Copii din 1996 (10)

Raspunsuri - Pagina 29

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Salutare tuturor!

Noi am ajuns aseara acasa,gata vacantza,gata canicula,acum ne e frig si sper sa nu racim!

Nu am citit inca din urma,inca sunt obosita,dar de miine sunt pe baricade!

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana68 spune:

Uelcam bec...Dana!Dupa ce ati tras o tura de canicula p-acilea,acusica va racoriti...vorba ta,sa aveti grija cu racelile!
Mqqm...si cum v-ati distrat la zoo?Nici nu imi pot imagina cat de frumos trebuie sa fie la zoo acolo...
Mihaela,eu cred ca Diana se distreaza foarte bine....ai sa vezi impresiile la revenire acasa...si ma gandesc ca are ce invata din experienta asta cu tabara...si in primul rand o invata sa fie pe picioarele ei,sa se descurce singurica...apropos de ceea ce povesteai cu facutul patului...
Anca....matale esti in vacanta?Ce-ti fac flacaii?
Miki o fi tot la mosie?
Alma ce-o mai face?
Ma gandeam acum si la Andra...ce-or mai face si puiutii ei...nu stiu de ce,dar cand ma gandesc la ea imi vine in minte povestea "Capra cu trei iezi"...hehehehehe...

Va doresc o saptamana cu realizari multe si o zi excelenta!


Ana-Maria,mami deAlex&Luana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sanca spune:

Fetelor, eu sant in vacanta cu gandul, sufletul, si corpul meu e inca la birou. . . Mai avem si noi un picut, o asteptam pe Dana sa se intoarca sa-mi predea stafeta.

La multi Andrei !!!! Miki, sa-ti traiasca baiatul.

MqqM - sleep over si zoo gratis, acuma, ca peste un an nu mai te crede nimeni ca sant sub 12 ani.

Mihaela, distractie placuta Dianei. Citesc printre randuri ca-i si duci lipsa.

Baietii mei au terminat cu campurile. Acu sant la campul - "casa bunicii" . . . Sambata am reusit sa termin cumparaturile pentru scoala. I-am luat lui Elliot 2 camasi de uniforma si o jacheta, pentru cand s-o lasa frigul, si am scapat de 100 de dollari. Bataie de joc. Jacheta ce i-am luat-o a fost 50 de dollari... de parca ar fi din puf de gasca si ar putea sa mearga si-n Alaska cu ea... I-am zis ca 2 ani trebuie sa o poarte, si pe urma sa o predea ca si noua lui frati'su....
Tragem ca de guma sa citeasca "Colt Alb" - ca de cand a inceput vacanta - aceiasi placa in fiecare zi. . . I-am dat pana la sfarsitul lunii Iulie sa o termine. Nu prea sant sperante.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CriPOD spune:

Ana, zoo aici e IMENS, asa ca nici macar a doua oara n-am ajuns peste tot. Poate, poate, daca n-am casca gura atat la diversele genuri de maimute , dar asa... Voi, ce mai faceti? Pe unde mai umblati?

Sanca, e cam la fel si la noi, doar ca e alta carte: 20 de mii de leghe... a lui Verne. Tare greu merge. Din pacate formatul e din ala cheap cu scris marunt si des si din margine in margine. Eu nu le suport astea. Oricum, mai sunt vreo 50 de pagini, asa ca sper... Ce sa va spun ca fiu-meu s-a apucat de Winnetou asa, de la el putere, si baga, baga. Acu' 2 ani n-a fost buna, ca i-a sugerat-o sotul. Voi cand plecati mai exact? Cand va intoarceti? Parca ai zis, dar eu ma duc cu pluta incet si sigur!

Apropos de biletele libere la zoo... m-au facut astea de kko... plateam biletul meu si parcarea si se-apuca ele sa comenteze exact atunci in spatele meu ca arata ele de 13 ani au ba... mi-a picat fata, se uita vanzareata aia la ele luuung. In final n-a zis nimic, dar m-am simtit tare aiurea, mai bine zicea. Interesant, fetita cealalta, tot romanca, sitatie cam ca si a noastra, abia vorbea romaneste. Tare ciudata situatie pt mine, chiar si Dedi a zis, cred c-am zapacit-o saraca.

Noi plecam saptamana viitoare la Quebec (Montreal, Quebec City si la balene), cred ca asta ramane pt vara asta... Cu excursia la Niagara, n-am mai apucat sa va spun detalii atunci, dar am mai facut una chiar sambata asta, incluzand Niagra-On-The-Lake. S-U-P-E-R-B! Nu ma satur de oraselul ala niciodata!

In cazul in care nu te mai prind, Sanca, va doresc drum bun, distractie placuta, o vacanta de vis, exact cum o visati voi. Stam pe baricade pt poze si impresii.

