lectura copiilor-pe cale de disparitie?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns grati.ela spune:

Sotul meu i-a citit Ozanei jumatate din Alice in tara oglinzilor. Dupa 2 zile Ozi a luat cartea in brate si a terminat-o. Sincer eu nu am reusit sa o citesc...e prea ciudata!
Moby Dick a citit-o cand i-am zis ca asa era porecla lui tat'su (facea inot si avea un spate cat un dulap). Amintiri din copilarie a indragit-o pentru ca aducea cu snoavele de pe la bunici de i le povesteam eu...In plus fiecare carte este cu greu achizitionata (mamicile, bunicile stau la rand si deabia-deabia prind cate un volum)...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabrielaghe spune:

Buna si eu am un baiat de 10 ani si asa cum sint majoritatea copii, trece prin anumite faze, la inceput citea numai ce era ptr. scoala, iar acasa citea carti despre chimie, ii plac mult fenomenele fizice si chimice, asa ca l-am lasat, nu am pus o atentie negativa asupra faptului ca nu citeste cam ce as vrea eu. A trecut si faza aceea acum citeste si un roman in 2 zile , pur si simplu daca ii place carte , o citeste, ia placut mult Harry Potter, l-am lasat, important este ca citeste, si am apreciat lucrul acesta.Im portant este sa fie apreciati si laudati ptr. toate lucrurile , chiar marunte care le fac si obtin, in acest fel personalitatea lor se dezvolta. Succes in continuare si mentineti o atitudine pozitiva
gabriela, mama lui Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns boo lina spune:

Fetitei mele, care are 10 ani, ii place sa citeasca, dar exact cartile de care spuneai tu crisseis. Am incercat sa o pun sa citeasca carti mai clasice dar nu i-au placut si nu am ami insistat. De obicei mergem impreuna la diverta si isi alege singura cartile. Stau sa ma gandesc ca nici mie nu-mi placea Creanga cand eram de varsta ei, in schimb citeam ciresarii si jules verne...probabil ca asa cum erau ciresarii pe vremea aia, asa este acum witch:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CriPOD spune:

Eu vreau sa va intreb ceva: daca nu va place o carte si nu e lectura obligatorie, o cititi? Eu una nu! Crisseis, eu nu inteleg prea bine de ce te deranjeaza ca baiatul tau prefera anumite genuri, care nu coincid cu ce ai preferat tu in copilarie. Bravo lui ca merge la biblioteca si-si ia carti!

Sunt f multe carti de care noi n-am auzit cand am crescut, dar asta nu pentru ca cele traduse si vandute in Ro erau singurele carti bune, ci pentru ca oferta era limitata, cam toti am citit aceleasi lucruri. Nu e nimic rau in carti "la moda", atata timp cat copilul le citeste cu placere, ba e f bine, zic eu.

Tu poti sa-l indrumi in sensul ca, daca ii place un stil, te poti documenta de best-sellers, de carti de genul acela care au luat premii si care au review-uri bune si sa i le sugerezi. Eu nu percep cartile de fantezie pt copii ca avand efecte negative, iar copiii au perioade: ce interese au si cat citesc.

Tinand cont de ce spui ca-i place lui si de faptul ca te percep un pic mai conservatoare, eu i-as recomanda seria lui C.S. Lewis - Cronicile din Narnia, ca un exemplu unde puteti cadea de acord...

Eu ma bucur cand copiii mei citesc orice, chiar si Archie...


www.webshots.com/user/_mQQm_" target="_blank">mm & DJ

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinadana spune:

Si Ralucai (7 ani)ii place sa citeasca ffff mult. Uneori o mai opresc eu. Citeste in pat, la masa, in masina, peste tot.
In fiecare saptamana mergem la biblioteca ( si sa nu va spun ce biblioteci frumoase si curate sunt aici si personal f amabil). Citeste ce i place. De la scoala nu i se da de citit.

