Mamici de iulie-august 2007 (41)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ashera spune:

Salutare fetele :-). Azi dimineatza m-am trezit cu o "minunatie" de herpes la nas (care si doare ingrozitor). Inainte de a ramane insarcinata foloseam ptr astfel de situatii unguent cu aciclovir. Asta e ceva antibiotic parca.. Mai pot sa folosesc asta ? Sau imi recomandati alceva ? ..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

Ashera aciclovirul este interzis in sarcina, se recomanda doar in cazuri extreme, anumite infectii insa nu la un herpes. Nu pot decat sa-ti zic de remedii babesti, mie imi trece daca umezesc locul apoi pun ness pe el si il las asa sa se usuce (ness praf nu facut). Insa cel mai bine e sa-l ignori si sa-l lasi sa-si faca damblaua.

Luna 23 sapt+
www.alina-jaime.co.uk/main.php?g2_itemId=2623" target="_blank">Adelise Raluca
www.alina-jaime.co.uk/main.php?g2_itemId=1036" target="_blank">Cosmin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ily7 spune:

Ioana75 , cu sau fara amnio, la tine am vazut ca "matrita" e tare buna . M-am uitat la pozele cu Miruna si-mi place teribil. Si asta e mare lucru pentru ca nu sunt genul care considera ca "toti copiii sunt frumosi".
Ea are o fata senzationala, e buna de reclame.


ily 23 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana75 spune:

ily, multumesc esti draguta. Sint sigura ca si matrita voastra e buna, astept pozele la vara.
Anto, vad ca pui emoticoane care tzopie, deci esti bine.

Ioana, mama Mirunei (25.08.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Antoanela23 spune:

quote:
Originally posted by Samurai-lady

ANDUTZY-scrie pe ham ca se poate folosi de la 0 luni la 24 luni.
Are tot felul de desene cu toate pozitiile in care poate sa fie tinut bebelika.Pretul cu TVA este cel de jos,de 3480 yeni.
1$=119 yeni,vine cam 30$ hamul.
Samurai-lady 24 weeks si bb Ken 4 ani




Ma bag si eu ca nu ma pot abtine.
Treaba cu folositul pana la 18-24 luni e f relativa, adevarul e ca-l poti folosi cat te tine spatele. Eu am alt model care tine pana la 15kg, conteaza si cum e facut sa distribuie greutatea pe spatele tau, dar oricum dupa ce Victor a avut 7-8kg nu l-am mai putut folosi, simteam cum mi se taseaza coloana. Sotul a mai rezistat vreo luna si apoi l-am abandonat.
Asta nu inseamna cu nu e f util, dimpotriva, dar e bun cand bb e mic.

Anto 28 siVictor (8 octombrie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ashera spune:

Luna multumesc tare mult. Atunci o sa stau cu botikul umflat si o sa astept sa treaca de la sine. Nu asi vrea sa folosesc absolut nimic ce ar putea dauna la bebe :-). Sper sa nu se extinda herpesul si la alte zone, ca am auzit ca e foarte periculos la nastere..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AndraZ spune:

Lavinia, eu port ochelari, dar am dioptrie mica. Dr mea mi-a zis sa revin la control dupa sarcina pt ca atunci putem vedea cat si cum a crescut, in cazul in care va creste. Plus ca am citit ca in timpul sarcinii se schimba dioptriile, dar doar provizoriu, urmand ca ele sa isi revina, in cele mai multe cazuri, dupa nastere. Asa ca eu zic sa faci doar un control de rutina si sa vb cu medicul tau despre posibilele modificari. el iti va spune daca sunt definitive sau nu.

Ashera, eu chiar acum am venit de la farmacie, Centrofarm, unde am vazut ca exista niste plasturi pentru herpes. Intereseaza-te daca poti folosi asa ceva, pt ca despre unguent stiu ca nu e bun in timpul sarcinii.

Ioana, ce ma bucur ca vei avea tot o fetita!Sa va traiasca ambele fete si lui tati toate 3! Va fi super pt Miruna sa aiba partener de joaca....La noi tati si-a dorit mai mult fata decat baiat si se pare ca Y-i a dat mai putini, ca sa fie sigur ca ii ies planurile.

Andra
25/26 s Mara Teodora


"Cere si ti se va da!"
nunta
mami si tati
Mara Teodora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

quote:
Originally posted by Ashera

Luna multumesc tare mult. Atunci o sa stau cu botikul umflat si o sa astept sa treaca de la sine. Nu asi vrea sa folosesc absolut nimic ce ar putea dauna la bebe :-). Sper sa nu se extinda herpesul si la alte zone, ca am auzit ca e foarte periculos la nastere..



Iubita herpesul periculos la nastere e cel sexual, adica apare in zona "aceea" si este periculos numai daca erupe sau este aparut deja in momentul nasterii.

Daca ai herpes la gura sau nas nu are cum sa se extinda in zona genitala. Cel genital se ia pe cale sexuala sau cu spunea cineva mai demult, toaleta, prosoape infectate etc. Deci nu te speria.

Luna 23 sapt+
www.alina-jaime.co.uk/main.php?g2_itemId=2623" target="_blank">Adelise Raluca
www.alina-jaime.co.uk/main.php?g2_itemId=1036" target="_blank">Cosmin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mioara2004 spune:

Buna fetelor!

Eu sunt la servici pe baricade, dar mai am o ora si mai vin doar martea viitoare...
In legatura cu dunga de pe burta, mie mi-a aparut de vreo 2-3 luni si este foarte pronuntata, maro inchis. Sper ca dispare dupa nastere. Si buricul deja asa a iesit ca se vede prin bluza...Toata zona este foarte pigmentata ca zici ca-s murdara...
Eu schimb saptamana maine...
Va pup

Poza 23 saptamani
Mioara 28+ Doru Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oaana spune:

JOUJOU,SI EU MA SIMT MARE,DAR MA SIMT BINE,MAI GREU E CANDE MA INTORC IN PAT,SI MA DOR OASELE INGHINALE,DE PARCA MA DESFAC IN DOUA,DAR CUM MAI AM O SARCINA LA LA ACTIV STIU CUM ESTE...ORICUM ACUM AM O SARCINA MAI USOARA FATA DE PRIME,DIN TOATE PUNCTELE DE VEDERE,MAI PUTIN UNUL..ITI DAI SEAMA CARE...
DAR CE INALTIME AI TU?

oana
mami lui Iosua(5 oct. 2005) bb2 26+
["url=http://new.photos.yahoo.com/oanavpopa/albums"][/url]

"fiecare rasarit de soare e o noua speranta"

Mergi la inceput