Copii din 1996 (10)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

mqqm, acum am observat ca nu ti-am raspuns la intrebare...a fost si Silvia, da. La intrare scrie ca nu e recomandat copiilor sub 14 ani sa intre si sa viziteze lagarul, deci nu e interzis. Am vazut multi copii, chiar mai mari decat Silvia, pana in 14 ani, chiar si un grup de excursionisti copii dintre care nu aveau toti 14 ani, cel putin dupa aspectul exterior :). Silvia s-a plictisit, ne tot intreba cand mergem la castel, la hotel, nu prea a avut rabdare, s-a mai fugarit cu Ovi printre cladiri, pe iarba, a mai pus intrebari de genul: "mami, de ce e copilul acela asa slab?", vazand una din poze cu copii flamanzi, iar noi i-am dat clasicul raspuns:pentru ca n-a mancat toata mancarea, uite cum a ajuns. N-a inteles altceva, nici nu i-am dat explicatii, doar ca e un muzeu, ca acolo au locuit oameni, nu i-am explicat nimic altceva si nici n-a fost curioasa. S-a bucurat enorm de sinele de tren, a avut ocazia sa umble pe ele, ea un copil crescut in masina si care se roaga de noi sa o ducem cu trenul...asa ca vizita in lagar a fost si coplesitoare dar si presarata cu distragerea atentiei noastre de catre aia mica si n-am "focusat" mereu pe ceea ce era in jurul nostru, sau ceea ce a fost. Sigur ca am simtit importanta si tristetea locurilor dar fara sa ne copleseasca, iar asta s-a datorat prezentei Silviei.

Va mai pup o data, merg la nani...

Mihaela si fetele mele

www.nazdravani.ro/" target="_blank">nazdravanii,Alina ,calatorii,1,2,3,4

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sanca spune:

MqqM, La multi ani. Imi place felicitarea facuta de Dedi. Si eu as prefera creatia lor decat un card de la Hallmark.

Duminica Elliot a avut alt meci de fotbal. De data asta au mancat bataie. In schimb, cred ca eu am castigat .. .. Meciul de fotbal a fost la Cathedral Highschool, si din primul moment in care Elliot al meu a pasit pe campus,a zis ca el acolo vrea sa mearga la scoala. Au teren de fotbal, baseball, bazin de innot, arata mai repede ca un campus de Universitate. Binenteles ca i-am zis ca nu toti copii intra la un asa liceu, si trebuie sa aibe note foarte bune ca sa fie luat in consideratie. Ma gandesc sa-i pun un afis mare cu poza liceului in camera... Asa ca sa nu uite.

Gata fetelor, s-a dus vacanta. Ce e cu linistea asta aici????

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CriPOD spune:

Va multumesc, dragele mele, a fost ziua mea inainte de a fi gata "the masterpiece"! Cu toate ca in ultima vreme nu mai prea simt ca ar fi motiv de bucurie, azi maine ma duc la psiho sa m-ajute sa imi acomodez creierii cu varsta . Bine ca stati bine cu cititul la "fine print", haha, nu va fenteaza omul asa usor...

Mihaela, eu cred ca ati avut noroc ca ati avut-o pe Silvia cu voi sa nu va copleseasca locul la extrem.

Sanca, exact asa s-a indragostit si Dedi de scoala asta unde am avut examenul, era printr-a doua. Vezi daca nu au website... Astia au, si pentru ea cel mai bine a fost ca mergea pe-acolo din cand in cand. Era ca o injectie cu ambitie . Chiar si inainte de examen, zicea ea "I'm going to get pupmped up some" si mergea acolo. N-a mai trebuit sa o mobilizez eu cand uita incotro. Vezi cum fotbalul poate sa-ti aduca bucurii si cand pierde echipa?

Va pup acum, inapoi la treaba...


www.webshots.com/user/_mQQm_" target="_blank">mm & DJ

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana68 spune:

Salutare dragelor....

Am chiulit oleaca,da' iaca revin cu povestiri...de la Pastele nostru.Am vazut si eu pozele puse de Mihaela...Silvia a crescut mult,zau asa si chiar e puternica!

