Romanii din Marea Britanie (13)

Romanii din Marea Britanie (13) | Autor: motanik

Link direct la acest mesaj

Am facut lista cu ce trebuie sa stie un vizitator la Londra pt o prietena, o pun si aici, poate foloseste si altora.

Pt a calatori prin Londra, trebuie sa fim inarmati cu harta metroului, o gasim la orice statie de metrou gratis.
In Londra liniile de metrou sunt de culori diferite si fiecare poarta un nume. De exemplu linia rosie se numeste Central Line, linia gri Jubilee Line si tot asa.
www.tfl.gov.uk/assets/downloads/colourmap.pdf" target="_blank">Harta metroului londonez

Cele mai importante puncte de atractie sunt grupate in centrul Londrei, zona 1. Londra este impartita in zone, centrul zona 1 si apoi cercuri in jurul centrului pana ajungem la periferie, zona 6.

O vizita prin Londra trebuie neaparat sa includa:

* Big Ben si Houses of Parliament - statia Westminster, zona 1, liniile gri (Jubilee), galbena (Circle) sau verde (District)

La iesirea din statie va veti afla chiar pe malul Tamisei, in fatza impresionantelor cladiri ale Parlamentului. In spatele lor veti gasi si Westminster Abbey.

* Pe celalalt mal al Tamisei unde veti ajunge pe jos traversand podul, gasiti www.londoneye.com/" target="_blank">London Eye, biletul costa 14.50 si se sta la coada cam o ora. Calatoria in capsula dureaza cca 30min.

* Daca vremea este frumoasa, recomand o calatorie cu vaporasul pe Tamisa, puteti urca langa Roata si cobori la London Bridge.
Daca va intoarceti la metrou, pt urmatorul punct turistic aveti de ales intre linia gri (Jubilee) pana la statia London Bridge sau liniile galbena (Circle) sau verde (District) pana la statia Tower Hill.
Recomand Tower Hill caci va scoate exact in fatza la Tower of London.
Intrarea 14.50 si vezi avea ocazia sa vedeti Bijuteriile Coroanei

* www.changing-the-guard.com/" target="_blank">Schimbarea garzii la Buckingham Palace are loc in fiecare zi incepand cu luna aprilie, in jur de 11am trebuie sa fiti acolo. Statia Green Park pe liniile albastru inchis (Piccadilly), albastru deschis (Victoria) sau gri (Jubilee)

* La o statie de palat, pe linia albastru inchis (Piccadilly) gasiti Piccadilly Circus iar la o distanta de mers pe jos sau de acolo inca o statie pe linia maro (Bakerloo) pana la statia Charing Cross si ajungeti in Trafalgar Square unde gasiti si National Gallery unde intrarea este libera.

* Tot la o statie de palat dar in sens opus pe linia albastru inchis (Piccadilly) gasiti Hyde Park Corner, daca doriti sa va plimbati prin probabil cel mai celebru parc al Londrei, Hyde Park

* La inca o statie pe linia albastru inchis (piccadilly) la Knightsbridge gasiti celebrul magazin Harrods, al carui proprietar este Mohamed Al Fayed, tatal defunctului Dodi Al Fayed, decedat in accidentul de masina ce a luat viata printesei Diana in 1997.

* www.madame-tussauds.co.uk/" target="_blank">Madame Tussaud's Wax Museum este celebrul muzeu al figurilor de ceara. Preturile sunt diferite in functie de ora la care doriti sa intrati, cel mai ieftin bilet costa 14 lire daca intrarea este dupa 5pm. Muzeul se afla langa statia de metrou Baker Street, pe linia maro (Bakerloo) - sunt si alte linii acolo dar cel mai usor este sa folositi Bakerloo Line.

* www.thebritishmuseum.ac.uk/" target="_blank">British Museum se afla in buricul Londrei, la cativa pasi de statia Holborn pe liniile rosie (Central) sau albastra (Piccadilly), sunt indicatoare de la statie catre muzeu. Intrarea libera.

* www.stpauls.co.uk/page.aspx?theLang=001lngdef&pointerid=169345dwprEOVViTRLd8xXbHBDHGbzge" target="_blank">St Paul's Cathedral la statia St Pauls pe linia rosie (Central).

* La cumparaturi pe www.oxfordstreet.co.uk/" target="_blank">Oxford Street ajungeti cu metroul, recomand sa coborati la Tottenham Court Road pe linia rosie (Central) sau neagra (Northern) si de acolo pe jos pana unde se termina magazinele, la statia Marble Arch, tot pe linia rosie (Central).

Nota: o cartela de o zi valabila pt orice mijloc de transport in Londra costa 5.70 pt zonele 1-4.


Edit:
linkuri utile: www.ukattraction.com
--------------------

Andra

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns MissJJ spune:

Buna fetele!

Bine v-am gasit la cap nr 13.
Fata e bolnavioara am fost samb seara la urgnete cica are un flu virus a vomat cam mult e f mofturoasa nasul infundat nu manaca bine ba vrea lapte ba nu ba saolide ba nu toatal aiurea cu somnul si masa, tocmai ea care avea un program asa frumos pe care si l-a format singurica eu normal ca simt ca ma urc pe pereti, Flo lucreaza mai tot timpul deci is mai mult eu pe baricade nici vremea nu ma ajuta ca sa fie frumos sa o pot scoate la aer si sa ma mai aerisesc si eu ca innebunesc in casa.
In rest nimic deosebit de la noi same as usual.

