Mamici si viitoare mamici de gemeni & tripleti 11

Raspunsuri - Pagina 23

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns elen spune:

buna fetelor

noi ne-am rezolvat cu burtica. avem o noua "problemuta"
poate imi dati niste sfaturi
ne e lene sa mancam. stam si motaim la sanul lui mami si apoi , la 10 minute, urlam de foame.

cum sa fac sa le determin sa manance cd sunt la san? mai ales pe cea "mica"?

in rest, au luat bine in greutate pt prima luna. "problemuta" s-a acutizat de vreo 3-4 zile.

cu operatia stau f bine, adik ma mai inteapa doar cd se schimba vremea...ca babutzele:)

acum am racit!!! dar ma tratez babeste caci nu vreau nici in ruptul capului sa renunt la alaptat...chiar daca imi vine sa urlu cd le vad cum dorm in loc sa pape la san

va pup si numai bine voua si bebeilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Oanna ce miresica frumoasa ai fost
Ma gandeam cand ma uitam la poze... nici nu stiai ce surpriza te asteapta
Nu mai tineam minte (de cand am citit povestea) ca ai fost miresica graviduta... asa am fost si eu .. cu elena in burtik...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

quote:
Originally posted by elen

buna fetelor

noi ne-am rezolvat cu burtica. avem o noua "problemuta"
poate imi dati niste sfaturi
ne e lene sa mancam. stam si motaim la sanul lui mami si apoi , la 10 minute, urlam de foame.

cum sa fac sa le determin sa manance cd sunt la san? mai ales pe cea "mica"?

in rest, au luat bine in greutate pt prima luna. "problemuta" s-a acutizat de vreo 3-4 zile.

cu operatia stau f bine, adik ma mai inteapa doar cd se schimba vremea...ca babutzele:)

acum am racit!!! dar ma tratez babeste caci nu vreau nici in ruptul capului sa renunt la alaptat...chiar daca imi vine sa urlu cd le vad cum dorm in loc sa pape la san

va pup si numai bine voua si bebeilor



Elen, in primul rand incearca sa le alaptezi dezbracate, caldura le moleseste si adorm!
Apoi, atunci cand vezi ca numai fac miscari de supt, mangaie-le pe obrajior in dreptul buzelor sau pisca-le usor de piciorus!
Eu misc usor cotul pe care sta capul lor atunci cand adorm la san.
Succes si felictari pentru determinarea de care dai dovada!


Am votat si eu pentru preferatii mei din toate timpurile!

PENTRU UN COPIL MAI SANATOS SI MAI INTELIGENT

Sau taci sau zi ceva mai bun decat tacerea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Draga sora lui Mari te rugam sa ne mai dai vesti despre fete. Vrem sa stim ca sunt bine toate 4 si ca vin acasa!

Laura de shtrumphi, Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)

Votati-i pe Rares si Bianca!


Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=77878" target="_blank">Poveste cu shtrumphi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

De 3 zile ai mei baieti dorm de bubuie... 11 ore noaptea, fara intrerupere... si mananca doar de 4 ori/zi ... dar ca si cantitate la fel ca atunci cand mancau de 5 ori/zi. Mananca mai rar dar mai mult odata.
Nu stiu cat de bine e... dar ce sa le fac...
Dr. pediatru ne zisese (la mandra) sa n-o scol ca sa-i fac program... cand e foame, cere... Altfel risc sa-i stric si somnul si sa manance si f. putin.
O sa ii spun si doctorului cum dorm... si ce parere are ca mananca doar de 4 ori.
Poate dorm asa mult noaptea pt. ca e f.f. cald ziua, si atunci e mai racoare...
Oricum, seamana cu surioara lor... care a dormit cam la fel... dar parca manca mai des... si cu toate astea tot lua putin in greutate

La capitolul realizari... astazi s-a intors Mihai de pe burta, pe spate de mai multe ori... reuseste sa se tarasca prin patut pana ajunge la zabrele sau se pune de-a curmezisu'
Ai mei dorm pe burta si au inceput sa se ridice pe coate si sa-si tina capul f. bine... sa se uite in jur, pe aparatorile la patut, mai ales, pt. ca sunt colorate si cu papitoi
Andrei inca nu pare sa vrea sa se intoarca... In schimb reuseste sa se dezveleasca chiar daca doarme pe burta, ca o broasca... o sa pun o poza mai tarziu cu broscuta...

Au inceput sa zambeasca atunci cand vorbesti cu ei si sa gangureasca... Andrei chiar "se rade" la papitorii de pe aparatori... iar Mihai "vorbeste" cu ei... Am baieti mari...





