Mamele de baieti

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns simali spune:

quote:


O cunosti cumva?
quote:



E tara plina de ele. Cred ca tipele astea au descoperit clonarea inaintea tuturor si o practica de mii de ani intr-un fel de secta dubioasa...

alice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

nici eu n-am soacra,ca a murit inainte sa ma casatorsc, dar din ce vad...relatia ginere -soacra e mult mai buna decat nora-soacra.
en va urmaresc, sunt mama de fata da vine baby boy in septembrie....



Sabina si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia


Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magnolia spune:

Si eu sunt de acord cu Simali...( din pacate) -mai bine as avea argumente sa o contrazic!!!!Iar , referitor la bancul mentionat de Filofteia , desi l-am mai postat pe undeva , ingaduit fie-mi sa-l mai postez o data si aici:Se intalnesc 2 babe in parc , una dintre ele cu un copil de vreo 3-4 ani in brate , iar al doilea , de vre-un an jumate ,pe jos , tinandu-se de fusta ei , tinandu-si cu greu echilibrul. Prietena o intreaba: da' bine , draga , il tii pe cel mare in brate , iar mititelu' se chinuie pe jos?Iar bunica raspunde: pai da, draga , ca asta din brate e a' lui fiica-mea , iar cel de pe jos e a' lu' nora-mea!.... Sper ca n-am contrazis teoria lui Simali

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magnolia spune:

Stimati domni extraterestrii...Nu stiu cu ce sa va conving , dar , daca aveti obiceiul sa rapiti anumite femei , carora le implantati cipuri cu "uraste-ti nora!!!", nu ar fi un efort similar sa-mi rapiti si mie soacra ( sau , ma rog , poate exista si alte "reclamante")si sa-i implantati un cip cu "iubeste-ti nora?"Tin sa va asigur ca sunt de acord sa suport diferenta de pret , si , daca-mi permiteti , o intrebare:de ce nu le rapiti de tot?Stiti voi despre cine vorbesc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mihai33 spune:

Subiectul asta ma face sa ma gindesc la mama mea si la anumite intimplari, apropo de relatia cu nora....cu toate ca este tirziu nu ma pot abtine sa nu povestesc cite ceva.

Mama mea este o persoana cu studii superioare, profesoara, nascuta si traita o viata in Bucuresti... cu toate acestea cind a aparut in peisaj prietena fratelui meu era de nerecunoscut. Fratele meu era impreuna cu o fata ( care acum ii este sotie), inteligenta, cu simtul umorului, educata, eleganta...un om plin de calitati. Comentariile mamei mele despre ea erau de genul: " Vai , dar este prea grasa si nici macar nu tine vreo dieta"( tipa este plinuta, dar arata foarte bine, se imbraca impecabil este plina de viata)...."Nu gateste si nu face piata cum trebuie, nu are grija de el(fratele meu)". Tin minte ca odata i-a zis ca fratele meu nu avea pantofii facuti si ca ar fi bine sa-i zica sa isi faca pantofii dimineata (mama comentind cu mine ca nici nu a indraznit ei sa-i zica sa ii faca pantofii fratelui meu)...inutil ii zicea fratele meu ca isi poate face singur pantofii, ca merg impreuna la cumparaturi ca maninca in oras sau gatesc impreuna , mama parca era turbata;))

Erau impreuna de 7 ani, locuiau impreuna dar mama preciza mereu ca ea (prietena fratelui) nu face parte din familie etc....pina intr-o zi cind s-au decis sa se casatoreasca, repet dupa o relatie de 7 ani timp in care locuisera impreuna...vestea a venit ca un soc pentru mama care nu se astepta la asa ceva;))(tin minte ca am intrebat-o la ce credea ca duce relatia asta si normal nu mi-a dat nici un raspuns logic). A facut adevarate drame ca fratele meu nu s-a consultat si cu ea in luarea deciziei, ca nu i-a cerut parerea referitor la casatorie(fratele meu avea atunci 29 de ani si era absolut independent financiar de parinti de ani buni). A amenintat ca ea nu vine la nunta...ma rog, ca sa nu o lungesc la infinit ca as putea scrie un roman a incercat tot ce a putut...pina la urma vazind ca nu e nimeni impresionat de amenintarile cu lipsa de la nunta a venit si s-a comportat foarte frumos, iar acum se plinge ca nu a fost implicata in organizarea nuntii si cind i se aminteste ca pina cu o zi inainte de nunta ea nu venea zice ca nu am inteles noi bine;)) si ca ea nu a zis asa ceva.
Fratele meu are o casnicie reusita, sotia lui trateaza cu umor relatia cu mama mea si toate comenatriile pe care soacra le face...

