Atentie la capuse,la Borelioza,la Lyme ! (1)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alinusha06 spune:

sunt ingrozita de ceea ce a-ti patit si mai ales ca am o fetita de un an iar de la anul de cand voi incepe serviciul voi fii nevoita sa o las cu socrii mei care stau chiar la 3 metri de padure mai aexact blocul lor este contruit chiar langa o padure ce o sa fac ca bebe sa fie in siguranta ?ca de vazut nu cred ca o sa vada daca o musca ceva la 60si ceva de ani nu dau ei mare importanta pe ce le spun eu ma cred paranoica,cum o pot feri?ce pot face pt ca sa nu pateasca ceva mai ales ca ei au o fixatie ca stau intr-o zona superba,si au fost de multe ori muscati de capuse le scoteau singuri cu penseta dar chiar nu stiam de existenta acestei boli si cat de periculoasa este muscatura ,eu oricum sunt considerata mult prea exagerata si deja imi imaginez ce reactie vor avea cand le voi spune cat de periculoasa este aceasa boala sau aceste boli.

oprescu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mariaa spune:

Buna Flore...

eu nu am copil, insa imi imaginez ca un copil cand e muscat de ceva, spune, se plange ca l-a piscat ceva...copii in general reactioneaza la asa ceva daca simt.
in caz ca nu, sa vorbesti cu socrii tai si sa-i rogi sa-ti spuna imediat ce observa pete rosii pe corpul fetitei (inteleg ca ei o vor imbaia..) sa iti spuna daca apare stare de raceala, gripa imediat dupa o eventuala muscatura 'de tantar' cum zic ei...sau de 'purec'.

incearca sa le spui ca ai vorbit cu medicii (sa aiba greutate cele spuse) si ca stii ca a aparut o boala noua transmisa de capuse si ca ei trebuie numai sa te anunte daca se petrece asa ceva. Ai sa gasesti cumva calea (stiindu-i tu mai bine) de a le transmite cat e de important ce le ceri insa fara sa-i panichezi.

Da-le exemplul ciupercilor care inainte le puteai culege de pe toate maidanele insa acum e foarte riscant din cauza mutatiilor petrecute de-a lungul anilor. Este o lume in continua schimbare si din pacate nimic nu mai e simplu si usor de inteles ca 'inainte' ...

Iti doresc succes si sa va ajute Dumnezeu sa nu fie niciodata nevoie de mai mult decat de avertizari si atentie sporita !

Oricum suntem aici daca ai vreodata intrebari.

Mariaa


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mariaa spune:

Multumesc mult Adriana pentru foto !

Mariaa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ADRIANNA spune:

quote:
Originally posted by oprescuflore

sunt ingrozita de ceea ce a-ti patit si mai ales ca am o fetita de un an iar de la anul de cand voi incepe serviciul voi fii nevoita sa o las cu socrii mei care stau chiar la 3 metri de padure mai aexact blocul lor este contruit chiar langa o padure ce o sa fac ca bebe sa fie in siguranta ?ca de vazut nu cred ca o sa vada daca o musca ceva la 60si ceva de ani nu dau ei mare importanta pe ce le spun eu ma cred paranoica,cum o pot feri?ce pot face pt ca sa nu pateasca ceva mai ales ca ei au o fixatie ca stau intr-o zona superba,si au fost de multe ori muscati de capuse le scoteau singuri cu penseta dar chiar nu stiam de existenta acestei boli si cat de periculoasa este muscatura ,eu oricum sunt considerata mult prea exagerata si deja imi imaginez ce reactie vor avea cand le voi spune cat de periculoasa este aceasa boala sau aceste boli.

oprescu


La noi nu nu a aparut nici o pata pe corp.Pur si simplu am descoperit capusele seara la baie.Era una infipta in git si doua pe spate.Cred ca nu toata lumea are aceleasi simptome ca ale fetitei mele.Depinde si de corpul fiecaruia cred,unii se inrosesc unde musca capusa ,la noi a facut pareza intr-o noapte.Cel mai bine e sa cautati seara pe corp cind faceti baie sau cind intrati in casa.
Eu am crezut ca-s alunite si ma miram de unde au aparut pe corp.

Sanatate multa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Flaflo spune:

Mariaa, intepatura de capuse nu se simte, ele injectind o substanta anestezica!!! Si nu intotdeauna apar pete rosii!!


"As da tot ce stiu pentru jumatate din ce ignor!" Descartes

Flavia si Bianca




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mariaa spune:

am inteles...ok...atunci nu mai stiu ce sfat sa dau...

tocmai a fost o stire la PROTV despre capuse, e plin Bucurestiul de ele si animalele de companie sunt duse de multe ori in stare grava la medicii veterinari. au pomenit de animalele de companie, si in treacat de faptul ca se pot imbolnavii si oamenii de babesioza...

am sa incerc sa le scriu si lor...poate baga un ochi aici sa vada ce face capusa, de fapt...