Va pup!


mmi www.webshots.com/user/_mQQm_" target="_blank">Kiki
& amazing Dedi aka Disa aka Dida aka DJ aka DD 11 1/2
& extremely private ex-"Pauu mic": When I was a boy of 15 1/2, my parents were so ignorant I could hardly stand to have them around. But when I got to be 21, I was astonished at how much they had learned in just seven years. AMR 5 1/2 [from Mark Twain]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Buna dimineatza tuturor!

Eu inca functzionez dupa fusul orar al romaniei(sa nu credetzi ca o ora nu conteaza)asa ca ma culc "odata cu gainile" si ma trezesc cu "noaptea-n cap"!

SANCA,sunt aici deci potzi sa-mi predai linistita stafeta,atit tu cit si ANA,vad ca si mQQm se pregateste de o saptamina de evadare asa ca sper sa nu ramin singura pe aici!

MIKI,sa-tzi traiasca baiatul,sa fie sanatos si cu mult noroc si sa va aduca numai bucurii!

Nu am avut timp sa citesc din urma,ca inca am de recuperat la capitolul oboseala(oboseala de pe drum),iar de ieri am inceput cu curatzenia si bineintzeles desfacutul bagajelor,respectiv spalat!Si cum vremea din Germania nu tzine deloc cu noi(aseara la ora 6 erau 12°C),cred ca ma voi intinde cu spalatul cam toata saptamina!

Am avut un concediu frumos,din pacate 3 saptamini trec repede!

In prima saptamina a trebuit sa recuperam oboseala de pe drum plus adaptarea la caldurile din Romania,in a doua saptamina am fost plecatzi la munte si deja din a treia saptamina-care de fapt nu e o saptamina intreaga,ne pregatim de plecare!

Canicula din Romania insa ne-a "pus capac",oameni buni am o virsta si eu dar pina acum nu mi-a fost dat sa traiesc asa ceva!A fost cumplit de cald!Irespirabil!

Si pe caldurile alea de aproape 42°C la umbra eu coceam vinete si ardei,ca mi-am facut zacusca pe care am luat-o la "pachet"!

Am sa pun si poze cind voi avea timp bineintzeles,dar sper sa reusesc saptamina asta ca e ultima de concediu!

Si noi vom incepe sa citim(am vrut de ieri dar al meu copil s-a strecurat,fara sa citeasca)asa ca incep de pe acum sa ma enervez!

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana68 spune:

Salutare...

Anca,lasa c-o veni ea vacanta aia si la tine...si o sa ne faci cu sicul...hehehehehe...Sa sti ca eu nu i-am dat nimic de facut lui Alex pentru vacanta.E curios,in schimb,de noile manuale primite si le tot rasfoieste cand si cand ...nu mai stiu din care se apucase sa si citeasca si tot venea si ma intreba ba una ,ba alta...pana i-am zis sa ma lase in pace,ca o sa invete la scoala,toate la timpul lor...Sa aveti spor in toate si numai bine!
Mqqm,eu va doresc de pe acum excursie minunata la Niagara...Cam nashpa faza cu fetele la bilete...Cum ziceam:nici nu-mi pot imagina imensitatea unei gradini zoo de acolo si visez si sper ca intr-o buna zi sa apuc si eu,in viata asta,sa vizitez asa ceva....daca nu...asta e!Poate intr-o viata urmatoare...
Ei Dana....se pare ca in vacanta asta a ta la Romanik ai imbinat utilul cu placutul....adicatelea s-a lasat cu zacusca...Intradevar cu canicula a fost nashpa rau...Astept si io pozici sa vad...

Dragelor,noi sambata trecuta am fost la iarba verde...ca de obicei...Pana in 11 august slabe sanse sa mai zburam pe cararile patriei...ca am cam risipit cu banii de cand au venit nepoatele lui Marius la noi....asa ca ne cam linistim...In 11 august o sa plecam sa ducem nepoatele acasa,la Medias,dar....ca sa le plimbarim si pe ele putinel,ca nu se stie cand vor avea ocazia asta vreodata,am decis sa mergem asa:Timisoara-Caransebes-Hateg-Petrosani-Valea Jiului-Tg.Jiu-Rm.Valcea-Curtea de Arges-Transfagarasan-Sibiu-Medias.Dupa ce lasam fetele la Medias ,noi 4 vom merge 3 nopti la Perla Paltinisului...am facut deja rezervare si bine am facut,ca de mai intarziam o zi nu mai gaseam nimic liber....e full toata luna august.Apoi de acolo mergem prin Brasov catre Constanta,acasa....stam si acolo 3-4 nopti si la intoarcere ocolim pe Valea Prahovei,ca vreau si eu la Sfinx si la Babe,ca nu am apucat sa le vad in excursia cu americanii...Sper sa avem timp sa facem tot ce ne-am propus...Cam asa arata traseul nostru...
Va doresc o zi excelenta si sa auzim numai de bine!

