FIV 115

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gabitu spune:

Teli chiar ca tragi-comedie. Si pentru mine este un cosmar partea cu injectiile, dar eu fac doar subcutanate. Oricum am si ras un pic. Iti urez bafta multa la stimualre. Sa ai super rezultate.
Pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

Kora, mie imi zicea ca s-au fecundat. Eu am facut ICSI si imi zicea daca a fost reusita intalnirea, nu si daca se se plac pe mai departe . Iti dai seama ca se si apuca de ei ca sa fie proaspeti, si ai mei si ai lui. Sotul meu dadea proba numai dupa ce-mi recolta mie ovocitele sa vada daca e cazul de proba. Intodeauna era. Fecundatul e una, divizatul e alta, unii nu s-au mai divizat
La ultimul ET a venit asistenta de la FIV in salon si ne-a zis (mai era o tipa) ca daca chiar nu mai rezistam sa cerem o "plosca". Dra noi am fost curajoase se am refuzat. Si tot ea ne-a zis ca putem sa ne intoarcem de pe o parte pe alta. Asa am si facut si se pare ca a fost de bine .
Teli, Bafta multa!


Monica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns galuscuta spune:

Teli -multa bafta si tie.Si eu doar vineri am primul eco .Mie injectiile intram.mi le face o asistenta ,merg eu seara la ea la ora 18.00 (19 in Ro),eu m-am facut numai 1 , sambata si am rupt fiola de lichid de m-am taiat la degetul mare ...da' mi-am facut-o singura si nu m-o durut .dar totusi prefer sa mi le faca o persoana care stie ca am ramas si asa cu un nod de la o injectie facuta rau de acum 5 ani...
Moni -ti-a scrie dar ea are nevoie de "timp",asa face si cu mine ,daca imi zice imediat , stiu ca va fi peste 1 zi... ...azi are proces deci nu-i pe acasa.
Kora- cate ovocite ai vei sti dupa cca 1 ora si embrioni vei sti cati ai doar a doua zi dupa punctie, le trebuie cateva ore bune sa se vada pronucleii (parca asa le zice, nu?)

galuscuta - in asteptare galuscutzei si mai mici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anyko spune:

Kora nu mai retin daca faci fiv la Giulesti dar iti spun eu cum se procedeaza. Cand faci punctia, dupa aproximativ o jumatate de ora poti pleca acasa. Mai complicat este la ET, cel putin in ceea ce ma priveste, deoarece nici o asistenta nu putea sa-mi spuna daca trebuie sa am vezica plina sau nu si pana la urma au convenit sa fac pipi
Mi-au transferat 3 embrioni, unul de 8 celule si doi de 6 celule de foarte buna calitate. Cocei chiar a tinut sa ma intrebe daca imi asum o sarcina multipla pentru ca totul era ok.
Toate bune si frumoase pana am ajuns la salon, unde nu cred ca am stat 15 minute in pat, ca si apare Fraila cu tipete si urlete sa ma dau jos din pat, ca mai asteapta la ET si alte fete.
Moniland spunea ceva de 3-4 ore de stat in pat la Cluj pe cand la Giuly.... Organizarea lasa mult de dorit, la cat platim si la cat de atente suntem cu ei, ar fi normal sa ne acorde mai multa atentie tuturor.
Inchipuiti-va la 15 minute de la transver sa te puna pe fuga, ca nu aveau paturi disponibile. Iar cand am ajuns acasa, am vazut ca sangerasem un pic. Mi se pare inacceptabil, nu stiu daca s-a mai intamplat cuiva, insa eu stau cu impresia ca acesta a fost unul din motivele esecului meu
Multa bafta fetelor care sunt in pregatiri, celor care asteapta vestea cea mare si tuturor gravidutelor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KoraPop spune:

anyco eu fac FIV la Sabyc cu dr. Tutunaru si dr. Matei....sper ca acolo sa nu fie aglomerat cand voi face eu ET ( sper sa ajung sa il fac...),dar oricum nu te mai gandi ca din cauza faptului ca ai mers repede acasa dupa ET nu ai reusit,nu te mai gandi deloc de ce nu a fost sa fie,gandeste-te la viitor ca trecutul nu mai avem cum sa il schimbam,insa pt viitor mai putem face cate ceva...

