Mamici de septembrie - octombrie 2007 (17)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns liadorian spune:

quote:
Originally posted by myral

Mandarinutza la ce te referi cand spui litice ca nici la mine nu prea aveau efect no spa si doctora mi-a dat sa iau cate o jum de diazepam (mi-a fost cam frica sa-l iau dar acum ma simt f bine as putea spune dar nici nu vreau sa-l iau asa continuu) de aia te intreb cu ce ti-au trecut tie contractiile.

Myral18+



Myral, amestecul litic contine No-spa, Scobutil, Piafen si Diazepam. Evident, totul injectabil, administrat la 8 sau la 12 ore in functie de intensitatea contractiilor. Se face injectabil numai daca tratamentul administrat oral nu-si mai face efectul.

Lia S24

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns myral spune:

Liana chiar din cauza asta ma gandeam si eu ca se elimina ca nu isi mai au rostul dar doctora a fost f radicala din cauza ca mi se intareste burtica (dar eu nu am luat niciodata dozele prescrise de ea de ex impart pastilele chiar si de no spa in jumate diazepam am luat un sfert am zis ca dace e sa mai am nevoie sa nu iau nu stiu cate pastile ).Chiar m-am speriat cand am auzit a treia sarcina la tine dar m-am abtinut sa spun ceva.Toate o sa fim bine sunt sigura si o sa ii pomenesc la doctora si de gravibinon (de ce e totusi mai bun nu e tot progesteron?)Lia multumesc de raspuns si ma bucur din toata inima ca la mine are efect tratamentul oral si asa sper sa ramana.Myral18+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Liana30 spune:

myral nu trebuie sa te sperie sarcinile mele.nici pe mine nu ma mai sperieau fost..au trecut si iata ca acum am reusit din nou..sper sa ajungem pana la capat de data astanu stiu sa'ti explic cu ce e mai bun gravibinonul decat utrogestanul..dar stiu ca e bun,..dar daca dc ta zice ca e bine sa iei utrogestanul atunci ia..de aceea iti spuneam sa o intrebi mai bine de 10 ori ca sa fii sigura..te pupppp..

Vreti sa faceti ceva? 5 euro pentru o viata!!

Putin cu putin se aduna marea...




"Nimic nu-i imposibil!"14

Nasica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Annisia spune:

Buna seara gagici! Si eu am facut Gravibinon, dar numai pana la 16 saptamani. Apoi medicul mi-a intrerupt tratamentul, inclusiv Utrogestanul mi-a spus ca nu mai trebuie sa iau. In legatura cu durerea, eu mi-am facut la Urgente la Spitalul Municipal si nu am simtit absolut nimic. Le dai si tu asistentelor ceva daca vrei (nu e obligatoriu, ca iti fac oricum si sunt foarte dragute). Cel mai destept lucru este sa vorbesti deschis cu doctorul tau. Eu incepusem sa am greturi si dureri de cap de la Utrogestan si i-am spus ca nu il mai suport. Numai ca, repet, nu m-a mai lasat sa iau vaginal e la 14 saptamani.
In legatuta cu secretiile, pe mine m-au pus sa-mi cumpar de la farmacia Maternitatii Giulesti (unde am fost internata) niste ovule speciale pentru gravidute - se numesc OVULE MIXTE si costa fabuloasa suma de 100.000 lei vechi. Intreaba doctorul daca poti lua, asa ca sa te mai cureti. Oricum, pentru orice ai de gand sa faci, trebue sa iti consulti doctorul si sa nu iei nici o decizie de capul tau.

Cand aveam 18 ani îmi doream sa am totul, acum îmi doresc sa am 18 ani...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mandarinutza spune:

Myral si Liana, si eu am citit pe net diverse pareri ale doctorilor din Romania referitor la utrogestan, unii il recomanda, altii se indoiesc de efectul lui si spun ca prea e prescris in toate sarcinile.Eu una il iau ca am incredere in doctorita mea si acum un an si ceva cand mi-am facut niste analize hormonale(aveam o durere la un san), nivelul progesteronului imi iesise putin peste valorile normale. Am citit in Superbebe - rezultatul unor studii, ca progesteronul luat in timpul sarcinii scade riscul de nastere prematura.

Gabriela felicitari pentru plimbaretul din burtica.De acum o sa il simti din ce in ce mai des.


Mandarinutza 18+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mandarinutza spune:

Roxana , sanatate si recuperare rapida,te asteptam cu vesti pe forum

Mandarinutza 18+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura Ioana spune:

Myral sar'na pt informatie! Sper sa fie bine pana la capat Ale si Razvanel al ei Sarcina usoara si tie si tuturor mamicilor


Poze Laura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca78 spune:

Buna fetelor.
Va urmaresc de ceva timp dar abia azi m-am hotarat sa ma inscriu si eu in lista cu mamici de septembrie-octombrie...problema e ca lucrez pana tarziu, iar cand ajung acasa sunt foarte obosita...si nu prea mai am dispozitia necesara pentru a scrie.Promit insa sa o fac insa cat de des voi putea.Inca nu mi-am dat seama exact cum functioneaza forumul [batcap, dar sper sa ii dau de capat cat mai repede.Sunt insarcinata in 17 saptamani (prima sarcina)si se pare ca va fi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Liana30 spune:

anca78 bun venit sa ai o sarcina usoara si felicitari pt baietel..

Vreti sa faceti ceva? 5 euro pentru o viata!!

Putin cu putin se aduna marea...




"Nimic nu-i imposibil!"14

Nasica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielle02 spune:

anca, bine ai venit printre noi.sa ai sarcina usoara si bebe sanatos.
felicitari ptr baietel


danielle 16+
pozici
http://bd.lilypie.com/7dnTO.png

Mergi la inceput