Pai sa va povestesc aventurilii mele si ale fameliei,sa va ezplig de ce am tras chiulu'.Sper sa nu va plictisiti...
Pai vineri,adicatelea in 6 aprilie,onor conducerea institutiei ne-a dat papucii la toate ia o pauzarilii,ca cica noi avem de facut cozonaci si de vopsit oualelele....asa ca n-am fo la lucru.Sincer va marturisesc ca nici oualele n-am vopsit,nici cozonaci n-am facut,nici pasca,nici drob,nica,nica,nica...Mi s-a pus pata,gospodareste, si am decretat motiune la minut ca nu fac nimic.Daca vor ceva cumperam,ca e de gata facut la magazin si n-am sa stau sa ma rasucesc ca vampirul in cosciug strocandu-mi creierii cum sa fac mai bine sa iasa si bun si repede si din buget limitat si sa mai manance si tot poporu' din casa...Drept urmare vineri am lalait-o tooooaaaata ziua,ca nu era voie sa faci nimic.Sambata am fost la iarba verde,pe malul Timisului,la Hitias.....am descoperit un loc misto de tot acolo si ne-am gratarit si am stat toata ziulica cu burtile la soare.Ne-am intors acasa pe la 8 seara.Discutasem cu Marius,initial,ca nu mergem nicaieri de Paste,ca stam acasa ,ca mergem la irba verde,chiar Marius a insistat ca nu mergem nicaieri,dupa ce il tot intrebasem de 2-3 ori pe zi ce facem si unde mergem.Clar si la obiect:stam acasa.Ei,nu va spun ca pe la 8 jumate seara,dupa o zi de lalaiala la iarba verde....ma intreaba Marius:"mergem la Medias?"Am facut spume la gura...nici mie nu-mi venea sa cred urechilor ce-mi iesea pe gura...si cum Marius are un dar nativ si un talent extraordinar de a-si atinge scopul prin orice metoda sau mijloace....cum,necum,la 12 noaptea noi ne urcam in masinica ,fix cand clopotele de la biserica de langa noi bateau mai tare si lumea venea cu lumina si p-aci ti-e drumul....Am luat-o prin Lipova,aventura naibii,ca ne-am ratacit in Lipova si GPS-ul lui Marius(ca am zis ca fac un mare rahat pe tehnica lui)ne-a invartit prin oras pana ne-a adus inapoi pe drumul pe care venisem....La un moment dat ii spun lui Marius:"bay,parca am mai trecut pe aici..".El ca nu si da-i inainte ,noi ne intorceam la Timisoara....pana si-a dat seama si Marius ca de fapt noi mai trecusem p-acolo....Dai si intoarce,intram iar in Lipova...si tot GPS-ul ala ne-a bagat prn niste vagauni...vai de capul si de zilele mele,ca am zis ca rup masina...asa ca am rabdat cat am rabdat si mi-am bagat picioarele si alte cele in GPS-ul lu' conu' Marius,am deschis geamul si romaneste si frumos am salutat primul om de pe strada si am intrebat pe unde-i drumul spre Deva....si am ajuns,bay gagici,la Deva,fara tehnica performanta...
Ce sa va spun?A fost excelent drumul,cerul era asa de instelat si puzderie de stele...sa mor io de nu m-am simtit la volanul lui Toyo ca la carma lu' Entreprise...parca eram in Star Treck...superb!
