complexul lui Oedip la 2 ani?

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lorelaim spune:

Denitzel: "In haitele de lupi insa, odata stabilit masculul sau femela dominanta, gata, s-a sfarsit cu luptele pentru putere."
Off topic - dar ca sa-ti raspund - NU - nu s-a terminat cu lupta - noua generatie de lupi tienri poate sa incerce sa preia puterea oricand. Uneori se poate produce o rasturnare de putere - alteori nu... Cei care nu se supun noii ierarhii sunt "mancati de vii" sau, in cel mai bun caz alungati si devin lupi singuratici care intr-un timp mai lung sau mai scurt sunt capabili sa-si gasesasca alta haita sau doar un alt lup singuratic de sex opus si sa intemeieze ei insisi o haita (familie). Nu detaliez (am un exemplu concret pe care l-am vazut la Animal Planet) ca sunt off topic.
Simali a explicat f frumos si f plastic.
Eu ca mama de fetita intotdeauna sunt prima care-l sarut si-l imbratisez pe tati cand vine acasa, apoi e randul lui bb sa faca acelasi lucru. Mama este "lupoaica alfa" pt tati. Tati rade si imi spune "regina mama", iar pe bb o numeste "printesuca lu' taticu'". Gabisor nu si-a manifestat niciodata gelozia fata de nic unul dintre noi - in general in momentele noastre de tandrete ne pupacim si ne inghesium la gramada toti trei :-)

"Daca dragoste nu e... nimic nu e..."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miau-miau spune:

dar in cazul in care lupul alpha sta acas' si are grija de lupishori si mama alpha merge la vinatoare/servici si aduce vinat acasa, care e sef de trib?
sau daca merg amindoi la vinatoare si lupishorii merg la cresa? care este seful?
de ce credeti ca e bine sa fie sef in birlog? ca sa-si stie ceilalti lungul nasului?
si daca tot traim ca lupii, daca mai e doar un ciolan de pui in frigider si lupul apha e infometat de la servici dar si lupisorii mici au pus ochii pe ciolan, care are prioritate? tata alpha, nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simali spune:

quote:


Unul din motive ar fi acela ca pentru mine, nu sta in picioare teoria ca avem in noi reminescente animale :-)
quote:



Uite niste argumente:
- ca mama ti s-a intamplat sa vezi un bebe suferind. Simti cum ti se face negru in fata ochilor si-ti vine sa-l sfasii pe agresor? Ei, s-a descoperit ca barbatii nu simt acelasi lucru. Numai noi, femeile devenim irationale cand un copil se afla in suferinta.
- trebuie sa faci echipa cu o alta femeie. Nu ai simtit niciodata nevoia irationala de a te concura cu ea ? Sigur ca lupti cu sentimentul si-l respingi jenata, sigur ca ratiunea invinge si faci totul ca sa te comporti civilizat, poate chiar reusesti s-o placi in cele din urma. Dar primar, instinctul este de competitie.

Eu cred ca daca intelegem si acceptam ca undeva inlauntrul nostru avem un mic animalut, ne vom accepta mai usor pe noi insine pentru ca nu ne vom mai simti vinovati pentru ceva ce suntem pentru ceva ce este un dat de la natura. Vom putea sa-i intelegem mai bine pe copiii nostri atunci cand se comporta intr-un anumit fel si nu ne vom preface ca unele lucruri nu exista numai pentru ca noi nu le acceptam. CEEA CE NU EXCLUDE INTREGUL PROCES (CARE DUREAZA O VIATA) DE SUPUNERE, PRIN RATIUNE, A ACESTUI MIC ANIMAL CARE SALASLUIESTE IN FIECARE DINTRE NOI.

alice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simali spune:

quote:


dar in cazul in care lupul alpha sta acas' si are grija de lupishori si mama alpha merge la vinatoare/servici si aduce vinat acasa, care e sef de trib?
sau daca merg amindoi la vinatoare si lupishorii merg la cresa? care este seful?
de ce credeti ca e bine sa fie sef in birlog? ca sa-si stie ceilalti lungul nasului?
si daca tot traim ca lupii, daca mai e doar un ciolan de pui in frigider si lupul apha e infometat de la servici dar si lupisorii mici au pus ochii pe ciolan, care are prioritate? tata alpha, nu?
quote:



Oamenii nu sunt lupi, sa ne intelegem. RATIUNEA si EDUCATIA sunt cele care trebuie sa primeze in viata unei societati, nu animalul. Desi sa sti ca foarte multe animale lasa puii sa manance mai intai. Dar nu toate. Unele lasa puii sa moara ca sa se hraneasca cei puternici. Deci animalele nu sunt in nici un caz un model de comporatment pentru oamani. Doamne fereste !!!
Dar atunci cand se pune problema sa intelegem anumite comportamente - cum in cazul de fata este atasamentul fata de parintele de sex opus sau nevoia fratilor de a se inghionti tot timpul, sau competitia dintre adolescent cu parintele de acelasi sex - intoarcerea la originile primare ale omului poate oferi solutii ingenioase pentru iesirea din criza. DAR ACESTE SOLUTII TREBUIE SA SE INCADREZE IN LIMITELE COMPORTAMENTULUI CIVILIZAT AL SPECIEI UMANE IN ANUL 2007.

