ENDOMETRIOZA nu ne va impiedica sa avem un bebe-10

Raspunsuri - Pagina 22

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lilianaFi spune:

Adelamaria noastra...cind intri tu ne umpli inima de bucurie si speranta....asteptam pozici cu prichindel: cel mai iubit din familia noastra de pe forum
Lucia draguta...ce mult mai semanam...!!!...daca mai ai durerile de care aminteai incearca sa iei no spa...asteptam evenimentul la zi...
Gabita Ioana ceva noutati...?
Zeno pe val impreuna mai departe
Boo daca-i "per.roz" spor la treaba
Flori cum te simti...cit mai ai pina la test???Tin pumnii!
Cristy tu cum mai stai zi ? ...si pina la urma pe cind prima monitorizare...in ce perioada esti mai concret ? Sus moralul,tot inainte cu optimism!
Ralu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andriushca spune:

Buna fetele!
Alexa 28, saru`mana pt tratamentul pt sot ce mi l-ai scris. el ia deja acid folic, zinc, vit E si eu iau cam la fel. ai avut dreptate cu doctorii de la Giulesti, sunt draguti si delicati.
Gabitu, am scapat ieftin cu HSG. nu a durut, ca la ciclu sau chiar mai putin, trompele sunt permeabile. proba cotte slab pozitiva.
dr. Bucur a "vazut" aderente la trompe (sunt cudate, sinuoase) si mi-a indicat si laparo, o sa o fac luna viitoare.
fetelor, aderentele astea, daca exista intr-adevar, inseamna musai endometrioza? asta inseamna ca s-ar putea sa ma mut cu arme si bagaje aici la voi.
va pup pe toate!

andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Buna iubitele!
Adelamariasunt calma iubita, am jis.Dar mai am cate un semn de intrebare,dar stiu ca trebuie sa am rabdare si e cum vrea Doamne Doamne.Deex. cand mi-am facut testul in prima zi de inarziere eram convinsa ca nu sunt gravi si deja asteptam sa vina ca sa trec la un nou plan, asa cum facem toate.De-abea astept sa vi cu vesti noi despre BB-le nostruSunt convinsa ca vor fi vesti foarte bune si bucurie multa
Liliana inca in intarziereDar nu mai fac teste ca am citit ca e mai bine sa mai astept.Si in cazul pozitivarii e cu surprize si ia timp, nu-i la toate cum scrie pe prospect.A, stii ce uitasem sa spun:sambata mi-a curs maro si gros, dar putin.Eram convinsa ca vine si ...ciuciu, ca nu-i.Sa fie implantarea,tarzie si maronie?Egal asteptam si vedem.Stii ce am mai auzit?Ca alte fete dupa primul Fiv nereusit au ramas gravi natural.Asa ca nu se stie nici la tine mai ales ca ai reusit o data,Eu nu am ramas inainte de laparo, chit ca am muncit cateva luni.Iar dupa laparo este prima tura cand incerc.Si nu stiu inca decat ce spun testele.
Boo vezi ce faci cu perioada roz, poate inghit fo barza.Si cu durerile alea,daca e de tranzit treci la artileria grea si mananca prune uscate sau bea ceai diuretic.Poate reusesti sa scapi de dureri sau macar sa elimini o supozitie.
Andriushca mi-ar place sa te avem doar prietena, nu si coleguta.Aderentele pot fi si de la altceva(operatie,de ex)nu doar de la endo.Multa bafta la laparo.Daca suspectezi endo tu si dr.,minunat ar fi sa te poti programa cand esti la CM, se vad mai bine leziunile active.Eu iti duresc Succes si sa nu fie vorba decat de lucruri minore!Multa sanatate!
o zi buna dragelor!
KISSES


nu mor caii cand vor cainii...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralu_t spune:

lucialu de cand asteptam sa vin si io cu dupa tine, ce numai tu dupa noi???
hai fii acolo cumintica, pana nu vin rushii, nu-i totul pierdut. si da-le-ncolo de teste. mai asteapta.
cred ca am avut si primele bufeuri..nu sunt foarte sigura deoarece s-au intamplat noaptea, iar eu am un somn...hm..beton, adica ma pot fura hotii cu tot cu pat si nu ma trezesc. dar imi amintesc la o moment dat ca frigea patul...si ma cam deranja, dupa care mi s-a facut brusc frig. am intuit bine, sunt bufeuri?
oricum, daca s-ar manifesta doar noaptea ar fi minunat, de cele mai multe ori nu-mi amintesc nimic
azi stau cu pumnii stransi, merge sotul la eco si la urolog, sa se analizeze
mi-e frica de ce ii gaseste, si mai rau daca nu-i gaseste nimic...
andriushca, pana nu faci laparo n-are rost sa te alimentezi cu tot felul de presupuneri sumbre.
ioana te aniversezi sau am inteles eu gresit?multi inainte cu sanatate si o casa plina de copii
liliana, boo, gabitu, flori, va pupa ralubine de tot adica..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilianaFi spune:

