Copilul meu se sperie de straini!!!

Copilul meu se sperie de straini!!! | Autor: anangel_lexi

Link direct la acest mesaj

Poate ca e prematur faptul ca am deschis deja un subiect aici, la cabinetul psi, avand in vedere faptul ca fetita mea nu are decat 6 luni jumate. Dar as vrea sa aflu parerea altor mamici care s-au confruntat cu aceeasi problema si metodele pe care le-au aplicat ele. Fetita mea se sperie de persoanele pe care nu le vede zilnic. Inclusiv de mama mea, care inca lucreaza si nu poate veni s-o vada decat la sfarsit de saptamana. De la o sambata la alta, Maria uita chipul lui Buni si cand o vede, incepe sa planga instantaneu. La fel reactioneaza cu oricine in afara de noi, parintii, si de socrii mei, cu care locuim. Vinerea trecuta am scos-o prima oara intr-un loc public. Am vrut sa mergem la Mc pentru ca acolo nu se fumeaza si au si scaune de bebe. A inceput scandalul din momentul in care am intrat pe usa. Abia cand ne-am urcat in masina sa plecam spre casa, s-a linistit si ea si a adormit. La biserica la impartasit, la fel. Dar ceea ce m-a ingrijorat cel mai mult e faptul ca sambata am scos-o prima oara cu caruciorul intors cu saptele la mine si cu fata spre lume. Dupa 20 de minute a trebuit sa fac cale intoarsa cu ea si a trebuit sa-l sun si pe tati sa ne intampine ca nu mai reuseam s-o calmez. Se sperie din orice: daca claxoneaza vreo masina brusc, tresare si incepe sa planga, daca latra vreun caine la fel, daca tuseste sau stranuta cineva mai tare, la fel...Recunsoc ca eu sunt o fire foarte sperioasa, cu mine seamana asa, dar nu vreau sa fie asa, vreau s-o invat sa fie mai curajoasa decat mine. Nu stiu ce sa fac, va rog, dati-mi niste sfaturi!

de Maria Cornelia (20.09.2006)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

Buna,

Fara suparare!!!
Ai scos copilul prima oara la 6 luni jumate intr-un loc public??????!!!! Si te mai intrebi de ce plange??? Copii trebuie scosi din casa si invatati cu chipuri straine si socializare din primele saptamani de viata!!! Ai obisnuit-o sa doarma in liniste desavarsita? Si asta o afecteaza, la orice zgomot tresare si se sperie. Si nu in ultimul rand, nelinistile tale si temerile tale se transmit asupra ei, fara ca tu sa doresti asta. (Asa, in paranteza iti spun, eu am plecat cu fata mea cand avea patru saptamini, in strainatate, cu avionul!!!)
Daca ai cunostinte care au copii de varsta ei, organizeaza intalniri pt a socializa, iesi cat mai des din casa, chiar cu riscul de a plange mereu, ca se va obisnui. Daca mai tarziu vei vrea sa te intorci la servici, va fi o mare problema sa o lasi cu cineva, ca sa nu mai zic ca ai si tu nevoie de un timp cand vrei sa iesi cu sotul tau, ce te faci???
Si fi optimista, invinge-ti temerile si fricile care poate nici nu sunt justificate, fa-o pentru copilul tau. Doar spuneai ca nu vrei sa semene cu tine.
Cu cat trece timpul cu atat mai greu iti va fi.

Kari

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

quote:
Originally posted by kariguld

Buna,

Fara suparare!!!
Ai scos copilul prima oara la 6 luni jumate intr-un loc public??????!!!! Si te mai intrebi de ce plange??? Copii trebuie scosi din casa si invatati cu chipuri straine si socializare din primele saptamani de viata!!! Ai obisnuit-o sa doarma in liniste desavarsita? Si asta o afecteaza, la orice zgomot tresare si se sperie. Si nu in ultimul rand, nelinistile tale si temerile tale se transmit asupra ei, fara ca tu sa doresti asta. (Asa, in paranteza iti spun, eu am plecat cu fata mea cand avea patru saptamini, in strainatate, cu avionul!!!)
Daca ai cunostinte care au copii de varsta ei, organizeaza intalniri pt a socializa, iesi cat mai des din casa, chiar cu riscul de a plange mereu, ca se va obisnui. Daca mai tarziu vei vrea sa te intorci la servici, va fi o mare problema sa o lasi cu cineva, ca sa nu mai zic ca ai si tu nevoie de un timp cand vrei sa iesi cu sotul tau, ce te faci???
Si fi optimista, invinge-ti temerile si fricile care poate nici nu sunt justificate, fa-o pentru copilul tau. Doar spuneai ca nu vrei sa semene cu tine.
Cu cat trece timpul cu atat mai greu iti va fi.

