Canuta om sucit....

Canuta om sucit.... | Autor: Mickyyy

Link direct la acest mesaj

Oare asta's eu ? Ca nu mai stiu ce sa cred .
Si-am zis ca nu mai postez pe forum probleme personale....da' simt nevoia sa vorbesc!

Am o problema de rezolvat, de orice fel, care se poate rezolva sa zicem in 5 moduri. Dupa ce le-nsir pe toate aleg unul....apoi se schimba ceva, mai apare o informatie noua, sau pur si simplu mi se pare mai buna o alta solutie, si ma razgandesc. Vad ca nici asa nu e bine si in final aleg fie prima varianta, fie o alta cu totul diferita.
Sa zicem ca la momentul X era mai bine sa iesim cu fetele la plimbare, apoi sa mergem la piata si cand ne-ntoarcem sa m-apuc de mancare si sa pun fetele la nani. Numai ca fetele s-au luat cu joaca, s-a facut destul de tarziu, daca am iesi acum cu ele afara le-am da peste cap programul de somn, asa ca mai bine eu ma duc sa fac mancare, le mai las sa se joace nitel cu tati dupa care le pun la nani, cat dorm tati face piata si iesim afara cand se trezesc. Sau si mai bine, iesim cu ele doar pana la piata acum, apoi le pun la nani si m-apuc de mancare. Ceva de genul...doar un exemplu ipotetic.
Mie nu mi se pare nimic ciudat in a schimba planurile initiale din 5 in 5 minute, insa pe barbata-meu il bulverseaza asta, imi reproseaza ca el nu stie niciodata ce urmeaza sa facem, si de multe ori ajungem sa ne certam fara rost.
Probabil ca la mine e defect profesional, la serviciu niciodata nu ma pot tine de planul care l-am facut la prima ora, apare mereu ceva neprevazut si ma obliga sa-mi reanalizez prioritatile si sa decalez sau sa urgentez anumite probleme.

Acum intrebarea mea e "ce e de facut in cazul asta"?

Mickyyy si cele 2 fete cucuiete: Malina Ioana (www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=34545" target="_blank">31.03.2004) Daria Maria (www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58164" target="_blank">22.06.2005)

Ajuta-ma sa cresc langa mama mea!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns clauditzadennis spune:

Si eu sunt curioasa ce raspunsuri primesti, pentru ca si eu sunt exact la fel...dau dintr-una intr-alta, de multe ori incep mai multe chestii si le duc la bun sfarsit cum imi e mie mai usor, in fine... Am o singura exceptie, daca i-am promis lui Dennis ceva, apoi musai ma tin de cuvant, ca daca nu e bai si nici nu mi se pare corect sa-l induc in eroare....A, si incerc sa fac cat mai putine planuri...mai bine spun pe moment: "Hai in parc" sau "hai la piata" sau "daca tot te duci tu nu-stiu-unde, ia si aia"...
Astept si eu cu interes, poate invatam de pe la altii, mai calculati!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

E o problema reala. Omul tau este, probabil, un tip organizat (in capul lui). Il inteleg, pentru ca eu sunt asa. Faptul ca tu esti altfel, nu inseamna ca pentru el conteaza prea mult, astfel ca primul impuls este sa se razvrateasca (prin cearta), chiar daca schimbarea de plan nu e chiar asa de dureroasa. Dar e schimbare...
Pentru ca ai pus problema, inteleg ca-ti pasa si vrei sa faci ceva...pai incepe prin a intelege ca la el lucrurile decurg un pic altfel si incearca sa nu-l "bulversezi" prea des. Apoi, atunci cand ai ocazia, explica-i ca sare calul uneori cu stictetea asta, mai faceti un pic de haz...
Problema face parte exact din motivele pe care le cautam, uneori, ca sa ne certam cu cei dragi, suparati din cu totul alte motive. Sa nu le dam ocazia dracusorilor care-si baga coada sa rada de noi...

poze multe cu noiAna a implinit un an 20062007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alex2 spune:

De acord cu Rufus. In general barbatii nu sunt foarte spontani in ce priveste aspectele importante ale vietii. Cel mai bine ar fi sa il intelegi si pe el, dar si sa-i explici ca viata de familie cu doi copii si atatea responsabilitati este ca o vesnica aventura.

Alexandru, tati de copil perfect

Am risipit timpul sau timpul m-a risipit pe mine?Daca am ochii deschisi de ce pasesc in intuneric?M-am contopit cu el si m-am pierdut in abisul gandurilor infinite.Stiu ca nu stiu nimic si nici macar asta nu stiu.Cand voi inceta sa exist am o armata de ingeri in suflet si una de demoni in sange.Si totusi,sunt doar o fiinta asteptand...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miramar spune:

Da, imi suna cunoscut, cred ca majoritatea barbatilor sunt la fel. Imi aminstesc ca taica-miu era la fel, iar acum acasa am cam acelasi lucru. In ultima vreme insa am fost atat de coplesiti de responsabilitati si obligatii si lucruri de facut, incat a devenit o regula ca planurile sa se schimbe. Asa incat s-a schimbat si barbati-miu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nusicasiely spune:

si sotul meu e la fel.si nu stiu cum sa ma ami raportez la el.la el daca ne planuim ceva pentru ziau respectiva,trebuie sa fiu mereu pe faza,ca nu conteaza ca zice:plecam pste doua ore,ca poate veni in 10 minute sa spuna:hai acum ca mai trziu trebuie sa fac...sau dupa doua ore il vad pasionat de ce face acolo,si imi zice :in 5 minute ",si asta inseamna de multe ori 1,2 ore.ma exaspereaza.eu sunt calculata si imi place sa respect si sa se respecte ceea ce am planificat eu(defect profesional).iti inteleg sotul. e frustrant sa nu te poti bizui pe cuvantul celuilalt.gandeste-te ce semnale trimiti sotului si copiilor.ei ce sa inteleaga?ca nu se poat bizui pe planurile tale?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

cunosc. Eu sint dezorganizarea intruchipata.
Insa cumva reusesc sa fac ce imi propun, bineinteles ca intr-o ordine absolut aleatorie.

