FIV 115

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns KoraPop spune:

Lachi multumesc mult!Ce minunat poate fi sa ai doua printese marisoare in burtica!!!Iti doresc sa fii o mamica fericita toata viata si fetele voastre sa va aduca numai bucurii!
Liana 30multumesc frumos si eu iti tin pumnii sa ai sarcina cat mai usoara pana la capat,am citit la un moment dat ca ai avut mici probleme care acum s-au rezolvat,ai grija de puiutii din burtica si sa ne spui si noua cand mergi la eco sa ii vezi,sa ne dai amanunte ca si Lachi!
Mirela1,cris multumesc tare mult!

Kora

CARPE DIEM!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rami 73 spune:

Fata optimista, ma bucur mult ca totul s-a legat bine pana la urma ! O sa fie bine si in continuare, ai sa vezi. Tu mereu ai o vorba buna si incurajezi toate fetele, asa ca e normal sa fim si noi alaturi de tine !

Sheri, in sfarsit ai mai dat si tu un semn de viata, credeam ca Odiseea ti-a acaparat tot timpul. Cred ca seamana cu tine bebicul ala nazdravan, la ce aparat evoula cand facea sariturile ?

Lachi, ce mai trece timpul...Au trecut deja 22 saptamani, nu pot sa nu ma gandesc ca as fi putut si eu sa am un puiut de varsta asta... Te pup si ai grija de tine, incearca pe cat posibil sa stai cu picioarele putin mai sus decat restul corpului.

Liana, nu vor bebeii astia sa-si arate fata si pace ! Cred ca sunt mai sugubeti, nu vor sa se dezvaluie decat la nastere. Pana atunci, pregatiti si nume de fete si de baieti.

Melutzica, acum esti mamica...iti doresc sa ramai la fel toata viata !





rami

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dariela spune:

Liliana - Imi pare tare rau. Sper sa gasesti putere sa reiei procedurile.
Nicole - Asa a fost sa fie. Bucura-te de comoara ta!
Pussi - S-ar putea sa fie nevoie de multe, multe sticlute caci parca nu se mai scurteaza deloc lista cu aspirante. Dar daca spui tu ca FIV 2 e mai norocos decat FIV 1, asa o fi!
Moana - Si eu am facut laparo in noiembrie si CM a venit la fix. Fara laparo prestam mult si bine asteptand sa se intample minunea. Operatia a durat o ora si totul a fost ok. Iar la stimulare am raspuns bine.
Kora - Ma bucur ca esti bine. Bafta multa!
Melutzica - De acum esti mamica si trebuie sa ai grija de puiuti.
Shery - mamica si nazdravanul. Sa ne mai dai si noua vesti cand si cand.

In sfarsit am reusit sa primesc progesteronul din Ungaria. Am fost atat de bucuroasa de parca toate problemele s-ar fi rezolvat.
Si pentru ca tot era marti am vorbit cu o d-na care a facut 4 FIV-uri (embrionii nu s-au prins niciodata). Aceasta mi-a povestit ca ea nu a folosit progesteron injectabil pentru ca doctora i-a spus ca ce-i drept ajuta la fixarea sarcinii dar creste riscul de avort. Voi ce parere aveti? Progesteronul cum trebuie pastrat?
la toate fetele

dariela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KITTA spune:

