Bucurii de sept-oct 2006 (60)

Raspunsuri - Pagina 21

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns matahut spune:

Roxana, slava domnului ca ati scpat din cosmarul ala! Sanatate multa Dariei!!!

De azi imi propun sa nu mai pun gura pe dulciuri....sa vedem cat m-o tine (recunosc, reteleel de tiramisu sunt foarte tentante, dar sper sa ma pot abtine).

Mamicilor, nu va mai speriati cu kg bebeilor. Au si ei perioade si perioade, mai ales daca papa, nu aveti de ce sa va ingrijorati. In privinta diversificarii, parerea mea e sa aveti muuuuuuuuuulta rabdare si sa nu dati inapoi. Noi avem o zi mai buna, una mai rea, cand papa tot (max 100 gr), cand abia molfaie (20-40 gr - piureul de legume si vreo 60 gr cel de fructe). Dar eu stau si cate o ora cu ea pana papa. Ne mai jucam, ii mai dau lingurita, o mai las sa bage manutele in castronas, le duce la guritza si...ii place V-am mai povestit ca am o nepotica care pana la 3 ani si ceva cand a mers la gradi nu a papat decat din biberon lapte sau iaurt cu banana (si acum in we si vacantze tot asta mananca, dar asta fiindca persoanele care se ocupa de ea nu au CHEF, in fine, cica rabdare, timp, sa ii faca si sa o convinga sa pape mancarica). Deci...atentie...sigur, e doar un exemplu nefericit, dar se poate ajunge si aici daca il lasi pe bebe sa pape doar din bibe, daca nu il inveti cu furculita cand vine vremea. Nu vreau sa va sperii, ci doar sa va incurajez sa perseverati. Incet, incet o sa se obisnuiasca cu gusturile si consistenta. Deja la 8 luni va trebui sa renuntam la mixat si sa strivim cu furculita pireutele (legumele).

Urla Maruca,

Marina, mamica Anei (21.05.03) si a Marucai (29.09.06)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CristinaGoji spune:

Roxana - bine ca a trecut perioada asta cu spitalul. Intradevar e asa cum ai povestit tu... Daria si-a revenit bine? Adica mananca, e vioaie?
Gety - poate n-o sa mai aiba febra Maria, tinem pumnii.
Monique - de fiecare data cand vad poze cu Cosminutza parca-l vad pe Vladic al meu. Seamana foarte mult ei doi, mai ales la expresia fetei. Ai zis ca are 59,5 cm, sigur n-ai gresit? Poate 69,5 cm? Mi se pare putin 59,5 cm, mai ales ca Vladic s-a nascut cu 58 cm.
Mirabelac - foarte fain afaceristul vostru. Cravata e a lui?
Cucuoancea - eu ce folos ca perseverez de o luna incoace, ca tot batem pasul pe loc, il las sa se joace cu lingurita, cu mancarea, suntem murdari amandoi de mancarica, daca-i acasa tata'su, danseaza in fata lui si Vladic mananca 3-4 lingurite si dupa aia se pune pe un plans Pana nu-l iau din scaunel nu-i trece. Nu stiu ce sa mai fac... Am incercat sa-i dau fructe, tot asa face. I-am dat intro zi mancarica din borcanel, Nestle cu carnita de pui, si a mancat mai mult decat de obicei, dar nu am putut continua, ca a avut diaree. Azi mai incerc o data sa-i dau borcanel cu carnita. Urati-mi succes

Mami de Vlad (17.10.2006)
Poze
www.totsites.com/tot/vladic" target="_blank">Paginuta mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns matahut spune:

Cristina, nu dispera!!! Vladut e micut, abia a implinit 6 luni. TI-am spus ca si Maruca are zile cand nu vrea nici 4 lingurite (le ia oarecum fortat...si urla, urla, urla). Eu incerc sa vad care e momentul cel mai bun pt a o hrani. Uneori imi iese, alteori nu. Fiindca trebuie sa ii fie foame, dar nu intr-atat incat sa nu aiba rabdare la lingurita si sa se uite dupa tzitzi...dar sa fie si odihnit, ca daca ii e somn...iar vrea tzitzi. Am citit prin carti ca uneori e bine sa ii dai putin lapte inainte pt a nu ii fi foarte foame si deci foarte agitat. Am incercat sa ii dau fructele, de ex, la o ora dupa tzitzi si...surpriza...le-a primit binisor. Nu trebuie sa ai mari pretentii acum de la el. Nu te gandii ca alte mamici scriu ca papa bebeii deja 300 gr. Unii asa sunt, mai mancaciosi. Totul e sa il obisnuiesti incet, incet pe Vladut cu gusturile (indiferent cat ii dai, e un progres) si cu consistenta. Of, stiu ca e greu, cu Ana a fost un cosmar primele 3 sapt, dar dupa aia ne papa si urechile. Poti incerca si cu alte tipuri de borcanele. EU am mai auzit bebei care la inceputul diversificarii au tolerat mai bine borcanelele. DUpa aia, incet, incet. le amesteci cu papica facuta de tine pana ramane doar a ta.