alice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ham spune:

quote:
Originally posted by simali

quote:


Unul din motive ar fi acela ca pentru mine, nu sta in picioare teoria ca avem in noi reminescente animale :-)
quote:



Uite niste argumente:
- ca mama ti s-a intamplat sa vezi un bebe suferind. Simti cum ti se face negru in fata ochilor si-ti vine sa-l sfasii pe agresor? Ei, s-a descoperit ca barbatii nu simt acelasi lucru. Numai noi, femeile devenim irationale cand un copil se afla in suferinta.
- trebuie sa faci echipa cu o alta femeie. Nu ai simtit niciodata nevoia irationala de a te concura cu ea ? Sigur ca lupti cu sentimentul si-l respingi jenata, sigur ca ratiunea invinge si faci totul ca sa te comporti civilizat, poate chiar reusesti s-o placi in cele din urma. Dar primar, instinctul este de competitie.

Eu cred ca daca intelegem si acceptam ca undeva inlauntrul nostru avem un mic animalut, ne vom accepta mai usor pe noi insine pentru ca nu ne vom mai simti vinovati pentru ceva ce suntem pentru ceva ce este un dat de la natura. Vom putea sa-i intelegem mai bine pe copiii nostri atunci cand se comporta intr-un anumit fel si nu ne vom preface ca unele lucruri nu exista numai pentru ca noi nu le acceptam. CEEA CE NU EXCLUDE INTREGUL PROCES (CARE DUREAZA O VIATA) DE SUPUNERE, PRIN RATIUNE, A ACESTUI MIC ANIMAL CARE SALASLUIESTE IN FIECARE DINTRE NOI.

alice




nu stiu cine-a stabilit ca barbatzii ie asa, dar io devin agresiv de cate ori vaz un copil abuzat (poate ca nu sunt deajuns de barbat? ).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirunaa spune:

Ca veni vorba de atasament si casatorie....baietelul meu de aproape 4 ani mi-a spus zilele trecute ca se va insura cu mine. Pe tati l-a insurat cu bona iar pe sotul bonei cu sora`sa( celui mic). A avut grija de toti. Probabil e ceva normal la un baietel sa se manifeste asa fata de mama lui. Ce se intampla insa cand o fetita vrea sa se marite cu mama ei? Asa am patit eu cu fiica-mea.Ma vroia pe mine ca partener si nu pe tac`su.....
Eu cred ca aici este vorba de parintele care se ocupa mai mult de copil.Care-l dragaleste mai mult, care-l ia in brate mai mult, care-l alinta mai mult.Nu e vorba ca celalalt care nu face asa nu-l iubeste....Si copilul stie asta. Ca este iubit de amandoi dar doar unul se ocupa cu mangaierile efective.

Toate cele bune!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simali spune:

quote:


nu stiu cine-a stabilit ca barbatzii ie asa, dar io devin agresiv de cate ori vaz un copil abuzat (poate ca nu sunt deajuns de barbat? ).
quote:



Aici este vorba de o predispozitie spre reactii IRATIONALE, instinctuale si nu de furia justificata a oricarui om. Pur si simplu simti cum ti se lasa o perdea pe creier si nu mai vezi altceva in jur decat agresorul copilului si beregata lui pe care ai sfasia-o cu placere cu coltii daca evolutia nu ti i-ar fi luat...

alice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ham spune:

quote:
Originally posted by simali

quote:


nu stiu cine-a stabilit ca barbatzii ie asa, dar io devin agresiv de cate ori vaz un copil abuzat (poate ca nu sunt deajuns de barbat? ).
quote:



Aici este vorba de o predispozitie spre reactii IRATIONALE, instinctuale si nu de furia justificata a oricarui om. Pur si simplu simti cum ti se lasa o perdea pe creier si nu mai vezi altceva in jur decat agresorul copilului si beregata lui pe care ai sfasia-o cu placere cu coltii daca evolutia nu ti i-ar fi luat...

alice



ie-zact asa ma simtz cand vaz copii agresatzi- nu-i obligatoriu sa fie ai mei!- si am preteni care zic ca simtzesc idem; 'om fi clubu' homosexualilor ratatzi, d-aia nu ne incadram in standardele stabilite de cercetaretzi!

tare-s dragutze studiile astea, care stabileshte ele cu ie noi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simali spune:

Acum serios vorbind. A fost un reportaj pe Discovery in care aratau cum creierul femeilor-mame se iriga brusc si este foarte puternic stimulat atunci cand auzeau un plans disperat de copil sau cand urmareau un film despre copii in dificultate. La barbati exista o reactie dar cred ca ceva de genul 10% din ceea ce simteau femeile. Interesant ca la femeile fara copii reactia era asemanatoare cu cea a barbatilor.

alice

Mergi la inceput