Fetelordesi e marti am vesti bune:
1. fusei la clinica, rezultat 2 foliculi babani 18 - 19 mm si unul mai mic, cica ovulez zilele astea. Dr. zise sa prestez la greu si exprimare in engleza of course, if unluckilly I don't get pregnant this month.....de parca ar fi fost prima oara. Pai io de fo 2 ani unluckilly nu raman, voiam sa ii aduc aminte, da' mi-am dat seama ca el vrea sa fie optimist. Anyway, asta m-a remontat, ca nu a trebui sa o luam pe panta ovule donate. Ba chiar eu ii dadeam ca e bine nu cam ovulat natural si el nu intelese bucuria mea launtrica si imi tot explica cum ca nu ca din cauza ca nu ma inhibasem, a crescut valoarea Estradiolul si a trebuit sa intrerupem ca il incurcau cei 2 natureli. Eu tot ii ziceam I know, I know, da' pana la urma ne-am inteles.
Cand am intrat m-am gandit cum sa indraznesc sa ii zic sa imi faca o eco ca nu era si dr. romanca, era doar el si cu embrioloaga tot de peste mari si tari, respectiv Israel. Dar el mi-a citit gandurile si ma intreaba:" May I make you an ultrasound to see how your folicules are doing, bla, bla, bla?" la care eu: " Please, be my guest!" la care el a ramas putin blocat (si eu radeam in sinea mea de penibilul situatiei, dar ce sa zic in engleza suna altfel), iar eu i-am marturisit ca nu stiam cum sa ii cer acest lucru, caci de alte dati nu mi-a facut o eco asa fara sa fie in program. In concluzie, bucurie mare ca tot mai e ceva material de o omleta macar din 2 oua...
2. Ieri va scriam ce ma deranja, ca nu mi se pare OK faptul ca vine pe la jum. luni si schema e in asa fel incat sa te suprapui cu venirea dr. Eeee, parca m-au auzit sau citit si azi aflai ca o sa mai aiba un dr. - al doilea bun in Israel dupa el - care va veni la diferenta de 2 saptamani si dupa cum pica, cazul treci si sub obervatia lui. E asa mai merge, le-am zis!
3. Am primit 8 fiole de Progesteron prin amabilitatea unor clienti din Oradea care s-au strofocat pt. mine si le-au luat fara reteta. 8 fiole - 450.000 in lei vechi.Pe plic scrie:
KABAY GYOGYSZERTAR 6722 SZEGED TISKA L. KRT. 95 TEL: (62)420-763Nu stiu daca este aceeasi farmacie care s-a mai scris pe aici, dar v-am dat-o si eu pe asta. Zic ca cu reteta iti dau cate vrei.
Acum zic si eu ca babele,poate ca DD a vrut asa sa mai astept cu FIV-ul asta pana culeg si eu toate fiolele de Progesteron. macar sa le stiu in frigider.
4. Ce mi-a propus: cica o luna de AC ca sa mi se inhibe din timp ovarele, ca ale mele acu o luara razna si incep sa apara foliculi de nu se termina bine CM-ul. Poate de la MACA? Pe 13.05 sau in jur de imi da schema de tratament si deci voi fi in iunie pe baricade. Doamne ce mult mi se pare. Da' cred ca tot DD le aranja ca sa pot pleca si eu linistita la un targ la Nurenberg (si la niste prieteni la vreo 100 km) si sa petrec fo 10 zile la Germanica si uite asa se mai scurteaza timpul pana in iunie.....
Marrinada ai retinut bine vineri merg la Dr. Neamtu, desi analizele mele tura a doua nu sunt gata inca. E doar o consultatie de inceput si ii voi cere ce anume analize sa fac pt. cazul meu. Eu nu am probleme cu tiroida (sau cel putin asa cred) asa ca nu stiu cum o sa atac problema ca sa nu ma creada ipohondra daca o intreb de ceva ceea ce nici nu am....Iti voi impartasi impresiile si problemele mele care or fi ele, vom vedea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dariela spune:

Kitta - Progesteronul trebuie pastrat in frigider?

dariela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zouzounaki spune:

Dragele mele revin si eu...mie mi-a venit azi CM,pe la ora 21:30 de culoare rosu aprins...sa consider de azi din 17 z1?sau cum?ca a venit aproape de sfirsitul zilei...ce ma sfatuiti???
Dariela eu am progesteronul in dulap..pe prospect nu scrie nimic de frigider,scrie sa nu il tin la temperatura mai mare de 25 de grade...si cind l-au cumparat nu era tinut in frigider..trebuie ferit de lumina...pe prospect ce scrie???celelalte fete..voi cum il pastrati?
Aurel_Cris mie mi-au luat progesteronul din Italia cu reteta scrisa in Grecia,in limba engleza..desi parafa era si in greaca,n-au avut probleme...iti doresc succes sa iti gasesti cit mai curind...
Pussi sa-ti intinzi minuta peste Marea Egee...sa ma apuc bine,bine de ea...azi m-am si intilnit cu o prietena draga care va naste saptamina viitoare,iar simbata merg in vizita sa beau dupa ea...apropo de baut...azi noapte in vis,am vazut ca am fost la ea acasa in vizita si ea tinea in mina un pahar cu apa limpede...dupa ce a baut din el l-a lasat pe masa,iar mie fiindu-mi sete,m-am dus direct la paharul lasat de ea,si am baut apa de acolo.....poate cine stie?o sa fie cu ochisori
Cellu multa bafta sa creasca bine si frumos endometrul si foliculasii
Gabitule ma rog si eu pentru tine,sa incepi cu dreptul si sa se termine cu ochisori
Kora tin pumnii in continuare...totul va fi bine
Galuscuta cite zile de stimulare faci?zici ca esti cu bagajelul la usa ...stai linistita ca,... Galuscuta cea mica e pe drum...tocmai aluneca de pe o raza sa intre la mami in burtica
Melutzica de maine esti mamica si asa sa ramai toata viata
Ana_p progesteronul injectabil ajuta la sustinerea sarcinii si se face intramuscular,adinc, dupa punctie,la ET si dupa din doua in doua zile cite 50 mg,timp de doua saptamini...
Aldolina,Madalina28, Lorelai_lorelai,Oana,Liana30, MRL,Magdamogos,LIliana Fi,moni,Sheri,Delia21,Lachione,Mirela_1,Cris,Rami,Kitta,Monica-Elena.Andicu

