Parintele perfect

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns zenon spune:

quote:
Originally posted by Andrada

Eu cred ca parintele bun e cel care alege sa se concentreze pe copil decit pe propria perfectiune. Si nu cred ca exista un parinte bun universal (exista totusi aptitudini) ci un parinte bun pentru copilul sau.

La


Excelent spus, Andrada.
Din pacate sint destui parinti care fac un copil ca sa-si repare neimpliniri, lasitati. Si ii pun copilului in circa tot felul de misiuni: printre care aceea de a sta aproape la batrinete, cit mai aproape, ca de-aia a facut copilul, sa-i aduca un pahar de apa la batrinete.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zenon spune:

quote:
Originally posted by flaviutza

mai bine decat mama si tata n-o sa-l inteleaga nimeni...




ranile cele mai adinci si cel mai greu vindecabile sint provocate de familie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flaviutza spune:

fiecare copil are nevoie de un "prototip" de parinte perfect diferit.
nimeni nu e perfect, deci nici ca parinte nu poti atinge perfectiunea.Insa te poti apropia de ea cat de cat. cum? dupa mine,personal,incercand sa privesti lumea prin ochii propriului copil.sa cresti odata cu el,sa descoperi odata cu el totul, de la primul zambet constient la prima iubire . sa te pui permanent in pielea lui ,sa te cobori la nivelul sau de intelegere si in acest fel sa reusesti sa-i intelegi cat mai bine nevoile.sa fi adultul protector si in acelasi timp sa nu uiti sa fi copil pentru copilul tau.

si, cel mai important, sa-l sprijini si sa-l iubesti neconditionat.

Alexia 02.05.2004(filmulete)
mami si Ale

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flaviutza spune:

quote:
Originally posted by zenon

quote:
Originally posted by flaviutza

mai bine decat mama si tata n-o sa-l inteleaga nimeni...




ranile cele mai adinci si cel mai greu vindecabile sint provocate de familie.



Nu intotdeauna .depinde de familie. de parinti in speta. personal, as putea spune ca bucuriile cele mai mari sunt provocate de familie(parintii mei, sotul,copilul meu)

Alexia 02.05.2004(filmulete)
mami si Ale

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zenon spune:

Cum s-a spus aici, parintele perfect cred ca este acela care-si iubeste neconditionat copilul real,imperfect, nu pe cel pe care si l-a imaginat toata viata sau in cele 9 luni de sarcina.

Am citit intr-o revista: un parinte adevarat, in momentul in care i se naste un copil face doliul copilului ideal si-l primeste cu tot sufletul pe cel din brate, acceptind ca este o persoana si ca rolul lui este de a creste acea noua persoana in asa fel incit el va putea trai autonom.
(cam cum au spus flaviutza si Andrada)

Si inca ceva: un parinte bun este acela care traieste pentru copilul lui, alaturi de copilul lui, dar nu prin copilul lui cum tot citesc pe aici despre tot felul de mame si soacre nebune ca n-au reusit sa taie cordonul ombilical si-si sufoca copiii adulti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

quote:
Originally posted by tlaura

Probabil ca parintele si omul perfect nu exista, asta depinde cum privesti, dar copilul perfect exista si copii perfecti sunt peste tot; ii intalnesti in magazine tavalindu-se pe jos si urland, in parcuri primind sau luand lopetzici in cap de la alti copii, topaind toata ziua prin casa luandu-l pe "Nu vreau" in brate, punand botic din orice, chitzaind, chiraind, razand, plangand, etc., etc., toata ziulica!
Astia sunt si asa ar trebui sa fie orice copil (cu marje mai mari sau mai mici in a face ce am descris mai sus)! Asta e copilul in toata perfectiunea lui, si daca nu ar fi asa, nu am putea vorbi decat de niste mici omuleti, maturi si imbatriniti de vreme. Asta este copilaria cu tot farmecul si cu toata perfectiunea ei!
Parerea mea!

Laura, mama lui Andrei

Poze





Foarte frumos!!!


_

Mai bine mor neinteleasa de nimeni,decat sa ma tot explic toata viata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flaviutza spune:

quote:
Originally posted by zenon

Am citit intr-o revista: un parinte adevarat, in momentul in care i se naste un copil face doliul copilului ideal si-l primeste cu tot sufletul pe cel din brate, acceptind ca este o persoana si ca rolul lui este de a creste acea noua persoana in asa fel incit el va putea trai autonom.




nici nu sti cat adevar graiesti . mi-o imaginam pe fi-mea (stiam ca e fetita) blonduta, cu parul ondulat,bucalata,eventual cu ochii albastri si in mod sigur cu tenul alb si neaparat sa-mi zambeasca gales si candid din prima secunda(deh,instinctul de conservare,doream o copie a mea). cand am vazut-o , parul des,lucios negru si incalcit, ochii negri si migdalati de incepusera s-o suspecteze de alte alea, tenul inchis la culoare, durdulie si chiraitoare din cale afara am simtit un nod in stomac. pe bune. nici vorba de instinct matern. ala a venit a treia , patra zi, cand am observat ca are gropita mea in obraz..nu stiu,mi-am dat seama dintr-o data ca e A MEA. si din secunda aia am realizat ca blondele sunt cam spalacite(nu va supi,la origine si eu sunt blonda),iar ochii negrii sunt cei mai rari. Ah, da..si tenul mai inchis la culoare e cel mai frumos,unde mai pui ca se bronzeaza si mult mai bine...

Alexia 02.05.2004(filmulete)
mami si Ale

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

E adevarat ca mai bine ca familia n-o sa-l inteleaga nimeni, niciodata.
Dar el trebuie crescut in asa fel incit sa nu depinda de familie si nici de intelegerea ei. Pentru ca va trai mult si bine dupa ce familia de baza nu mai exista: pentru asta ne pregatim copiii, sa zboare singuri cind noi n-o sa mai fim sa ii ridicam de jos si sa-i pupam pe frunte.
Cred ca faci o mare defavoare copilului daca ii intiparesti ideea ca TU, ca parinte, esti cel mai important lucru pentru el. Lumea lui nu se prabuseste, sau nu trebuie sa se prabuseasca odata cu tine.

Elise & BBLisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

Daca il intrebi pe fiu-miu care este cel mai bun parinte din lume zice "mama mea". Eu sunt cea mai frumoasa, cea mai buna, cea mai...

Insa daca il intrebi ce ar trebui sa faca mama sa fie perfecta raspunsul e invariabil "sa ma lase sa fac doar ce vreau eu si sa-mi dea sa mananc numai dulciuri"

Depinde din ce unghi privim perfectiunea. Oricum ea nu exista desi ne chinuim cu toti sa o atingem. Important e sa nu transferam frustrarile noastre si a parintilor nostri asupra generatiei urmatoare.

Luna 21 sapt+
www.alina-jaime.co.uk/main.php?g2_itemId=2623" target="_blank">Adelyse Raluca
www.alina-jaime.co.uk/main.php?g2_itemId=1036" target="_blank">Cosmin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lauraa spune:

Sigur ca exista parinti perfecti dar ei(adica ele) nu pot sa raspunda deocamdata la acest topic ca sunt adunate ciorchine la subiectul cu Fam.Columbeanu, stau cu mainile in solduri pe acolo...

Laura cu
LARA si
Surpriza

Mergi la inceput