Don't throw with stones if you live in a glass house.

corinadana mama Ralucai

http://community.webshots.com/user/corinaraluca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simonna spune:

Buna ziua, doamnelor!
La noi, cititul e absolut singura activitate admisa seara, inainte de culcare. La aproape 8 anii lui, Atomix e in pat undeva in jur de opt, ca n-are incotro, si, cum n-are nici un chef sa se culce, mai bine citeste o jumatate de ora. Mai cu noi alaturi, mai singur, mai ce-i spun eu sa citeasca, dar mai ales ce vrea el.
La inceput m-am crizat, ca ce citit e ala Asterix si Obelix - benzi desenate, da' copilul s-a apucat si mi-a citit cu voce tare, pe tonuri, dialog si povestire, si-a concluzionat: "Care-i diferenta? De ce povestea pe care imi spui tu s-o citesc e mai buna decit povestea asta?" Si chiar avea dreptate, asa ca l-am lasat in boii lui, cu binisorul, citeodata isi citeste instructiunile de montat robotii, si plezneste de mindrie ca sint in engleza si uite, citeste si-n engleza!... Altadata citim romaneste, eu trei paragrafe, el unul, vai de capul lui citit!, de vorbit vorbeste fara sa amestece franceza in romana, dar la citit e clar ca face un efort, are accent, nu citeste e-urile din coada cuvintelor... si-l laud, si-l pup, si-i spun ca nici daca facea scoala in romaneste nu citea asa bine...
Dar citim in fiecare seara, exceptie fac doar serile cind venim de pe
la vreun chef si adoarme in masina, ca tot e trecut de miezul noptii..
Cu drag,
Simonna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cerasela67 spune:

Eu cred ca atata timp cat citeste dintr-o carte tot e o mare realizare. Fetita noastra are 6,6 ani si inca nu merge la scoala dar adora lectura. Noi i-am citit povesti de la 1,6 ani, din colectia noastra de carti prafuite si vechi si care numara in jur de 1500 de volume, am citit sute de povesti nemuritoare, multe romane pt. copii (pe care eu le citeam pe la 10 ani) acum citim "Aventurile lui Tartatin din Tarascon" si e de-a dreptul vrajita de lumea aceea, la fel a fost si cu Till Buhoglinda sau Print si Cersetor. In schimb la Hary Potter s-a multumit cu primul volum si in continuare s-a declarat plictisita. Depinde de dorintele fiecarui copil. Eu am citit La Medeleni de vreo 10 ori si nu ma mai satur de ea nici acum, la 40 de ani.Se pare insa ca fiecare generatie are preferintele ei si in materie de lectura. Iar Creanga se "studiaza" acum la gradinita,eu le dau dreptate copiilor, traim in alt secol!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinadana spune:

Simonna cartile de care zici tu se numesc (aici) comic books. Si Raluca citeste multe comic books. Sunt f dragute. Preferata ei este Little LULU in care sunt povestite (benzi desenate) aventurile lui Lulu. Poate sunt si la voi ca am vazut ca au pret si ptr Canada.

Don't throw with stones if you live in a glass house.

corinadana mama Ralucai

http://community.webshots.com/user/corinaraluca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simali spune:

quote:


Noi i-am citit povesti de la 1,6 ani, din colectia noastra de carti prafuite si vechi si care numara in jur de 1500 de volume, am citit sute de povesti nemuritoare, multe romane pt. copii (pe care eu le citeam pe la 10 ani) acum citim "Aventurile lui Tartatin din Tarascon" si e de-a dreptul vrajita de lumea aceea, la fel a fost si cu Till Buhoglinda sau Print si Cersetor.
quote:



Si noi i-am citit baiatului din biblioteca noastra pana acum (are 6 ani) dar pentru un copil mai marisor, care incepe sa citeasca singur, mai ales daca nu se prea da in vant dupa citit si prefera calculatorul, desenele animate sau jocurile cu prietenii, cartile vechi nu sunt tocmai atractive. Pana cand prinzi soricelul in borcan trebuie sa-i pui mult cascaval in jur.

alice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisseis spune:

deci...ce trebuie sa citeasca un baiat la 9 ani?..uitati, si-a luat Jules Verne de la biblioteca(mai de gura mea, mai ca a vrut si el)..dar in 4 zile aproape ca a terminat o carte(na!, nu foarte groasa)...ma bucur ca totusi citeste.
Ce altceva ar mai" prinde" la varsta asta?

Mergi la inceput