Mamici de septembrie - octombrie 2007 (17)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tomasa spune:

Apropo de masuratori, din ce stiu eu:
BPD-diametrul biparietal (Biparietal Diameter)
FL-lungimea femurului (Femural Length)
AC-circumferinta abdominala (Abdominal Circumference)
HL-Humerus Length
HC-circumferinta capului (Head Circumference)

Daca-mi mai amintesc sau gasesc un site iti scriu.

mama de BAIAT (9 ian. 2005)
14+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabriela77 spune:

HRISTOS A INVIAT !

Katrin, Ancasilv, felicitari de baietei ! Sa va bucurati de ei! Si eu merg maine la ecograf, sper sa aflu ce port in burtica.

Roxana, draga, mi te si imaginez in aeroport, butonand de zor...Te cred ca ai avut emotii. Cine nu ar avea, in situatia asta ? Tinem pumnii strans-strans, am retinut si intervalul orar. Sa se termine nebunia !
Vezi poate ai timp si de o plimbare cu barca, in Venetia. He-he-he !!!

Eu, la serviciu...din pacate, ce as mai fi lenevit. Dar, asta e....Abia astept ecograful de maine ! Poate vrea bebe sa ne arate ce e!

Va pup, o zi frumoasa!
Gabriela,
17 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tomasa spune:

uite si un link:
http://www.perinatology.com/calculators/biometry.htm

mama de BAIAT (9 ian. 2005)
14+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns meb spune:

Fetelor, va rog frumos sa ma ajutati cu un sfat, eventual o adresa pentru triplu test+ecografie. Am sunat la Sanador si mi s-a raspuns ca TT ar fi 1 mln si 7 sute iar ECG la dr Herghelegiu 3 mln... Voi ce ziceti despre aceste preturi?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alehiam spune:

Hristos a inviat!
Adevarat a inviat!

Felicitari fetelor care au aflat ce e
Roxana MULTA BAFTA!!!
Anca uite si de la mine un link: www.womensclinicseattle.com/ultrasound.htm" target="_blank">MASURATORI ECOGRAF. Dar tomasa a gasit unul si mai fain... asa ca o sa le bag la inceput in listutza ca sa fie de folos tuturor fetelor



Mad, 18 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tomasa spune:

Fetelor, vesti de la Roxana. A ajuns cu bine. Peste 2 ore merge la dr. Mai postez cand sitiu ceva.

mama de BAIAT (9 ian. 2005)
14+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tomasa spune:

meb, vezi ca la Medlife, TT costa 900.000 lei vechi, asta daca tii neaparat sa-l faci. Cat despre ecografie, depinde de multe lucruri, varsta sarcinii, medicul care o face, tipul ecografiei (2d, 3d, 4d, cu doppler sau fara). Dr. Herghelegiu e un medic foarte bun, dar vezi cand poti sa prinzi o programere fiindca in general la medicii buni acestea sunt facute cu luni de zile inainte. O ecografie 2d la acelasi medic, Herghelegiu, dar la Medsana costa ceva mai putin, parca 1 mil 600 pana la 14 sapt. de sarcina si in jur de 2 mil pt. 20 de spat. Dar aici repet, depinde de varsta sarcinii si de ce anume vrei tu de la ecografia asta.
Ca sa compari preturi nu poti decat sa suni la mai multe clinici.

mama de BAIAT (9 ian. 2005)
14+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancasilv spune:

quote:
Originally posted by tomasa

uite si un link:
http://www.perinatology.com/calculators/biometry.htm

mama de BAIAT (9 ian. 2005)
14+



Multumesc mult! Dar explica-mi si cum se foloseste, ca azi cred ca sint cam blonda. Bag saptamina de sarcina, dar pe urma imi tot zice ca da cu minus. Sigur nu stiu sa fac ceva.
Multumim de vestile despre Roxana, ii tinem pumnii sa iasa totul bine!

Poze nunta...
anca +13

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns meb spune:

Iti multumesc frumos, tomasa!
Incerc sa sun la medlife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns myral spune:

Katrin si Ancasilv felicitari pt baietei si Anca nu te stresa prea mult cu masuratorile sigur este in regula.Tomasa asteptam vesti despre Roxana in continuare. E f draguta ca poate sa ne tina la curent si pe noi dar sa incerce sa se si odihneasca.Myral18+

Mergi la inceput