Parintele perfect

Parintele perfect | Autor: zenon

Link direct la acest mesaj

Exista?
Cum il recunoastem? L-ati intilnit?

Precizare, ca vad ca "renumele" ma preceda: e un subiect inspirat dintr-o dezbatere, nu din situatia vreunui user, s-ar dori o discutie pur si simplu principiala.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ocebine spune:

Parerea mea este ca nu exista decit pe hirtie...cum nu exista nici omul perfect si nici copilul perfect...



Anamaria

I used to be indecisive, but now I'm not sure.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

Buna zenon

Parintele perfect nu exista, cred eu, ca oricat te-ai pregati pt meseria de parinte, aproape nimic nu se compara cu realitatea. Eu am fost pe la niste cursuri, inainte de a avea copii,(am avut copii dupa cativa ani de casatorie) am citit multe carti, am intrebat pe cei mai in varsta despre cum sa fi un parinte bun, care nu da gres, dar realitatea a fost alta. Un om in varsta mi-a spus pe atunci, cam asa:"parinti perfecti nu exista, pt ca daca ar exista unde ar mai fi frumusetea, educatiei, a experientelor placute sau neplacute pe care le avem cu copii nostri?"
Si eu nici nu as vrea sa fiu parinte perfect, nici copii mei nu-mi doresc sa fie perfecti in toate, caci viata nu ar mai avea farmec in toate incercarile noastre de ai creste pe copii. Imi place viata noastra, a familiei mele, cu soare si nori, cu zile bune si zile mai agitate, imi place de fiul meu care gaseste un motiv sa se amuze din orice lucru, de fata noastra cu ochi albastri ca marea, care ne incanta zilele cu micile ei surprize, imi place sotul meu, care este un tata deosebit si un sot iubitor si devotat, n-as da familia mea pt tot aurul din lume!!
Cine spune ca este un parinte perfect, se insala pe el insusi!
Kari

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tlaura spune:

Probabil ca parintele si omul perfect nu exista, asta depinde cum privesti, dar copilul perfect exista si copii perfecti sunt peste tot; ii intalnesti in magazine tavalindu-se pe jos si urland, in parcuri primind sau luand lopetzici in cap de la alti copii, topaind toata ziua prin casa luandu-l pe "Nu vreau" in brate, punand botic din orice, chitzaind, chiraind, razand, plangand, etc., etc., toata ziulica!
Astia sunt si asa ar trebui sa fie orice copil (cu marje mai mari sau mai mici in a face ce am descris mai sus)! Asta e copilul in toata perfectiunea lui, si daca nu ar fi asa, nu am putea vorbi decat de niste mici omuleti, maturi si imbatriniti de vreme. Asta este copilaria cu tot farmecul si cu toata perfectiunea ei!
Parerea mea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marcellinna spune:

Nu cred ca sunt un parinte perfect.Cred doar ca in imperfectiunea mea sunt totusi un parinte bun pt copilul meu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana21 spune:

Daca vei pune intrebarea asta unui copilas de cativa anisori, sau chiar mai mare, iti va spune cu siguranta ca parintii lui sunt perfecti! Si ai mei parinti sunt perfecti. Deci exista!

Ianca Nasturica
Poze mai vechi

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=78981" target="_blank">Povestea Burticii
Dialoguri strumfesti
http://iancadariana.blogspot.com/



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

tlaura - .
Nu putea fi spus mai bine....
Iar parintele cel mai aproape de perfectiune este cel care intelege acest lucru.

Elise & BBLisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada spune:

Eu cred ca parintele bun e cel care alege sa se concentreze pe copil decit pe propria perfectiune. Si nu cred ca exista un parinte bun universal (exista totusi aptitudini) ci un parinte bun pentru copilul sau.

La serviciu am doua mame de nou-nascuti, amindoi bebelushii cam aceeasi virsta. Prima ne povestea de noptile nedormite cit bebelusului ei ii dadeau dintii si se ingrijea de toate nevoile lui si-l alinta...etc si incearca mereu la nesfirsit sa fie cea mai buna mama. Cind i se spunea ca e o mama buna aproape ca ii dadeau lacrimile de recunoastinta.
Cealalta insa se gindea tot timpul din prisma copilului, se ruga sa aiba si el macar o noapte fara durere, si asculta ca un oracol intaririle noastre ca la virsta asta probabil sistemul nervos nu e asa de dezvoltat si ca probabil simt durerile mai atenuat. Cind i se spunea ca e mama buna abia asculta si ignora complet orice apreciere.

Amindoua isi iubesc copilul din toata inima, dar probabil a doua ar avea sanse mai multe sa aiba o legatura mai strinsa cu copilul pentru ca exerseaza de la inceput empatia.
asa zic eu,
A

www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Andrada" target="_blank">Camera lui Marcu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi_dalma spune:

Parintele perfect este cel pe care il avem. Suntem parinti perfecti pentru ca nu exista alte optiuni. Ne bucuram de drostea nemarginita a unor fiinte mici si neajutorate care pana la un moment dat ne percep ca pe alfa si omega, binele absolut, dreptatea si drostea intruchipata. Perfectiunea.... Noi stim ca nu suntem perfecti dar copii nostrii ne vad perfecti....Asa cum si noi ne am vazut parintii perfecti....



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doradora spune:

oricat de ,perfecta' as fi, din pacate vine un moment cand nu voi mai fi suficienta pt copilul meu si va cauta alti prieteni care sa o inteleaga mai bine, pentru ca datoria unui parinte nu este sa fie doar amic, ci si sa vegheze asupra copilului

chris + alexandra
varsta alexandra
poze bebe alexandra

bebeii nostri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flaviutza spune:

quote:
Originally posted by chris80

oricat de ,perfecta' as fi, din pacate vine un moment cand nu voi mai fi suficienta pt copilul meu si va cauta alti prieteni care sa o inteleaga mai bine, pentru ca datoria unui parinte nu este sa fie doar amic, ci si sa vegheze asupra copilului

chris + alexandra
varsta alexandra
poze bebe alexandra

bebeii nostri




mai bine decat mama si tata n-o sa-l inteleaga nimeni...

Alexia 02.05.2004(filmulete)
mami si Ale

Mergi la inceput