolo, apoi nu a mai interesat-o problema. Cat era mic si facea baie in cada mica, culcat, trageam f. usor (ata cat imi permitea fara sa fortez) de pielicica aia inspre baza cuculetului si spalam bine. Dupa ce am inceput spalatul in cada mare, nu mai pot face acest lucru (ca nu ma lasa), dar il spal bine cu apa si sapun in zona cu pricina (are el grija sa se traga singur de cuculetz ). Ce am inteles eu e ca daca baiatul face pipi in jet continuu, nu are in mod evident o inflamatie a zonei, nu il jeneaza in mod vizibil, atunci il lasi in pace ca nu are nimic. Noi am patit de cateva ori sa i se inroseasca mai tare pielicica de acolo, dar l-am spalat cu ceai de galbenele si a trecut imediat. Pur si simplu statuse mai mult cu un pampers si probabil a fost urina mai acida (era in perioada cand introduceam tot felul de alimente noi).

Eliana felicitari pt baietii cuminti si sanatosi. Eu am indoiesc ca o sa stea outele in sus, ca pampersul nu sta deloc fix pe copil. Parerea mea e sa mai consulti un doctor sau sa cauti niste informatii suplimentare pe net, sa nu chinui copii aiurea. Mi se pare cam dubios diagnosticul asta. O fi asa cum spune doctorul, doar ca mie mi se pare cam ...

Pupoci! M-am bagat iar in seama cu sfaturi si pareri. Astept sa aruncati cu rosii cand vedeti ca o iau pe aratura .



Laura de shtrumphi, Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)

Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=77878" target="_blank">Poveste cu shtrumphi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Multumim mult ... Am baieti mari... au facut 2 luni...

nanaoti la voi cred ca la voi a fost vb. de fimoza...

Laura diagnosticu' este de hidrocel... nu dr. mi-a zis lichid la oute... asta am trandus io
Nu este nimic grav acum... important este sa se retraga pana la 1-2 ani.. Daca nu se retrage, abia atunci se intervine... Dar in cele mai multe cazuri nu se ajunge pana aici...
Nici io nu cred ca le satu outele in sus... dar io le asez cand pun pampersu ... treaba lor daca raman asa...




Mergi la inceput