Mama de la distanta

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns magnolia spune:

La ce cresa din Baia Mare ai copilul , Florinad?S-ar putea sa ne intalnim pe acolo...cand vii in BM cu serviciul...Noi suntem la nr. 3. Eu cred ca tu procedezi FOARTE BINE cu copilul , cel care greseste (probabil neintentionat , doar ca, fiind barbat, are o alta perspectiva asupra educatiei)este , in cazul vostru ( si nu numai), tatal...Sau , ca sa parafrazez pe o alta doamna de aici , Simali , "ascultati-ma pe mine , barbatii n-au instinct matern", sau ceva asemanator , oricum , mi-a placut ideea si sunt de acord!!!!Nu am vrut sa zic ceva rau despre barbati ( asta ca sa nu-mi sara in cap barbatii care activeaza pe aici-norocul meu , in acest caz , ca nu sunt f. multi)-doar ca , asa cum se spune ca "barbatii sunt cei mai buni bucatari" , dar , de fapt , n-o sa intalniti barbati care fac zilnic mancare acasa ( nici macar cei de meserie), tot asa , n-o sa reusiti sa ma convingeti ca exista barbati care se ocupa foarte bine de educatia copiilor lor , chiar daca sunt pedagogi de meserie. Eu cred ca lor le place doar partea "artistica" , "vizibila" si "expozitionala" a unei activitati , in rest , la curatat cartofi , spalat vase si schimbat pampers- au nevastaInca o data , scuze daca am ofensat neshte barbati care nu meritau...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns didita spune:

ba eu am intalnit barbat care gateste zilnic. Eu sunt acasa in CIC si el vine de la serviciu pe la 6 jumate 7 si in fiecare seara el gateste. Si cand zic gateste, gateste nu incalzeste semipreparate si nici conserve (mai exista si pe la noi, dar destul de rar, de cateva ori pe luna), curata cartofi si toate cele (si mai face si tot ce e cumparatura de mancare, ca doar el gateste si el stie ce-i trebuie) Nu se omoara de placere, se plange si el ca nu mai are idei dce sa gateasca ca ii se pare ca face tot timpul acelasi lucru... in fine stiti despre ce e vorba.
Si femeile nu au monopolul educatiei copiilor, adica mama stie ea mai bine ce-i trebuie copilului, tatal sa taca din gura. Tocmai din cauza acestei atitudini barbatii nu se baga. Deja schimbatul scutecelor nu e o placere pt nimeni daca in plus mai vine si celalalt sa-ti zica ca nu asa se pun scutecele si ca el ar face mult mai bine... eu nu as mai face nici un fel de efort.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florinad spune:

didita esti foarte norocoasa! Barbatulmeu nu a facut de mancare nici cand am fost lauza si chiar aveam nevoie de asta. Insa nu pot sa ma plang ca in privinta curateniei face de toate (mai putin WC-ul , scuze). Si stiti care e partea interesanta fetelor? Ca inainte sa ma marit cu el as fi bagat mana in foc ca va fi cel mai bun tata din lume. Mergeam cu prietenii la o bere, prieteni care aveau copil, iar el nu statea deloc la masa ci se juca cu ei, asta pret de 2-3 ore. Acuma sa-l vezi ca face acelasi lucru? da de unde. Si asta m-a intrigat foarte tare. Nu degeaba se spune ca ne cautam barbati care sa stim ca vor fi tati buni, eu cel putin asa am facut, dar daca o sa amo fiica o sa-i spun sa nu se ia dupa asta ca nu tine. i-am spus si lui chestia asta si mi-a spus ca nici el nu intelege de ce este asa. O observat si el acelasi lucru, ca cu alti copii se poarta altfel. Nu ca ar fi rau cu al lui, doamne fereste, dar nu se joaca mai deloc cu el si ii face observatii mai tot timpul. In schimb nu pot sa spun ca, acum copilul fiind cu el intimpul saptamanii e neglijat. E imbracat curat, i se da de mancare (cum-necum, dar i se da), il scoate la plimbare (ca in casa nu rezista cu el, asa zice), dar pana la urma conteaza rezultatul. Am fost la un psiholog cand era copilul mai mic, ca mi se parea ca nu sunt o mama buna pentru el si am vorbit de problema asta a barbatilor. Si mi-a spus ca sa nu-mi fac griji, ca eu il vad numai pe al meu, dar 50% din barbati sunt la fel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florinad spune:

Magnolia, inteleg ca si tu esti din BM. Nu stiu exact numarul cresei dar este la intesectia Alecsandri cu Hortensiei. Acolo l-am inscris si la gradinita. Nr.3 am impresia ca este in spate la Pizza H.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magnolia spune:

Desi mi-am cerut scuze in mesajul anterior , vreau sa imi mai cer inca o data scuze sotului Diditei. Eu nu contest ca exista si asemenea barbati , doar ca eu , si alte 50 de procente din populatia feminina a globului ( daca e sa ma iau dupa statisticile psihologului la care a fost Florinad- desi , dupa parerea mea ,cam cinica , e drept , statisticile respective sunt ori invechite , ori psihologul e barbat)nu i-am nimerit pe cei din jumatatea potrivita. Dar , important e ca , datorita lor , ii avem pe puiuti, nu-i asa? Eu , cel putin , datorita acestui "amanunt", ii iert multe "inabilitati".Chiar si cele din bucatarie. (Sper ca si el , mie).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada spune:

Manifestarile copilului ar putea fi nu numai educatia dar si raspunsul la frustrarea de a nu te avea linga el. Si va urma o perioada si mai grea atunci cind vei fi linga el dar vei fi obosita de sarcina sau ocupata cu noul bebe.
Si probabil ca ii lipsesti si sotului.
Eu m-as concentra sa fac sa mearga relatia dintre ei, cel putin pina ajung acasa si pot prelua din sarcini.
A


PS didita are dreptate prea multe "e copil rau" in mesajele tale. Disciplina e importanta dar eu as acorda o importanta mai mare stabilitatii emotionale mai ales in scurtul timp cit inca o sa mai fii "mama de weekend". Sint minore zic eu lucrurile "rele" pe care le face baietelul tau. O sa ai timp cind te intorci sa le repari, daca nu o sa treaca de la sine.

www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Andrada" target="_blank">Camera lui Marcu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florinad spune:

Mda! Aveti dreptate in legatura cu "copilul rau". Imi dau si eu seama ca puiul meu nu face lucruri chiar atat de grave, dar incomparatie cu copilul pe care-l stiam e o diferenta. Chestia e ca-i spun ca e rau si lui si mai ales am observat ca tatal lui ii spune asta si-l critica de fata cu alti copii. Am tot vrut sa-i spun asta, dar am uitat. Oare repet inconstient greseala mamei mele care ma critica tot timpul ca nu fac bine? Hmm! Mi se pare acum vorbind cu voi, desi am avut o banuiala si inainte ca-i cer prea mult copilului (sau mai bine zis ii cerem). Asta cred ca vine si din nesiguranta ca ceea ce fac poate nu este bine si nu sunt consecventa. Ba il dragalesc toata ziua si apoi ma gandesc ca il rasfat, ba incerc sa-l educ (cand vad ca face numai traznai) si apoi ma gandesc ca sunt prea dura si revin la dragalit. Dar pe viitor, cat voi fi cu el numai in weekend, o sa incerc sa petrecem timp cat mai mult impreuna si sa ne iubim. Partea cu educatia sper sa vina de la sine. Aveti dreptate. Cred ca copilul meu sufera si asa se manifesta el. Va multumesc din suflet. Apoi cand vom fi impreuna tot timpul vom mai vedea. Trebuie neaparat sa-mi rezolv sa lucrez din Baia Mare, macar vreo trei luni inainte sa vina bebe ca sa petrecem mai mult timp impreuna si sa ne revenim, ca daca mai vine si bebe si copilul nu s-a stabilizat cat de cat emotional nu prea vad bine situatia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magnolia spune:

Draga Florinad, intr-adevar , sunt din BM, iar copilul meu mai mic e la cresa din spatele PIZZA H - dar mi-ar face mare placere sa te cunosc , te rog sa-mi scrii pe adresa mea :koralpop@yahoo.com , nu pot sa-ti detaliez aici de ce , dar , printre altele , copiii nostri sunt de varste apropiate , si , daca-ti rezolvi sa vii in BM , putem sa ne intalnim , daca vrei si ai timp si tu.Cu drag , C.

Mergi la inceput