Regasire.

Regasire. | Autor: She

Link direct la acest mesaj

Traiti cu fostul-fosta?
Sau aveti ginduri? Cum este?ce ar fi pro si ce ar fi contra?merita iertat sau uitat daca exista dragoste?dar daca prietenii stau in drum pt o reimpacare? daca familia sta in drum? Daca tu nu stii ce sa faci?dar daca simti ca ar fi bine de data asta si exista si copii la mijloc, merita incercarea?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ionica spune:

Draga She,
Depinde cat de tare te-a ranit si cat de capabila esti tu sa ierti.

Sa nu uiti ca o cafea reancalzita,nu va avea acelasi gust.

Si apoi prietenii sau familia nu trebuie sa decida ei ce-ti este tie bine,numai tu stii acolo in sufletul tau ce te face sa te gandesti la o reampacare.
Daca inca exista dragoste,vei regreta mai tarziu cu siguranta.
Daca exista un copil ,atunci trebuie sa gandesti de doua ori inainte de a lua o decizie doar cu sufletul.

Curaj

quote:
Initial creeata de She

Traiti cu fostul-fosta?
Sau aveti ginduri? Cum este?ce ar fi pro si ce ar fi contra?merita iertat sau uitat daca exista dragoste?dar daca prietenii stau in drum pt o reimpacare? daca familia sta in drum? Daca tu nu stii ce sa faci?dar daca simti ca ar fi bine de data asta si exista si copii la mijloc, merita incercarea?

si tot asa...



Ionica Mama de Sophia 06 septembrie2006
http://groups.msn.com/LeDumontauCostaRica/pictures

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

Cred ca iertarea nu e dupa...merite. Si nu e neaparat o decizie bazate pe argumente si evaluari. Ci pe cite sanse poti sa dai. Pe ceea ce simti.
Daca inca mai exista dragoste, inseamna ca e mai puternica decit resentimentele - si, de fapt, e iertat... da' sint probleme cu acceptarea rationala a acestei iertari.

Asa ca eu m-as impaca.
Daca inca mi-as dori sa fiu cu el, m-as impaca. Fara explicatii.
Riscul de a fi ranit din nou nu poate fi calculat de nimeni, nici in cazul fostului, nici in cazul cuiva nou. A actionat la un moment dat gresit in anumite circumstante, dar oamenii evolueaza, circumstantele se schimba, si decit sa regret ca nu i-am dat credit, mai bine sa regret ca i-am dat.
Nu prea sint genul care sa nu isi urmeze sufletul pentru ca asa zic vecinii sau prietenii. Prietenii sint prieteni ca sa ma sustina, sau ca sa imi dea un sfat - pe care il aplic sau nu - nu ca sa ma directioneze.

Elise & BBLisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flaviutza spune:

daca Doamne fereste s-ar intampla, vreodata, sa ......(nici nu pot pronunta cuvantul divort) nu m-as intoarce la fostul. desi in cazul meu a fost o relatie ok, tinzand spre perfectiune. si nu ne-am despartit urat cu lacrimi si suferinte. Nu, pentru ca m-am intors la el de atatea ori in trecut si de tot atatea ori am plecat, asa ca...nu. acum nu mai sunt egoista ,am reusit sa cresc si ma gandesc mai mult la altii. daca nu a mers odata, ce rost are sa mai incerci?? eventual in situatia in care el a plecat si tu ai ramas cu o dragoste ce inca nu s-a stins.asta da, te poate face sa te intorci si sa mai incerci...

Altfel(cel putin in cazul meu) NU. viata merge inainte, noi nu mai suntem aia de atunci. marea iubire,prima, trebuie sa ramana acolo, intr-un colt prafuit. pastrata cu grija, nu uitata. dar nici adusa in prezent.

Alexia 02.05.2004(filmulete)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violeta69 spune:

diana eu te contrazic,o relatie tine NUMAI de dragoste...."unde dragoste nu e,nimic nu e!"
numai ca dragostea tb sa vina de la amandoi,numai unul singur nu poate tine o relatie,pt ca balanta inclina si cel care iubeste nu o poate tine singur....
de la dragoste pleaca totu,adica,respectul,prietenia,tandretea....
pt ca daca iubesti te doare cand celalalt e nefericit,sufera....si nu poti arunca vorbe grele,nu pot rani,nu poti face rau...
dac un om a gresit si regreta paote ca merita sa incerci...
si iti dau dreptate cand spui ca "in esenta nu ne schimbam niciodata"....
un om e asa cum e si se mai poate lucra pe aici-pe acolo,dar nu prin partile esentiale....

Tot ce se intampla,se intampla intotdeauna cu un motiv!


