Mamele de baieti

Mamele de baieti | Autor: zenon

Link direct la acest mesaj

Bai, nu se mai poate. Povestea lui mirachi a pus capac. Sper ca realizati ca nu e nevoie sa dezvolt problema soacrelor pe acest forum.(pentru ca majoritare sint femeile, s-ar putea ca soacrele lor sa fie bagate mai in fatza, dar am auzit de mai demult ca e ceva in neregula cu mamele de baieti) Le-am citit (provestile), am vazut ce se intimpla (eu n-am trait asa ceva ca sint la 7000km departare. Pare pasnica, n-am avut timp sa aprofundez relatia cu ea, dar nu bag mina in foc).

Ce se intimpla intre o mama si baiatul ei? Clar este mult mai mult decit intre o mama si fetele ei. Ce relatie este? Ma lamureste si pe mine cineva? E gelozie? E ura, e invidie, de ce se poarta cele mai multe mame de baieti asa cum se poarta? De ce e asa de greu de taiat acest cordon ombilical? Din ce e facut, frate? Otel? Nu spun ca barbatii sint mototoi, multi lupta sa se rupa din aceasta strinsoare, sint si ei obositi si epuizati de aceasta lupta continua la care-i supune mama: ei trebuie sa aleaga intre mama si sotie. De ce? Ce e in capul unui astfel de parinte?

Mamelor de baieti mici, voi ce parere aveti?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Cred ca ar trebui facut un sondaj. Sunteti multumite de soacra? Va face viata un iad? Da sau ba? Pentru ca nu-mi inchipui ca majoritatea soacrelor (mame de baieti) sunt asa. Ar fi chiar interesant de aflat cate fete de pe forum au soacre "dezastru".
Eu n-am soacra, a murit inainte sa apuc s-o cunosc. Matusa mea insa, mama a doi baieti, este o soacra minunata ( stiu asta pentru ca o apreciez mult ca om si mai sunt si prietena cu sotia varului meu si vorbim orice). Si cu viitoarea sotie a celuilalt var se intelege la fel de bine. Isi iubeste baietii si le iubeste si pe cele care ii fac fericiti. E normal, e firesc asa. Nora nu e o intrusa, e cea care il face pe baiat fericit si cea care este/va fi mama nepotilor ei. La fel gandesc si eu (am un baietel).
Mi se pare o mare prostie, mama de baiat fiind, sa vezi in nora sau in orice prietena/ iubita o rivala. Sa le indepartezi pe toate numai ca sa-ti tii baiatul langa tine. E chiar patologic (vezi filmul "Cantec de leagan" cu Jessica Lange).
De asta eu nu cred ca putem generaliza spunand ca toate sau aproape toate mamele de baieti au o problema. Depinde de la caz la caz.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamitzica spune:

Soacra-mea nu mai este,Dumnezeu sa o odihneasca dar mi-a mincat nervii mult timp pina cind tot fiu-su mi-a deschis ochii ca oricine ar fii fost tot nu i-ar fii convenit.
Personal cred ca este gelozie si imposibilitatea de a intelege ca fiul nu mai e copil de 3 ani caruia sa-i spui ce si cum sa faca si care sa asculte orbeste de ma-sa.
Si eu am baiat si imi doresc din tot sufletul sa ramin normala si lucida-sigur ca vrei binele copilului tau dar copilul este o individualitate care gindeste/simte/viseaza diferit de tine si caruia trebuie sa-i respecti eu-ul.
Cu nora cred ca problema este felul in care o privesti-daca devine un intrus care distruge familia si nu parte din familie e clar ca se declara razboi;ceea ce nu pricep eu e de ce soacrele astea nu se gindesc ca isi pun baiatul la mijloc obligindu-l sa aleaga intre mama si nevasta si raboiul declarat norei de fapt se intoarce impotriva propriei odrasle.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simali spune:

Pasiunea asta pe care o fac unele mame pentru baietii lor are legatura cu latura primara a omului. Ele de fapt nu se valorizeaza ca femei pentru ca parintii lor nu le-au valorizat la randul lor (baietii mostenesc casele, baietii primesc bani de buzunar pana la 35 de ani daca nu se insoara si raman in casa parintilor, fetele trebuie sa se marite si sa le dea sotii daca sotii nu le dau parintii nu se considera responsabili, exista o vorba in popro pentru cineva cu doua fete "am doua pietre in casa" etc.). In momentul in care aceste femei care nu se iubesc au nascut ceva cu putza se poarta ca niste gaini care au facut un ou mare de aur. Asta-i la oamenii primitivi si needucati, la care instinctul primeaza ratiunii.
Apoi baiatul intra intr-un fel de concurenta cu tatal (lucru normal, mai ales in adolescenta) iar mama in loc sa fie de partea tatalui trece inexplicabil in tabara fiului, criticandu-l pe tata (ea de fapt, dupa 15-20 de ani de casnicie are de fapt alte frustrari si multe polite de platit tatalui si le plateste asa).
Apoi fiul se indragosteste de alta si ea ramane si cu conflictul in casa si cu odorul "suflat".

Mai sus e doar o teorie. Am bazat-o pe experientele mele directe cu mame si tati de baieti.

Si eu sunt mama de baiat. Mi-as dori si o fetita, dar sunt o mamica cam batrana si nu prea ma incumet. Ma gandesc ca nora mea ar trebui sa fie fetita pe care nu o am. Asa gandesc acum... Dar daca ma rapesc extraterestrii si-mi baga in creier un cip cu "uraste-ti nora"? Poate ca asa patesc si restul suratelor mele iar teoria de mai sus e fantezie curata.


alice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns acina spune:

Eu sunt mama de baietel, nu stiu daca ma incadrez intr-un anumit tipar.Soacra mea e o femeie buna , sotul meu tine f mult la ea.
Imi doresc si o fetita .
Nu stiu cum va fi in viitor dar ma rog la dumnezeu sa pot sa-mi inteleg copii fie ei 2 baieti sau un baiat si o fata .

Anca mami de Buburuz Andrei (13.02.2006)
Pozele Noastre
Buburuzul Mic
Povestea Nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

Problemele cele mai mari nu apar la mamele de baieti, ci la cele care au baiat si fata.
Pentru ca este ca in bancul acela:
" Se intalnesc doua prietene pe strada. Si una o intreaba pe cealalta
- Ce-ti mai fac copii?
- Pai s-au casatorit
- Si cum se impaca ?
- Fata a nimerit foarte prost. A luat unul caruia trebuie sa-i duca in fiecare dimineata cafeaua la pat, saraca de ea. Dar baiatul a nimerit-o foarte bine. A luat pe una care ii aduce in fiecare dimineata cafeaua la pat"
Si eu am constat pe propria piele cat adevar este aici. Asta in conditiile in care eu recunosc ca am o soacra buna. Totusi diferenta intre baiat si fata tot apare. De multe ori m-am intrebat de ce? De ce oare considera ca fata are nevoie de mai mult ajutor decat baiatul?

Noroc ca eu sunt foarte multumita de situatia actuala, am mai invatat sa las si de la mine si sa nu pun baza pe soacra. Asa ca il las pe barbatul meu sa faca ce vrea el pentru maica-sa si gata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellej spune:

Eu cu soacra-mea tot ca soarecele si pisica. Cred ca e frustrata ca nu comanda ea viata lui fi-su si nici n-a fost vreodata genul legat de fustele mamei. Am inteles si suportat multa vreme, dar de cand avem copilul nostru am tras linie. Vreau s-o fac sa priceapa clar cine e mama si cine e bunica si ce decizii poate lua fiecare, pentru ca are impresia ca baiatul meu e de fapt fiu-sau. Nu stam cu ea si nici n-as suporta vreodata asta.

Eu vreau sa cred ca n-o sa ma amestec in viata lui fiu-miu cand o creste si ca o sa-mi aduc aminte ca si partenera lui e copilul cuiva si ca nu e el cel mai cu motz. Sper, in orice caz.

Si Dieu nous a faits a son image, nous le lui avons bien rendu.
If God created us in His image we have certainly returned the compliment.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriana spune:

Simali, excelenta teoria ta. O regasesc pe soacra-mea, saraca, in descriere
S-ar putea sa fie asa, dar sincer, mi s-a acrit de soacre
Una din ele, cea a sora-mii, i-a distrus casnicia.
Alta, a mea, isi taraste fiul in proces pentru jumatate din case
Sunt depasita de rautatea lor.. n-au minte deloc din partea mea, numai refulari..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisimuky spune:

quote:
Initial creeata de zenon
Bai, nu se mai poate.
Ce se intimpla intre o mama si baiatul ei? Clar este mult mai mult decit intre o mama si fetele ei. Ce relatie este? Ma lamureste si pe mine cineva? Mamelor de baieti mici, voi ce parere aveti?