Ok va pupic pe toate si ne mai auzim cand oi avea timp sa mai intru. Sper sa nu mai dureze mult boala fetei.

---------------------------------------
Mada si Arianna Raisa (21.08.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ella_64 spune:

Motanik, ai avut o idee foarte buna cu lista pe care ai facut-o. Mie mi se pare foarte utila atat pentru cei care vin in Anglia cat si pentru cei care nu stau in Londra . Este bine sa stii ce sa vizitezi cand mergi acolo. Mie personal nu imi place prea mult orasul, numai zona din jurul palatului Buckingham, dar, avand in vedere numarul mare de magazine, in mod sigur Londra nu este un loc ce trebuie ocolit. Poate si eu am avut ghinion. De cate ori am ajuns in Londra m-am intalnit cu cate o demonstratie, ba a homosexualilor, ba a nu stiu caror popoare din Asia sau Africa.
Mada, imi pare rau ca micuta ta este bolnavioara. Sper sa se faca bine in curand. Multa sanatate si sa auzim ca este din nou vioaie si jucausa .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns motanik spune:

Mada, sanatate multa la papusica!



--------------------

Andra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GabyHila spune:

Cineva prin Birmigham? Sunt in zona vreo 4 sapt dupa cum se pare incepand de duminica.....

Nu te duce la somn nervoasa! Stai treaza si cearta-te!

Zusammen mit Bogy , Mau-Mau,Schnappi unds kids

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns genia spune:

buna fetelor,
am nevoie de ajutorul vostru, as vrea sa -mi fac o ideea despre preturile din anglia la mincare, imbracaminte, incaltaminte, puteti sa-mi dati ceva link-uri de la magazine, centre comerciale?
va multumesc din suflet.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ella_64 spune:

Bine ai venit, Gaby! Speram sa iti placa aici.
Buna Genia, uite aici:
http://www.sainsburys.co.uk/home.htm
http://www.tesco.com
http://www.morrisons.co.uk. Acestea sunt supermaket si le-am pus in ordinea preturilor, mai mari fiind la sainsbury's.
http://www.marksandspencer.com/gp/home.html. Acesta are si imbracaminte, incaltaminte, marochinarie dar si mancare. Este mai scumpa decat la supermaket dar si mai buna calitativ.
http://www.debenhams.com; acesta este un magazin cu imbracaminte si incaltaminte dar si cu articole pentru casa.
http://www.newlook.co.uk; imbracaminte.

Mai sunt si altele, nu am epuizat lista, dar acestea sunt relativ accesibile ca preturi.




Get busy living or get busy dying.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eckho spune:

Fetelor, am si eu o intrebare. O sa ma mut in Anglia in curand si ma intrebam ce zboruri ieftine gasesc spre Romania de acolo. M-am uitat pe net si, cu taxe cu tot, toate sunt cam scumpe. Adica inteleg o companie aeriana not budget sa coste atat dar astea budget? Ma asteptam sa fie mai ieftine?

O sa ne mutam in Manchester. Careva pe acolo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ella_64 spune:

Buna Eckho,bine ai venit !
Singura linie aeriana ieftina care zboara spre Romania, deocamdata, este Wizzair. Fiind unica si foarte solicitata de romani, pretul biletelor nu este prea mic decat daca iti cumperi biletul cu foarte mult timp inainte. Daca vor mai intra si alte linii aeriene ieftine probabil ca situatia se va schimba. Niste prieteni englezi ai nostri, care nu sunt legati de sarbatori cum ar fi Pastele sau Craciunul, fac tot felul de artificii ca sa ajunga in Romania mai ieftin, cum ar fi Wizzair pana in Ungaria (biletul este mai ieftin) si apoi o alta linie aeriana pana in Romania. De curand ne spuneau ca au gasit ceva cu o lira pana in Romania, dar nu mai tin minte ce companie era.
In general, Uk este o tara scumpa pentru ceea ce ofera de fapt.
Noi nu stam in Manchester, ci in Darlington, langa Leeds sau Newcastle (ma rog, in jur de 1 ora mers cu masina).


Get busy living or get busy dying.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns motanik spune:

www.travelsupermarket.com
Compara preturi la f multe companii, uneori ies mai ieftine ca Wizzair-ul dar cu escale.


Cat despre preturi aici, eu cred ca sunt acceptabile iar daca e perioada de sales e chiar mai ieftin ca in .ro.
Pt tzoale:
www.matalan.co.uk e un magazin cu lucruri frumusele si ieftine, www.sports-world.com pt lucruri sport si casual-sport
iar pt mancare...la supermarketuri iesi f bine cu preturile, sunt f multe oferte buy one get one free.


--------------------

Andra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eckho spune:

Mercic de raspunsuri

Mai am o intrebare Vreau sa lucrez in Anglia si se pare ca am nevoie de registration certificate chiar daca sunt maritata cu un englez. Mai e cineva in situatia mea? Astia vor sa trimit formularul impreuna cu toate documentele mele in original prin posta. Sunt nebuni?

Pupici

Mergi la inceput