*GRUPUL FETELOR FANTASTICE*
---------------------------------------------------
Vio,mamica de viitor "avionar"


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniela_b spune:

Cred ca a te intoarce cu gindul in trecut sau cu fapta incercind sa repari trecutul( indiferent ce inseamna asta) e un regres, scuzati-mi atitudinea prea directa. Mai cred ca e o ocazie sa iti reevaluezi resursele, crezind ca virsta sau experienta te ajuta altfel de data asta, resurse ce ar putea fi folosite mult mai bine privind spre viitor.
Bineinteles, si celalalt a progresat intre timp, si-o fi invatat lectia, are (poate) regrete si metode sa fie altfel, dindu-i o noua sansa, cu toate astea, eu spun ca ne este mai de folos sa privim inainte si nu inapoi. Dragostea, sentimentele semi-implinite sau neimplinite poate fi extrem de dureroasa, c-o fi si frumoasa, e partea a doua. Citi dintre voi puteti spune ca atunci cind pasiunea va arde intens, aveti suficient echilibru si liniste sa va vedeti de viata aia ( considerata pe nedrept secundara) care va aduce implinire totala ( activitate profesionala, de familie, cu prietenii, cu hobby-uri ).
Sa nu intelegeti gresit, pretuiesc dragostea dusa la cotele cele mai inalte, dragostea invirte lumea, dragostea te face sa te simti viu, totusi o cred capabila si sa vina ca un uragan peste toate cele bine asezate, sa distruga mai mult decit sa construiasca, daca nu sintem atenti. Vorbim despre o forta aici. Putem fi mai mare decit ea sau o putem lasa sa fie ea mai puternica. Cine are curaj sa-i faca fata, inca o data si inca o data, fara sa ia in considerare ca orice ar spune altii, dragostea ne consuma.

http://www.youtube.com/watch?v=hWzrrwYMQ

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamica dulce spune:

Depinde de ce v-ati despartit in primul rand.Daca de nevoie ca te batea,te injura,erai tratata rau,fizic sau abuzata psihic,daca erai tu si copiii nefericita-atunci eu zic ca toata dragostea nu ar trebui sa te faca sa intri in cercul vicios din care ati scapat.

Daca insa despartirea a fost din motive mai...teoretice,v-ati racit unul de altul,te-a inselat,nu mai aveati idealuri comune sau ati actionat din cine stie ce orgolii si acum v-ati maturizat si ati ajuns la concluzia ca vreti inapoi la ce ati dat cu piciorul,atunci da,poate merita o incercare.
Dar luati-o usor!Adica nu fuga la biserica sa va puneti pirostriile,nu mutat impreuna in secunda doi etc.
Si prietenii tai si familia de ce sunt impotriva? Poate au motive intemeiate,poate ei nu au uitat de ce te-ai despartit de el prima data.Discuta si cu ei,chiar daca in final e decizia ta si ei nu au nimic de spus.
In mod normal,daca exista copii si el ar fi fost baiat bun si familist...cine stie,poate nu ar fi fost chiar toti contra.

Eu stiu ca dupa un timp raman doar amintirile frumoase,nostalgii si ideea ca in fond nu a fost asa de rau...dar,cum au zis si fetele,gandeste-te bine inainte sa te implici din nou,mai ales ca nu esti singura si nu-ti dai numai tie viata peste cap,ci si a copiilor.
Depinde si cat de mult v-ati adaptat fara EL,daca copiii sunt fericiti asa,daca tu ai liniste..daca..daca...astea le stii tu cel mai bine.

Life is not measured by the number of breaths we take,but by the
moments that take our breath away.

Anca
carnaval

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Mi-as dori sa-mi pun intrebarile pe care ti le pui tu, dar eu din pacate nu pot. Cu tot cu copii...nu sta nimeni impotriva...da' eu una ma infior doar cand ma gandesc la ideea in sine.

Daca iti spune sufletul sa mai incerci o data, fa-o.
Sa nu-ti para rau mai tarziu ca n-ai facut-o.
Dar viata e a voastra, nu ar trebui sa conteze prea mult parerea prietenilor/familiei, ci a voastra.

Adina + Olivia Karla 04.03.2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Este foarte individualizat orice raspuns. Eu spun, din proprie experienta, ca nu merita. Mai cred ca viata merge inainte, niciodata inapoi, chiar daca noi credem sau vrem sa fie asa. Tocmai de aceea decizia despartirii trebuie bine cantarita. Ca dupa aia...nimic nu mai e sigur. Nu ca ar fi fost si inainte...

poze multe cu noiAna a implinit un an 20062007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zepellina spune:

quote:
Originally posted by Rufus


Eu spun, din proprie experienta, ca nu merita. Mai cred ca viata merge inainte, niciodata inapoi, chiar daca noi credem sau vrem sa fie asa. Tocmai de aceea decizia despartirii trebuie bine cantarita. Ca dupa aia...nimic nu mai e sigur. Nu ca ar fi fost si inainte...




Este un subiect la care m-am gandit si eu....pentru ca gandurile mele se indreapta inapoi acum, fara nici o baza reala, defapt...in inima e problema

zepellina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

quote:
Originally posted by zepellina
defapt...in inima e problema

zepellina




Asa e...si inima, din pacate, ne minte adesea...

poze multe cu noiAna a implinit un an 20062007

Mergi la inceput