Kari



Cand am spus prima oara intr-un loc public m-am referit la restaurant, fast-food, etc. Nu mi se pare ca un restaurant sau un fast-food e un mediu propice pentru un bebe mai mic de atat. In societate am scos-o de cand avea 8 zile, iar prima vizita (nu le pun la socoteala pe cele din maternitate) a avut-o la 3 zile. Da, intr-adevar doarme in liniste desavarsita, dar asa a fost de la bun inceput: si in maternitate se trezea de la cel mai mic zgomot.
In ceea ce ma priveste pe mine ma indoiesc ca imi va simti lipsa prea mult: m-am intors la servici de cand avea ea 2 luni jumate. Am mai organizat intalniri cu bebei de varsta ei, dar nu prea avem cu cine sa ne intalnim asa de des...Lumea e ocupata, unii bebei locuiesc destul de departe...In fine, sper sa nu mai dureze mult temerile astea ale ei.

de Maria Cornelia (20.09.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Anangel
e o perioada, stranger anxiety, apare la copii pana in 2 ani parca. Pe noi ne a tinut de la 0 saptamana de viata la 5 luni, era teroare, o caram pe afara in carucior, doar nu aveam voie sa ne oprim sau sa fim oprite. Giulia zbiera pana devenea cianotica, nu suporta sa fie bazaita de nimeni, a fost o perioada grea si ciudata, primeam numai "sfaturi" bune de la toata lumea binevoitoare. Ti as da subiectul deschis chiar de mine pe aici la psi, dar nu l gasesc in arhiva.
Ai rabdare, da i timp bebelinei sa treaca peste aceste frici si isi va reveni.
Giulia nici la varsta asta nu suporta muzica data tare sau zgomotele puternice.

la voi !



Daria & www.webshots.com/user/giulia16" target="_blank">GIULIA_(2004_08_16)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

Off, Daria, sper sa ai dreptate si sa nu fie decat o faza, dar abia astept sa-i treaca. Giuliei i-a trecut asa, pur si simplu, sau ai aplicat tu anumite metode?

Giulia frumoasa si pe mamica ei!

de Maria Cornelia (20.09.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Nicio metoda, pur si simplu ii anuntam pe vizitatori sa nu o bazaie ca nu suporta. Asta a fost de fapt partea grea. Ca nimeni nu poate sa respecte, cred ca e cuvantul potrivit, nevoile unui copil de "doar" x luni ... Apoi cu timpul s a obisnuit si a capatat incredere, oriunde mergeam era o adevarata aventura, precum cu o bomba cu ceas Acum rad, dar pe atunci imi venea sa sar pe geam ca e defect cupilu`. Imi pare rau ca nu gasesc subiectul, il mai caut.
Ooo, am reusit, mai repede decat credeam:
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=38135&SearchTerms=stranger,anxiety


Daria & www.webshots.com/user/giulia16" target="_blank">GIULIA_(2004_08_16)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns myrrha spune:

Anangel, uite inca un subiect pe tema asta

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=93578

La fata mea stranger anxiety a durat cam o luna jumate - acum e foarte sociabila, e adevarat ca se uita dupa mine daca sint straini in jur si uneori vine spre mine, se lipeste de mine, si se uita pe sub gene la strainii respectivi E un moment important in viata bebelusului, cind identifica persoanele familiare si le deosebeste de straini - inseamna pur si simplu ca e inteligenta!

