Atentie la capuse,la Borelioza,la Lyme ! (1)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns hcclara spune:

buna fetelor, ieri am fost la vaccin cu cel mic al meu,(MMR) si iar l-am intrebat pe dr ce e cu capusele si mi-a spus asa: vaccinul e valabil numai pt meningoencefalita, dar asta se poate face si dupa ce apar simptomele, iar in cazul boreliozei, la copii mici se trateaza, se da antibiotic, ampicilina, si sunt sanse de vindecare.
sunt persoane sensibile pe care ruchi-tuchi urca capusele, si exista si persoane pe care capusele nu le iubesc.
am vazut si eu spray ca se gaseste, da aiurea, egal ca sunt sau nu vaccinati copii , tot trebuie sa-i cautam in fiecare seara.eu am intrebat si-n stanga si-n dreapta sa vad cum fac altii, unii sunt pentru, altii nu, asa ca eu m-am hotarat sa nu-i vaccinez, domnul cu mila.
claudia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns terry spune:

imi pare bine ca v-am gasit. si poate gasesc si eu o speranta pentru verisoara mea.
a fost diagnosticata cu: POLINEUROPATIE AXONALA CRONICA asociata cu parapareza flasca si durere neuropata cronica.
a urmat tratament cu dihidrocodeina si antidepresive,a facut tratament indelungat cu Neurontin si Lyrica dar fara rezultate.
i s-a spus ca a avut si boala lyme - de la o capusa medicii din bucuresti i-au spus ca ar fi sechele de la capusa, dar nimeni nu stie sigur.
are crize foarte puternice si de curand nu mai rezista psihic si are caderi si isi revine greu cu doza marita de calmante si antidepresive.
de mult caut ceva care sa ii aline durerile dra nu gasesc mai nimic pe internet, pentru ca nici nu stiu ce sa caut, nefiind siguri de diagnostic. ea este din baia mare.
Mariaa am vazut ca tu cunosti mai multe despre aceasta boala.
Cum o pot ajuta pe verisoara mea? e tanara, are 41 de ani si o fetita de 9 ani. nu merita sa treaca prin chinul acesta.
ma agat de voi ca de o ultima speranta.
indrumati-ma. nici nu stiu ce sa va intreb. daca sunt intrebari la care eu nu pot raspunde o voi invita chiar pe verisoara mea sa se inscrie.
va rog sa ma ajutati sa o pot ajuta.multumesc anticipat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anto spune:

hcclara,dupa ce apar simptomele bolii nu se mai da vaccin se da altceva ,un fel de antidot la otrava ce-a avut-o capusa (nu stiu cum se numeste)si asta pana in 48 de ore .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ML spune:

quote:
Originally posted by Alina

ML,
Eu am auzit ca anul asta is mai multe ca orcind pe-aici(vorbesc de Germania)pt ca am avut o iarna calda si le-a priit,nu au murit.

Alina

[/quote]

Aha! Multumesc Alina!

"Acolo unde canta cucu' si urla lupu'" (poze)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mariaa spune:

Terry,

da-i te rog adresa mea de mail sau sa posteze aici, poate e mai bine, sa-si povesteasca experienta ! Poate ne vor vedea si pe noi medicii !! E cumplit ce se intampla cu acesti oameni !

Pana nu am avut diagnostic, timp de 4 ani de zile, am tot marsat pe ideea ca sa gasim ce este si sa poata incepe tratamentul ! Acum avem diagnosticul si medicii ne ingora ! Minimalizeaza complet boala si ii lasa pe acesti oameni sa moara cu zile !

Am sa dau acest link tuturor bolnavilor cu care tin legatura din tara sa posteze si ei aici. Situatia cu care se confrunta acesti oameni este cu adevarat disperata si nu toti au posibilitatea sa se trateze afara din tara.
Pentru ce platim asigurarea aceea la Stat ? Ca sa ne zica medicii: 'mergeti acasa si asigurati-i un trai linistit, nu stiu ce sa-i fac!' pentru asta ??

Lucrurile nu pot ramane asa ! Putem chimba ceva !

Mariaa



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns terry spune:

Nu. Numele ei este Anca Oniga. I-am trimis ieri (pentru ca abia ieri am dat de subiectul asta) linkul in care o tanara isi povesteste experienta si se regaseste in mare parte in acea poveste. O sa ii spun sa se inscrie si ea pe forum si eventual sa luati legatura.Multumesc mult de tot.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mariaa spune:

http://www.boala-lyme.evonet.ro/ce_este_lyme.html

aici se gasesc informatii despre Lyme, in limba romana.
a facut testul cu microscopia pe camp intunecat ? sau Western Blot ?

o asteptam cat mai repede si pana atunci...sa-i fie bine !

Mariaa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hcclara spune:

hcc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hcclara spune:

ups, am apasat gresit ...
da anto, e asa cum spui tu, m-am exprimat eu gresit, in decurs de 48 ore se da "antidot" in cazul meningoencefalitei, nu se vaccineaza.

am sa-mi cumpar si eu spray din acela, am auzit de la cineva ca a fost o emisiune in care au fost mai multe spray-uri testate si asta impotriva capuselor cica a fost testat ca fiind bun.

sanatate tuturor, claudia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LAMY spune:

buna seara, sunt Lamy, v-am povestit viata mea mai sus si v-am spus ca am o minune de fetita ! Acum o si puteti vedea (http://activefit.pampers.com/ro_RO/gallery_view.php?id=156), e inscrisa la un concurs organizat de pampers.
Multa sanatate, Lamy

Mergi la inceput