Lucia daca ovulatia a fost tirzie si implantul e tirziu(si daca sint pete la implant pot fii de la maro pina la rosu)si de aici si rezultatul tirziu pozitiv la teste deoarece abia dupa 3-4 zile de la implant org.incepe sa secrete beta hCG...eu zic sa iti pui niste utrogestan(cum stai cu progesteronul in mod normal?).....vezi ca se poate intra din nou pe situl de infertilitate al dr.T unde are si explicatii-simptomele sarcinii din prima luna...asteptam vesti in continuare...sa auzim de bine!
Ralu cam asa sint bufeurile dar asta e viata...mergem inainte(cu toate 3 injectii!)bafta multa pt sotul tau...!
Numai bine fetelor !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Ralu nu da ca doare!SUNT CUMINTEEE!Ca oricum nu pot sa fac nimic impotriva vantului...ca ma stropescScuze de pitorescul exprimarii.Bafta mare la sot!Sa fie calm ca un sensei(parca asa le zicea la aia cu karatele)Tinem pumnii!
Liliana cand ai si un endocrinolog sau fginecolog bun(la TM nu l-am gasit) poti face hormonale,dar eu singura data cand am fost sa-mi fac hormonale-mi-a luat numai prolactina care spunea ca e buna, sa continui cu Diane si eu eram varza-endometrioza.Asa ca nu stiu cum stau cu progesteronul.Cred ca bine, dupa cum semnalizeaza corpul inainte invazie.Ca de obicei am simptome de gravi inainte.O sa pun si de-ala dar sa fiu sigura ca e vorba de o sarcina, sa nu fac sa-mi intarzie inutil.Si zici ca ala micu pana sambata a fost golanc si a umblat prin uter, ca Adelamaria cu imobiliarele sa-si caute locuinta buna?Mi-e greata si parca am niste apa in cap.Dar totul neaccentuat.Si mai ma mananca si tzitzili,al meu spune sa le scarpin mult(ca cresc)Eu i-am spus sa nu rada prea tare, ca daca e sarcina nu se mai poate prostii-juca cu eleSi purcelu a spus ca daca le vede si stie ca sunt numai ale lui e OKNa, mai spune ceva!
Jubica stiu ca de obicei esti scurta si la obect, dar sper sa ne dai o veste-da-mi o veste/ da-mi o veste BUNA
Gabita este chiulangioaica azi.Na, ca te-am parat.De parca nu se vedea
KISSES


nu mor caii cand vor cainii...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilianaFi spune:

Lucia...da,da...asa fac micutii se plimba prin uter cautindu-si locul ce mai bun...copilasul tau e pe partea unde ai avut durere(contractia uterului care se stringe in jurul micutului pt a-l ajuta cu implantul)....cauta-ti colul...si vei vedea ca e inalt,pastos-rotund...

...eu zic sa iti pui utrogestan pt a hrani copilul !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MLaura spune:

buna fetelor,

este pt prima oara cand scriu aici, acum 1sapt, am facut laparoscopie si am fost diagnosticata cu endometrioza.Am facut operatia cu dr. Tutunaru de la Elias .Azi am fost sa imi scoata firele si mia dat sa fac tratament cu diphereline care dureaza cam 3luni. Imi poate spune si mie cineva mai multe despre acest tratament, dr. mia spus ca nu o sa mai am ciclu , o sa imi fie rau? Va rog cine a facut acest tratament sa imi spuna si mie daca mai are si alte reactii adverse.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristy1977 spune:

buna fetelor, vad ca a fost cevca activitate pe forum azi. eu am avut o zi foarte aglomerata, cea mai mare parte mi-am petrecut-o asteptand in diverse locuri ziua de ieri, iar acum ma bucur de o binemeritata pauza.
ralu, asa voi proceda, pentru moment nu iau nici un fel de decizie radicala. voi astepta cel putin 3-4 luni sa vedem ce se intampla, cum o sa ma simt dupa ce trec efectele zoladexului, incep monitorizarile, dinn cate stiu eu sotul este f. apt, dar vom face niste analize, daca pana in toamna nu se intampla nimic cred ca voi merge la o a doua laparo, pentru ca din pacate, nu am prea mult timp de pierdut. imi pare insa rau ca am avut asa ghinion, pe de alta parte ma gandesc ca e si vina mea, pentru ca trebuia sa ma documentez mai bine inainte de a lua decizia de a face laparo la primul doctor care mi-a propus, asta e, omul din greseli invata.
iti tin pumnii, sper ca la tine totul sa mearga ca la carte
flori, o experienta foarte asemanatoare cu a ta am avut si eu la spitalul pantelimon, in 2004, instilatii timp de 4 luni (care mi se pare o procedura barbara), fara nici un fel de alte analize, cand de fapt eu aveam endo, inca jumatate de an pierdut fara nici un rezultat si m-am pricopsit si cu o frumusete de infectie de la ustensilele lor "sterilizate".
prin cate trebuie sa mai trecem oare?, te pup si-ti urez noroc in continuare
lucialu,eu pe zi ce trece cred mai mult ca tie acolo cineva sus ti-a pregatit o surpriza frumoasa, te pup si ma rog pentru tine
liliana, pai am luat decizia de a intrerupe tratamentul cu zoladex, din moment ce doctor T mi-a zis ca este apa de ploaie daca nu m-a curatat, astept sa vina rusii si apoi monitorizari, probabil peste vreo luna, sunt putin emotionata, nu am mai facut niciodata monitorizari, te pup si hai sa ne luptam in continuare cu boalal asta
adelamaria , graviduta noastra, ce bine ca ne mai scrii, ne dai putin din energia ta, eu am incercat sa vad si partea buna a lucrurilor, poate ca a considerat ca nu poate opera, si mai bine a facut daca nu se pricepe, ca cine stie ce mai puteam pati... implanturi de endometrioza mai am sigur, asa ca probabil ca in final voi ajunge din nou la laparo, ai grija de tine si de micut
boo, munceste din greu, esti intr-o perioada in care sansele de a face un bebe sunt foarte mari
doamne cata mai pleasca sunt
pup pe toate fetele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

MLaura bine ai venit printre noi!
suntem mai multe care am facut injectiile, unele acum le fac.Eu anul trecut tot imediat dupa laparo.Ideea e ca se fac pentru ca sa distruga celulele microscopice care nu au putut fi observate la interventie,datorita micimii lor si astfel, ovarele fiind in pauza sa nu mai secrete estrogen,hormonul cu care endometrioza se hraneste.Dupa ce vei termina injectiile,CM va reveni de la un punct zero ca sa spun asa.Eu sunt unul din exemplele nashpa care a avut efecte secundare-bufeuri de menopauza(apropo de asta Ralu pe mine ma trezeau din somn si transpiram instant si le aveam si ziua-deci esti norocoasa).Scuze.Deci pe langa ele, am fost uscata si fara pofta de dragosteala,am avut probleme cu umarul-ma durea si paraia,dar mai ales am avut depresii si stari neobisnuite de nervi.Depresiile au fost si pe fondul bolii,dar cam asa am fost eu la vremea respectiva.asta nu e musai sa ti se intample si tie.Dar este bine sa fi in tema atat tu cat si cei din jurul tau, special sotul.trebuie sa intelega prin ce treci, sa se incarce cu rabdare si sa te sustina.Sigur iti vor mai raspunde si alte fete.Nu dispera, nu esti singura, poti sa scrii absolut tot ce simti si ce vrei pentru ca toate suntem in tema pe pielea nostra si te vom ajuta cat vom putea,iar tu la randul tau ne vei ajuta pe noi,ai sa vezi si te vei simti mai bine.
Liliana am incercat shmecheria si am observat ceva schimbat.Acum nu stiu ce-o fiCulmea este ca din cand in cand am dureri ca vine si chiar curge de sunt sigura ca a venit, dar nu-i CMSalivez ca un buldog,noroc ca sunt om in toata firea si tin sub controlNu am luat inca utrogestan, dar inainte de marea incercare, luam pastiluta zilnica cu vitamine si minerale, care in sarcina este interzisa.Asa ca mi-am cumparat Elevit,sa asigur totusi imunitatii corpului si unei eventuale sarcini necesarul zilnic de vitamine.O intrebare:de ce ne-ai facut verzi?Adelamaria este sigur gravi si cu vechime deja, dar la mine...no se shteie
Cristy sa te auda Dumnezeu!Multumesc iubita!Acum te odihnesti ai?Daca ai avut zi grea se cere...
KISSES


nu mor caii cand vor cainii...

Mergi la inceput