Copilutii au dat cu porcii prin aratura,s-au mai trezit ici colo,dar per total au dormit...Noi,pauza de cafea,pauza de tigara...cre' c-am baut in noaptea aia 1 litru de cafa...La un moment dat,tot mergand asa in nestire...radio nu se mai prindea,CD nu bagasem sa ascultam....linisteeeee...Marius zice:"mama,oare nu ne-am ratacit?ca n-a mai trecut o masina nici intr-un sens,nici in alta de ceva vreme?"Ce belehuz,pai cum puii mei sa treaca,ca oamenii cu scaun la cap erau la biserica sau acasa ciocneau oua,nu ca tembelii cu Toyota care de Inviere bantuiau pe meleagurile ardelene...N-am pierdut drumul si la 7 dimineata am ajuns cu bine la Medias.Asa ca duminica am fost cu rudele lui Marius la iarba verde,au acolo un loc misto la un baraj pe Tarnava Mare,apoi luni dimineata le-am tras la toti cate o vizita fugitivo...si dupa ora 13 pe cai ca se filmeaza.Si unde credeti ca am ajuns?hehehehehehe....pana aproape de Paltinis,la vreo 10 km mai la vale de statiune,unde iar am aprins gratarul si ne-am micilit si fripturit....si unde eu am ramas blocata uitandu-ma la Luana cum infuleca bucatoiul de carne si cei doi mici (care erau imensi)pe care i-a halit aproape nemestecati.Si pe seara hai spre casa...prin Sibiu si dai si fugi cu 110-120km/h....ca era soseaua ca-n palma,masinilii una si una pe sosea....Vreau sa va spun ca eu mergeam cu 125km/h si a venit un BMW din spate de m-a depasit ca nici numarul nu i l-am vazut....Accidente ici colo...era unu' care cazuse intr-un santz,de unu' singur...era acolo politie la greu si se chinuiau sa-i scoata masina din gaura aia....omu' era ok,cu rani usoare.Toti incetineau si se uitau ca la circ.Si noi,evident,am facut la fel.Cum naiba vine:tu sutezi,tu tragi cu capul?ma rog!
Si,inainte de Simeria,hai s-o luam prin Hateg,sa schimbam oleaca peisajul....era vreo 8.30 seara si mergem noi....soseaua ca pista de avion,io dai cu 120 si iau fetelor o groapa,mama ei de nenorocita de groapa,ca nici nu am vazut-o.....cum naiba s-o vezi cand soseaua era ca in palma? si fac pana....si ce pana?!!!!Nu va mai spun.Injura Marius,nervi si draci pe noi,punem rezerva si fa cale intoarsa si o luam prin Deva ,sa mergem prin Faget.Asta n-ar fi fost nimic,da' luni noaptea n-am gasit sa tragi cu tunu' o vulcanizare,nicaieri si in plus cu rezerva TREBUIE rulat cu maxim 80km/h...nu mai mult,ca risti sa explodeze cauciucu'.Chiar scrie pe rezerva a se rula cu maxim 80km/h.Asa ca...catinel-catinel,cu orpiri dese,cu claxoane si injuraturi de la ceilalti soferi,cu avariile puse cand si cand....am ajuns si noi undeva in jur de 1 noaptea acasa...Aventura,dragelor!Marti hai la vulcanizare cu sparta,cand colo zice ala ca-i dusa pe apa sambetei,nu-i mai bun cauciucul ca s-au rupt sarmele in el,ca am rulat pe jeanta....asa ca alta cheltuiala,cauciuc nou.Noroc ca jeanta e din otel si a indereptat-o nea caisa la ciocan,ca altfel si ala jeanta trebuia...va dati seama in ce gauroi am picat...Asa ca am luat papucel nou la Toyo.
Miercuri hai la servici si Luana la gradi...la gradi pustiu,asa ca am luat "lighioana" cu mine la munca de m-a stiut toata institutia ca e si ea in cladire...drept urmare am luat 2 zile liber si joi si vineri am stat acasa,am facut curat si am recuperat ce nu facusem inainte de Paste:ordine si disciplina.Iar sambata si duminica...iar la Hitias,pe malu' beltii...ne-am bronzat ca tractoristii...Duminica a fost plin de oameni acolo,unii chiar se bagau in apa...
Na,si de ieri am luat-o de coada,iar servici,iar gradi.....intelegeti voi.
O sa pun si pozilici...o parte din ele...ca mai am multe nedescarcate...sa vedeti si voi pe unde am haladuit noi....
Pana una alta va pup pe toate si va doresc numai e bine!Mai vorbim!