****zouzounaki de viitor zouzounaki mic si scump****
"Cat asculti de Dumnezeu, atat asculta si Dumnezeu de tine"
Parintele Arsenie Boca
www.hi5.com/friend/profile/displayProfile.do?userid=63737059" target="_blank">my page

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dariela spune:

Zouzou - Eu nu am primit prospect la el. Mi l-a luat cineva si l-a trimis impachetat bine dar fara prospect. Oricum eu l-am lasat in dulapul de medicamente.
Citeam pe la fete ca dr. spune sa consideri ziua 1, ziua in care apare efectiv, fara a tine cont de ora. Galuscuta parca a avut aceeasi problema.

dariela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KoraPop spune:

Buna dimineat!
Ziua de azi a inceput frumos pentru mine,tocmai m-a sunat mama sa imi spuna ca verisoara mea din Franta a nascut azi noapte prin cezariana un baietel de toata frumusetea,pe care il cheama Teo( la ei inseamna D-zeu) si cum i l-a adus in brate micutul a cautat sanul...ii era foame....si a papat mult si cu pofta.....ce frumos si emotionant!!!
Fetelor da-ti-mi si mie niste sfaturi ce am de facut inainte de punctie,acum pe ultima suta de m?Sotul stiu ca trebuie sa aiba 3-4 zile de abstinenta ( ca si pt spermograma) fara alcool,tutun etc.
Trebuie sa ma spal intravaginal inainte de punctie ?Dupa punctie pot pleca acasa?Am inteles din cate am citit ca p[unctia dureaza cca o jumatate de ora nu?Dupa aceea ma trezesc din anestezie si gata,go home?Presupun ca nu e voie sa mananc sau sa beau ceva inainte de punctie ca sa isi faca efectul anestezia,nu?Orice sfaturi legata de asta imi sunt utile acum.
Dupa ET e bine sa stau in pat cu picioarele ridicate un pic pe o perna?Voi cum ati facut?
Progesteronul injectabil ingroasa endometrul sau ajuta doar la fixarea sarcinii?Nu stiu dece nu vor sa ma lase inca sa iau cycloprogynova sauu ceva pt endometru dar nu mai iau nimic fara consimtamantul doctorilor....am sa ii intreb de fiecare lucru pe care as vrea sa il iau....
Pupici multi si o zi minunata!


Kora

CARPE DIEM!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalina28 spune:

Zouzounaki,Dariela si eu tot in dulap le tin,nu treb sa stea peste 25 de grade.Dariela de unde ai cumparat progesteronul?Dc vrei eu iti pot trimite prin mail scanat un prospect de la Prontogest-progesteronul din Italia(scris in italiana)are aceeasi compozitie ca si cel din Ungaria doar cantitatea difera.Imi poti trimite un PM cu adresa ta.
Melutzica iti doresc sa ramai mamica toata viata.
toate Fiv-oasele.

Madalina
si maine e o zi...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalina28 spune:

Kora, endometrul se mai mareste putin si de la pregnyl,poate iti vor da ceva intre punctie si ET.Nu trebuie sa manci inainte de punctie nu pt ca nu si-ar face anestezia efectul anestezia, parerea mea ca ai putea regurgita in timpul punctiei si sa se duca prin alte parti(plamani).Eu am stat cu 2 perne sub picioare,dar nu cred ca a fost bine ar trebui sa stai cu o perna sub fund in asa fel incat uterul sa fie mai jos decat fundul.Sa nu cumva sa te speli intravaginal inainte de ET iti vor face ei spalaturi sau ceva de genul,eu inainte de ET cand am plecat de acasa chiar mi-am bagat 2 utrogestan,inainte de punctie oricum te vor curata ei .Facem galerie in continuare sigur o sa fii mamica cu acte in regula peste 2-3 saptamani

Madalina
si maine e o zi...

Mergi la inceput