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Am pus cateva poze noi cu bebeii, incepand de aici

Citeam in Mama si copilul ca ar trebui sa manance minim 650-700, maxim 850-1000ml in 24 de ore... cu varatii importante de la un sugar la altul... Ai mei nu depasesc niciodata 600 ml
E clar... daca iau in greutate 700g ma declar suuuuuer multumita...
Pe de alta parte, nici cand eram in maternitate nu-si papau "ratia" zilnica...
Eu ma bucur ca am lapte pt. amandoi... si cat 'oi avea nici nu vreau sa ma gandesc ca iau putin in greutate... cat iau, atat iau si o sa fie foarte bine.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nanaoti spune:

ELiana, foarte frumosi copii tai!
Oana multumim pentru filmulete, ne-am distrat vazandu-le.
ANna succes cu baietii!
LAURA poate mai vii la SUceava.

Am o problema si ma gandesc ca poate a mai trecut cineva prin asa ceva.
Teodora tudeste tare de vreo 2 saptamani. AM fost la dr a consultat-o si nu are nimic la plamani si in gat. I-am dat Stodal cateva zile. Nu i-a trecut. Apoi am intrebat dr si a zis sa ii dam Erdomed. I-am dat si nu i-a trecut. Acum am fost la o alta d-na dr. si la fel nu a auzit nimicm la plamani si nici in gat nu au nimic. Si se chinuie cu tusea asta...
Nu a facut febra, e vioaie si mananca, dar tuseste ...
Of, of ...

SPer sa ii gasesc cu ceva leacul,
Otilia


Oti & gemenii bucovineni
http://pg.photos.yahoo.com/ph/otiliaclipa/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Si Elena tuseste... am fost la dr. dupa o sapt. de tratament pt. ca tot nu-i trecea... la fel... nu are nimic la plamani... trebuie sa-i dau Eurespal pana termin sticla... adica inca 2 sapt. Mi-a zis ca mai tuseste cu expectoratie pt. ca secretiile din nas i se duc in gat si pana nu se elimina o sa tuseasca incontinuare...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ainia spune:

Si Ketof seara vreo 3 saptamani. Lui Andrei intotdeauna i-a mers cu un galbenus de ou frecat cu o lingurita de miere si baut asa, iar apoi nimic, nici apa, ca sa unga gatul si sa-si faca efectul. Unii il beau si cu lapte, insa lui Andrei nu-i place. Si cu Decasept, sunt niste pastilute de supt cu cateva vitamine si cu albastru de metil. Si ceai de ceapa si nuci. Sanatate Teodorei!

Lavinia
pozele mele Andrei (25.01.2001) Tea si Rares (12.07.2006)
franturi din viata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ainia spune:

Elianna e minunata "broscuta ta"Vai, dar asa mult seamana!Mie mi se pare ca seamana cu tine . Elena, ca de obicei, o frumusete!Sa stii ca m-am indragostit de buclele eiFelicitari pentru realizarea lui Mihai!Gata, au inceput realizarile una cate una: rad, se rostogolesc, ganguresc...niste minunati!
oana ai niste minuni de copii!!!Niste scumpi! Am vazut ce de se mai joaca ei cu mingiutele; ai mei sunt cu sticlele (de plastic), cu capacele, daca s-ar putea o telecomanda, un telefon, vreo cutie, vreo hartie Apropo, taaare fericita era mamica din filmulet. Si mie imi tresalta inima de drag cand ii vedeam(si cum mai radeau!!!), d-apai ei!
gab_ cum a fost la iarba verde?
Laura, Anna
Noi nu mai avem timp de nici o culoare. 4 ore pe zi stam afara- 2 pana in ora 12 si 2 ore dupa 6-7. Iarasi s-au stricat la burtica(le-am dat brocoli si apoi conopida!) Acum suntem pe lapte special fara lactoza de la NAN si orez cu morcov la pranz si mar copt cu banana la cealalta masa Plus biotics si ercefuryl.
Fetelor, care dintre voi dati la bebei lapte praf Nan? As vrea sa le cumpar Nan, insa nu stiu pe care sa-l iau , ei au acum 10 luni si jumatate. Daca stiti, va rog sa-mi spuneti de care, ca habar nu am nimic despre Nan, noi le-am dat Humana.
M-am apucat sa reinvat limba franceza. Nu mai stiu daca v-am spus, din toamna ma voi duce la facultate. Eu am facut si Colegiul de institutori peste Liceul Pedagogic, insa am ramas in urma, acum trebuie facultate sa poti sta la catedra. Si se organizeaza acum, in toamna, special pt cei ce au terminat colegiul, un an ( cica multe diferente) ca sa ne echivaleze colegiul cu facultatea. Eu am terminat cu specialitatea limba franceza si unde nu am mai folosit-o deloc... am uitat tot..Lipsa de exercitiu..Asa ca dupa-amiezele cand dorm picii invat!
Va pup pe toate! O sa va pun mai tarziu cateva filmulete cu ai mei.

Lavinia
pozele mele Andrei (25.01.2001) Tea si Rares (12.07.2006)
franturi din viata

Mergi la inceput