PS.Se pare ca duamna lui Alex vrea sa stam de vorba ca noi fetele...in curand,va pove eu...


Ana-Maria,mami deAlex&Luana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralualexandrei spune:

Pup fetele si va spun Hristos a inviat!........chiar daca,cu intarziere.
La mine in casa e balamucul de pe lume,bebe are colici Maria are crize si se razbuna pe mine si pe buna-sa si Robert trebuie impins de la spate cu sula ca sa invete ca ni s-a spus la sedintza ca in mai da examen pt engleza intensiv si la sfarsitul clasei are examene la romana,matematica si stiinte ale naturii sau posibil istorie sau geografie,deci Dumnezeu cu mila si eu cu sila.
Astea sunt motivele care m-au tinut departe de voi ,am spicuit pe ici pe colo ce ati mai facut va pup pe toate si sper sa intru mai des.

Andra ,mamica lui Robert , a Mariei si a lui Eduard Ionutz album no1 album no2 albumul no3

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana68 spune:

Iata cateva poze din
excursia de Paste


Ana-Maria,mami deAlex&Luana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sanca spune:

Ana, bine ai revenit. Ce picnic super la iarba verde a-ti avut. Ce mare s-a facut Luana.

Andra, pupici, rabdare si odihna multa. Vad ca te-au lasat copii sa intrii pe internet ().

MqqM cum ai petrecut de ziua ta?

Dana, ce mai faci, a venit fratello?

Alma ce a-ti decis cu Resita?

Eu sant la capatul puterilor / rabdarilor cu Elliot . Se pune de-a curmezisul la tot... Avem in continuare probleme cu adunararile de 5-6 numere. Nu-i ies de nici o culoare. Fapt pentru care de astazi o sa inceapa cu 6 exercitii extra pe zi. Aseara cu lacrimi si nervi si-a terminat lectiile.
Azi la scoala au sesiune pentru poze. Acu 2 saptamani cand au facut pozele, s-a dus in uniforma ca nu a vrut sa-si puna camasa, cum l-am rugat eu. El vroia tricou, ca doar poarta camasa la uniforma zilnic, si nu a vrut sa faca ca mine. Astazi l-am rugat sa-si puna un tricou, camasa, orice, numa sa nu am poza cu el in uniforma. Nu a vrut sub nici un chip. I-am zis ca o sa vina momentul cand o sa vrea si el ceva de la mine, si sa nu se mire cand ma pun si eu de-a curmezisul.
Eu deabea astept sedinta cu profesorul lui Elliot, sa-mi spun si eu oful, si poate sa ma puna pe calea cea buna cu Elliot.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CriPOD spune:

Ana - wow ce mai excursie si peripetii!!! Mi-ai creat stari de nostalgie, cam asa nebunii faceam si noi cand eram acasa, moama ce-mi mai lipseste spontaneitatea asta! Si pt ca sunt o baba care-si depana amintirile pe-aici, avea fiu-meu 3 ani, inceput de iunie, trebuia sa mergem la Bucuresti si plecam noaptea... dupa ce-am plecat de pe straduta de acasa, am zis ca n-o fi foc sa merem si pana la mare, nu? Doar ca ne-am intors acasa, am invelit copilul intr-o paturica asa dirmind, i-am pus 2 hainute si-am taiat-o. Nu pot sa va descriu mutrita si ochisorii lui cand s-a trezit a doua zi: era in masina, si nu numai, pe geamul lui se vedea marea! Pfui, ce vremuri, au fost 3 zile de vis, cu apa marii rece ca gheata!

Sanca, nu te mai stresa pentru nimicuri si alege-ti razboaiele cu grija . Si, pe cuvant, nu cred ca nu-i ies adunarile alea. Eu cred ca-l plictisesc atat de tare ca nici macar nu-si bate capul. Pur si simplu sunt copii care n-au probleme cu conceptele avansate, dar se poticnesc la cele simple. Fata mea intelegea numere negative si infinitatea, puterile si radicalii (la nivel conceptula doar), da' te durea capul cand era vorba de tabla inmultirii...