Ce poti face? Sa continui sa iesi "in lume", dar sa reduci vizitele, sa o tii in brate, cind mergeti la buni sa nu i-o dai in brate de la inceput, sa aiba timp sa o recunoasca si sa se obisnuiasca. Si in general sa transmiti semnalul ca e OK strainul respectiv, sa ii zimbesti, atingi, saruti, si bebelusa ta sa vada asta.
Cam asta. Stai linistita, incepe o perioada foarte frumoasa

mami de Agatha (21.08.06)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

Multumesc tuturor pentru raspunsuri!
Myrrha, uite ca nu ma gandisem sa fac in asa fel ca atunci cand o imbratisez pe mama sa vada si Maria treaba asta. E o idee buna! De dat in brate mamei mele nici nu poate fi vorba, Maria incepe sa planga deja din momentul in care mama incepe sa vorbeasca cu ea Dar pana la urma trebuie sa se obisnuiasca. Va dati seama ca mor de ciuda cand vad cat de fericita de fii-mea cand o vede pe soacra-mea si cum se agita sa fie luata in brate iar cand o vede pe mama incepe sa urle!
Multumesc si pentru link-uri, am citit tot, m-am documentat!

de Maria Cornelia (20.09.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirrella spune:

Si fetita mea (are un anisor)se sperie de straini,inclusiv de tatal meu care vine pe la noi la 3-4 zile.De la distanta e ok,dar daca se apropie de ea incepe sa planga instantaneu.De aceea avertizez toate cunostintele ce vin pe la noi sa nu se apropie prea tare de ea,si de la distanta chiar le zambeste.Cand vine soacra in vizita o las cam jumatate de ora sa se obisnuiasca cu prezenta ei,abia apoi ii permit sa o ia in brate,nu e foarte relaxata ,dar totusi nu mai plange...
Nu cred ca e cazul sa iti faci griji,eu de exemplu cand eram mica ma ascundeam cand veneau musafirii ,dar mai apoi cand reusea mama sa ma introduca in atmosfera stateam doar pe langa ei!
Cred ca exact cum facem cu diversificarea de exemplu,introducand treptat alimentele,la fel trebuie sa avem rabdare si cei mici se vor obisnui cu zgomotele si figurile noi .
Eu as zice sa nu o mai pui in carut cand o scoti la plimbare,ci in brate,sau in port bebe,poate daca te stie aproape se simte mai in siguranta...Si poate sa primesti mai multe vizite acasa de la diverse persoane cu care sa se obisnuiasca treptat,cu atentie bineinteles la boli,raceli,descaltat,pupatul fetitei....
Succes si sanatate Mariei!


La ce bun sa contrazici o femeie? E mult mai rentabil s-o lasi sa-si schimbe singura parerea. - Jean Anouilh

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana81 spune:

Buna!
Alex sa iti zic si eu ce am patit, imediat dupa vaccinul de 6 luni adica varsta Mariei, doctora m-a si prevenit ca vom avea probleme. Asa si a fost. Sa fiu mai explicita, mergeam la mamica-mea la firma in fiecare zi (e langa parc) si radea nu avea probleme. dupa vaccin a innebunit, urla de se ineca. Si eu imi faceam f multe griji si am citit in cartea sotilor capraru ca e NORMAL. De la 6 luni copilul constientizeaza si fiecare om care ii zambeste , bbul il vede ca ceva ce ii face rau (cica de la vaccin i se trage). concluzia la 7 luni trece de la sine. Crede-ma ca nu e nimic!! Noi aveam probleme si in parc. Urla f tare. Si dintr-o data au trecut. Si merg acum la maica-mea la firma si rade in hohote .
Sper ca te-am lamurit!
Pupici!

Ioana de Andrei Vladimir(24.07.2006)
nunta Vladimir Botez

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

Ioana , din cate am inteles la voi s-a terminat la fel de brusc cum a si inceput. La noi treaba asta dureaza de 4 luni!!!! De la 3 luni Maria urla cand mergem pe undeva. Si sincera sa fiu nu stiu daca la 3 luni constientiza cine e strain si cine nu, nu stiu...ma simt depasita de situatie, sincer.
ici multi lui Vladi!

de Maria Cornelia (20.09.2006)

Mergi la inceput