spalatul pe ochi dimineata

spalatul pe ochi dimineata | Autor: mara95

Link direct la acest mesaj

salut!

Raspundeti-mi va rog la urmatoarea intrebare:cum considerati ca e normal:copilul (12 ani) sa se spele pe ochi dimineata inainte sau dupa mic dejun?Dar daca nu serveste mic dejunul?Dar daca nu se spala deloc?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

De spalat trebuie sa se spele pe fata oricum, fie inainte, fie dupa micul dejun, chiar si daca sare peste micul dejun, indiferent daca ramane acasa sau pleaca la cresa/gradinita/scoala. Al meu (4 ani) se spala pe fata si pe dinti dupa micul dejun (care consta doar din lapte). Laptele il bea imediat cum se trezeste si, apoi merge la baie. Si la gradinita la pranz ii pune sa se spele pe maini inainte de masa si pe dinti dupa ce-au mancat.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grati.ela spune:

Inainte si pe ochi si pe dinti (altfel inghite toata placa microbiana de peste noapte). In plus e si urat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:


Atunci o sa schimb ordinea, o sa-l pun sa se spele pe dinti inainte sa bea laptele. De fapt asa faceam intr-o vreme, dar am renuntat cand mi-a zis ca nu-i mai place laptele pentru ca are gust de... pasta de dinti, si am preferat sa-l bea pe tot si apoi sa se spele pe dinti. Seara se spala oricum, si noaptea nu mai mananca. Dar placa microbiana se formeaza totusi, asa deci. Si ce se intampla daca a inghitit-o de atatea ori?

Dar mie nu mi se pare urat, gratiela, ca un copilas de 4 ani isi bea inca somnoros lapticul dupa care merge la baie si se spala pe fata si pe dinti (OK, am inteles ca pe dinti trebuie sa se spele inainte de masa, asa o sa facem).
Urat ar fi sa nu se spele deloc.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grati.ela spune:

Cand am zis ca e urat m-am referit la faptul ca nu e prea placut sa bantui prin casa cu ochisorii carpiti si cu respiratie mai neprezentabila. Eu consider ca asa cum deprinde de mic sa face si mare. Noi am luptat cateva luni sa cream ritualul de dimineata: wc, spalat ochi si dinti, trening, apoi gym de dimineata (la saltea), mancat usor, iara spalat,strans patucul...Cu spalatul pe dinti seara iar am tras ceva pt ca face dus la 21 si se culca la 23 timp in care mai mananca fructe sau bea laptic. Acum e mai bine...rar este nevoie sa o trimit eu la baie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grati.ela spune:

Cand am zis ca e urat m-am referit la faptul ca nu e prea placut sa bantui prin casa cu ochisorii carpiti si cu respiratie mai neprezentabila. Eu consider ca asa cum deprinde de mic asa va face si mare. Noi am luptat cateva luni sa cream ritualul de dimineata: wc, spalat ochi si dinti, trening, apoi gym de dimineata (la saltea), mancat usor, iara spalat,strans patucul...Cu spalatul pe dinti seara iar am tras ceva pt ca face dus la 21 si se culca la 23 timp in care mai mananca fructe sau bea laptic. Acum e mai bine...rar este nevoie sa o trimit eu la baie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinadana spune:

Cati ani are? Pare mare dupa ora de culcare.

Don't throw with stones if you live in a glass house.

corinadana mama Ralucai

http://community.webshots.com/user/corinaraluca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grati.ela spune:

7 ani si 11 luni...e maricica!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mara95 spune:

salut!
ma intereseaza parerea voastra pentru ca sunt in contradictie atat cu copilul de 12 ani , cat si cu adultii din familia mea.mi se spune ca sunt exagerata daca-i cer sa se spele pe ochi mai intai si dupa aceea sa manance....CE, mananca cu ochii?????...mi se spune ca trebuie sa constientizeze copilul ca tb sa se spele , nu sa-l oblig eu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinadana spune:

quote:
Originally posted by grati.ela

7 ani si 11 luni...e maricica!



Si se culca la 23? Nu merge la scoala? Off topic.

Si Raluca mea se spala pe dinti dupa ce papa. Nu mai poate papa dupa din cauza gustului de la pasta de dinti. Decat sa mearga cu burtica goala la scoala preferam asa.

Don't throw with stones if you live in a glass house.

corinadana mama Ralucai

http://community.webshots.com/user/corinaraluca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns april spune:

Depinde cum esti invatat. Noi de mica am inavatat-o sa se spele pe fata (nu doar ochi) si pe dinti dimineata, inainte de mancare. I-a intrat in obisnuita si nu avem pb.
Parca nici n-as putea manca nespalata......deh, obisnuinta

a venit primavara...

Mergi la inceput