Andra, bine-ai revenit! Imi dau seama ce-o fi acolo la tine. Tinem pumnii, ca fazele astea trec si vin urgent altele. Ca in jocurile de computer: treci la nivelul urmator .
Cum e Edi cu clavicula?

Va pup si ne mai povestim maine! Acu' ma duc sa ma uit la poze.


www.webshots.com/user/_mQQm_" target="_blank">mm & DJ

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CriPOD spune:

Asa, uitai...
Ziua mea a fost intr-o miercuri si n-am prea petrecut . Da' primii belete la fantoma de la opera si ma duc s-o vad. Dedi mi-a daruit "catelul intre ghiocei" si multe dragaleli, iar fiu-meu a aparut de la antrenamentul de rugby cu o sticla de 7up jumate goala. A zis "am cumparat asta de la magazinul de langa scoala ca era un deal bun: 99 de centi. De ziua ta, bea si tu". Mi-a dat sticla, si dus a fost. Nici o pupatura nici o uratura oficiala, doar o juma de sticla de 7up "on sale".

Editez aici sa nu mai apar a 3-a oara: faina excursie. Acu' ma duc sa manc si io ceva c-asa cu pofta musca Luana din ceva intr-una din poze...


www.webshots.com/user/_mQQm_" target="_blank">mm & DJ

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana68 spune:

Ceva-ul ala din manuta Luanei e un mic mare,may Mqqm.....Sa inteleg din povestea ta cu marea ca nu suntem singurii tzacanitzi pe lumea asta,mai sunt(sau au fost) si altii.Asta ma consoleaza!La servici,cand povestesc la colege aventurile de peste weekend isi fac cruce si stuchesc in san,se uita la mine ca la extraterestrii si expresia general valabila si uzitata ca concluzie la aventurile mele povestite este:"ce nebuni sunteti!"Deja a devenit o expresie de alint pentru mine...
Zi merci ca fii-tu si-a amintit ca-i ziua ta si tot ai primit macar o juma de sticla de 7up,in loc de nimic...tot e ceva!Si cum a fost la Fantoma de la opera?Si,nu in ultimul rand,un calduros si din inima LA MULTI ANI!,cu intarziere.

Anca
,nu imi dau seama de unde vine aitudinea asta de fronda a lui Elliot fata de tine...dar e tare greu dupa cum povestesti.Nu stiu daca metoda cu bataia e rupta din rai o folosesti,insa uneori e buna si calea asta.Cred eu,dupa parerea mea,ca incapatanarea asta a lui vine si din faptul ca stai prea mult cu gura pe el...Stiu foarte bine ca grija ta fata de el te face sa fi asa,insa el nu isi da seama de asa ceva si poate il aduce in stare sa ia atitudinea asta de incapatanare.Uite asa,ca un experiment,incearca daca poti,evident,intr-o zi sa il lasi de capul lui.Daca vine acasa si isi arunca geanta si hainele lasa-i-le asa,nu-i spune nimic.Vrea sa-si faca temele bine,nu vrea nu-i zici nimic.Cere de mancare,fa-te ca nu-l auzi sau chiar ignora-l.Daca insista ia-ti geanta si iesi la plimbare.Sau spune-i sa-si puna.Daca te intreaba de ce te porti asa sau ce ai,raspunzi ca ai adoptat si tu atitudinea lui sau ca pur si simplu ai ajuns la concluzia ca e baiat mare,ca se poate descurca si singur,prin atitudinea lui fata de tine.
Eu i-am facut asta lui Alex si a functionat.Ba mai mult,in zi de azi,Alex isi pune singur masa,isi spala(uneori!!!!!) vasele din care mananca,strange masa...isi ia singur haine sa se imbrace...Incearca,ce poate sa se intample rau?Bafta!
PS. Ce face flacaul celalalt cu cucuiul?
Andra,sa aveti parte de mult bine si succes cu copilasii...


Va pup,dragelor si sa auzim numai de bine!

Ana-Maria,mami deAlex&Luana

Mergi la inceput