Nu stiu daca ati auzit de complexul lui Oedip, eu cred ca despre asta e vorba aici. Sigmund Freud a descris aceasta notiune din Psihanaliza, referindu-se la o legenda a Greciei antice in care Oedip, fiul regelui din Theba, fara sa stie, ucide pe propriul lui tata, Laios, si se casatoreste cu mama lui, Iocasta. In psihanaliza complexul lui Oedip simbolizeaza legatura erotica inconstienta cu parintele de sex opus si rivalitatea fata de parintele de acelasi sex, care se dezvolta inca din copilarie si provoaca sentimente de vinovatie si teama in cadrul unei stari nevrotice. Copilul are nevoie sa infrunte un rival pentru ca instinctul ii dicteaza acest lucru. Complexul lui Oedip reprezinta un stadiu al dezvoltarii psihologice a copilului, ce se caracterizeaza printr-un puternic atasament fata de parintele de sex opus. Are o importanta cruciala in formarea personalitatii in intregime. Apare de obicei la subiectii intre 3 si 6 ani si difera dupa sexul subiectului. La baiat, tatal este iubit si temut in acelasi timp, cu teama de pedeapsa. Iesirea din stadiul complexului lui Oedip si renuntarea la fantasmele legate de acesta marcheaza accesul la stadiul genital si sexualitatea adulta.

Sper ca v-am fost de folos.

Mamica de nazdravan Rares si Mihnea

Good things last forever.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ileana Cosanzeana spune:

quote:
Originally posted by simali

Pasiunea asta pe care o fac unele mame pentru baietii lor are legatura cu latura primara a omului. Ele de fapt nu se valorizeaza ca femei pentru ca parintii lor nu le-au valorizat la randul lor (baietii mostenesc casele, baietii primesc bani de buzunar pana la 35 de ani daca nu se insoara si raman in casa parintilor, fetele trebuie sa se marite si sa le dea sotii daca sotii nu le dau parintii nu se considera responsabili, exista o vorba in popro pentru cineva cu doua fete "am doua pietre in casa" etc.). In momentul in care aceste femei care nu se iubesc au nascut ceva cu putza se poarta ca niste gaini care au facut un ou mare de aur.


alice



Simali,ai descris-o cu exactitate pe soacra-mea! O cunosti cumva?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iepumic spune:


Doamnelor...ar fi interesant daca am avea si parerea "baietilor" aici si chiar si a unor soacre.
Mie nu imi plac generalizarile si nu inseamna ca daca o femeie are un baiat va fi o "soacra-Gheonoaie". Soacra mea este o persoana extraordinara....cateodata ma gandesc ca ma iubeste mai mult decat pe fii-su, desi stiu ca nu poate fi asa, pt. ca ma rasfata infinit mai mult decat pe el: imi face hainute, mancare, ma ajuta la curatenie, il cearta daca face o tampenie. Daca as avea ceva sa ii reprosez ar fi ca l-a rasfatat prea mult dar nu ar avea nici un rost sa fac asta pentru ca si-a dat si singura seama acum si ii pare rau...in fond...nu poti invinui un om de prea multa dragoste. In schimb mama mea, care este si mama de baiat...este o soacra-soacra si pt. sotul meu si pt. cumnata mea....nu este o soacra rea...doar o soacra "ca la carte" (comenteaza mereu, stie ea mai bine, tb sa facem ca ea etc.)
Referitor la mamele de baieti...mai este un aspect de luat in calcul: ce fel de baiat are mama respectiva!!!!!!! Ca si ei...sunt unii dupa fusta mamei si altii independenti din fire....sotul meu de ex. nu se lasa dirijat de NIMENI....nici macar de mama lui sau de mine...in schimb fratele meu....toarna tot la mama si se lasa influentat de ea....desi este cu 10 ani mai in varsta decat mine....sooooo.....totul rodeste mai bine intr-un pamant prielnic...nu?


Iepumic
Noi pozici cu Iepi-Mici
Ajutati-l pe Alex!!!

All's Well That Ends Well.

Mergi la inceput