Ana-Maria,mami deAlex&Luana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CriPOD spune:

A trebuit sa intru sa-i spun Danei...
Ia te uita ca s-a intors Dana! Nici nu-ti observasem mesajul celalalt (batranetile, cum spuneam). Bine v-ati intors. Sunt pe receptie!

Apoi Ana, voi aveti de unde alege la excursii pe acolo prin Ioropa. In cateva ore esti UNDEVA. Noi mancam doo paini pana scapam de vesnicele paduri si balti rasfirate pe sesul asta imens. Nix munti, nix mare, asadar platitudine cat cuprinde... Atat de plictisitor dupa prima iesire ca nici energie sa-mi incarc aparatul foto n-am. As da si cascada si zoo pe mai multa varietate, da' nu pot!

Va pup!


mmi www.webshots.com/user/_mQQm_" target="_blank">Kiki
& amazing Dedi aka Disa aka Dida aka DJ aka DD 11 1/2
& extremely private ex-"Pauu mic": When I was a boy of 15 1/2, my parents were so ignorant I could hardly stand to have them around. But when I got to be 21, I was astonished at how much they had learned in just seven years. AMR 5 1/2 [from Mark Twain]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Buna dimineatza!

Mai am citeva zile de concediu si eu tot la ora 7(sau chiar mai devreme)ma trezesc!

Astazi s-a anuntzat si la noi o zi calduroasa,asa ca poate reusesc si eu sa ma incalzesc!Si mai ales poate reusesc sa termin de spalat(si sa se usuce,ca aici e problema)mormanul de haine ce troneaza in baie!

ANA,tare interesant traseul pe care urmeaza sa-l facetzi!Noi am ales o zona apropiata Galatziului,dar am fost tare multzumitzi!Liniste,aer curat,exact ceea ce ne-am dorit!Noua nu ne plac zonele aglomerate!Chiar am vorbit cu sotzul(care a fost super incintat,i-a placut la munte mai mult decit la mare)sa ne cumparam cortsi sa facem si o excursie cu cortul prin muntzi!

Oricum e stabilit de pe acum,la anul vom acorda mai multe zile muntelui!

mQQm,am revenit,vezi ca eu sunt parolista si am promis ANEI si lui ANCA preluarea stafetei!

SANCA,fac si eu ca si mQQm,batrinetzile de`,dar chiar nu-mi mai amintesc unde plecatzi in concediu?

Andrei,care nu a fost chiar deosebit de incintat de plecarea in Romania,cind se apropia intoarcerea,mi-a propus sa-l mai las 2 saptamini,sa-i trimit pasaportul si vine el singur!De asemeni a dormit in vechiul nostru apartamen(de fapt numai acolo)ceea ce arata ca inca mai are ceva pentru casa respectiva!

Acum sa ne intoarcem in prezent,ca gata vacantza!
A inceput de ieri sa citeasca "Ocolul pamintului in 80 de zile1"de J.Verne,apoi imi povesteste in romana si germana ceea ce a citit!In ultima saptamina de vacantza am zis sa incepem cu ceva dictari!

O zi buna tuturor!

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sanca spune:

Dana, welcome back. Deci asa, de la cald la rece... Deci asa cu Andrei, nu mai vroia sa se intoarca.
Am auzit de la o prietena ca la Paris erau 12C saptamana asta .. . Habar nu am ce sa impachetez pentru vacanta. Cand am fost in Italia in August acu n ani de zile, ne-a prins un frig in Milano ca imi "degerau" picioarele in sandale.
Noi plecam pe 9 August, adica intr-o saptamana. Poate in week end daca sant inspirata sa fac din bagaje, nu vreau sa stresez pisicile.

Mqqm - ce frumos o sa fie in Quebec si Montreal. Sa mergeti si pe la St Paul, ca eu am ramas cu amintiri placute din oraselul ala (cam la 2 ore de Quebec).

Elliot, puturosul smecher, a facut-o pe bunica'sa sa citeasca Colt Alb, si o trage pe masa mare de limba sa stie sa raspunda la intrebarile mele Ca la noi, la nimenea...

Ieri am cumparat biletele din Antena la Santorini, ca nu am avut curajul sa merg cu vaporul 4 ore. Asa ca micile si marii detalii sant gata... Prea multe nu am pus in agenda, sa las loc si pentru itinerarii spontane.

Ana, cam incarcat si itinerariul asta. Zona de la Rm Valcea e foarte frumoasa. Si zi, vrei pe munte la Babe si la Omu. O sa urcati la pas, sau luati telecabina?

multumim de urari, dar pana saptamana viitoare nu scapti de mine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sanca spune:

Pentru ca am ajuns la pagina 20, deschid capitlul 11.

si pentru ca sa-mi fie mai usor sa citesc din urma cand ma intorc din vacanta

Mergi la inceput