Mariaa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns allisi spune:

doamne fetelor ma-ti ingrozit ,mi s-a facut pielea de gaina cand am citit pe aici.inainte de toate va doresc celor cu probleme multa sanatate si d-zeu sa va ajute sa fiti bine.duminica am adus cainele acasa de la tara sa i se faca baie si sapunind-o bine sotul meu a gasit 2sau 3 capuse infipte in gatul ei ,de scos le-a scos ca am vazut curioasa fiind de cum arata,nu stiu ce sa mai cred padurea e ceva mai incolo nu am habar de unde a putut sa le ia pt.ca o tinem pe lant.mai vine in curte si alti caini poate de la ei sa fie?dar fetelor eu asa stiam ca capusele sunt si acolo unde sunt oi cum se face ca ciobanii nu se plang de aceste nenorocite de capuse?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mariaa spune:

Buna Lidia,

capusele le aduna din iarba, cum umbla prin iarba..nu are legatura ca-i tinut in lesa sau nu :)
se fac studii acuma ca sunt unele specii la care capusele nu fac atat rau ca si cainilor si oamenilor, de ex.
se pare ca la cerbi nu au nici o reactie, de ex...spun si eu ce aflu de la alti bolnavi de borelioza...

sanatate maxima,
Mariaa

'rabdarea este cheia fericirii! '

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns imariana spune:



Vreau in primul rand sa salut pe toti cei care activeaza la acest forum. Inteleg foarte bine problemele lor pentru ca si eu trec prin ele .. Locuiesc in Bucuresti ,am doi copiii si pana acum 3 ani credeam ca sunt o persoana foarte sanatoasa. Imi placea sa inot , sa merg pe bicicleta si foarte mult sa fac cumparaturi .Au fost ani in care nu am luat o pastila - nu-mi era frica de aglomeratie si puteam sa iau decizii clare si iute oriunde - nu conta galagia , zapaceala. Nu- mi aduc aminte decat ca am fost la mare acum mai multi ani si am gasit pe un picior dimineata dupa prima noapte petrecuta la hotel o multime de puncte negre infipte in piele pe care le-am scos cu acul , insa nu am reusit sa le scot pe toate si ini aduc aminte de o zona rosie si inflamata care a aparut pe picior .In august 2004 am inceput sa am probleme cu ochii - credeam ca de la calculator - insa la un moment dat se umflau ploapele tare si numai cu antibiotic puternic puteam sa opresc aceasta , apoi am avut dureri de gat si in tot corpul si febra ca si o stare de gripa .
. Apoi intr-o dimineata am avut un fel de lesin , o stare confuza de pericol si ameteala si dureri puternice de cap, pe strada , si abia am ajuns acasa - Am zacut - cu gripa , credeam eu . Apoi dupa doua saptamani de boala cand am incercat sa merg la servici am constat ca am ameteli puternice si sunt foarte slabita si am dureri in muschii de la picioare (,un fel de carcei , de fapt). Am fost internata de cateva ori dar de fiecare data mi-au spus ca analizele ies bine - Si m-au trimis la Psihiatrie - si acolo dupa ce am discutat mai mult de 2 ore cu doamna doctor - mi-au spus ca par un om echilibrat si nu am alte semne decat spaima de aglomeratie si neincrederea in mine .Am inceput sa ma tratez singura ,am luat sporadic antibiotic si m-am luptat pentru fiecare zi -
TREBUIA sa ajung la servici, sa imi vad de treburile casei - sa merg la piata si cumparaturi - ceea ce ma speria cel mai tare. Si ma bucuram cum mai trecea o zi si nu mi-a venit rau din nou.
In 2006 ianuarie am vorbit cu o cunostinta si m-am plans ca nu mai pot lupta - am obosit si imi pierd si increderea si l-am cerut sa se roage pentru mine . El mi-a dat adresa unui medic internist care a avut multa rabdare cu mine si mi-a facut multe analize printre care si Elisa lyme IGM si IGG, testul IGM a iesit pozitiv de fiecare data , cu valori mai mari sau mai mici , IGG si WB au iesit negative.
Domnul doctor a luat in considerare simptomele si IGM si mi-a pus diagnostic de neuroborelioza.Cand l-am intrebat despre aceasta boala , cat de rara este si cum de m-am imbolnavit , mi-a spus ca sunt multe cazuri .
Am urmat un tratament cu Cefotaxim -21 zile , cred si amoxicilina doua luni . M-am simtit mai bine dar apoi iar mi-au revenit starile de confuzie si cand i-am spus domnului doctor ca as dori sa repet tratamentul mi-a spus ca boala a trecut si ca vor dispare incet , incet si aceste semne , dar eu constatam ca incet imi revin semnele vechi ale bolii si am continuat de una singura cu antibiotic.
In acest an am gasit-o pe Geta Radu pe net si m-am bucurat , apoi forumurile si am simtit ca nu mai sunt singura , desi banuiesc ca suntem foarte multi - Apoi in acest an l-am gasit prin Geta pe domnul Bozsik -si am crezut ca am gasit si un doctor care poate sa-mi dea si mie un tratament si poate sa ma consulte in ce stadiu sunt am plans de bucurie cand mi-a raspuns la mesaj , dar dup ace am completat formularul trimis de dansul si am trimis si testele positive , dansul m-a trimis sa mai fac teste desi eu aveam trei teste positive si atunci am inteles ca nu doreste sa ma ajute , n-am inteles motivul.
Imi cer scuze pentru lungimea mesajului . Ma bucur ca exista acest forum .
Doresc sanatate tuturor .
As dori sa va rog sa-mi spuneti numele unui medic din Bucuresti care ar putea sa inteleaga necazul meu .

.Va multumesc ! Puteti sa folositi si adresa mea de mail.






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns allisi spune:

multumesc MARIAA de raspuns,doamne ma ingrozesc dea dreptul cand mai citesc despre necazurile pe care le impartasiti aici .dumnezeu sa le lumineze pe acea care va pot da o mana de ajutor ,iar voua multa, multa sanatate din suflet va doresc.nu as fi crezut vreodata ca acele nenorocite de insecte ar putea sa faca atata rau ,nu ne aude nimeni care sa ia niste masuri.? sau nu exista?pe o alta vreme imi aduc aminte ca mereu se tot auzea elicopterele sau avioane sau ceor fi fost care stropeau cu ceva sol.dar asta a ramas doar o amintire .

Mergi la inceput