Mira, nu te stresa cu cerealele. Copiii daca e sa creasca, cresc si fara cereale. Si inca foarte bine. Vrei sa ii faci neaparat tesut adipos? Asta faci cu cerealele (daca ii dai in exces, desigur). Daviduzt creste in ritmul sau, nu te ingrijora. Mai bine mai incerci cu legumele si cu carnita, decat cu cerealele.

Marina, mamica Anei (21.05.03) si a Marucai (29.09.06)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexutza_26 spune:

Buna dimineata si de la noi!!!

Am vazut 2 fetite superbe Cosminuta si Deea insotite de un cavaler...superbe poze, superbe bucurii superbe mamici!!!!

Roxana - imi pare bine ca sunteti acasa, ca totul s-a erminat cu bine si Doamne ajuta sa sa refaca repede Daria

Cristina - nu dispera cu mancarica - incetisor..fiecare in ritmul lui, mai ales ca trebuie sa se si refaca dupa problemuta avuta..incearca sa stai calma, nu mai face comparatii cu cat mananca altii, asa faceam si eu la inceput si incepusem sa-i stresez pe toti din jurul meu , desi copilul meu clar e un grasan..dar asa ma stresam eu facand comparatii

Gety- ce face Maria? cum mai e?
Meeexxaaa - tu pe unde esti? Ce face Sebicu??

Mamica fericita de GABRIEL (30.09.2006)
PRINTZUL

Pupici si bebici sanatosi si mancaciosi!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xandrutza_76 spune:

Gety, bine ca dormit Maria dupa vaccin.
Marina, eu abia asteptam sa ajung la papica zdrobita cu fruculita... dar Narcisa mea nu are nici un dinte... parca si eu m-am saturat de mixaje...
Cristina, iti tin pumnii, sa ai succes cu borcanelul... vroiam sa te intreb, mancarica la borcanel nu inmoaie scaunul? Dar daca asta a papat mai bine, mai incearca... Marina, are dreptate!


Alexandrina, mamica, Raluci (03.08.1997) si Narci (21.09.2006), ingerasi
poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexutza_26 spune:

Xandrutza - o iei pe urmele lui Gety de ieri...cu mesaje repetate ...ai servit ceva de dimineata???ca sa stiu...macar ea avea o scuze, se sarbatorea ieri, tu ce scuza ai???

Mamica fericita de GABRIEL (30.09.2006)
PRINTZUL

Pupici si bebici sanatosi si mancaciosi!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xandrutza_76 spune:

quote:
Originally posted by alexutza_26

Xandrutza - o iei pe urmele lui Gety de ieri...cu mesaje repetate ...ai servit ceva de dimineata???ca sa stiu...macar ea avea o scuze, se sarbatorea ieri, tu ce scuza ai???

Mamica fericita de GABRIEL (30.09.2006)
PRINTZUL

Pupici si bebici sanatosi si mancaciosi!!!




Am ceva probleme cu netul, am patit-o de doua ori dimineata asta; trimit mesaj nu se intampla nimic, trimit si iese de doua ori! Daca mai patesc si a treia oara...
Chiar, unde-i Mexxa?

Alexandrina, mamica, Raluci (03.08.1997) si Narci (21.09.2006), ingerasi
poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GETY spune:

Alexutza, Maria a adormit acum. Sper sa-i mai scada la vreo 37 cu 2-3, sa iesim afara, ca-i foarte frumos.
Adriana_mica, primele vesti incurajatoare le-ati primit. Sper sa veniti cu vesti bune si de la ortoped.
S-a intalnit Maruca cu Matti! Ce frumos dormeau amnadoi. Macar s-au si vazut?
Sephora, cat despre fizicu' lui Matti, mie mi se pare OK, nu pare a fi un copil slab.
Roxana01, eu am avut noroc cu a doua dr., care era si mama si mi-a alintat-o si a avut grija de Maria inca de cand a zarit-o. Multa sanatate Dariei.
Mirabelac, mie mi-a zis sa-i dau Fe pana la 6 luni inclusiv. Eu peste parerea dr. nu ma bag de obicei, dar nu inteleg de ca ti-a interzis carnita si galbenusul. Hai, cerealele mai inteleg...


GETY, MAMICA DE MARIA DIANA- 9 octombrie 2006
POZE MARIA DIANA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GETY spune:

Am vazut si fetitele la iarba verde. Unde faceti pozicile? In parcuri? Ca la noi numai in Gradina Botanica ne-am putea intinde cu paturicile pe iarba.

GETY, MAMICA DE MARIA DIANA- 9 octombrie 2006
POZE MARIA DIANA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GETY spune:

Cucuoancea, daca ai citit, spune-mi si mie ce inseamna cereale in exces. Eu ii dau seara 4 masuri de cereale (masura fiind aia de la lapte praf) si n-am vrea sa depasesc vreo limita.

GETY, MAMICA DE MARIA DIANA- 9 octombrie 2006
POZE MARIA DIANA

Mergi la inceput