Copiii din 2002 (33)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Bai, hai ca ai nostri nu fac inmultiri si impartiri.
Ce va invidiez ca mergeti in Romaniaaa. Distractie placuta!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Ruxi, noi avem multiplication board si division board...e ff interesant cum o fac...(am sa fac poze si sa le pun pe net), sunt siruri de bile (de cate 1,2,3,4 etc) daca de ex ai 3*8 ei insira de 3 ori siruri de 8 bile si pun niste sageti cu numere la sfarsitul fiecarui sir de cate 8 bile...si apoi numara...
Si stiu ca au de 3 ori, cate 8 bile...si asa au rezultatul 3*8...
Orice copil care stie cifrele pana la 100 poate sa o faca...

Asta e o metoda...mai este una...dar mai greu de explicat...



It is not giving children more that spoils them; it is giving them more to avoid confrontation

Sinzi, Radu si David bomba pisaloaga
:
varsta, poze, D-ale lui David


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

http://family.webshots.com/photo/2593596380096532063hvegxn
Astea sunt tablitele de inmultire si impartire...
http://family.webshots.com/photo/2305720150096532063EXPPBi
Astea sunt bilutele cu care ei invata cantitatea dintr-un numar, siragurile atarnate in dreapta si cele de jos...(reprezentarea practica a unui numar)

Am sa fac poze si cum fac copiii lectia (nu am prin "arhive")



It is not giving children more that spoils them; it is giving them more to avoid confrontation

Sinzi, Radu si David bomba pisaloaga
:
varsta, poze, D-ale lui David


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Interesante tablitele...
Azi Bogdan m-a suparat ca s-a dat jos cu bicla de pe trotuar si venea o masina de dupa colt, am crezut ca il loveste. L-am certat ca s-a dat jos, i-am zis sa nu mai faca asa ceva, dar desigur e vina mea. Pe la noi nu e asa mare circulatie (cum era pe vremuri printre blocuri in Bucuresti) si nu l-am certat prea tare altadata cand s-a mai dat jos de pe trotuar si am vazut ca nu era nici o masina, dar uite ca poate sa apara o masina cand nu te astepti.

Am vorbit cu o vecina si a zis ca isi inscrie baiatul la tenis. L-as inscrie si eu pe al meu. Sa vad dc. mai gasesc loc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

Servus.
Am si eu, in sfarsit, putin timp. M-am hotarat sa imi pun si eu poze pe yahoo.photos (invers), sper sa imi si iasa.
Suntem bine, am avut un week-end frumos. Sambata am fost cu nasii la picnic, apoi duminica am fost la petrecerea de ziua unui prieten al lui Stefan. Ne.am simtit foarte bine.
In rest, asteptam cu nerabdare ziua de joi, speam sa prindem vreme buna la Viena ca sa ne plimbam, asa cum ne.am propus.
Stefan are azi liber la gradi, va sta cu tanti acasa de la 10.
El la gradi nu face nici pe departe chestii de genul recunoscut litere, citit cuvinte scurte... Asa este aici sistemul, deci nu-mi fac probleme. Si el, cum nu si-a manifestat prea tare dorinta de a citi, nu insist.
Nu ma mai iesit in parc cu rolele, Katty, am vazut in actiune un baietel care se tinea destul de bine pe picioare. Si are rolemari, ale lui Stefan sunt din-alea cu 3 roti, in triunghi. I le las asa, ca el nu este foarte indemanatic si poate asta il va ajuta sa mearga mai repede singur. Multumesc pentru ajutorul cu masinutele, poate ajungem si noi totusi intr-un week-end in vara asta in Bucuresti (are o matusa o garsoniera pe langa Cora), am vrea sa mergem la circ (apropo, e ok?) si la orice altceva ne-ar oferi Bucurestiul pe tema asta (daca aveti idei... ma gandeam la un teatru pentru copii, la Zoo...).
Crig, frumoasa si talentata iubita ta, mi-a placut mult cum dansa.
Sanzi, David inoata tare bina (dupa parerea mea, care nu stiu sa inot). Si eu mi-as dori ca Stefan sa invete sa inoate, insa nu prea avem unde in Bv.
Revin, azi lucrez, dar va fi destul de lejer.
Nicoleta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

Revin, duminica am fost la teatrul de papusi, "Ratusca cea urata". A fost o piesa tare trista, iar Stefan a fost atat de impresionat, ca a inceput sa planga, si a plans cam o ora fiindca ... "ratusca era urata". Am fost foarte impresionata de empatia manifestata, dar ma intreb daca e ok sa planga atata pentru ratusca aia, care, este adevarat, se lamenta nevoie mare...
Nicoleta
Poze cu noi

http://pg.photos.yahoo.com/ph/nicoletaliche/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen spune:

Sinzianatare te mai invidiez pentru piscine si pentru vremea calda pe care o aveti pe acolo. La noi ba e frig ba e cald iar de piscine .. vise taica vise.
Cineva intreba daca se supara si copiii nostri cand ii corectezi: Ana nu numai ca nu accepta dar imi spune ca nu stiu nimic, ca pe ea doamna (de la gradi) nu a invatat-o asa. Nu prea ma lasa sa o corectez, se supara si abandoneaza.



carmen & ana (04.11.2002) & daria (22.12.2004)
Regretul zilei de ieri si grija zilei de maine ne fura bucuria zilei de azi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

Buna seara de la München!

Ne mai tineti minte?Suntem bine,sanatosi,Marie a trecut iarna fara vreo raceala doar cu o viroza intestinala la sf lui marite din care am scapat usor,numai cu dieta.Din pacate,stau prost cu timpul ca as scrie mai des...

Nicoleta ,am vazut ca mergeti la Viena.Noi am fost de Pasti si a fost excelent,copilul a fost in al noulea cer,ne-am plimbat,am vizitat muzeul Sisi,apartamentul regal,castelul Schönbrunn si ne-am distrat in Prater.Nu stiu cit e Stefan de incintat de Sisi si castelul regal(de obicei fetele sunt cu printesele si fiica-mea o admira pe Sisi dupa ce a vazut-o intr-un film de animate si in filmul cu Romy Schneider)dar sa nu ratati Prater-ul .Noi ne-am dat cu www.fotocommunity.de/pc/pc/cat/1450/display/8028864" target="_blank">Reisenrat-ul si ne-am plimbat cu trenuletul dar sunt si alte distractii haioase.

Am vazut ca tot vorbiti de inaltimi si greutati.Marie are cam 20 kg si 114cm(masurati exact,intr-un magazin unde au un m electronic de masurat copilasii ).Nu stiu,nu e slaba desi mie mi se pare si o tot cintaresc si ii spun sa manince mai mult iar ea ma tot intreaba daca "s-a mai ingrasit putin? ".Bine,e ingusta in bazin,are articulatii fine,seaman la corp cu mine.

Hellen ,felicitari pt bebelusa !Sa fie sanatoasa,norocoasa si cuminte.

La multi ani! tuturor aniversatilor!

Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Ruxi, de ce nu il inveti sa se uite singur de masini??? Inainte sa coboare de pe trotuar??? Practic nu a fost vina lui, pt ca tu l-ai lasat si alta data si ei inca nu sunt constienti de pericol...
Si David mai sare in parcare grabit spre masina...de multe ori uita sa se asigure!!!!...


Nicoleta, drum bun la viena!!!! Mergeti toti 3, nu???
Sa stii ca uneori si mie imi e dor de gradi din Ro...si mi se pare ca aici ii invata cu date prea exacte de mici...nu prea ii lasa sa le zburde mintea la tot felul de "povesti"...
Mie una (desi ma bucur ca David citeste de pe o parte) mi se pare ca sunt mult prea mici si fragezi sa citeasca ...si ca nu le foloseste la nimic...
In fine...parerea mea...


Carmen, pana acum chiar ca am avut vreme de invidiat...de acum incepe caldura rea...Nu putem sa iesim in parc decat pe la ora 18.00 ca sa poti sa respiri...si doar la umbra!!!!
La plaja insa nu avem restrictii...
Aici vara nu prea poti sa stai mult pe afara, decat pe plaja, sau la piscina (si nici atunci la pranz), pentru ca e foarte cald...
Traiasca aerul conditionat!!!!


Alina, curajosi sa va urcati in roata aia!!! Mie imi e frica de inaltime...brrr....
Noroc ca are cine sa urce cu el in telegondola vara in Mamaia!!!!! Eu prefer sa merg pe jos!!!


David mi-a marturisit in seara asta ca vrea sa se faca conductor de tren...de parca nu as fi banuit!!!!






It is not giving children more that spoils them; it is giving them more to avoid confrontation

Sinzi, Radu si David bomba pisaloaga
:
varsta, poze, D-ale lui David


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Da, da, a fost vina mea, nu a lui, asa am zis si eu. Eu l-am invatat sa se uite in stanga si dreapta de masini, dar stiam ca n-a bagat la cap.

Mergi la inceput