Partea cu adevarat amuzanta si oarecum paradoxala este ca de ceva timp parintii mei locuiesc cu mine pentru citeva luni....eu imi impart viata cu un barbat, deci nu ar fi cazul tipic soacra-nora, dar nu si pentru mama;)) care face eternele comentarii..."Nu ti-a gatit nimic, nu se poate sa nu-ti gateasca chiar nimic", il prinde pe partenerul meu la bucatarie si ii tine prelegeri interminabile, adevarate discursuri, despre ce iaurturi sa cumparam, ce legume si de unde, ce detergenti sa folosim si tot asa... Ma urmareste dimineata cind plec la job, vede cum sint imbracat dupa care il suna pe prietenul meu care evident e tot la job si ii zice "Auzi dar Mihai de ce nu poarta X camasa? Sa-i mai dai si camasa sau bluza cutare sa o poarte"( nu o pot face sa inteleaga ca ma imbrac singur etc). Noi tratam situatia cu rabdare, intelegere si umor fiinca m-am convins ca nu am ce sa fac...oricum nimeni nu e suficient de bun pentru baietii ei;)

Eu inclin sa cred ca tot acest comportament al mamelor de baieti are explicatii psihologice si ca teoria lui Freud nu este lipsita de adevar.

Mihai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriana spune:

Ce haios! Mama care nu vrea sa accepte pe nora, dar accepta pe iubitul fiului ei
Off.. ce bine ca am ajuns si aici, in sfarsit aceste relatii nu mai sunt refuzate si ascunse de ochiul iscoditor al familiei.

Da... din tot ce am auzit pana acum, ea pare a fi soacra perfecta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

Mihai mi-ai inseninat ziua cu postarea ta!
sa-ti traiasca mama!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisimuky spune:

Mihai, felicitari pentru curajul de a marturisi ca iti imparti viata cu un barbat!

Mamica de nazdravan Rares si Mihnea

Good things last forever.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

Soacra mea este soacra de doua nurori (are doi baieti) si din cate am inteles a avut ceva show-uri cu cea mare, nedreptatite credeam eu insa n-am fost acolo sa vad cu ochii mei ce si cum. Adevarul e ca a mea cumnata e cam dificila si in relatia cu sotul ei si cu noi insa nu stii niciodata ce s-a intamplat.

Cu mine insa se intelege super, ma iubeste (cred eu) m-a mai calcat ea pe coada din cand in cand insa sunt convinsa ca si eu pe ea, a mai facut ea comentarii la fiu-su' dar i-am aratat ca stiu si s-a potolit. Si nu cred ca a fost din rautate ci doar asa cum face orice mama cu copilul ei "ti-e bine, mama? esti fericit?" in atare situatii.

In rest cu mine se poarta extraordinar, iesim impreuna in oras, ne sunam, ne pupam si complotam de minune, sincer nu am ce-i reprosa.

Cat despre mama (mama de baiat si fata) si eu ca si Mihai spun ca este soacra, desi am descoperit asta in timp, fratele meu este cu 9 ani mai mare decat mine deci cat eram mai mica am tins sa cred ca mama are dreptate. Insa acum cand imi aduc aminte cum se purta cu cumnata-mea mi-am dat seama ca a fost soacra. I-a zis ca o ajuta cu fetita dar apoi ajutorul a constat in "eu te ajut dar tu joci cum cant eu", adica mai exact nimic din ce facea cumnata nu a fost bine, nu o schimba, nu o imbraca, nu o spala nu o hranea cum trebuie, fratele meu cum este si normal intervenea in apararea sotiei si asa se iscau certuri de proportii astronomice. Plus se baga in treburile lor zicea ea ca avea bune intentii insa incerca sa-i bage in cap cumnata-mii ca frate-miu o inseala iar cand ea ii spunea fratelui meu si el se lua de mama ea plangea ca a incercat sa-i faca un bine ca fetele si cumnata nu a inteles.

Luna 22 sapt+
www.alina-jaime.co.uk/main.php?g2_itemId=2623" target="_blank">Adelyse Raluca
www.alina-jaime.co.uk/main.php?g2_itemId=1036" target="_blank">Cosmin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zenon spune:

Mda, s-ar putea sa fie reziduurile societatii patriarhale in care baiatul aducea mindria familiei, ii ducea numele mai departe si primea toate onorurile. A zis bine simali, dar se pare ca sentimentul acela primar e trait si de femei educate, ca mama lui Mihai (misto soacra, nu face discriminari).

Mergi la inceput