L-am invatat pe barbatu-meu sa se bazeze pe ce promit - dar cu specificarea "fac asta pina la...". Pina miercuri, pina joi, in doua saptamini... Cu deadline.
Nu cind, anume.
Cind imi tuna, cind am timp, cind imi amintesc. Dar pina la o data stabilita. Si asa e multumita toata lumea.

In rest, programul zilnic e ceva de genul: azi mergem in parc, si mergem la cumparaturi, si trebe facuta revizia la mashina si avem un colet de ridicat. Vedem noi dupa aia ce si cum... in functie de cum ne e in drum.

Mai dramatic e cu bblisa, care se tine saraca de program.
La 4 dimineatza fix se trezeste si trebe sa fie masa gata.
La 6 fix la fel.
Daca la 10 trebe sa pape sucul de fructe, pot sa ii dau eu lapte, cereale sau supa, ca nu accepta.
E 10, protesteaza pina ii dau sucul.
N-am vazut pe nimeni asa ceas pina acum.

Elise & BBLisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Il inteleg (sau cel putin asa imi place sa cred, ca-l inteleg), el in general e o persoana mult mai organizata ca mine, lui ii place ca atunci cand a inceput ceva sa duca chestia aia la bun sfarsit si abia apoi sa se ocupe si de urmatoarea. Eu cred ca as fi in stare sa-ncep si 10 lucruri odata, chit ca stiu ca as obtine rezultate mult mai bune daca le-as rezolva una cate una, insa timpul daca le fac concomitent, timpul se reduce la jumatate.
nusicasiely, la asta m-am gandit si eu, la copii, nu le dau un exemplu bun, chit ca pe ei nu-i bulversez, lor daca le-am zis ca facem ceva, atunci chiar facem chestia respectiva in momentul respectiv.
Insa in rest, nu ma pot controla, tot timpul am senzatia ca lucrurile puteau fi organizate altfel, mult mai bine.
Ieri am cautat toata ziua costum de iepuras pentru serbare (de cumparat in general, si-am vorbit si cu cineva de inchiriat dar nu avea iepuras etc). Aseara am zis ca o sa cumparam azi material si-l vom face noi (de fapt tati s-a oferit voluntar, si chiar avea o gramada de idei bune), azi vorbind cu colegele de serviciu am aflat ca teatrele de papusi inchiriaza costume, dupa ce cu 5 minute inainte vorbisem cu tati si-i spusesem ca plec sa cumpar material, il sun din nou sa-l zic de ideea cu teatru. Mie nu mi s-a parut nimic in neregula sa iau in calcul toate posibilitatile (mai ales ca serbarea e maine si nu apucasem sa cumpar nimic), chiar daca nu as fi inchiriat de acolo, macar sa sun sa vad cat costa si daca au si daca merita.

In timp ce scriam....mi-am dat seama ca de fapt problema mea e alta...nu toate lucrurile care mie mi se par evidente sunt la fel pentru toata lumea. Si omit sa dau informatii legate de un subiect, nu din rea vointa, ci doar pentru ca acele informatii sunt atata de evidente pentru mine incat mi se pare pierdere de timp sa le mai repet o data. Si de multe ori, fara informatii, o schimbare de plan care mie mi se pare oportuna, neexplicata cum trebuie, duce la confuzie.

Mickyyy si cele 2 fete cucuiete: Malina Ioana (www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=34545" target="_blank">31.03.2004) Daria Maria (www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58164" target="_blank">22.06.2005)

Ajuta-ma sa cresc langa mama mea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns canuta-om-sucit spune:

Mai m-ati speriat am crezut ca am facut ceva nasol si ati deschis subiect despre mine

fuuuu

Aura si samburelu' Dimitrie
Don't argue with an idiot. They'll drag you down to their level and beat you with experience.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

quote:
Originally posted by canuta-om-sucit

Mai m-ati speriat am crezut ca am facut ceva nasol si ati deschis subiect despre mine

fuuuu






si eu am crezut ca e vreo caracterizare de-a ta, ceva....

Elise & BBLisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

quote:
Originally posted by canuta-om-sucit

Mai m-ati speriat am crezut ca am facut ceva nasol si ati deschis subiect despre mine

fuuuu

Aura si samburelu' Dimitrie
Don't argue with an idiot. They'll drag you down to their level and beat you with experience.



, nu mi-am dat seama ca e cineva pe forum cu nick-ul asta!!

Mickyyy si cele 2 fete cucuiete: Malina Ioana (www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=34545" target="_blank">31.03.2004) Daria Maria (www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58164" target="_blank">22.06.2005)

Ajuta-ma sa cresc langa mama mea!

Mergi la inceput