Mamici de iulie-august 2007 (41)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns jeni71 spune:

Salutare din nou!
Sunt ordinari la faza cu compensate/gratuite pt gravidele cu venituri mici. Eu cand am ramas insarcinata nu lucram si mi-a zis clar dr de familie ca pt gravide toate medicamentele si toata asistenta pe timpul sarcinii e gratuita. Asa ca dr care fac asa ceva sunt nesimtit si-si tin fondurile pt bolnavii lor preferati!
Nici eu nu am facut listeria, iar de toxo nu mi s-a zis (inca_ sa o mai repet, dar subscriu ideii ca nu traim in glob de sticla respirand oxigen pur. La prima sarcina acum 11 ani in afara de clasicele analize de sange repetate la trimiestru nu se dadeau alte analize, ca sa nu mai vorbim de acum 100 ani. Ideea e sa avem incredere si sa gandim pozitiv ca copilul si noi vom fi sanatoase. De acord ca tot ce spune medicul ca trebuie facut ca analize sau precautii in sarcina trebuie respectat, insa la fel de importanta e si gandirea noastra pozitiva.



Jeni 23+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Joujou spune:

Buna mamici !

Am aparut si eu pe-aici, ca tare dor mi-era de voi. Am citit putin din urma si am aflat ca Brazuca noastra este de acu' oficial o duamna, cum ar zice Luna. Felicitari, felicitari, felicitari, frumoasa doamna, multa fericire si Casa de piatra!!! Sa va mearga la toti trei din plin!

Noi (adica eu si bb Matei din burtik) suntem in CM inca o saptamana de-acu-nainte , doar ce am venit de la dr. de familie sa ne prelungeasca "sederea" si, credeti-ma, am fost rugata sa mi-l prelungeasca, iar data trecuta cand am fost tot pt. CM mi-a scris ea singura reteta pt. Elevit si Utrogestan gratuit, fara sa-i cer eu. Deci, fetelor, se poate! Bineinteles ca si eu sunt "atenta" cu ea, mai o bobo, mai un suculet, o cafeluta acolo....ca deh, asa merge treaba la noi la romanika.

Otilia, ziceai ceva de o problemita la sfarcul drept, eu am cam aceleasi simptome la cel stang, se increteste precum o pruna uscata, dar neuniform, adica isi face fel si fel de gogoloaie, atat ca nu ma ustura. Dr. a zis ca e de la lactatie, si e mai pronuntat la stangul pt. ca pare-se ca e mai "productiv", acum vreo 2-3 saptamani chiar a curs ceva din el de mi-am patat tricoul , semn ca lapticul e pe-aproape

Joujou20 saptamani cu Matei Cristian
uite cat sunt de mare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns X-ray spune:

am sunat sa-mi comand perna si nu mai au in stoc.ma suna zilele astea sa-mi spuna cand primesc.

alina 25+ cu bb Elisa
asa crestem noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns otim spune:

Joujou - c-am ceva de genul , dar si umflat . Oricum mergem la doctori sa vedem ce au sa zica ( nu special pentru asta ) , dar nu aveam rabdare mai o zi doua .

Fetelor din Iasi am gasit pe net un magazin pe str.Nicolina nr. 27 la voi cu multe lucrusoare pentru bebe (asta numai in cazul in care va intereseaza ) .



Otiliainceput 24+Laurentiu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanabbb spune:

ufff...a mai aparut o problema acu...

stiti cumva..dak nu am carte de munca nici eu si nici sotu....cand voi naste va trebui sa platesc spitalizarea??????????????????pleaaaase ...dak stiti ceva....

oana25+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oaana spune:

buna ziua frumoasele,vreu si eu va rog site-ul acela de unde cumparati voi perne in forma de semiluna.....eu vrusei sa-mi fac-caci stiu cum-dar nu gasesc polistiren granulat,cica e cel mai bun,mai ales ca dupa ce nasti,il poti tine pe bebe pe perna aceasta....
si va mai rog ceva,ca eu nu ma pricep deloc,cum sa scurtez carnatul ala de la yahoo.photos...etc,cum aveti voi,ex:poze bebe,etc,multumesc.
a.si am fost azi la masurat,etc...am 75 kg si 105 la burtica..

oana
mami lui Iosua(5 oct. 2005) bb2 25+
["url=http://new.photos.yahoo.com/oanavpopa/albums"][/url]

"fiecare rasarit de soare e o noua speranta"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns greierash spune:

salutare fetelor dragi!!
Ma bag si eu in seama la subiectul cu doctorii de familie, pentru ca tare ma intriga situatia asta!!! Nu ma pricep eu foarte bine, dar mie cand imi da trimitere la analize, sau cand imi face o reteta compensata, imi trece acolo un cod si le mai aud pe asistente ca se intreaba una pe alta "cat e pentru gravide?" si i se raspunde cu vreo 3 cifre .... ma rog ideea e ca eu inteleg ca sunt niste coduri, nu? Si e un cod pt gravide , unul pt persoana salariata, o fi si pentru "gravida si salariata cu salariu mic"? Si ce inseamna mic? Si cand esti in concediul ala de 126 de zilke cum esti salariata sau gravida?
Scuze pentru debitul... "verbal" dar ma inerveaza astia cu sistemu lor.... In alta ordine de idei, dr mea de fam e super...imi da CM dc vreau , compensate , etc...

greierash 27+

- "Traieste clipa" -

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mioara2004 spune:

OAna, nu ai platite asigurarile de sanatate? Daca vrei sa le platesti trebuie cu 5 ani inainte...
Eu stiu ca nu ai probleme...Uita-te pe www.cnas.ro, acolo zice ca :
"Urmatoarele categorii de persoane beneficiaza de asigurare, fara plata contributiei:...f) femeile insarcinate si lauzele, daca nu au nici un venit sau au venituri sub salariul de baza minim brut pe tara. "


Poza 23 saptamani
Mioara 28+ Doru Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Joujou spune:

quote:
Originally posted by oaana

buna ziua frumoasele,vreu si eu va rog site-ul acela de unde cumparati voi perne in forma de semiluna.....eu vrusei sa-mi fac-caci stiu cum-dar nu gasesc polistiren granulat,cica e cel mai bun,mai ales ca dupa ce nasti,il poti tine pe bebe pe perna aceasta....
si va mai rog ceva,ca eu nu ma pricep deloc,cum sa scurtez carnatul ala de la yahoo.photos...etc,cum aveti voi,ex:poze bebe,etc,multumesc.
a.si am fost azi la masurat,etc...am 75 kg si 105 la burtica..

oana
mami lui Iosua(5 oct. 2005) bb2 25+
poze bebe

"fiecare rasarit de soare e o noua speranta"



Gata! S-a rezolvat! niste ghilimele puse unde trebuie, adica inainte de http, (si nu inaite de url, cum erau puse) si denumirea linkului, adica [blue]poze bebe[blue], dupa ce inchizi prima paranteza patrata care contine "carnatu'" http://new.photos.yahoo.com/oanavpopa.... Aaaa, si fara spatii intre
Apropos, iosua al tau e un scuuuuuuump!!!!

Joujou20 saptamani cu Matei Cristian
uite cat sunt de mare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns X-ray spune:

perna e pe bebelusultau.ro.asa ciuda imi e ca nu o au acum pe stoc,dar cica vine in 2-3 zile,si o vad utila si pt bb.


alina 25+ cu bb Elisa
asa crestem noi

Mergi la inceput