Kora

CARPE DIEM!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aniast72 spune:

KoraPop, eu am facut pipi la 15 minute dupa ET. Nu s-a inteles nimeni cu mine, simteam ca daca nu ma duc, fac pe mine. Asadar, nu-ti face probleme. Iar vis a vis de vezica plina inainte de ET, nu mi-a atras nimeni atentia cum trebuie sa fie, e prima oara cand aud asta.
Bafta multa, tin pumnii sa fie bine.

Pupici viitoarelor gravidutze

Andreea 20+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns galuscuta spune:

Kora-si eu am facut ambele transferuri cu vezica plina de am crezut ca ii fac pipi in fata la medic iar dupa ce am coborat am facut dupa 5 minute ca nu am mai putut.Iar despre timpul in care m-au lasat sa stau , tot vreo 10-15 minute si ne-au hasait din camera ca doar mai erau si altele pe lista ....la 4 paturi cate 12 paciente...deci....
Aici in Austria am inteles ca fac ET direct in patul in care te odihnesti si trebuie sa stai cam 1 ora pe burta,nu pe spate.
sa reusim toate si sa ne tinem bebelusii in brate cat mai repede,ca meritam dupa atata amar de incercari si suferinta.

galuscuta - in asteptare galuscutzei si mai mici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marrina spune:

KoraPop Nu stiu ce sa zic de progesteronul din corp. Utrogestan nu mai iau de mai mult de o luna. Vreau sa repet analizele din ziua 3 si progesteronul in ziua 21 dar daca nu stiu care-i ziua 1
In dimineata punctiei sa nu bei si sa nu mananci nimic. Ca sa nu ai nimic in stomac la anestezie. In rest abstinenta pentru sotior de care-ti zice doctorul. Dupa punctie madam Geta ne-a recomandat sa facem pipi cat mai repede ca ss se elimine anestezicele din organism si sa bem multa apa.
Dupa ET stai in pat cat mai relaxata. Tot madam Geta ne-a recomandat sa nu tinem mainile pe burtica ca uterul simte orice apasare si nu e bine pentru embrionasi. Si cica sa pleci cu de la ET ca toate aspirantele care au facut asa sunt sau . Asa a zis madam Geta, zau.
Progesteronul pastreaza-l cum scrie in prospect, nu altfel.
Iti tin pumnii sa fie totul bine.

madalina28 Cred ca de la botez o sa te lasi de fumat. Ce zici? Eu am alta problema: m-am ingrasat in luna FIV-ului vreo 3-4 kg. Cum sa le dau jos?

galuscuta E tare buna ideea cu alarma de la telefon a Korei. Iti doresc de acum drum bun pentru vineri si bafta cu FIV-ul. Sa te intorci acasa .

Moniland O sa le povestec doctorilor dar nu stiu cata rabdare voe avea la cate am de intrebat.....

Teli Daca ti se intampla sa mai faci "intepaturi incomplete" impingi acum mai departe. In principiu nu mai simti nici o durere daca acum a patruns pielea din prima "lovitura". si spor la injectat!

anyko N-am apucat sa-ti spun ca-mi pare foarte rau pentru ce ti s-a intamplat. Trebuie sa fii optimista. Data viitare vei face totul mai bine.
In privinta statului in pat dupa ET o ora e recomandat (am citit studii clinice) si data viitoare uita-te la ceas. Cand vine madam Geta ii spui ca tu n-ai numai "x" minute si nu te simti bine. Nu o sa te dea jos din pat.





De ce cadem? Ca sa invatam sa ne ridicam!
marrina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunshine4ever spune:

Marrina, mult succes iti doresc si sa rezulte cu ochisori
Anyko, eu zic sa nu te mai amagesti pt ce s-a intimplat in trecut, doare dar incearca sa treci peste, e mai important sa vezi cum si ce faci ep viitor

DM

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunshine4ever spune:

Anyko , ti-am trimis un PM,

DM

Mergi la inceput